زندگی

علائم و خطرات و راه درمان ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع

تقریباً از هر سه نفر یک نفر می‌گوید که ترس از ارتفاع دارد و هنگامی که در معرض ارتفاع و بلندی قرار می‌گیرد دچار برخی ناراحتی‌ها یا پریشانی‌ها می‌شود. اما همه اینها ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا ندارند.

اصطلاح اکروفوبیا مختص افرادی است که از ترس از ارتفاع و موقعیت‌های مرتبط با آنها دچار ترس شدید، غیر منطقی و مداوم هستند.

ترس از ارتفاع چیست؟

تقریباً از هر سه نفر یک نفر می‌گوید که ترس از ارتفاع دارد و هنگامی که در معرض ارتفاع و بلندی قرار می‌گیرد دچار برخی ناراحتی‌ها یا پریشانی‌ها می‌شود. اما همه اینها ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا ندارند.

اصطلاح آکروفوبیا مختص افرادی است که از ترس از ارتفاع و موقعیت‌های مرتبط با آنها دچار ترس شدید، غیر منطقی و مداوم هستند.

ترس از ارتفاع یکی از به اصطلاح فوبیاهای محیط طبیعی است که شامل ترس از رعد و برق و رعد و برق (آسترا فوبیا) یا آب (آکوا فوبیا) نیز می‌شود.

افراد مبتلا به آکروفوبیا غالباً از موقعیت‌هایی که در معرض ارتفاع قرار می‌گیرند اجتناب می‌کنند. به هر حال همیشه این امکان وجود ندارد که این افراد با ارتفاع مواجه نشوند.

هنگام مواجهه با ارتفاع یا پیش بینی آن، سیستم عصبی آنها تحریک می‌شود، گویی بدن را برای شرایط اضطراری آماده می‌کند. این تحریک به نزدیک شدن یا فرار از تهدید کمک می‌کند (که معمولاً به آن پاسخ جنگ یا گریز می‌گویند.)

پاسخ جنگ یا گریز می‌تواند در شرایط خطرناک به سازگاری افراد کمک کند. آنها ممکن است سرگیجه (احساس حرکت یا چرخش)، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، تعریق، اضطراب، لرزش و حالت تهوع یا ناراحتی معده را تجربه کنند.

اما در افراد مبتلا به آکروفوبیا، این پاسخ می‌تواند هنگامی رخ دهد که خطری وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، برخی از مردم هنگام تفکر در مورد ارتفاع بسیار پریشان هستند.

در مورد چگونگی پیشرفت ترس از ارتفاع دو دیدگاه اصلی وجود دارد. به طور کلی این دو دیدگاه شامل، ترس‌ها و اضطراب‌های ذاتی (چشم انداز تکاملی) و آموخته شده (دیدگاه رفتارگرایی) می‌شوند.

آیا ما با آکروفوبیا متولد شدیم؟

طبق دیدگاه روانشناسی تکاملی، ترس‌ها و اضطراب‌ها ذاتی هستند. یعنی افراد بدون تماس مستقیم (یا غیرمستقیم) با ارتفاع می‌توانند ترس از ارتفاع را تجربه کنند. بنابراین افراد قبل از اینکه با ارتفاع در تماس باشند این ترس را در خود احساس می‌کنند.

روانشناسان تکاملی پیشنهاد می‌کنند افرادی که ترس از ارتفاع دارند احتمالاً از این وضعیت خطرناک فرار می‌کنند یا به طور کلی از آن اجتناب می‌کنند. با این کار احتمال زنده ماندن و تولید مثل بعداً بیشتر شده و به آنها امکان انتقال ژن‌ها را می‌دهد.

محققان معتقدند که در نتیجه، این ترس از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. گرچه دیدگاه تکاملی ممکن است ترس از ارتفاع یا حیوانات را توضیح دهد، اما در توضیح ترس‌های مرتبط با مراجعه به دندانپزشک یا سخنرانی در مجامع عمومی مشکل دارد.

علائم ترس از ارتفاع

آیا یاد می‌گیریم، که از ارتفاع بترسیم؟

به گفته متخصصان رفتار، ترس‌ها و هراس آموخته می‌شوند و دلیل آن نیز معمولاً شرطی سازی کلاسیک شناخته می‌شود برای نشان دادن اینکه چگونه شرطی سازی کلاسیک می‌تواند باعث ترس از ارتفاع شود، سناریوی زیر را در نظر بگیرید.

تصور کنید برای اولین بار از یک درخت بالا رفته اید. واکنش شما در بالای درخت بودن چیست؟ با توجه به دیدگاه رفتارگرایی، اولین باری که از درخت بالا می‌روید، بعید است ترس داشته باشید. اما اگر پس از آن از درخت افتادید، احتمالاً دچار پریشانی و ترس خواهید شد.

یک متخصص رفتاری انتظار دارد که از آنجا که تجربه بالا آمدن، ضربه سقوط را به دنبال دارد، بنابراین می‌توانید رویداد منفی را با ارتفاع مرتبط بدانید و در نتیجه شما یاد می‌گیرید که محرک خنثی (ارتفاع) را با محرک ترس آور (سقوط) مرتبط کنید.

بنابراین، دفعه بعد که با ارتفاع روبرو شدید، احساس ترس و پریشانی می‌کنید. به دلیل این ارتباطات آموخته شده بین ارتفاع و سقوط (ضربه)، متخصصان رفتاری اذعان می‌کنند که مردم پس از این اتفاق در برخورد با ارتفاع بترسند.

دیدگاه رفتارگرایانه نیز دارای برخی مشکلات است. برای مثال در توضیح اینکه چرا افرادی که هرگز در معرض شی یا موقعیتی نبوده‌‌اند ولی در حال حاضر از این موارد هراس دارند، دلایل خوبی ندارد. برای نمونه در نیوزلند هیچ ماری وجود ندارد، اما در این کشور افرادی هستند که از بیماری هراس مار رنج می‌برند.

رفتار شناسان همچنین اظهار می‌دارند که ترس و هراس را نیز می‌توان به طور ناخواسته آموخت. بنابراین متخصصان رفتاری احتمال می‌دهند که ممکن است برخی از افراد در نیوزیلند با شنیدن داستان از افراد دیگر با ترس از مار، این نوع ترس را یاد گرفته باشند. در حقیقت، بهترین توضیح ممکن است ترکیبی از دیدگاه‌های رفتارگرایی و دیدگاه‌های تکاملی باشد.

 

آیا آکروفوبیا قابل درمان است؟

آکروفوبیا می تواند سفر هوایی را دشوار یا غیرممکن کند. حتی سوار شدن در آسانسور نیز می‏تواند یک تجربه چالش برانگیز و مخل باشد. خوشبختانه این هراس از درمان پذیرترین مشکلات روانشناختی می‏باشد.

با داشتن یک برنامه شناختی-رفتاری مبتنی بر مواجهه ایمن و موثر برای کار ، اکثر مبتلایان تنها پس از چند جلسه از ترس خود رهایی می‏یابند. درمان ترس از ارتفاع شامل موارد مختلفی است که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می‏کنیم:

حساسیت زدایی سیستماتیک (یا قرار گرفتن در معرض درمانی): درمانی است که معمولاً برای ترس از ارتفاع استفاده می‌شود، حال این ترس ذاتی یا آموخته شده، باشد.

این درمان شامل قرار گرفتن تدریجی در معرض اشیا یا وضعیت موجود در یک محیط امن و کنترل شده است. این امر بدین صورت است که افراد در هنگام مواجهه با ارتفاع، افراد می‌فهمند که در معرض خطری نیستند و دیگر پاسخ فوبیایی را تجربه نمی‌کنند.

روان درمانی: درمان شناختی رفتاری یا CBT، درمان اصلی انتخابی برای هراسهای خاص است. تکنیک‌های رفتاری که شما را به تدریج یا سریع (جاری شدن سیل) در معرض شرایط ترس از ارتفاع قرار می‌دهند.

واقعیت مجازی: به طور سنتی، قرار گرفتن در معرض ارتفاعات متداول‌ترین راه حل است. با این حال، یک مطالعه تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، نشان داد که واقعیت مجازی ممکن است به همان اندازه موثر باشد. یک مزیت عمده درمان واقعیت مجازی صرفه جویی در هزینه و زمان است، زیرا نیازی به همراهی درمانگر «در محل» نیست. این روش در همه جا در دسترس است، اما با کاهش هزینه‌های تجهیزات واقعیت مجازی، با گذشت زمان دسترسی به آن آسان‌تر خواهد بود.

دارو: گاهی اوقات از داروهای آرامبخش یا بتا بلاکرها برای تسکین کوتاه مدت در شرایط خاص استفاده می‌شود تا به شما کمک کند تا وحشت و اضطرابی را که احساس می‌کنید تسکین دهد. داروی D-cikloserine از سال ۲۰۰۸ در آزمایشات بالینی برای درمان اختلال اضطراب مورد بررسی قرار گرفته است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که استفاده همزمان از دارو با درمان شناختی رفتاری ممکن است نتایج را بهبود بخشد.

آرامش: تکنیکی را انتخاب کنید که به آرامش شما کمک کند و آن را تمرین کنید. به این ترتیب می‌توانید در هر بار مواجهه با این حالت خود را به آرامش برسانید. انجام یوگا، تنفس عمیق، مدیتیشن یا آرامش عضلانی پیش رونده می‌تواند به شما کمک کند تا با استرس و اضطراب کنار بیایید. ورزش منظم نیز می‌تواند برای آرام سازی و کاهش ترس کمک کننده باشد. تکنیک‌هایی برای رسیدن به آرامش وجود دارد که می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

درمان ترس از ارتفاع

علائم ترس از ارتفاع

هر ترس و اضطرابی داری مشخصه‌ها و نشانه‌های خاصی است که بی‌شک ترس از ارتفاع نیز از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین ما در اینجا به بعضی از این علائم اشاره می‌کنیم. از نظر احساسی و جسمی، پاسخ به ترس از ارتفاع مانند پاسخ به سایر هراس‌ها می‌باشد. با این حال افراد مبتلا به آکروفوبیا موارد زیر را تجربه می‌کنند:

علائم عاطفی: هنگامی که احساس می‌کنید در یک سطح بلند و دارای فاصله با زمین هستید ممکن است احساس وحشت داشته باشید. شما ممکن است به طور غریزی شروع به جستجوی چیزی کنید که به آن بچسبید و دریابید که نمی‌توانید به حس تعادل خود اعتماد کنید. واکنش‌های معمول شامل پایین آمدن فوری، خزیدن چهار دست و پا و زانو زدن یا نشستن و دراز کشیدن روی زمین است.

علائم جسمی: ممکن است شروع به لرزیدن، تعریق، احساس تپش قلب و حتی گریه یا فریاد زدن کنید. ممکن است این احساس وحشت شما را از لحاظ فکری فلج کنید. و در آن لحظه فکر کردن برای شما دشوار شود.

اضطراب و اجتناب: اگر مبتلا به اختلال ترس از ارتفاع هستید، احتمالاً از گذراندن اوقات خود در موقعیت‌هایی که باعث ایجاد ترس در شما می‌شود، اجتناب خواهید کرد. به عنوان مثال، ممکن است نگران باشید که تعطیلات آینده شما را در یک اتاق هتل در یک طبقه بسیار بلند قرار داشته باشد. یا ممکن است بخاطر ترس از ارتفاع و استفاده از نردبان تعمیرات منزل را به تعویق بیندازید. همچنین امکان دارد از مراجعه به ساختمان‌هایی که دارای بالکن در طبقه بالایی خود خودداری کنید و از انتخاب چنین خانه‌هایی سرباز زنید.

خطرات ترس از ارتفاع

بزرگترین خطری که در اکثر هراس‌ها وجود دارد، خطر محدود کردن فعالیتهای زندگی برای جلوگیری از وضعیت ترس است. با این حال، ترس از ارتفاع به این جهت غیرمعمول است، چون که زمانی فرد حتی در سطحی بالاتر از زمین نیز قرار ندارد، احساس خطر می‌کند.

اگر در زمانی که فرد احساس خطر می‌کند اقدامات احتیاطی عادی انجام شود، اوضاع ایمن است و امکان آسیب پذیری کم است، اما بعضی از مواقع وحشت زدگی می‌تواند شما را به حرکت‌های ناامن سوق دهد. و امکان دارد وقتی با یک سطح مرتفع برخورد می‌کنید، ازآن ارتفاع سقوط کرده و مشکلات زیادی برای سلامتی شما پیش آید. بنابراین بسیار مهم است که ترس از ارتفاع شما در اسرع وقت به صورت حرفه‌‌ای درمان شود، به ویژه اگر این مشکل یک بخش بزرگ از زندگی شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code