زندگی

تست مشاوره قبل از ازدواج

اگر قرار باشد درباره تست مشاوره قبل از ازدواج حرف بزنیم، باید کمی به عقب برگردیم و داستان ازدواج را مرور کنیم. ازدواج یک شروع است؛ شروع یک پیمان بلند‌مدت که مرحله‌ دوم زندگی پس از دوران مجردی را تشکیل می‌دهد؛ شروع یک پیوند زناشویی که فرصت‌های جدیدی را پیش رو قرار می‌دهد. پیوندی جسمی و روحی که من و تو می‌شویم ما‌. پیوندی که اگر سازگار باشد تا پایان عمر پابرجاست. البته اگر سازگار باشد. برای این سازگاری لازم است دانسته‌ها، اطلاعات و آگاهی در رابطه با این موضوع کافی باشد تا ازدواج و شکل‌گیری این تهعد و پیوند زن و مرد با مشکل و بحران‌ها مواجه نشود؛ چیزی که کمترین ملزوم آن، مشاوره و تست روان‌شناسی قبل از ازدواج است. همه دنبال پیوندی هستند که تنها یک جانبه ایجاد نشود، بلکه همه جوانب زندگی در آن پیش‌بینی شود. اینجاست که مشاوره و تست قبل از ازدواج اهمیت می‌یابد. اغلب بیشتر مردم در حال فکر و تلاش برای چگونگی برگزاری جشن عروسی هستند تا به خود این امر و آینده آن توجه داشته باشند. گاهی به حدی شوق و هیجان ازدواج سرگرمتان می‌کند که هدف اصلی ازدواج فراموش می‌شود. پیش از ازدواج هوشیاری و قدرت تصمیم‌گیری درست در درجه اول بسیار با اهمیت‌تر از تجملات و زرق‌و‌برق ازدواج است. عبور از دوران مجردی و گام نهادن در زندگی متاهلی نقطه عطفی است که رفتار افراد در این شرایط بسیار متفاوت است. برخی خیلی سرسری و آسوده به آن نگاه می‌کنند و خیلی معتقد به دقت و پیش‌بینی آینده نیستند. تکیه کلام آنان «بذار هر چی میخواد بشه» است و گویا اصرار دارند که سرنوشت در اختیار آن‌ها نیست و به دست روزگار می‌سپارند. برخی هم بالعکس به حدی در این راه سخت‌گیرانه به قضیه نگاه می‌کنند که انگار اصلاً کاری نشدنی است و وسواس خاصی به خرج می‌دهند. متزلزل شدن، گمراهی بر سر دو راهی، اضطراب و استرسی که شما را فرا می‌گیرد از جمله عواملی است که با راهنمایی و مشاوره قبل از ازدواج قدرت انتخاب صحیح و معقولانه را بالا می‌برد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

آیا رفتن به مشاور پیش از ازدواج ضرورت دارد؟ لزوم این کار چیست؟

مهم‌ترین اقدام پیش از ازدواج رفتن به مشاوره ازدواج است که کمک شایانی برای داشتن دید واقع‌بینانه به این پیوند می‌کند تا فارغ از احساسات هیجانی و غیر‌منطقی تصمیم بگیرند؛ چه بسا اساس و بنیان ازدواج بر مبنای شاخص عقلانی پابرجاست. مشاوره پیش از ازدواج در حقیقت نوعی روش درمانی که زوجین آمادگی پیش از ازدواج را پیدا کنند. افراد با مراجعه به مشاور می‌توانند مشکلات و مسائل احتمالی آینده که در زندگی زناشویی اتفاق می‌افتد را شناسایی و به راه‌حل‌های پیشنهادی را در معرض قضاوت، اندیشه و مشورت قرار دهند. از قبیل مسائل اقتصادی، مسائل عاطفی، محیط پرورش افراد، توقع و انتظاراتشان و سطح سازگاری و …. است. مشاوران و متخصصان این نوع مشاوره توسط افراد درمانگر که مجوز کار در این حوزه را داشته انجام می‌شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، استفاده از این مشاورها پیش از ازدواج، در پایداری یک زندگی موفق بسیار نتیجه داده و احتمال بروز مشاجره‌های دائمی و رویداد طلاق را کاهش می‌دهد. علت‌های ایجاد اختلاف و در نهایت طلاق در میان زوجین که مدام مجبور هستند پله‌های دادگاه را بالا پایین بروند چیست؟ یکی از آن‌ها این است که زوجین در واقع شناختی از یکدیگر قبل از ازدواج نداشته‌اند و پس از ازدواج به گونه‌ای حیرت‌زده می‌شوند. انگار دیگر طرف مقابلشان را نمی‌شناسند و فرد جدیدی در زندگی مشترک به حساب می‌آید. از مشاور هم به دلیل سهل انگاری یا نداشتن باور کمک نگرفتند یا حتی برخی اذعان می‌کنند که دیگر فرصت نشد! اغلب زوج‌ها قبل از مراجعه به مشاوره‌های پیش از ازدواج و تجربه این جلسات با خود می‌اندیشند که ازدواج هم یک امری است که وقتی اتفاق افتد دیگر با شروع زندگی مشترک در زیر یک سقف همه مشکلات و نگرانی‌ها پیشین برطرف می‌شود. علت این تفکر کاملاً روشن نیست. بعضی افراد پس از تشکیل زندگی، متوجه مسائل آزاردهنده، خاطرات بسیار غم‌انگیز و احساسات ناگهانی ناخودآگاه از تجربه‌های خویش می‌شوند.

بیشتر بخوانید: نکته‌های مهم قبل از ازدواج

آیا هزینه‌های مشاوره قبل از ازدواج بالاست؟

بسیاری از افراد مدعی هستند که هزینه‌های خدمات و مشاوره‌های قبل از ازدواج بسیار بالاست. پس به این دلیل از آن صرف نظر می‌کنند. جالب است بدانید مراکز دولتی بسیاری با این هدف آموزش دیده‌اند تا زوجین به راحتی بتوانند برای مشاوره مراجعه کنند. حتی سازمان بهزیستی هم در این زمینه برای خدمات آموزش پیش از ازدواج تحت عنوان (PME) ارائه می‌دهد. خانه‌های بهداشت هر منطقه با مشاوره رایگان در روز‌های خاص در اختیار عموم مردم هستند. بخش‌های خصوصی هم در این حوزه خوب عمل کردند اما مسائل مالی آن هم قابل‌توجه است.

بهترین زمان برای مراجعه به مشاور ازدواج چه زمانی است؟

بسیاری از مشاوران بر اساس تعداد مشاورها و تجربیات بیان می‌کنند که افراد پس از آشنایی و رسمی‌کردن پیمانشان، تازه به مشاور مراجعه می کنند. در حقیقت آنان گویا منتظر یک تاییدیه از سوی مشاور هستند تا مشورت از آن‌ها. در حالی که مراجعه به مشاور به معنای رفع تکلیف نیست که اذعان دارید «خب یک مشاور ازدواج هم برویم» خوب است. از زمانی که دو نفر با هم آشنا می‌شوند، زمان مناسبی برای رفتن به مشاوره است، نه به تفکر اشتباه پس از اتمام آشنایی. در ضمن همراه بودن مشاور در طی آشنایی بسیار به شما کمک می‌کند که وقت و انرژی خود را  بیهوده هدر ندهید و یا از لحاظ عاطفی بسیار درگیر نشوید که اصطلاحاً از کار گذشته باشد.

بیشتر بدانید: نگرش‌هایی برای رسیدن به ازدواج موفق

در گذشته مشاوره نبود طلاق هم زیاد نبود

در گذشته مرسوم بوده زن و مرد اغلب در جلسات خواستگاری نسبت به یکدیگر آشنایی پیدا می‌کردند و تازه پس از ازدواج فرصتی می‌شد تا زوجین یکدیگر را کامل بشناسند و زندگی مشترک آن‌ها در کنار شناخت هم به این شیوه آغاز می‌گشت. حتی در گذشته کمی دورتر زن و مرد حتی تا قبل از جاری شدن صیغه‌ عقد افتخار آشنایی با یکدیگر نداشتند. شاید برای نسل امروز خیلی عجیب به نظر بیاد که گاهی چهره‌ هم را نیز ندیده بودند. چند عامل که به ظاهر باعث عدم طلاق و سازگاری زندگی‌های پیشین بوده است را در زیر عنوان کردیم:

نقش پررنگ بزرگ‌ترهای خانواده

در گذشته افرادی که سن بالاتر داشتند معمولاً از درجه اجتماعی بالاتری نیز برخوردار بودند و همه افراد خانواده تحت نظارت آنان ازدواج کرده و تبعیت کل خانواده از بزرگ‌ترها امری بسیار رایج بوده است. بنابراین اگر چنانچه اختلافی بین زن و شوهر به وجود می‌آمد، با وساطت بزرگ‌ترها حل و فصل می‌شد. افراد جوان‌تر بسیار تابع آن‌ها بودند و بر مبنای نظر و تصمیم بزرگ‌ترشان عمل می‌کردند و مسائل به سادگی حل و فصل می‌شد. ولی امروزه این تابعیت جایگاه چندانی در بین جوان‌ترها ندارد و بزرگ‌ترها جایگاه گذشته را در بین جوانان ندارند و از اظهار نظر آن‌ها در مسائل مختلف گاه به عنوان دخالت در زندگی زن و شوهر تلقی شده و حتی زمینه اختلاف را در بعضی موارد بیشتر هم می‌کند.

گسترش امکانات رفاهی و تجمل‌گرایی

در گذشته زندگی خانوادگی زندگی ساده و بی‌آلایشی بوده و تجملات نقش چندانی در زندگی مشترک نداشته است. صفا و صمیمیت و از همه مهم‌تر گذشت و ایثار، میان اعضای خانواده همواره در اولویت قرار داشت. زندگی مشترک در بیشتر موارد مانند دیگر افراد آن دوره در یکی از اتاق‌های خانه با کمترین وسایل آغاز می‌شد. در حالی که در دنیای امروز با پیشرفت امکانات رفاهی و مصرف‌گرایی، بالا‌رفتن سطح توقعات افراد، چه زن و چه مرد و افزایش مقایسه زندگی خود با دیگران، افراد به داشته‌های خود چندان قانع نیستند و خواسته‌های نامعقولی دارند که در بسیاری از موارد باعث فروپاشی زندگی مشترک می‌شود.

کاهش سازگاری، گذشت و فداکاری

مردان و زنان در گذشته روحیات سازگارتری داشتند و خود را راحت‌تر با شرایط وفق می دادند و به سادگی از اشتباهات یکدیگر می‌گذشتند. داشتن ایثار و فداکاری یکی از اصول پایداری زندگی مشترک و یکی از شروط لازم برای بلوغ فکری قبل از ازدواج است. اما امروزه متاسفانه به دلیل داشتن دید سطحی به ازدواج و عدم بلوغ فکری لازم و نبود ایثار و فداکاری کافی میان زوجین پایان زندگی مشترک و طلاق زیاد شده است.

اشتغال زنان

زنان در اجتماعات گذشته چندان قادر به تامین معیشت خود نبودند. غالباً برای ادامه حیات خود و امرار معاش در صورت عدم حیات پدر یا برادر خود باید به هر ترتیبی بود در زندگی مشترک خود باقی می‌ماندند. ولی امروزه زنان در تمام عرصه‌های اجتماعی حضور دارند و برای تامین هزینه‌های خود حتی پس از طلاق به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شده و نه تنها خرجی خود بلکه فرزندان را هم تامین کنند و نیاز چندانی از این نظر به داشتن همسر ندارند.

انسان عصر ارتباطات

انسان نسل امروز کمی مغرور و خودخواه است. خودش را خیلی دوست دارد. سلفی گرفتن، ظاهر را زیباتر از آنچه که هست درست کردن، برای خود ارزش زیاد در نظر گرفتن و انزوا طلبی، صفات بارز انسان امروز است. چنین انسانی به راحتی با نفر دوم کنار نمی‌آید؛ حالا می‌خواهد همسر باشد یا پدر و مادر یا حتی فرزند. آن چیزی که اهمیت دارد «من» است و نه دیگری و نه دیگران. در چنین قالبی، طلاق گزینه‌ خیلی نزدیکی است!

عادی‌انگاری طلاق

در گذشته طلاق امری بسیار منفور و گاه ننگ‌آور به حساب می‌آمد و تمامی تلاش خانواده و مشاوران در جهت حفظ زندگی مشترک و ادامه آن بود و تا آنجا که امکان داشت از طلاق اجتناب می‌کردند ولی در جوامع مدرن و امروزی طلاق امری چندان منفور نیست و به صورت مسئله‌ای عادی تلقی می‌شود. زن و مرد پس از طلاق چندان جایگاه اجتماعی خود را از دست نمی‌دهند و جامعه هم نسبتاً نگرش عادی به این ‌موضوع پیدا کرده است.

فضای مجازی

گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش ارتباطات ناسالم و گاه فساد برانگیز میان افراد جامعه شده است. در گذشته هم این ارتباطات اجتماعی ناسالم به گونه‌ای دیگر وجود داشته ولی بسیار محدود و دور از دسترس همگان بوده است. ولی امروزه این ارتباطات در اختیار همه افراد قرار دارد و به تبع آن ارتباطات ناسالم هم نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است که در بسیاری از موارد زندگی خانوادگی را تحت‌تاثیر قرار داده و گاه منجر به فروپاشی آن‌ها می‌شود. امروزه اکثریت زوجین قبل از ازدواج ممکن است دو یا حتی چند سال نسبت به هم آشنایی و شناخت داشته باشند. بر اساس تجربیات مشاوران، آن‌ها پس از مدتی احساس می‌کنند به مرحله‌ای رسیده‌اند که آشنایی‌شان رسمی شود و تصمیم خودشان را به خانواده‌هایشان اعلام می‌کنند. حتی در مواردی خودشان از مشکلات احتمالی آینده باخبرند، اما امیدوارند که با تشکیل زندگی مشکلات حل شود و بودن با یکدیگر قبل از ازدواج را نوعی گذراندن امتحان با موفقیت برای پس از تشکیل زندگی می‌دانند.

آیا مشاوره قبل از ازدواج تضمین‌کننده موفقیت در ازدواج است؟

مطمئنا هیچ چیز در این دنیا صد درصد نیست، اما همیشه در تلاش هستیم تا بهترین‌ها اتفاق بیفتد. زمانی که شما به مشاور مراجعه می‌کنید سطح آگاهی‌تان نسبت به طرف مقابل افزایش می‌یابد. زمانی که دو نفر عاشق و دلباخته یکدیگر می‌شوند دیگر گویا مشکلات و مسائل پیش رو یا آتی را نمی‌بینند و کامل از آن‌ها غافل می‌شوند. این نوع مشاوره، موقعیت را برای صحبت‌کردن صادقانه در مورد انتظارات و توقعات زوجین به دور از رودربایستی فراهم می‌کند. مشاوره پیش از ازدواج، آن‌ها را برای پیش آمدن بحران‌ها و چالش‌ها آینده آماده می‌سازد و راه مقابله و برخورد با آن‌ها را آموزش می‌دهد.

بیشتر بدانید: با لجبازی‌های همسر خود چگونه کنار بیاییم؟

آیا ممکن است دو مرکز مشاوره، دو نتیجه متفاوت داشته باشند؟

بله در مواردی ممکن است نتایج دو مشاور با یکدیگر متفاوت باشد. نخست باید توجه داشت مشاور معتبر و خوب مشاوری است که به دور از هر گونه قضاوت و جبهه‌گیری نسبت به باورها و عقاید خود به مشاوره بپردازد و راهنمایی کند و آنچه را که به طور شخصی برای خود می‌پسندد به مراجعان تحمیل نکند. لازم است او در حین مشاوره از موضوع اصلی جدا نشود. هر مشاوری با توجه به تجربیات، دانش و آگاهی، بستر فرهنگی و مهارت‌های لازم به مشاوره می‌پردازد. مطمئناً در هر تخصصی چند مشاور ممکن است با هم نظریه‌ یکسانی نداشته باشد. همان‌طور که پزشکان در رابطه با یک بیماری درمان‌های متفاوت و حتی تشخیص‌های مختلفی دارند. شما باید به مشاوری که طبق پرس‌وجو و تحقیقات اعتبار و تجربیات بالاتری داشته باشد مراجعه کنید. هم چنین تعدد مشاور که گاه ممکن است نظرات یکسانی هم نداشته باشند، بیشتر به جای راهنمایی گمراه می‌شوید.

آشنایی با تست‌های استاندارد قبل از ازدواج و توضیح آن‌ها

مشاور طی جلسات مشاوره قبل از ازدواج، برای شناخت دقیق و بهتر زوجین از تست‌های روان‌شناسی قبل از ازدواج استفاده کند. مشاور تست‌های روان‌شناسی قبل از ازدواج را بسته به مدل آن و تعداد سوالات در طی یک مصاحبه اختصاصی با زوجین یا به صورت پرسش‌نامه کتبی انجام می‌دهد. ارزیابی شیوه طرز برخورد هر فرد با مسائل و مشکلات، وجود اختلالات روانی و سطح سازگاری از مواردی است که مورد سنجش قرار می‌گیرد. این سوالات با توجه به میزان دقتشان در تشخیص و شناخت درست از طرفین کمک شایانی خواهد کرد. داشتن سلامت روان یکی از شرط‌های برای برقراری یک رابطه سالم و موفق است. تست‌های روان‌شناسی قبل از ازدواج هر کدام به نوبه‌ خود به سنجش روان فرد مقابل و خصوصیات و تیپ شخصیتی و سازگاری افراد با یکدیگر می‌پردازد. باید توجه داشت که انجام این تست باید زیر نظر مشاور انجام گیرد چراکه تفسیر آن لازم است به دست متخصص عالم به این حوزه صورت گیرد تا برداشت و تفسیر اشتباه از نتایج نداشته باشید.

چگونه زندگی عاشقانه خود را حفظ کنیم؟

تاریخچه تست‌های روانشناسی

با پیشرفت روز‌افزون علم روان‌شناسی و محبوبیت آن، بررسی رویداد طلاق از مسائلی بود که فکر بسیاری از مشاوران و روان‌شناسان به خود مشغول کرد. آن‌ها تمام سعی و تلاش خود به کار بستند تا به جای مشاوره‌های متعدد و طولانی‌مدت برای متقاعد کردن زوجینی که ناسازگاری دارند و به دنبال آخرین راه‌حل و طلاق هستند، به مشاوره و راه‌های پیشگیری از رویداد طلاق، پیش از بسته شدن عهد پیمان زناشویی بپردازند. همه تلاش‌ها بر این اساس بود که با بررسی دقیق و انجام تست‌های روان‌شناسی دو نفری که با احتمال زیاد نمی‌توانند در آینده شریک مناسبی برای یکدیگر باشند، اصلاً با یکدیگر وصلت نکنند. نتیجه این تفکر و همت، پیدایش و طراحی تست‌های روان‌شناسی قبل از ازدواج شد و در مدتی کوتاه روان‌شناس‌های مختلف از سراسر جهان، تست‌های متفاوتی با تکیه بر مفاهیم، اصول و نظریه‌های علم روان‌شناسی طراحی کردند.

انواع تست روان‌شناسی

تست‌های روان‌شناسی در رابطه با قبل از ازدواج، در مدل آزمون‌ها و موضوعات متنوعی طراحی شده است که در ادامه تفسیر هر تست و کارایی آن بیان می‌شود.

تست تیپ شخصیتی (MBTI)

هر جا صحبت از تست روان‌شناسی پیش از ازدواج می‌شود این تست حتماً پیشنهاد شده است. اما این تست معروف چیست؟ تست MBTI در شناسایی ویژگی‌های درونی و شخصیتی زوجین بسیار راهنما خوبی خواهد بود. می‌توانید بر طبق این تست روان‌شناسی برای ازدواج شخصیت خود یا شریک زندگی‌تان را بیشتر بشناسید. تست MBTI در واقع آزمون تیپ شخصیتی افراد با درجه اهمیت بالاست. این آزمون توسط مایزر و بریگز با الهام از نظریه‌های روان‌شناسی به نام گوستاو یونگ مدون شده است. با مطالعه تیپ شخصیت‌ها، 16 تیپ شخصیتی متفاوت در زمینه‌های مختلف از جمله تحصیلی، عاطفی و شغلی در نظر گرفته شده است. نتایج حاصل از این آزمون، به روان‌شناسان و مشاوران در جهت شناخت عمیق از ویژگی‌های شخصیتی زوج‌ها کمک بسیاری می‌کند. از این رو یکی از تست‌های پر‌کاربرد و موثر، همین تست MBTI است که راه را برای رسیدن به تفاهم و نقاط مشترک زوجین روشن می‌کند.

تست شخصیت‌شناسی هارتمن

یکی از تست‌های روان‌شناسی پیش از ازدواج تست شخصیت‌شناسی هارتمن است. در این تست چهار رنگ، به عنوان نمادی از ویژگی‌ها و خواسته‌ها تعیین شده است. لازم به ذکر است شاخصه شخصیت هر فرد، ارزش‌های مورد قبول اوست. بر اساس این آزمون رنگ زرد به معنای تفریح و لذت، رنگ آبی به عنوان نماد صمیمیت، رنگ قرمز نشانگر قدرت و رنگ سفید در مفهوم صلح و آرامش است. با این آزمون و با طراحی 45 سوال فرد می‌تواند به آگاهی لازم و مکفی در مورد ارزش‌های شخصیتی دست یابد.

تست سنجش صفات شخصیت پنج عاملی (NEO)

این آزمون که یکی از کاربردهای آن برای مشاوره پیش از ازدواج است، 5 ویژگی شخصیتی به اصطلاح روان‌شناسی بزرگ را هدف قرار می‌دهد. این تست شامل 5 معیار اصلی در شخصیت انسان از جمله با‌وجدان‌بودن، میزان توافق‌پذیری، عصبانیت یا روان‌رنجوری و تجربه را مورد بررسی قرار می‌دهد. دو مدل از این آزمون موجود است: مدل اول با 240 سوال NEO-PIR نام دارد که 55 عامل دیگر به عنوان زیر مجموعه‌های 5 عامل اصلی تعریف می‌کند. مدل دوم با نام NEO-FFI با 60 سوال 5 فاکتور اصلی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این تست دقت بالایی دارد و حتی در ارزیابی‌های شغلی نیز کاربرد دارد.

تست عشق استرنبرگ (STLS)

تست بسیار جالبی است که عشق را از نظر استرنبرگ بررسی می‌کند. بر اساس نگاه وی، عشق همانند یک مثلث است و بهترین نوع عشق را به مثلث متساوی‌الاضلاع تشبیه می‌کند. در سه راس این مثلث، سه عنصر دلباختگی، صمیمیت و تعهد جای دارد و بهترین حالت عشق داشتن این سه عنصر به طور یکسان تلقی می‌شود. این آزمون با مطرح کردن 45 سوال به دنبال آن است که بفهمید تا چه حد معشوقتان به شما علاقه‌مند است و برای این سنجش 8 نوع شیوه دوست داشتن تعریف می‌کند او این عدد را حاصل ترکیب عناصر عشق بیان می‌کند و میزان عشق را در یک طیف که از فقدان عشق تا بالاترین درجه آن عشق آرمانی را در برمی‌گیرد، می‌سنجد. عناوین عشق در این آزمون عبارتند از: فقدان عشق، همدلی، وسوسه یا شور و شوق، عشق خالی، عشق رمانتیک، عشق عاطفی، عشق ساده‌لوحانه و عشق آرمانی.

 تست بلوغ عاطفی (EMS)

یکی از مهم‌ترین صفات انسان، عواطف است که تصور زندگی بدون آن سخت به نظر می‌آید. تغییر عواطف، چگونگی برقراری ارتباط عاطفی و کنترل احساسات عاطفی بسیار در رشد و پرورش شخصیت افراد موثر است. داشتن تعادل در این نوع احساسات بسیار حائز اهمیت است. چه بسا افراط و تفریط با خشم، اضطراب، نفرت، شکّاکی و ناسازگاری همراه بوده و هیجانات ناشی از آن اغلب نامطلوب است تا مطلوب. یکی از فاکتورهای داشتن سلامت روان، بلوغ عاطفی فرد است. در حقیقت بلوغ عاطفی را می‌توان جریانی در نظر داشت که طی آن فرد به طور دائم و پیوسته برای آشکار ساختن بیش از پیش سلامت عاطفی، از جنبه روانی و فردی در تلاش است. بلوغ عاطفی موجب فکر قبل از انجام عمل، حفظ رابطه صمیمی با اطرافیان، احساس مسئولیت‌پذیری، صبر و بردباری و … خواهد شد. مبنی بر این ویژگی، یاشویر سینگ و ماهیش بهار گاوا آزمونی با 48 سوال را طراحی کردند و مواردی مثل بازگشت عواطف، نداشتن ثبات عاطفی، فروپاشی شخصیت، ناسازگاری اجتماعی، و عدم استقلال، بلوغ عاطفی را مورد سنجش قرار دادند.

تست تعارضات زناشویی (MT)

طیف گسترده‌ای از اعمال و رفتار شامل تعارضات زناشویی می‌شود؛ از تکیه‌کلام ساده تا حتی خشونت‌های فیزیکی. این تعارضات بسته به شدتشان درجه‌بندی می‌شوند که به ترتیب عبارتند از: کنایه‌زدن و تهدید‌کردن، هل دادن، سیلی زدن، تهدید‌های خطرناک و ضرب و شتم با اشیا و بعضاً با چاقو یا اسلحه. این تست توسط دکتر محمدباقر ثنایی ذاکر مدون و در اختیار مشاورین قرار گرفته است. هفت بعد یا جنبه اصلی از تعارض‌های زوج‌ها را با طرح 42 سوال می‌سنجد که عبارتند از: کاهش همکاری، کاهش رابطه جنسی، افزایش واکنش‌های هیجانی، افزایش جلب حمایت فرزند، افزایش رابطه فردی با خویشاوندان خود، کاهش رابطه خانوادگی با خویشاوندان همسر و دوستان و جدا کردن امور مالی از یکدیگر.

تست مقیاس سازگاری زوجین (MST)

کلید داشتن یک ازدواج موفق در طی زندگی، سازگاری زن و شوهر است. تفاهم و سازگاری میان زوجین به عوامل متعددی بستگی دارد. دیدگاه‌های تقربیا یکسان در مورد چگونگی رابطه، عقاید، باورها و ارزش‌های مشترک، شناخت کافی و عمیق از خصوصیات اخلاقی یکدیگر موجب برقراری تفاهم میان زوج‌ها می‌شود. از این رو شروع رابطه‌ زناشویی بین کسانی که شناخت درستی از یکدیگر ندارند و از خط قرمزها، نگرش‌ها و علاقه‌مندی یکدیگر بی‌خبرند، معمولاً خوشایند نخواهد بود و طول مدت آن بسیار کوتاه است. یکی از آزمون‌های مهم برای تشکیل زندگی مشترک همین تست مقیاس سازگاری زوجین است که اسپانیر آن را با 35 سوال مطرح کرد. هرچه نمره اکتسابی از این آزمون بالاتر باشد همبستگی زوجین، توافق میانشان، رضایت زناشویی و ابزار محبت از سطح بالاتری برخوردار است.

تست روان‌شناسی کیفیت زندگی (SF)

کیفیت زندگی، بر عکس تصوری که شاید دارید، هدف رسیدن به استانداردهای از پیش تعیین شده است و در این صورت زندگی با‌کیفیتی خواهید داشت، نیست. کیفیت زندگی یک برداشت شخصی از وضعیت سلامت جسمانی و میزان رضایت شما از آن وضعیت است. کیفیت زندگی بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، درک فرد از موقعیتش در زندگی و جامعه‌ای که در آن قرار دارد با همه جنبه‌ها، انتظارات، استانداردها، هدف‌ها و اضطراب‌های اوست. آزمون مشهور و معتبر تست روان‌شناسی کیفیت زندگی توسط واروشربون طراحی شد. این آزمون به شکل گسترده در رابطه با ارزیابی کیفیت زندگی کاربرد دارد. این تست با 36 سوال کیفیت زندگی را در دو بعد اصلی سلامت جسمانی و سلامت روانی می‌سنجد که 8 خرد مقیاس با عناوینی خرده مقیاس کارکرد جسمانی، خرده مقیاس نقش جسمانی، خرده مقیاس درد جسمانی، خرده مقیاس سلامت عمومی، خرده مقیاس سرزندگی، خرده مقیاس کارکرد اجتماعی، خرده مقیاس نقش هیجان و خرده مقیاس سلامت روانی طبقه بندی می‌کند. 4 مقیاس اول خرده بعد سلامت جسمانی و 4 خرده مقیاس دیگر هم مربوط به بعد سلامت روانی می‌شود. یکی از آیتم‌های مورد توجه این پرسشنامه آن است که سوالی دارد که فرد در آن به ارزیابی سلامت خود در طی مدت یک ماه گذشته می‌پردازد.

تست تشخیص اختلالات شخصیتی (mmpi)

این تست با نام اصلی «تست شخصیت چند وجهی مینه سوتا» همانند تست نئو از تست‌های مشهور است. دو روان‌شناس به نام‌های هاتاوی و مک کنیلی یکی از معتبرین تست‌های اختلالات شخصیتی را طراحی کردند. در نسخه نخست و اصلی این آزمون تست 556 سوال داشت که به دلیل زمان‌بر بودن و ملال‌آوری در باز طراحی آن 71 سوال شد که کارایی آن تائیدیه گرفت. هدف از این تست ارزیابی و بررسی مشکلات رفتاری، شخصیتی و اجتماعی در شخص است. این تست به علت تمرکز بر فرهنگ در ایران بازنویسی شده است. استفاده از این تست برای پی بردن به بیماری‌های شخصیتی بسیار کاربردی خواهد بود. ویژگی‌های عاطفی، مشکلات و اختلال‌هایی که فرد با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند را برای مشاور ازدواج روشن می‌سازد. این آزمون در سه مقیاس روایی اولیه، روایی جدید و بالینی ارائه می‌شود. مقیاس‌های روایی اولیه شامل موارد اصلاح، دروغ پرداز، نابسامدی و نمی‌توانم بگویم است. در مقیاس‌های روایی جدید به شاخص‌هایی چون ناهمسانی پراکندگی پاسخ، ناهمسانی پاسخ‌های درست و …  بررسی می‌شود. خود بیمارانگاری، پارانویا، اسکیزوفرنی، انحراف روانی-اجتماعی، مردانگی-زنانگی افسردگی، درون‌گرایی اجتماعی، ضعف روانی و شیدایی خفیف مواردی است که ارزیابی آن در مقیاس بالینی انجام می‌پذیرد.

تست تشخیص اختلالات شخصیتی (Milon) (MCMI-III)

مکمل تست چند وجهی مینه سوتا، تست بالینی میلون برای تشخیص بلوغ ازدواج در زمینه شناسایی اختلالات شخصیتی است. این پرسشنامه چند محوری مشهور به عنوان تست میلون ازدواج بوده و بر اساس نظریه تکاملی تئودور میلون طراحی شده است. اعتبار و ارزش این تست در کنار تست مکمل آن mmpi معین می‎شود. این تست از پر‌کاربردترین آزمون‌ها در حرفه بالینی است. این تست در نسخه اصلی دارای 175 سوال است که در 28 مقیاس طبقه‌بندی شده که با ارزیابی 24 اختلال‌های شخصیتی و نشانه‌هایی که با این اختلال‌ها توام هست به کار گرفته می‌شود. این تست تا کنون چهار بار به‌روز رسانی شده، در نسخه‌ سوم در جهت مشاوره قبل از ازدواج استفاده می‌شود. تغییرات و اصلاحات انجام شده در نسخه جدید سوم، در راستای افزایش قابلیت آزمون در تشخیص شدت علائم اختلال شخصیتی است. 28 مقیاس این تست در شاخص‌هایی از قبیل شاخص‌های تغییر‌پذیری، الگوهای شخصیت بالینی، آسیب‌شناسی شدید شخصیت، نشانگان بالینی و نشانگان شدید دسته‌بندی می‌شود.

تست نیازهای اساسی گلاسر (BNQ)

این تست 25 سواله که با نام آزمون سازگاری نیازهای اساسی صاحبی شناخته می شود توسط ویلیام گلاسر بر اساس تئوری انتخاب طراحی شد. هدف این آزمون بررسی شدت نیازهای اساسی فرد بر اساس تئوری فوق است. در تئوری انتخاب 5 نیاز بقا و زنده ماندن، عشق و احساس تعلق، آزادی، قدرت و پیشرفت و تفریح از نیازهایی ژنتیکی و اساسی است که همه افراد توسط آن‌ها برانگیخته می‌شوند. در این تئوری بنا بر این است که تمام رفتارهای انسان هدفمند است و انسان برای ارضای نیازهای افراد واکنش نشان می‌دهد. زمانی که بتوانیم نیازهای خود را بشناسیم، در زمان نارضایتی و ناراحتی می‌توانیم متوجه شویم که کدام‌یک از نیازهای اساسی‌مان ارضاء نشده است و بالعکس نتیجه شادمانی و رضایت در ازای ارضای کدام نیاز است.

‌بیشتر بخوانید: باورهای غلط در مورد ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code