ترس از شکست؛ دشمن قسم خورده موفقیت

ترس از شکست سبب می شود شخص از شروع به کار و قدم گذاشتن در راه های مختلف منصرف شود. این مسئله مهم مشکلات بسیاری نظیر افسردگی و سرافکندگی را سبب می شود. موارد و مسائل بسیاری سبب این احساس می شود. در مقابل توجه به بسیاری از موارد این اختلال را به آسانی درمان می کنند.

شکست چیست؟

شکست به چه معنا و مفهومی می باشد؟ شکست برای هر فردی متفاوت است. این تفاوت، ریشه در شخصیت آن فرد دارد. شخصیت های متفاوت و مختلف شکست را برای خود متفاوت معنا می کنند.

هر شخصی با توجه به شرایط زندگی، اتفاقات کودکی، ضمیر ناخودآگاه خود، نگاه او به زندگی و هزاران عامل کوچک و بزرگ دیگر مفهومی از شکست را در ذهن و زندگی خود جای دهد.

تیپ شخصیتی افراد بیش از هر عامل دیگری در تعریفی که آن ها از شکست دارند؛ موثر است. افرادی با تیپ شخصیت قراردادی که افرادی منظم و مقرراتی هستند؛ شکست را اختلال در نظم و ترتیب کار روزانه خود می دانند.

به همین ترتیب هر تیپ شخصیتی دور شدن یا ایجاد اختلال در مهم ترین ویژگی شخصیتی خود را شکست تلقی می کند. نزدیک شدن به این اتفاقات و اختلالات برای اشخاص سبب بروز احساسی نظیر ترس می شود که از آن با عنوان ترس از شکست تلقی می شود.

 

شکست و عدم موفقیت

ترس از شکست مانعی بزرگ برای موفقیت

در اطراف و پیرامون محیط زندگی همگی ما افرادی وجود دارند که ظاهرا هیچ هدف و برنامه ای برای زندگی خود ندارند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که دلیل بی هدف بودن زندگی این اشخاص چیست؟

مسلما چنین رفتاری یک دلیل نخواهد داشت و مجموعه ای از دلایل سبب می شود یک شخص قید اهداف، آمال و آرزوهای خود را بزند. بیش از هر عامل دیگری این دلایل ریشه در افکار و ذهنیت های آن فرد دارد تا درون انسان متحول و دگرگون نشود. زندگی و به اصطلاح جهان او دچار تغییر و تحول نخواهد شد.

همان طور که ذکر شد؛ دلایل بسیاری سبب عدم برنامه ریزی و هدف در زندگی می شود. از جمله آن ها می توان به تنبلی و کاهلی، دوستان بی هدف، محدود کردن زندگی به یک شخص یا یک اتفاق، ترس از شکست و… اشاره نمود.

در میان تمامی عواملی که با عنوان موانع موفقیت از آن ها یاد می شود؛ به تشریح و توضیح عامل مهم، ترس از شکست می پردازیم. با مرور و نیم نگاهی به زندگی اساطیر و مشاهیر بزرگ ایران زمین و جهان مشاهده خواهید کرد بسیاری از این افراد و اشخاص بزرگ و صاحب نام شکست های بسیاری را در زندگی خود تجربه کرده اند. اما دست از تلاش و مبارزه نکشیده اند.

بزرگان ما و تمام جهان نه تنها با یک شکست دست از جهد و تلاش بیشتر برنداشته اند؛ بلکه این کوشش و امید را مضاعف نموده اند. در اینجا بسیاری از افرادی که مبتلا به بیماری مزمن ترس از شکست شده اند؛ این جمله را در اذهان خود تداعی می کنند که مگر من فلان اسطوره یا فلان دانشمند هستم؟

پاسخ این است که تفاوت شما با آن ها در چیست؟ مگر نه اینکه آن ها برای موفقیت و پیروزی تلاش کرده اند اما شما به دلیل مضحکی به نام ترس از شکست دست از تلاش و تقلا باز کشیده اید؟

 

ترس از شکست

فرار از شکست لقبی بزرگ برای ترس از شکست

افراد بسیاری هستند که با تلاش و کوشش بسیار اما گاهی بیهوده قصد آن را دارند که از شکست و شکست خوردن فرار کنند. اما فرار از شکست از راه تلاش بی ثمر و بدون برنامه روش درست و صحیح برای حل ترس از شکست نیست.

بخاطر داشته باشید که با پاک کردن مسئله، مسئله حل نمی شود؛ بلکه نادیده گرفته می شود. برای رسیدن به موفقیت باید مسئله نه چندان سخت ترس از شکست را حل و برای خود هضم کرده یا به قول معروف مانند آب خوردن به آن نگاه کرد.

فرار کردن و فراری بودن هیچ گاه راهی درست و منطقی برای حل یک مشکل نبوده است. خصوصا هنگامی که برای رسیدن به موفقیت از شکست فراری باشید. شکست خوردن یکی از مراحل مهمی است که برای رسیدن به موفقیت باید از آن عبور کرد. اصولا افرادی که با این فوبیا و ترس یعنی ترس از شکست روبه رو هستند؛ به این کنش و اتفاق واکنش های متفاوت و مختلفی دارند.

به طور کلی دو عکس العمل در این افراد مشاهده می شود. دسته یا گروه اول که به دلیل وجود این ترس از هدف و غایت خود دست کشیده و قید آن را می زنند و به نوعی بیخیال رسیدن به روز موعود آرزو خود می شوند. دسته دوم افرادی هستند که برای رسیدن به موفقیت و نتیجه مطلوب خود به هر کار بدون منطقی دست می زنند تا موفقیت را صاحب شده و در آغوش بگیرند.

دسته اول که تا آخرین لحظات عمر حسرت آمال و آرزوهای خود را دارند. دسته دوم نیز به دلیل ورود به راه حل ها و روش های غیر منطقی شکست تلخی را تجربه می کنند. به دسته اول پیوند می خورند و یا به راه حل ها و روش های غیر متعارف تری روی می آورند.

سرانجام این دسته در همین جا ختم نمی شود. عده ای از این گروه متوجه اشتباه رفتاری خود می شوند و قدم در راهی می گذارند که ترس از شکست و این فوبیای ترسناک را حل و فصل کنند. نکته مهم این است که چطور و چگونه مسئله مهم و البته حل شدنی ترس از شکست را برطرف کنیم؟!

تنها خالق ترس ذهن ما می باشد

ترس یک واکنش دفاعی است که در ذهن همگی ما اعم از نوزاد، کودک، پیر و جوان رخ می دهد. در واقع ترس یک رخداد و واکنش کاملا طبیعی و روتین است که در مغز ما بر اثر عواملی نظیر عوامل فیزیکی مثل نزدیک شدن به یک رودخانه پر جوش و خروش است.

ترس در ذهن ما فقط به عوامل فیزیکی محدود نمی شود؛ بلکه عوامل غیر فیزیکی نیز سبب ترس در وجود ما می شوند. از آنجا که مغز و اندام های مربوط به ترس توانایی تمیز و تشخیص انواع ترس را به خوبی کسب نکرده اند؛ عکس العمل و واکنش یکسانی در برابر ترس های مختلف از خود نشان می دهند.

ترس برای انسان های گوناگون، متفاوت است. هر انسانی از برخورد با یک مسئله، شخص، قرارگیری در موقعیت خاص و … دچار ترس و دلهره می شوند. یکی از انواع ترس، ترس از شکست و به نتیجه مطلوب نرسیدن است.

اگر ترس از شکست به موقع بررسی و رفع نشود؛ می تواند سبب رخداد شکست های بزرگ در زندگی شود و عاملی بازدارنده برای کسب موفقیت است.

منشا ترس از شکست

منشا ترس از شکست

از آنجا که ترس از شکست سبب ایجاد رکود در جامعه می شود و به صورت غیر مستقیم با بیماری های روحی نظیر ابتلا به افسردگی در ارتباط است؛ روانشناسان، مشاوران و متخصصان مربوطه در این زمینه در تلاش اند که علت ترس از شکست را ریشه یابی کنند و با روش های مختلف به درمان آن بپردازند.

کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت روان بیش از هریک از اعضا جامعه آگاهی دارند که تکاپو برای هر موضوعی فارغ از رسیدن یا نرسیدن به نتیجه مطلوب موفقیت محسوب می شود و سکون و در جا زدن به تنهایی نشان از شکست و سرافکندگی خواهد بود.

عوامل زیادی سبب ایجاد حس ترس از شکست می شوند. یکی از این عوامل مهم که جای تامل و تفکر فراوان دارد این است که اشخاص به بدترین شکل ممکن نتیجه کار خود را تصور می کنند و این سبب می شود شخص دچار ترس و دلهره برای شروع کار شود.

دسته دیگری از افراد خواهان نتیجه کاملا مطلوب و بی عیب و نقص هستند و از آن جا که چنین کاری تقریبا غیر ممکن است؛ به اختلال ترس از شکست دچار می شوند.

چگونه ترس از شکست خود را درمان کنیم؟

تقریبا اغلب افراد جامعه مطلع هستند که ترس از شکست نتیجه ای جز در جا زدن و حتی پسرفت ندارد. به همین منظور و برای رفع این مشکل به مواردی چند اشاره می نماییم:

افزایش اعتماد به نفس

دنیا و کائنات همیشه به نفع کسانی چرخیده است که اعتماد به نفس داشته و دارند. برای تقویت اعتماد به نفس خود از افراد منفی نگر دوری کنید و با افرادی مصاحبت کنید که از ایده های شما برای انجام کارهایتان استقبال کنند و علاوه بر استقبال و تحسین به شما قول پشتیبانی و کمک بدهند.

انسان کاملا نترس فقط در داستان ها جای دارد

هیچ انسانی وجود ندارد که برای شروع کار و آغاز راه ترس از شکست نداشته باشد. بعد از گذشت مدتی این شخص را موفق و پیروز مشاهده می کنید. زیرا این شخص بر خلاف خیلی از افراد به احساس ترس خود دست دوستی نداده است. در واقع برای رسیدن به موفقیت و نتیجه مطلوب خود ترس را نادیده گرفته است.

مسیر موفقیت به آرامی طی می شود

هیچ گاه مسیر موفقیت با شتاب زدگی و استرس طی نمی شود و افراد عجول پس از گذشت زمانی کوتاه و با نرسیدن به مقصد دچار ناامیدی می شوند. احساس ترس از شکست در آن ها جوانه می زند.

نتیجه این که راه رسیدن به موفقیت یک شبه و با سرعت طی نمی شود. به قول معروف «ره رو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود/ ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود ره رو آن است که گاهی بنشیند نرود، تا ببیند که چه رفتست و چه باید برود…».

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code