تغییر الگوی زندگی

تغییر الگوی زندگی

جابه‌جایی الگوی زندگی در قانون جذب (Paradigm Shift)

 

اولین بار که کتاب راز را خواندم و بعد از آن فیلم راز را دیدم، احساس خیلی خوبی پیدا کردم. با خودم گفتم بالاخره موفق شدم راز بزرگ زندگی انسان‌های موفق را پیدا کنم. رازی که همه آدم‌ها می‌توانند آن را بفهمند و از منافع پنهان در آن لذت ببرند. حتی این فکر هم به ذهنم راه یافت که اگر فهمیدن قانون جذب یعنی همان راز سر به مهری که خیلی‌ها از آن خبر ندارند این‌قدر ساده و راحت است، پس همین الان میلیون‌ها نفر در جهان می‌توانند به راحتی فقط با خواندن کتاب راز و یا دیدن فیلم راز این قانون طلایی و شگفت‌انگیز را درک کنند و بلافاصله از همین امروز در زندگی خود به کار ببرند و بعد این سوال در ذهنم نقش بست که اگر این همه انسان رنگ و وارنگ دست به کار شوند و قانون جذب را در زندگی خود به کار ببرند، آیا کاینات از لحاظ منابع کم نمی‌آورد و سهم کمتری به من نمی‌رسد؟!

اما بعدها که فیلم‌های بعدی مرتبط با راز را دیدم دریافتم که هر چند گوش کردن و نجوا کردن جملات مربوط به قانون جذب خیلی ساده است و هر فردی چه کوچک و چه بزرگ و چه زن و چه مرد با هر سطح تحصیلاتی می‌تواند آنها را ببیند و بشنود اما درک و فهم واقعی مفهوم پنهان پشت قانون جذب چیز چندان ساده‌ای نیست و اگر به یک نکته ظریف دقت نکنیم قادر به درک و فهم معنای عمیق پنهان در آن نخواهیم شد.

این راز پنهان در راز همان چیزی است که الان می‌خواهم در مورد آن با شما صحبت کنم. اسم این نکته طلایی را استادان راز “شیفت پارادایم” گذاشته‌اند که من به جای آن از معادل‌های “جابه‌جایی پنجره نگاه” استفاده می‌کنم.

این راز پنهان در راز آن‌قدر مهم است که اگر آن را نفهمیم هرگز نخواهیم توانست به صورت دايمی و ماندگار در تفکر قانون جذب دوام بیاوریم و بسیاری مواقع بی‌اختیار و ناخودآگاه به همان شرایط قبل خود برمی‌گردیم. علت این‌که خیلی‌ها نمی‌توانند از قانون جذب استفاده کنند و یا این‌که خیلی‌ها با وجودی که ساعت‌ها و روزها برای به‌ کارگیری قانون جذب در زندگی خود تلاش می‌کنند و چیزی دستگیرشان نمی‌شود دقیقا همین راز پنهان در راز یعنی شیفت پارادایم یا جابه‌جایی پنجره نگاه است که چون توجهی به آن صورت نگرفته و درست فهمیده نشده مانند یک کش محکم نامریی ما را بالاخره به سر نقطه اولمان بازمی‌گرداند.

ابتدا قبل از این‌که به اصل موضوع بپردازیم و راز پنهان در راز را با حوصله بررسی کنیم، بیايید یک‌بار دیگر به صورت ساده و سرراست اصول قانون جذب را با هم مرور کنیم. از آن‌جا که ما قصد داریم به‌طور خیلی خلاصه و از منظری جدید قانون جذب و اصول حاکم بر آن را بررسی کنیم لذا هم برای کسانی که اولین بار است با قانون جذب و مفاهیم آن آشنا می‌شوند و هم برای اشخاصی که کلیه مقالات قانون جذب موفقیت را دنبال می‌کنند ذکر این اصول به‌طور خلاصه می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

بیايید یک بار دیگر اصول بنیادی حاکم بر قانون جذب را با هم مرور کنیم:

اصل اول قانون جذب اصل تاثیر و تاثر دوسویه فکر و قصد و نیت درونی ما با اتفاقات مادی دور و بر ما در زمان الان و آینده و حتی گذشته است. بر طبق این اصل هر فکر و تصوری که به ذهن خود راه می‌دهیم روی زندگی مادی همین الان ما و همین‌طور روی شکل و شیوه زندگی از این به بعد ما و اطرافیانمان تاثیر مستقیم و غیرقابل انکاری دارد. این اصل را خیلی‌ها بدون این‌که قانون جذب را بدانند از قبل می‌دانند. مثلا خیلی از ما خودبه‌خود می‌دانیم که وقتی به چیزهای خوب و دوست‌داشتنی و شاد فکر می‌کنیم بی‌اختیار و بدون آن‌که خبر داشته باشیم، چیزهای خوب و شادی‌آور و خوشحال‌کننده اطراف ما را پر می‌کند و وقتی غمگین و افسرده و ناراحت هستیم حجم اتفاقات نامیمون و بدشانسی در زندگی ما بیشتر می‌شود. اگر روی افکار نادرست و نازیبا تمرکز کنیم و یا بخش عمده وقت خود را به دیدن و شنیدن صحنه‌های ناخوب تلف کنیم، دیری نخواهد پايید که اطرافیان خوب و درستکار از اطرافمان می‌روند و جای خود را به آدم‌ها و اشخاص نادرست می‌سپارند.

یا وقتی روحیه مثبت و قدرتمندی داریم احتمال موفقیت ما در امتحانات و آزمون‌های مختلف زندگی بسیار بیشتر از زمانی است که روحیه‌ای منفی و از قبل شکست‌خورده و منفعلی داریم.

مهم این نیست که ما قبول کنیم و یا نه ولی فکر و خیال و تصور و آرزو و خواسته و قصد و نیت ما با وجودی که پدیده‌هایی غیر‌مادی و غیر‌فیزیکی و متعلق به دنیایی دیگر قلمداد می‌شوند اما به طرزی مرموز و نامریی روی اتفاقات و اشیای مادی و فیزیکی دنیای اطراف ما تاثیر می‌گذارند و بسیاری مواقع این اثر‌گذاری آن‌قدر پیچیده است که اصلا تصور آن در ذهن ما نمی‌گنجد و در اکثر مواقع تنها کاری که از ما برمی‌آید این است که فقط نظاره‌گر باشیم و بپذیریم که چنین ارتباطی وجود دارد. درست شبیه کسی که از برق و جریان الکترون‌ها سررشته ندارد اما می‌داند اگر کلید برق را بزند لامپ روشن یا خاموش می‌شود و یا شبیه کسی که از مکانیک ماشین چیزی سرش نمی‌شود اما می‌داند اگر کلید استارت را بچرخاند و پدال گاز و ترمز و کلاچ را طبق قاعده‌ای خاص فشار دهد و هم‌زمان از فرمان ماشین استفاده کند می‌تواند با موفقیت رانندگی کند.

استادان راز برای اثبات این اصل بزرگ و بدیهی یعنی تاثیر‌گذاری دوسویه فکر و قصد و نیت روی دنیای فیزیکی و زندگی واقعی و مادی هر شخص به قوانین فیزیک متوسل شده‌اند و فکر را چیزی از جنس انرژی می‌دانند و ماده را هم در ریز‌ترین سطح ممکن یک موجودیت از جنس انرژی می‌دانند و می‌گویند چون هم فکر و هم ماده هر دو در نهایت از جنس انرژی هستند پس این دو انرژی می‌توانند با یکدیگر تبادل پیام و خواسته و آرزو کنند. ولی برای درک تاثیر‌گذاری فکر و قصد و نیت روی اتفاقات مادی و فیزیکی دنیای واقعی نیازی به دانستن اطلاعات دقیق در خصوص فیزیک مدرن نیست و همین که بر حسب تجربه هم دریافته‌ایم که فکر و نیت روی دنیای مادی اثر می‌گذارد و این تاثیر‌گذاری را قبول کنیم کفایت می‌کند.

البته باید دقت داشت که تاثیر‌گذاری فکر ما روی دنیای مادی اطرافمان یک اثر‌گذاری دوطرفه و دوسویه است. یعنی دنیای مادی اطراف ما هم روی فکر و قصد و نیت ما تاثیر مستقیم دارد و زندگی ترکیبی است از این تاثیر‌گذاری دوسویه و دوطرفه که باید با آن کنار بیايیم و آن را باور کنیم.

برای مثال اگر می‌بینید الان در این شرایطی که هستید مجموعه احساسات و افکار و باورهای خاصی در سر دارید و بعد در عین حال خواهان تغییر شرایط زندگی خود هستید باید متوجه باشید که با تغییر دادن زندگی مادی خود خواه ناخواه افکار و احساسات و نیت و قصد شما هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و اگر مواظب نباشید افکار و ایده‌ها و احساسات و حتی قصد و نیت‌های جدیدی درون شما را پر خواهد کرد.

این جمله که خیلی‌ها می‌گویند که تغییر محیط زندگی مادی تغییری در خلق و خو و افکار و احساساتشان رخ نداده جمله چندان درستی نیست. به دلیل اصل اول قانون جذب خواه ناخواه محیط مادی هم روی افکار ما اثر می‌گذارد و بسته به مقاومت شخص این اثر‌گذاری می‌تواند سطحی و یا خیلی عمیق باشد.

اصل دوم قانون جذب می‌گوید که شرایط فعلی و کنونی زندگی هر انسانی به خاطر پنجره خاصی است که از پشت آن به دنیا و کاینات نگاه می‌کند.

به زبان ساده مقصر اصلی بدبختی آدم‌ها کاینات و یا آدم‌های دیگر نیست بلکه پنجره و دریچه‌ای است که آنها از پشت آن به دنیا نگاه می‌کنند. اتفاقی که برای یک نفر بدشانسی کامل و اوج بدبختی محسوب می‌شود برای فردی دیگر کمال شانس و یک سعادت و خوشبختی بزرگ به حساب می‌آید. کفشی که یک فرد از پوشیدن آن خجالت می‌کشد برای فردی دیگر یک نعمت بزرگ محسوب می‌شود. همین‌طور شکل زندگی و شرایطی که از دید یک شخص کشنده و مرگبار و طاقت‌فرسا قلمداد می‌شود برای یک شخص دیگر شرایط عادی و معمولی زندگی دیده می‌شود.

از سوی دیگر اصل دوم قانون جذب می‌گوید اگر می‌خواهی شرایط زندگی و اوضاع مادی و هر جنبه‌ای از زندگی خودت را عوض کنی بی‌جهت دست به دامان عوامل بیرونی نشو. راه‌حل را در درون خودت جست‌وجو کن. کافی است دل از این پنجره‌ای که الان پشت آن نشسته‌ای برداری و به پنجره دیگری نقل مکان کنی. همین که طرز نگاهت به دنیا را عوض کنی و فکر و نیت خود را متحول سازی خواهی دید که همه چیز ناگهان همین الان دگرگون می‌شود و کاینات بسیاری از امکانات مخفی و ناپیدای خود را بر تو آشکار خواهد ساخت. بسیاری از مسايلی که پشت پنجره قبلی غیرقابل ‌حل بودند از ورای پنجره جدید کاملا حل شده و ساده و پیش و پا افتاده دیده خواهند شد.

چیزی که اصل دوم قانون جذب می‌گوید یعنی اصل جابه‌جایی پنجره نگاه یک مفهوم بسیار عمیق و تکان‌دهنده است که اگر خوب درک شود می‌تواند در هر لحظه زندگی انسان تحولی جدید را باعث شود. نکته پنهان در این اصل نه در نشستن پشت پنجره جدید، بلکه هم‌زمان با آن، رها کردن پنجره قبلی به‌طور کامل است. به زبان ساده هم خدا و هم خرما را هم‌زمان نمی‌توان داشت. با رفتار و عادت‌های فقیرانه نمی‌توان انتظار توانگری و زندگی ثروتمندانه را داشت. اگر هم می‌بینید کسی در ظاهر پولدار است و رفتار و منش فقیرانه دارد فریب نخورید و بدانید او همان فقیر است که اتفاقا و موقتا دستش به پول رسیده و با رفتار و نگاه و عینکی که به دنیا نگاه می‌کند دیر یا زود به روزگار فقیری خود برمی‌گردد.

اصل دوم قانون جذب می‌گوید برای ایجاد تغییر در زندگی‌ات باید پنجره نگاهت به دنیا را عوض کنی. پنجره را که عوض کنی صحنه‌های جدیدی خواهی دید که این صحنه‌های جدید متقابلا روی افکار و اندیشه‌ها و آرزوها و خواسته‌ها و قصد و نیت‌های درونی تو تاثیر می‌گذارند و در نتیجه این تاثیر دوطرفه تمام زندگی تو متحول خواهد شد. اصطلاح زیر و رو شدن در این‌جا معنای جابه‌جایی پنجره نگاه را به خوبی القا می‌کند. پشت هر پنجره‌ای که قرار بگیری تمام ساختار فکری و ذهنی و روانی و احساسی تو دستخوش تحولی عمیق و یکپارچه می‌شود و از یک لحاظ زیر و رو می‌شود و در نتیجه انسان طالب سعادت و آرامش و پیشرفت باید به صورت دايمی و پیوسته برای این زیر و رو شدن در جهت مثبت آماده باشد.

زیر و رو شدن هم سطحی و ظاهری نیست. بلکه به معنای تحولی فراگیر در تمام لایه‌های وجودی شخص است. به این معنا که اگر پشت پنجره‌ای قرار می‌گیری و می‌خواهی از این به بعد از ورای آن پنجره دنیای اطراف خودت را ببینی باید منتظر باشی که تمام چیزهایی که داری هم مطابق آن‌چه از پنجره می‌بینی تغییر کنند.

برای مثال اگر یک پنجره متعلق به دنیای بی‌بند و بارهاست به ناچار باید منتظر باشی تا بی‌بندوباری و بی‌قیدی تمام بخش‌ها و جنبه‌ها و لایه‌های زندگی تو را فرا گیرد. از عادت‌های شخصی و فردی گرفته تا روابط اجتماعی و شغلی تا حتی صحبت کردن و فکر کردن و سبک و سنگین کردن ارزش‌های درونی وجود خودت.

و اگر پنجره آدم‌های مقید و منظم را انتخاب می‌کنی باید مرتب و منظم شدن در همه چیز از اتاق کار و کمد لباس گرفته تا حتی نظم در افکار و گفتار و پندار و کردار خودت را هم پذیرا باشی.

این‌که آدم فکر کند با استفاده از قانون جذب می‌تواند دو تا پنجره نگاه متفاوت و دو دیدگاه مختلف به زندگی را به طور هم‌زمان در اختیار داشته باشد و مثلا با حفظ بی‌نظمی فردی به یک آدم با‌شخصیت و منظم تبدیل شود، تفکری کاملا غلط و نادرست است و همه آنهایی که این‌جوری فکر کرده‌اند به سرعت متوجه شده‌اند که قانون جذب نه تنها برای آنها درست کار نمی‌کند و جواب نمی‌دهد بلکه برعکس به ضرر آنها عمل کرده و اوضاعشان از قبل بدتر و به هم ریخته‌تر شده است.

این اشتباهی است که خیلی‌ها مرتکب می‌شوند و وقتی جواب نمی‌گیرند تقصیر آن را پای قانون جذب می‌گذارند. حال آن‌که طبق اصل دوم قانون جذب شرایط فعلی و کنونی زندگی هر انسانی به خاطر پنجره خاصی است که از پشت آن به دنیا و کاینات نگاه می‌کند و اگر فردی این شرایط را نمی‌خواهد باید فورا و بلافاصله و بدون هیچ درنگی پنجره‌اش را جابه‌جا کند و پشت پنجره دلخواهش قرار گیرد و از آن دریچه به دنیا خیره شود و منتظر بماند تا طبق اصل تاثیر‌پذیری و تاثیر‌گذاری دوسویه دنیا و افکار روی هم تمام جنبه‌های ذهنی و روحی و روانی و فکری و مادی و معنوی او تحت تاثیر دیدنی‌های پنجره جدید دگرگون شود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code