مقابله با ترس از مرگ با ۵ راهکار طلایی

ترس از مرگ
به طور معمول در افرادی که از بیماری ترس از مرگ رنج می‌برند، هراس‌های مرتبط با آنها نیز دیده می‌شود. ترس از سنگ قبرها، مراسم‌های تشییع جنازه و سایر نمادهای مرگ شایع است، زیرا می‌تواند به عنوان یادآور بیم اصلی باشد.

مرگ اغلب موضوعی تابو است، بنابراین وقتی با ترس از مرگ روبرو می‌شویم، چگونگی مدیریت آن برای ما سخت خواهد بود. این احتمال وجود دارد که به میزان کم و زیاد، همه انسان‌ها از مرگ هراس دارند و خواه این ترس در مورد مرگ خود فرد باشد یا ترس از این که شخصی که دوستش دارد، از دنیا برود.

ترس از مرگ چیست؟

مرگ اغلب موضوعی تابو است، بنابراین وقتی با ترس از مرگ روبرو می‌شویم، چگونگی مدیریت آن برای ما سخت خواهد بود. این احتمال وجود دارد که به میزان کم و زیاد، همه انسان‌ها از مرگ ترس دارند و خواه این ترس در مورد مرگ خود فرد باشد یا ترس از این که شخصی که دوستش دارد، از دنیا برود.

فکر کردن به مرگ چندان دلپذیر نیست و بسیاری از ما از چنین بحث‌های بیمارگونه‌‌ای پرهیز می‌کنیم و طبیعتاً تصمیم می‌گیریم در عوض فکر به چنین مسائلی بر آنچه که می‌توان از زندگی بدست آورد و همچنین خواسته‌ها و اهداف خود در زندگی تمرکز کنیم.

با این حال، همانطور که بنجامین فرانکلین در یک جمله معروف می‌گوید که در این دنیا نمی‌توان گفت هیچ چیز قطعی است، جز مرگ و مالیات، بنابراین جای تعجب نیست که نگرانی‌های مربوط به مرگ و هراس از آن گاهی ما را با مشکلات روحی و احساسی شدید روبه رو کند.

هراس از مرگ گاهی اوقات، تاناتو فوبیا  نامیده می‌شود که از کلمات یونان باستان Thanatos  (به معنی خدای مرگ) و phobos  (به معنی ترس) گرفته شده است.

قابل ذکر است، تاناتو فوبیا که در زمینه بالینی ترس از مرگ نامیده می‌شود، به عنوان یک اختلال خود به خودی در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ذکر نشده است. و هنوز هم، در مورد این اضطراب به ندرت صحبت می‌شود، در حالی که می‌تواند به طور جدی بر سبک زندگی و سلامت عاطفی افراد تاثیر بگذارد.

آیا ترس از مرگ یک امر طبیعی می‌باشد یا ناشی از یک ضربه یا اتفاق در زندگی است؟

اولین تحقیقات در مورد ترس از مرگ توسط زیگموند فروید انجام گرفت، فروید فکر می‌کرد که ما واقعاً نمی‌توانیم به مرگ به عنوان یک اتفاق واقعی اعتقاد داشته باشیم، بنابراین هرگونه وحشت مرتبط با مرگ باید ناشی از آسیب دیدگی دوران کودکی باشد.

اما این نظریه‌‌ای بود که اندکی بعد توسط یک انسان شناس به نام ارنست بکر رد شد و این شخص به طور جامع و مفصل در این مورد تحقیق و اطلاعات بیشتری را در درباره  این بیماری و دلایل آن کسب و در اختیار دیگران گذاشت. بکر معتقد بود این اختلال به طور طبیعی برای همه افرادی که مرگ را غیر قابل قبول می‌دانند،  پیش خواهد آمد.

کار بکر باعث ایجاد نظریه مدیریت ترور یا وحشت (TMT) شد، که بیانگر آن است انسانها باید دائماً با یک درگیری درونی یعنی آرزوی اصلی زندگی در برابر قطعیت مرگ TMT روبرو شوند و بر خودآگاهی افراد و انگیزه آنها برای دستیابی به اهداف شخصی، با انگیزه آگاهی از مرگ و میر، تأکید دارد.

همچنین، طبق نظریه TMT، عزت نفس بر درجه‌‌ای که افراد ترس از مرگ را تجربه می‌کنند تاثیر می‌گذارد. افرادی که دارای عزت نفس بالا هستند در کنترل این اختلال و بیماری بهتر عمل می‌کنند، در حالی که افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند راحت‌تر با موقعیت‌های مرتبط با مرگ مرعوب می‌شوند.

رویکرد اخیر دیگر برای درک و توضیح اضطراب مرگ، رویکرد نظریه رشد پس از سانحه (PTG) است. طبق گفته PTG، گذراندن یک رویداد ناراحت کننده مانند مرگ یکی از عزیزان یا دریافت تشخیص نگران کننده سلامتی، می‌تواند تأثیر زیادی در روند ایجاد اختلال ترس از مرگ داشته باشد و باعث می‌شود افراد چیزها و اتفاقات کوچک زندگی را بسیار بزرگ پندارند و از مسیر اصلی زندگی خود دور شوند.

اختلال ترس از مرگ

ترس از مرگ به عنوان یک اختلال

اگرچه این احتمال وجود دارد که همه ما در دوره‌‌ای از زندگی خود نگران مرگ یا یک وضعیت مرتبط با مرگ باشیم، اما هراس از مرگ تنها وقتی یک اختلال تشخیص داده می‌شود که باعث مختل شدن زندگی عادی فرد شود.

به طور خاص، ترس از مرگ (نه درد ناشی از مرگ یا دلایل آن) و پوچی آن (نه بحث مذهبی و مسئله دنیایی دیگر) و این واقعیت که او دیگر در این دنیا و چیزهایی که با آنها سروکار دارد، یک اضطراب غیر منطقی و عاطفی است که فرد در کنترل آن مشکل دارد و با گذشت زمان وضعیت او در این مورد بدتر می‌شود و این ترس باعث می‏شود که احساس وحشت کند و افکار و تمام ذهن فرد درگیر این مسئله شده و نمی‌تواند به چیزهای دیگری فکر کند. فرد مطمئن نیست که چرا این افکار به او رو آورده‌‌اند و نمی‌تواند به قبل برگردد.

عوامل تاثیر گذار بر ترس از مرگ

به طور معمول در افرادی که از بیماری ترس از مرگ رنج می‌برند، هراس‌های مرتبط با آنها نیز دیده می‌شود. هراس از سنگ قبرها، مراسم‌های تشییع جنازه و سایر نمادهای مرگ شایع است، زیرا می‌تواند به عنوان یادآور ترس اصلی باشد. ترس از اشباح یا موجودات دیگر نیز رایج است، به ویژه در افرادی که تاناتو فوبیا مبتنی بر عوامل مذهبی است.

متخصصان استدلال می‌کنند که بیشتر اوقات، هراس از مرگ به خودی خود بروز نمی‌کند و در عوض با نوع دیگری از اختلال سلامت روانی (مانند اختلال اضطراب عمومی، اختلال وحشت، اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی یا وسواس – اختلال اجباری) همراه است.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد افرادی که اضطراب سلامتی یا هیپوکندریا را نشان می‌دهند نیز تحت تأثیر اضطراب مرگ قرار می‌گیرند، زیرا این امر به طور طبیعی با نگرانی بیش از حد در مورد سلامتی ارتباط دارد.

همه مردم تا یک حدی از مرگ وحشت دارند ولی این ترس بی‌شک به طور مداوم نمی‌باشد و در افراد مختلف شدت‌های متفاوتی دارد. اما به طور کلی زنان بیشتر از مردان دچار ترس از مرگ می‌شوند و این اضطراب دو بار به اوج خود (یک بار در ۲۰ سالگی و بار دیگر در ۵۰ سالگی) می‌رسد.

علاوه بر این، یک مطالعه جدید نشان داده است، گرچه به نظر می‌رسد این اختلال در زنان و مردان در طی ۲۰ سالگی ظاهر می‌شود، اما زنان وقتی به ۵۰ سالگی می‌رسند، دومین موج این هراس را تجربه می‌کنند.

همچنین جوانان به همان اندازه که افراد مسن از مرگ می‌هراسند، آنان نیز دچار اضطراب می‌شوند. علاوه بر این موارد نتایج تحقیق نشان می‌دهد که در رابطه بین تعامل مذهبی و کاهش اضطراب مرگ هیچ گونه ارتباط معنی داری یافت نشده است.

راه‌های درمان ترس از مرگ

راه‌های متفاوتی برای مقابله و درمان هراس از مرگ وجود دارد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱٫ CBT برای اضطراب مرگ

در حال حاضر متخصصان و روانشناسان، درمان رفتاری شناختی (CBT) را به افرادی که با اضطراب شدید مرگ مواجه هستند، توصیه می‌کنند. CBT مبتنی بر مباحثه و مواجهه است و اغلب از آن برای درمان افسردگی و انواع مختلف اضطراب و هراس از جمله ترس از پرواز استفاده می‌شود.

 

راه غلبه بر ترس از مرگ

۲٫ قرار گرفتن در معرض ترس

قرار گرفتن در معرض و تماشای مکانها و چیزهای مرتبط با مرگ می‌تواند به خنثی کردن عادات ذهنی کمک کند. افرادی که می‌خواهند ترس از مرگ خود را کاهش دهند باید نه تنها به صراحت بیم خود را ابراز کنند بلکه باید مشخص کنند که دقیقاً چه چیزی باعث هراس آنها در مورد مرگ می‌شود و اینکه آیا موقعیت‌ها یا مکان‌هایی مانند تشییع جنازه‌ها یا گورستان‌ها وجود دارد که از آنها وحشت دارند و تمایل دارند برای جلوگیری از این وحشت با این شرایط مواجه نشوند.

متخصصان اذعان می‌کنند که قرار گرفتن در معرض مضامین ترسناک مربوط به مرگ را پیشنهاد می‌کنند، زیرا مواجهه با عناصر مرتبط به شکل خاصی اضطراب فرد را کاهش می‌دهد.

۳٫ مرور تجربیات شخصی

بررسی «تجربیات شخصی با مرگ» در فرد، مانند اینکه شاهد مرگ عزیزی بوده‌‌اید یا با بیماری تهدید کننده زندگی خود یا شخص دیگری روبرو شده است، در ایجاد ترس از مرگ بسیار مهم است. متخصصان در چنین مواردی به افراد توصیه می‌کنند که ابتدا با اتفاقی که رخ داده است (مثلا مرگ عزیزان) کنار بیایند و سعی کنند برای آینده برنامه ریزی و هدف گذاری کنند.

همچنین تلاش کنند که مثبت اندیش باشند و این نکته را در نظر بگیرند که همه انسان‌ها روزی از این دنیا خواهند رفت و مهم‌ترین چیزی که در این دنیا وجود دارد استفاده از زمان حاضر و لذت بردن از آن است و به طور حتم کسانی که ما را ترک کرده‌‌اند نیز تا زمانی که در این دنیا حضور داشته‌‌اند و سعی کردند که از فرصت‌های زندگی استفاده کنند.

۴٫ تغییر تمرکز به لذت بردن از زندگی

برای تغییر این عادت در زندگی فرد باید «اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت» خود را به روشنی شناسایی کند تا بتواند به جای وسواس در ترس از مرگ، بر آنچه که می‌خواهند در زندگی به دست آورند و چگونگی لذت بردن از تجربیات خود تمرکز کند.

۵٫ ایجاد یک سبک زندگی سالم

افراد جهت درمان باید هر گونه استرس را از زندگی خود دور کنند به ویژه اگر از این استرس به طور مداوم باشد باید هر چه سریع‌تر درمان شود. فردی که با اضطراب مردن یا هر جنبه ناسالم از سبک زندگی روبرو است باید عوامل تشدید کننده آن را شناسایی و رفع کند.

علاوه بر این متخصصان پیشنهاد می‌کنند که فرد باید سبک زندگی سالم را در پیش بگیرد و چه از نظر روحی و روانی و چه تغذیه‌‌ای و سایر عوامل موثر را باید کنترل کند. به عنوان مثال داشتن خواب کافی، ورزش روزانه، انجام حرکات یوگا و مدیتیشن، دریافت کالری مورد نیاز بدن، استفاده از مواد خوراکی حاوی آنتی اکسیدان‌ها، دوری از مواد اعتیاد آور، شرکت در ورزش‌های تیمی و مسافرت با دوستان و خانواده همه راهکارهایی برای داشتن سبک زندگی سالم هستند که بی‌شک در درمان بیماری ترس از مرگ کمک کننده خواهند بود. اگر با انجام مدیتیشن آشنا نیستید می‌توانید مقاله آموزش مدیتیشن را بخوانید.

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code