زندگی

چگونه با ترس از قضاوت دیگران مقابله کنیم؟

ترس از قضاوت دیگران

ترس از قضاوت دیگران

ترس از قضاوت دیگران باعث می‌شود، تا افراد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از قضاوت منفی توسط دیگران انجام دهند. آنها از صحبت کردن با دیگران و شنیدن نظراتشان می‌ترسند.

در واقع آنها درخواست‌ها و نیازهای خود را بیان نمی‌کنند. این ترس از قضاوت دیگران با تمایل به دوست داشتن در همه زمان‌ها مرتبط است.

چگونه با ترس از قضاوت دیگران مقابله کنیم؟

ترس از قضاوت دیگران باعث می‌شود، تا افراد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از قضاوت منفی توسط دیگران انجام دهند. آنها از صحبت کردن با دیگران و شنیدن نظراتشان می‌ترسند.

ترس از قضاوت دیگران باعث می‌شود، افراد در کلاس و یا در جلسات کار صحبت نکنند، از گفتن خواسته‌های واقعی. به همسر خود خود پرهیز می‌کنند و هیچ وقت نتوانند آزادانه نظراتشان را بیان کنند.

در واقع آنها درخواست‌ها و نیازهای خود را بیان نمی‌کنند. این ترس از قضاوت دیگران با تمایل به دوست داشتن در همه زمانها مرتبط است. اما از آنجا که همیشه نگرانی در این مورد وجود دارد، این افراد همیشه بازنده هستند و مردم را از تجربه و بیان واقعی خود باز می‌دارند.

باید پذیرفت که این انسانها خود همیشه در مورد دیگران قضاوت می‌کنند و تفاوت‌های زیادی بین خود با آنها احساس می‌کنند. به جای اینکه با بیان نکردن ترجیحات و خواسته‌هایتان خود را آزار دهید، بهتر است قبل از تغییر افراد زندگی خود این مشکل را بپذیرید و راه‌های مقابله با آن را بیاموزید.

هنگام ترس از قضاوت دیگران چه واکنشی باید نشان داد؟

تصور کنید در خیابان شلوغی قدم میزنید. می‌بینید که گروهی از مردم هر چه نزدیکتر می‌شوید، صدای خنده‌هایشان بیشتر می‌شود. اولین فکر شما چیست؟ اگر اضطراب اجتماعی دارید، احتمال زیادی وجود دارد که تصور کنید آنها به شما می‌خندند.

این احتمالاً با بحث و جدال بین قسمت‌های ناامن و منطقی مغز دنبال می‌شود. آنها به من می‌خندند! بعد از آمدن چنین جمله ای به ذهنتان بلافاصله از خود بپرسید، چرا آنها به شما می‌خندند؟ شما که فقط در خیابان قدم می‌زنید!

در شرایطی مانند این، رایج ترین توصیه این است که از قسمت ناامن مغز خود چشم پوشی کنید. مردم معمولاً در مورد شما قضاوت نمی‌کنند، بنابراین جای نگرانی در این مورد وجود ندارد.

اکثر مردم به طور کلی رفتارهای خوب مطابق با هنجار اجتماعی دارند. اگر آنها نسبت به شما فکر منفی هم داشته باشند، اغلب در رفتارهای خود نشان نمی‌دهند. اما اگر مطمئن هستید کسی در سکوت شما را قضاوت می‌کند، چه کاری باید انجام دهید؟

اول از همه، ما باید درک کنیم که واقعاً ترس از قضاوت دیگران به چه معناست. این ترس در بیشتر موارد، بازتاب ناامنی‌های خود ماست. ما تمایل داریم که افراد دیگر را براساس آنچه قابل قبول یا شرم آور است قضاوت کنیم و خودمان را نیز با همان معیارها قضاوت می‌کنیم.

بنابراین وقتی می‌ترسید شخصی در مورد شما قضاوت کند، آنچه واقعاً انجام می‌دهید قضاوت در مورد خود و شخص مقابل است. هنگام ترس از قضاوت دیگران ممکن است تصورات زیر را در ذهن خود داشته باشید:

  • شما تصور می‌کنید کاری انجام داده اید، که باعث قضاوت منفی دیگران می‌شود. این در واقع بازتاب ترس‌های شماست.
  • تصور می‌کنید شخص مقابل نیز در مورد آن عمل احساس مشابهی دارد و همچنین در مورد شما قضاوت خواهد کرد. این فرافکنی از افکار خود شما بر روی شخص دیگری است.

 

مقابله با ترس از قضاوت دیگران

ترس از قضاوت دیگران باعث می‌شود، تا افراد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از قضاوت منفی توسط دیگران انجام دهند.

 

البته این دو فرض اغلب نادرست هستند. در اکثر موارد بر اساس حقیقت و اطلاعات ناقص درباره افراد قضاوت میکنیم. به عنوان مثال، ممکن است زوجی را ببینید که در یک رستوران در سکوت نشسته اند، اولین فکری که به ذهن می‌رسد، اینست که شاید آنها با یکدیگر مشکلی دارند.

اما اینطور نیست، شاید آن زن و شوهر احساس متفاوتی داشته باشند. آنها ممکن است ساکت و آرام کنار هم نشسته باشند، تا از غذا خوردن در سکوت لذت ببرند. ما با ساختن واقعیتی که فکر می‌کنیم در ذهن ما وجود دارد، درباره افراد قضاوت میکنیم.

اما این فقط تفسیر ما از واقعیت است و هر کسی نظر خاص خود را دارد. اگر این موضوع به خوبی درک شود، ترس از قضاوت دیگران مفهومی ندارد.

چگونه باید با احساس ترس از قضاوت دیگران مبارزه کرد؟

با آگاهی از اینکه چقدر سریع قضاوت می‌کنید و اینکه چقدر این کار بی معنی است، می‌توانید نظر خود را در مورد قضاوت از دیگران تغییر دهید. قضاوت‌هایی که به آنها عمل نشده، معنایی ندارند.

آنها به سرعت شکل می‌گیرند و حتی سریعتر فراموش می‌شوند. مردم در مورد شما قضاوت خواهند کرد. این یک واقعیت زندگی است. و هرچه بیشتر خود را در یک مکان نا آشنا قرار دهید، مورد قضاوت بیشتری قرار خواهید گرفت.

اما این قضاوت‌ها واقعاً آنگونه که شما فکر می‌کنید، وجود ندارند. آنها به هیچ وجه خاص نیستند و به راحتی فراموش می‌شوند. پس چرا روی آنها باید تاکید کرد. البته، قضاوت‌های خاموش یک چیز است و قضاوت‌هایی که با صدای بلند انجام می‌شوند، مساله دیگری است.

اگر کسی دائما شما را تحقیر می‌کند و مرتب به شما می‌گوید، که تنبل، خسته کننده یا خیلی ساکت هستید. پس ساده ترین پاسخ این است که این شخص لیاقت این را ندارد که بخشی از زندگی شما باشد.

اولین کاری که باید انجام دهید، اینست که با آنها در مورد قضاوت‌های دائمی‌شان صحبت کنید. اما اگر آنها از تغییر امتناع ورزند، بهترین کار اینست، که آنها را از زندگی خود کنار بگذارید.

به نظر سخت می‌رسد، اما در این جهان انسان‌های مهربان زیادی وجود دارند. زندگی خیلی کوتاه است، بنابراین نباید عمر خود را با قرار گرفتن در کنار چنین افرادی هدر داد. به ویژه هنگامی که می‌خواهید بر اضطراب اجتماعی غلبه کنید.

در ادامه چهار نکته مهم دیگر برای مقابله با ترس از قضاوت دیگران آورده ایم تا شاید راهگشای شما باشد.

چهار نکته  مهم دیگر برای مقابله با ترس از قضاوت دیگران

  1. هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد

واقعیت این است که مغز انسان دارای ذخیره داده محدود است. اگر چه ممکن است قضاوت کنیم، اما آنها به اندازه کافی قابل توجه هستند که بتوانند برای همیشه در حافظه جای بگیرند.

بنابراین وقتی کسی در مورد شما قضاوتی می‌کند، این احتمال وجود دارد که لحظاتی یا چند روز بعد این قضاوت را فراموش کند، بنابراین اگر این موضوع را بپذیرید، بهتر می‌توانید با چهار نکته مهم دیگر برای مقابله با ترس از قضاوت دیگران کنار بیایید.

 

واکنش در برابر ترس از قضاوت دیگران

به جای ترس از قضاوت دیگران و تاثیر پذیرفتن از عواقب چنین اندیشه‌هایی بهتر است، از خود بپرسید که این فرد چه تاثیری بر زندگی شما دارد که اینقدر نگران قضاوت او هستید.

 

  1. قضاوت اجتناب ناپذیر است

دیگران خواسته یا ناخواسته ممکن است شما را قضاوت کنند. بنابراین سعی کنید، تلاش برای کنترل قضاوت دیگران را متوقف کنید، تا آسانتر بتوانید بر ترس از قضاوت دیگران غلبه کنید.

شما نمی‌توانید نظر دیگران را کنترل کنید. شاید آنها قضاوت خود را ابراز نکنند، اما این بدان معنا نیست که آنها می‌توانند روند فیزیولوژیکی مغز خود را متوقف کنند. ما باید درک درستی از مردم در ذهن خود ایجاد کنیم.

قضاوت ما از آنها نباید بر اساس اشتباهات جزئی باشد که مشاهده می‌کنیم، بلکه باید به دیگر رفتارهای پسندیده آنها توجه کنیم، تا به درک درستی برسیم. در اینصورت ترس از قضاوت دیگران معنی نخواهد داشت.

همچنین سعی کنید آنچه را که احساس می‌کنید توضیح دهید، تا کسانی که در حال قضاوت کردن شما هستند، بهتر شما را درک کنند. به این طریق می‌توان سوء‌ تفاهم‌های موجود بین خود و او را از طریق قضاوت اشتباه از بین ببرید.

  1. بگذارید دیگران قضاوت خود را داشته یاشند

فقط اجازه می‌دهد قضاوت‌ها وجود داشته باشد، در یک رابطه صمیمی این می‌تواند راهی برای گفتگو در مورد ترس از قضاوت دیگران باشد. به جای اینکه جلوی باز بودن یا آسیب پذیری خود را بگیرید، بگذارید این قضاوت‌های منفی وجود داشته باشند، اما نکته مهم اینست که خود را درگیر این قضاوت‌ها نکنید.

اگر متوجه شدید که ترس از قضاوت دیگران شما را عقب نگه داشته است، ابتدا از خود بپرسید: چرا من باید از قضاوت آنها بترسم. چه دلیلی برای این کار وجود دارد؟ مگر چه اتفاقی می‌افتد، اگر آنها قضاوت خاصی در مورد من داشته باشند؟

هنگامیکه ترس را شناسایی کردید، سعی کنید به خود اطمینان دهید یا راهی پیدا کنید که در صورت بروز ترس بتوانید آن را کنترل کنید. به خود یادآوری کنید که گاهی روابط نزدیک و صمیمی هنگامیکه افراد در معرض ترس از قضاوت دیگران قرار می‌گیرند، عمیق می‌شود.

اگر این اتفاق نیفتد، لزوماً به این معنی نیست که شما اشتباهی مرتکب شده اید، اما ممکن است به این معنی باشد که شخصی که برای برقراری ارتباط با او کار می‌کنید، توانایی یک رابطه صمیمی احساسی را ندارد.

  1. به قضاوت‌های خود توجه کنید

هیچ راهی بهتر از این نیست که کمتر به قضاوت دیگران اهمیت دهید. در واقع نسبت به خود و دیگران کمتر قضاوت کنید. البته قضاوت اجتناب ناپذیر است، اما زبانی را که در ذهن خود درباره افراد و اتفاقات زندگی به کار می‌برید، فقط تماشا کنید و سعی کنید آنها را زود فراموش کنید، چون مسائل مهم تری برای اندیشیدن وجود دارد.

کانون قضاوت‌های خود را تغییر دهید، به جای ترس از قضاوت دیگران و تاثیر پذیرفتن از عواقب چنین اندیشه‌هایی بهتر است، از خود بپرسید که این فرد چه تاثیری بر زندگی شما دارد که اینقدر نگران قضاوت او هستید.

آیا او تعهدات خود را در قبال من انجام می‌دهد یا فقط به دنبال ایراد گرفتن از من است. سعی کنید از خصوصیات بد و افراد منفی در زندگی خود دور شوید و به جای اهمیت دادن به نظرات آنها روی برنامه‌ها و اهداف تان متمرکز شوید.

یک فکر در مورد “چگونه با ترس از قضاوت دیگران مقابله کنیم؟

  1. پارمیس گفت:

    بادرود ووقت بخیر.خیلی متشکرم ازاین مطلب تون که برام واقعامفید بود.بنده یه ترنس سکشوال ام تواف۲۳هستم.ازکودکی همواره باقضاوت های نابجا وتمسخراطرافیانم به ویژه افرادغریبه مواجه بودم ودر دوران بلوغ وبعدازان به ویژه دردبیرستان آزار واذیت های کلامی وروانی بعضافیزیکی به اوج خودرسید که ازمن یه فردمنزوی وافسرده ومضطرب ودارای هراس اجتماعی ساخته که یکبارهم خودکشی کردم. روانپزشکان محترم به من داروهای سرترالین۱۰۰وهالوپریدول۰.۵تجویز میکنن.داروها درسته به خوبی کنترلم میکنن ولی درمان قطعی صورت نمیپذیرد.ببخشید خیلی طولانی شد فقط خواستم کمی از اثرات منفی قضاوت هاوتمسخرهای افرادجامعه درزندگی درخودم که انتخاب نکردم تراجنسی باشم روبیان کنم.موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code