کسب و کار, مقالات

بیزینس پلن چیست و چطور بیزینس پلن بنویسیم؟

بیزینس پلن

بیزینس پلن

«بیزینس‌پلن» چیست؟

تا‌به‌حال به پروسه سفر‌رفتن توجه کرده‌اید؟ اول انتخاب مکانی که قصد دارید به آن سفر کنید، بعد انتخاب بازه زمانی‌ که می‌توانید به سفر بروید، تخمین بودجه کل سفر و برنامه‌ریزی مالی برای رزرو هتل و بقیه هزینه‌ها، خریدن وسایلی که برای سفر نیاز دارید، بستن چمدان و …. در واقع ما زمانی که می‌خواهیم برای شروع تا پایان سفرمان ناخودآگاه یک سلسله مراتبی از برنامه‌ریزی را طی می‌کنیم. حالا بیایید در نظر بگیریم که برای شروع یک کسب و کار هم نیاز به یک برنامه‌ریزی جامع داریم تا به مقصد درست در زمان درست برویم.

به این برنامه‌ریزی جامع که باید در تمام سطوح یک کسب و کار و با جزئیات کامل انجام شود، «بیزینس پلن» می‌گوییم.

ما در این مقاله قدم به قدم پیش خواهیم رفت تا شما بتوانید بدون نیاز به کمک، یک بیزینس پلن کامل برای خودتان بنویسید.

حالا لطفا یا برنامه اکسل کامپیوتر یا لپ‌تاپتان را باز کنید یا یک دفتر و قلم بردارید.

برگه ماموریت بیزینستان را پر کنید

اسم کسب و کار شما چیست؟ چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ چه محصولاتی ارائه می‌کنید؟ چشم‌انداز کسب و کار شما چه خواهد بود؟ اهدافتان را مشخص کرده‌اید؟ ارزش‌های کسب و کار شما چه چیزهایی خواهد بود؟ مخاطب و مشتری شما چه افرادی هستند؟ چه میزان هزینه را ارزیابی کرده‌اید و چقدر بودجه دارید؟ از چه راه‌هایی می‌خواهید خودتان را به مشتری بشناسانید؟

قدم اول داشتن یک نمای کلی از بیزینستان است. پس سوالات بالا را به صورت کلی در یک برگه یا یک شیت جواب بدهید.

اهداف سازمان

در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت برای کسب و کارتان هدف مشخص کنید. پس شیت دوم به نام اهداف سازمان نام‌گذاری می‌شود.

حالا برای هر سطح، اهداف مالی و بازاریابی را مشخص کنید. اهداف کوتاه‌مدت یک ساله، اهداف میان‌مدت سه ساله و اهداف بلند‌مدت پنج ساله خواهد بود.

شما می‌توانید از جدول زیر برای تعیین اهدافتان استفاده کنید.

نام کسب و کار:                                                                         تاریخ شروع:

نام برند:

اهداف 5 ساله (بلندمدت) اهداف 3 ساله (میان مدت ) اهداف 1 ساله (کوتاه مدت)
اهداف بازاریابی
اهداف مالی

‎‌در قسمت اهداف بازاریابی به میزان فروش اشاره نکنید، بلکه به میزان تعداد جذب مشتری و مخاطب توجه کنید.

در قسمت اهداف مالی هم به میزان فروش سالیانه بپردازید. (در قسمت‌های بعدی به شما یاد خواهیم داد چطوری اهدافتان را واقع‌بینانه تعیین کنید)

تعیین بازار هدف (تارگت‌ مارکت) به‌سان نفس برای انسان

بله تیتر را درست خواندید! از مشخص‌کردن تارگت‌ مارکت و شناسایی مخاطب، هر چه بگویم، کم گفته‌ام. نداشتن تارگت‌ مارکت شبیه تیری است که سیبل ندارد و به هرجایی می‌خورد، بدون اینکه فایده‌ای نداشته باشد.

متاسفانه اکثر کسب و کارها به دلیل نداشتن تارگت‌ مارکت هزینه‌های بالایی را برای بازاریابی متحمل شده و در نهایت با شکست مواجه می‌شوند.

پس با دقت هر چه بیشتر برای شناسایی تارگت مارکتتان بروید.

اولین مرحله برای مشخص‌کردن تارگت مارکت نوشتن پرسونا است که در دو گروه پرسونای «مخاطب» و پرسونای «مشتری» تعیین می‌شود.

در واقع پرسونا نماینده مشخصات گروهی از افراد است که بر اساس ویژگی‌ها گروه‌بندی می‌شوند.

مولفه‌های اصلی یک پرسونا عبارت است از:

  • مشخصات دموگرافی مانند سن، جنسیت، تحصیلات، تجرد یا تاهل …
  • موقعیت جغرافیایی
  • علایق و سرگرمی‌ها
  • گرایش‌های روان‌شناسی مثل دین ، اعتقادات و …

مشخص‌کردن تارگت مارکت بر اساس پرسونا، پایه و اساس بیزینس ‌ما خواهد شد و بقیه مراحل مارکتینگ و بازاریابی در بیزینس پلن بر اساس آن طراحی و اجرا خواهد شد.

توجه! توجه! مخاطب شما مشتری‌تان نیست.

برنامه بازاریابی

برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن)

حالا که مخاطبان بازار شما مشخص شده است، به قسمت بعدی بیزینس پلن می‌رویم؛ یعنی از ایده تا اجرا برای ارائه خدمات و محصولاتمان.

در حال حاضر ما باید به دو نوع از بازار توجه کنیم: بازارهای قدیمی یا آفلاین و بازار آنلاین.

در واقع در حال حاضر قسمت بازاریابی بیزینس پلن به بازاریابی آنلاین تعلق دارد، بالاخص برای کسب و کارهای کوچک که به‌راحتی می‌توانند در بستر آنلاین به سود خوب و فروش بالایی دست پیدا کنند.

برای برندهای شخصی هم فضای آنلاین بهترین گزینه خواهد بود. در ادامه در مورد نکته‌های ضروری برای نوشتن بیزینس پلن برندهای شخصی هم خواهیم گفت.

سوالات زیر را بخوانید، به آن‌ها با دقت فکر کنید و بعد به آن‌ها پاسخ دهید.

مزیت رقابتی شما چیست؟

USP شما چیست؟

(خلاف تصور عموم، مزیت رقابتی و USP با هم فرق دارند؛ به این نکته توجه کنید)

تبلیغات درست؛ بیزینس موفق

یکی از تاثیر گذارترین راه‌های بازاریابی در حال حاضر تبلیغات است؛ اما باید توجه داشته باشید علاوه بر خلاقانه‌بودن تبلیغات شما که توسط کپی‌رایتر خلق می‌شود، باید این تبلیغ از رسانه مناسب بیزینس شما و در زمان درست انجام شود.

تبلیغات، علاوه بر تاثیر در شناخته‌شدن برند و بیزینس شما و به‌یاد‌ماندنی‌کردن برند شما، تاثیر زیادی در بالابردن فروش شما خواهد داشت.

پس در بیزینس پلن موارد زیر را کاملا شفاف مشخص کنید:

محتوای تبلیغات

زمان انجام تبلیغ

رسانه تبلیغ

بازار هدف مورد نظر تبلیغ

کانتنت مارکتینگ (بازاریابی محتوایی)؛ اوجب واجبات مارکتینگ

راه‌های زیادی برای بازاریابی وجود دارد، اما یادتان باشد مفهوم محتوا مستقیم با بازاریابی گره خورده است.

حالا که فضای دیجیتال بیش از پیش گسترده شده و تاثیرگذاری عمیقی بر روی مخاطب و تبدیل آن به مشتری دارد، اهمیت محتوا چندین برابر شده است.

اگر بیزینس شما مبتنی بر برند شخصی است، تدوین استراتژی درست در بیزینس پلن، می‌تواند شما را به موفقیت، شناخته شدن و در نهایت کسب درآمد برساند. پس این قسمت برای شما که به دنبال ساختن برند خودتان هستید اهمیت خیلی بیشتری دارد.

برنامه‌ریزی مالی

دو دو تا؛ چهارتا

اینکه شما چقدر سرمایه دارید و برای راه‌اندازی بیزینس خود چه هزینه‌هایی باید بکنید، پروفایل مالی بیزینس پلن شما را شکل می‌دهد.

اگر قصد تولید محصول یا ارائه خدمات خاصی را دارید، باید در ابتدا هزینه مواد اولیه و تولید محصول یا نیروی ارائه خدمات را محاسبه کنید.

یکی دیگر از قسمت‌های مهم پروفایل مالی و بیزینس پلن، محاسبه بودجه راه‌های توزیع کالا و بازاریابی است.

هزینه‌های تبلیغات هم در قسمت بودجه بازاریابی قرار خواهد گرفت.

حقوق منابع انسانی

اینکه شما چه تعدادی کارمند و کارگر دارید و تمامی دستمزدها و هزینه‌های مربوط به آن‌ها هم باید به صورت کامل در بیزینس پلن درج شود.

هزینه‌های جاری و تجهیزات

برای راه‌اندازی هر گونه فضایی برای بیزینس شما نیاز به یک مکان و تجهیزات اداری دارید که مبلغ کمی هم نیست. علاوه بر آن، هزینه‌هایی مثل آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت و … را فراموش نکنید.

سعی کنید جدولی از تجهیزات مورد نیازتان تهیه کنید و در آن با جزئیات کامل، از پیش‌پا‌افتاده‌ترین وسایل تا اصلی‌ترین‌ها را یادداشت کنید.

قطعه گمشده بیزینس پلن‌ها

به کسب و کارها توصیه می‌شود که بیزینس پلن تهیه کنند تا بتوانند تمامی خطراتی را که سر راه ایجاد یک کسب و کار است، پیش‌بینی کنند؛ اما بیزینس پلن‌ها یک قطعه گمشده دارند که در واقع دیزاین مربوط به یک بیزینس می‌شود که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

فرمول بیزینس موفق: دیزاین خوب + مارکتینگ اصولی

این فرمولی عالی برای به مقصد رسیدن یک کسب و کار است. در بیزینس پلن‌ها، مارکتینگ را کاملا دقیق ارزیابی می‌کنند، اما چطور می‌شود که به دیزاین که در واقع شامل طراحی لوگو، تمامی گرافیک‌های مربوط به برند و محصول، بسته بندی، طراحی سایت، لی‌اوت سوشال‌ها می‌شود، اهمیتی نمی‌دهند؟

داشتن دیزاین خوب و به‌روز، شتاب‌دهنده کار شماست و شما را با سرعتی چندبرابر به سر منزل مقصود خواهد رساند.

نقشه راه یا بیزینس پلن

بیزینس پلن پازل یک بیزینس است که اگر تنها یک قطعه از آن نباشد، کار به مشکل برخواهد خورد. پس اگر تمامی موارد بالا از چشم‌انداز و ماموریت‌های اولیه تا برنامه‌‌ریزی‌های مالی و بازاریابی کامل و با جزئیات صورت بگیرد، درصد شکست و ریسک شما را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. در واقع با این کار شما مسیر حرکت خودتان را به سوی موفقیت روشن و هموار خواهید کرد.

اهمال‌کاری در تهیه بیزینس پلن قطعا ضرر و آسیب‌های زیادی به شما خواهد زد؛ پس همین امروز برای تک‌تک قسمت‌های بالا برنامه‌ریزی کنید.

***

من فائزه زمانی هستم؛ مشاور مارکتینگ و بیزینس که برای شما از گام‌های مهم یک بیزینس پلن نوشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code