بچه‌دار شدن شیرینی زندگی

بچه‌دار شدن شیرینی زندگی

در رابطه با موضوع آمادگی برای بچه‌دار شدن و این‌که زوجی که تصمیم به بچه‌دار شدن مي‌گيرند آیا باید آمادگی خاصي از بُعد تربیتی و روانی کسب کنند، با دكتر دوايي به گفت‌وگو نشسته‌ايم كه مي‌خوانيد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

۱٫آيا همه بايد بچه‌دار شوند؟

– از نقطه‌نظر بهداشت روانی همان‌گونه که ازدواج موفق مهم است، بچه‌دار شدن نیز اهمیت دارد، چون ازدواج موفق، شوق بچه‌دار شدن را نیز با خود به دنبال می‌آورد. برای بچه‌دار شدن باید هر دو طرف به اين نیاز برسند و از نظر رواني از زندگی زناشویی خود راضی باشند تا شوق پرورش یک محصول مشترک را پيدا كنند. در این مورد حق انتخاب با ماست و با توجه به شرایط باید تصمیم درستی گرفت. پس اول باید به تصمیم درست و قاطع رسید نه از جانب دیگران، نه از روی ضعف بلكه از روی عشق به زندگی و آمادگی روانی برای پرورش یک موجود الهی. این راز طبیعت و بقای نسل است که خدا در همه موجودات گذاشته و رمز بهداشت روانی هم تبعیت از طبیعت است و طبیعت یک زن و مرد باید به سمت بچه‌دار شدن برود مگر اين‌كه دچار مشكلاتي باشند.

۲٫آمادگی پذیرش زوجین براي بچه‌دار شدن چگونه به دست می‌آید؟

– برای این‌که ببینیم آمادگی پذیرش این مسوولیت را داریم باید واقعا خودمان تصمیم گرفته باشیم نه به خاطر تحمیل پدر و مادر یا همسایه یا به خاطر رفع ابهام مشکل جسمی. باید خودمان با تمام وجود، عشق و نیازمان به اين نتيجه رسیده باشيم و حاضر باشيم به خاطرش از خیلی از مسايل بگذريم. دوم این‌که باید از هر دوره لذت خودش را برده باشيم، مثلا دوران نامزدی را درست گذرانده باشيم، دوران عقد هم همین‌طور و بعد زندگی مشترک و در لحظه اکنون بیشترین لذت را ببريم. باید اول در ارتباط دونفره تمام و کمال باشيم تا بعد به مرحله بچه‌دار شدن برسيم. از سفر گرفته تا تحصیل تا کارهای مشترک که اگر زوجی با هم دوران خوبی سپری کرده باشند خودش آمادگی لازم برای بچه‌دار شدن به همراه دارد. رابطه خوب پدر و مادر می‌تواند نویدبخش تبدیل این رابطه به رابطه‌ای سه نفره باشد. نباید فکر کنیم روابط دونفره ناکام با وجود بچه به کام می‌شود.

۳٫در اصل بچه این‌جا نقش پیوند دهنده را بازی می‌کند نه نقش خودش را. بعضي‌ها مي‌گويند بچه‌دار شويم پيوندمان مستحكم‌تر مي‌شود.

– بله می‌تواند پیوندها را محکم‌تر کند به شرطی که والدین دچار بیماری نباشند که بچه هم گرفتار می‌شود و معضل حتما تشدید می‌شود، اما در مواردی می‌تواند درست باشد. یعنی می‌تواند یک لنگرگاه باشد برای ایجاد حس همراهی و تفاهم چون دغدغه دو نفر یک چیز می‌شود. در خانواده‌هایی که تنها اختلاف سلیقه وجود دارد توصیه می‌کنیم بچه‌دار شوند چون اختلاف خیلی عمیق نیست و اگر عشق باشد به هر حال در جبهه يكديگر قرار می‌گیرند و بچه هم لنگرگاه محکمی است که وقتی والدین کنار لنگرگاه قرار می‌گیرند یک‌جوری تفاهم به همراه می‌آورد. بچه فضای خانه را عوض می‌کند، نشاط و شادکامی به خانه می‌دهد و حالا هم زن، هم مرد هر دو یک چیز را دوست دارند حالا لنگرگاه‌ها یکی شده و حالا عشق فوران می‌کند. انرژی مثبتی ایجاد می‌کند چون با هم همراه می‌شوند.

۴٫اغلب مردم فکر می‌کنند به دنبال ازدواج باید بچه‌دار شد. در اصل دختران و پسران ما بدون هیچ آگاهی و آمادگی وارد مرحله‌ای از زندگی می‌شوند که توانایی‌اش را ندارند و به خطا می‌روند چگونه می‌توان از این معضل جلوگیری کرد؟

– باید زمان لازم را داشت تا به دنبالش مسوولیت‌پذیری تعریف شود. دوم بحث مالی است که همیشه در عرف این اعتقاد وجود دارد که شما بچه‌دار شوید خداوند خودش روزی را می‌رساند من هم موافقم برای این‌که نباید صبر کرد تا رفاه کامل حاصل شود بعد بچه‌دار شد. واقعا اگر زوجی به این رسیدند که بچه‌دار شوند انگیزه‌ای مهم برای تلاش بیشتر دارند و موفقیت. نباید صبر کرد تا تمام امکانات فراهم شود که شاید دیگر حوصله‌ای نباشد. خداوند این رحمت و برکت را در این امر طبیعی و الهی نهاده که وقتی بچه به دنیا می‌آید درهای رحمت و برکتش به دنبالش باز می‌شود اما خوب حداقلی هم باید باشد. سوم این‌که مدیریت تربیت داشته باشند که بحث خیلی جدی است و باید قبل از بچه‌دار شدن حل شود. مثلا زوجی بچه‌دار می‌شوند بعد گرفتار دخالت‌های پدربزرگ و مادربزرگ ‌شده و می‌خواهند نوه‌شان را سمت خودشان بکشند. مداخله تربیتی می‌کنند و مشکل ایجاد می‌شود. باید از قبل معلوم شود که این بچه من است نه پدربزرگ یا مادربزرگ که همیشه ایجاد سوءتفاهم می‌کند.

۵٫مادر و پدری که می‌خواهند بچه‌دار شوند باید مسوولیتش را بپذیرند. زوج‌هایی هستند که نمی‌خواهند دست از کارشان بکشند، از طرفی دلشان می‌خواهد بچه‌دار شوند و بچه را پدربزرگ و مادربزرگ نگهداری می‌کند و عملا بچه با مادرش تماس نزدیک عاطفی ندارد و زیر بار تربیتی سنتی رشد می‌کند. مادر از لحاظ عاطفی صدمه می‌بیند و بچه دلش می‌خواهد به مادرش بچسبد. اینها سه راه دارند یا تربیت بچه را به دیگری بسپارند و تنها حس بچه داشتن را داشته باشند یا از کارشان بزنند و از خود بگذرند یا اصلا بچه‌دار نشوند شما چه نظری دارید؟

– کاملا درست است چنین زوجی باید یکی از این انتخاب‌ها را بکند. این منطقی و طبیعی نیست كه من بچه‌دار شوم و دیگران جورش را بکشند. توصیه می‌کنیم بچه‌دار شوند و وقتشان را باز کنند. خیلی ساده است طبق تحقیقاتی که خود ما به عمل آوردیم دیدیم که وقتی بچه در دوران جنینی است فعالیت روحی، روانی و جسمی مادر و پدر بر جنین موثر است. اگر که مادر در دوران بارداری معاشرت زیاد داشته باشد وقتی بچه‌اش به دنیا بیاید از هوش اجتماعی بالایی برخوردار است. اگر در دوران بارداری مادر در طبیعت زیاد بوده و با طبیعت سر کرده فرزندي كه به دنیا مي‌آيد هم طبیعت‌گرا می‌شود و ارتباط برقرار مي‌كند. این اثبات شده که قبل از این‌که بچه‌دار بشويم باید براي تربیت فرزندمان برنامه‌ریزی داشته باشيم.

۶٫گاهي زن و مرد تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند و اصلا مشکلات را نمی‌دانند. وقتی بچه‌دار شدند یک‌دفعه غافل‌گیر شده و می‌بینند که از نظر تربیتی خلاف هم فکر و عمل می‌کنند این را چه باید کرد؟

– موردی داشتیم که در دوران جنینی پدر و مادر با هم دعوا داشتند و وقتی نوزاد به دنیا آمد تا ۴ ماهگی وقتی صدای پدرش را می‌شنید گریه می‌کرد. برعکس پدری که با همسر و جنین در شکم مادر با مهربانی حرف مي‌زد، نوزاد با شنیدن صدای پدر آرامش می‌گرفت و دست از گریه می‌کشید. پس فضای بسیار مناسب و سازگاری بسیار مناسب‌تری بین زن و مرد نیاز داریم. یا مثلا مادر اعتقاد دارد بچه هر وقت دلش خواست بخوابد اما پدر برایش زمان معین می‌کند. یکی می‌خواهد بچه آزادتر باشد دیگری محدودتر. این اختلاف مشکل جدی ایجاد می‌کند و بدتر از همه لشکرکشی در اختلاف والدین است. اگر بچه‌دار شدن توافقی نباشد اشتباه است چون این‌طوری یک نفر صدمه می‌بیند نه دو نفر. بچه‌هایی داریم که می‌دانند ناخواسته به دنيا آمده‌اند و دچار صدمه بزرگ روانی شدند. از قبل باید زن و مرد با هم هماهنگ باشند و شاید باید دوباره تربیت شده و خودشناسی شوند تا دچار اختلاف تربیتی نشوند. نکته مهم دیگر این است که باید ثبات عاطفی کامل بین زن و مرد وجود داشته باشد. حتی بحث‌های تغذیه‌ای هم بسیار اهمیت دارد، تغذیه قبل از بچه‌دار شدن.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. ghorbani alireza
  10:12 2020/08/12

  مطلبی درباره انتخاب اسم بچه دارید ؟

  • movafaghiat
   10:30 2020/08/12

   درود ، خیر ولی در مقالات بعدی حتما مطلبی خواهیم داشت