برنامه‌ریزی برای پیشامدهای احتمالی

برنامه‌ریزی برای پیشامدهای احتمالی

سولماز فروتن

 

مهم‌ترین بخش یک برنامه استارت‌آپ چیست؟ استراتژی مالی، کمپین‌های تجاری یا کار‌کردن روی چگونگی فروش، حتی قبل از اینکه کسب‌و‌کارتان را شروع کرده باشید؟ «پائولین کوپر» که در زمینه استراتژی‌های تجاری فعالیت می‌کند، می‌گوید: «برنامه‌های کسب‌و‌کار طی چند سال اخیر تغییرات فراوانی را به خود دیده و تبدیل به برنامه‌های غیرمنتظره‌ای شده‌اند. هیچ شرکت کوچکی از ضرر و زیان، ناتوانی، مرگ سازمانی یا مشقت‌های مالی در امان نیست و قطعا حس خوبی دارد اگر بتوانید برای مقابله با بروز چنین شرایطی برنامه‌ریزی کنید.»

سبک‌های جدید کسب‌و‌کار دیگر تنها دستورالعمل‌های مالی برای آینده نیستند، بلکه می‌توانند برنامه‌ریزی برای وقوع هر گونه پیشامد احتمالی، از مواجه‌شدن با فضای اجتماعی گرفته تا تلاش برای حفظ منابع انسانی را نیز شامل شوند.

چرا تغییر؟

پائولین در این باره می‌گوید: «علت اصلی این است که بسیاری از کسب‌و‌کارهای قدیمی و به شیوه سنتی دیگر جواب نمی‌دهند؛ به همین دلیل است که حدود ۵۰‌درصد از استارت‌آپ‌ها رد می‌شوند یا از آن‌ها می‌خواهند که دنبال تولید محصول بهتر دیگری باشند.»

مشاوران شغلی معتقدند که طرح‌ریزی سبک‌‌های جدید کسب‌و‌کار تنها برای جلب حمایت آدم‌های پول‌ساز نیست، بلکه علاوه بر راه‌اندازی مشاغل جدید، به حفظ و نجات آن‌ها نیز کمک می‌کند. برنامه‌ها می‌توانند بعدها دوباره احیا شده یا مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند تا بدانیم چرا اوضاع آن‌طور‌که می‌خواستیم، پیش نرفته است. در ادامه، برخی از مسائل غیرمنتظره‌ای که به عقیده کارشناسان باید در برنامه‌ریزی یک کسب‌و‌کار موفق گنجانده شوند، آورده شده است. آیا شما هم آن‌ها را لحاظ کرده‌اید؟

  • برای موفقیت برنامه‌ریزی داشته باشید

آیا اگر اوضاع بهتر از آن چیزی پیش رفت که امیدش را داشتید، می‌توانید با این موقعیت کنار بیایید؟ «ال کاپلن» می‌گوید: «وقتی کسب‌و‌کارم را شروع کردم، به هیچ عنوان برای میزان پیشرفتی که بعدا حاصل شد، آماده نبودم. هنگام برنامه‌ریزی باید انتظار چنین رشد سریعی را می‌داشتم؛ اما غافل‌گیر شده و مجبور شدیم عجولانه روی برنامه‌های سال اول خود تجدیدنظر کنیم تا هزینه‌های غیرمنتظره را به حساب آورده و از پس تقاضا بربیاییم. مشکل قشنگی بود، اما باید هزینه آن را از قبل آماده می‌کردیم.»

  • برای بدترین اتفاق ممکن آماده باشید

آیا تاکنون مشخص کرده‌اید که چگونه باید با چالش‌های بزرگی مانند مرگ، طلاق یا دیگر رویدادهای غیرمنتظره مثل گرفتن وام برای سختی‌های زندگی، مواجه شوید؟

«جف فرانسیس»، وکیل، در این باره می‌گوید: «این‌ها چیزهایی هستند که باید در برنامه‌ریزی کسب‌و‌کار گنجانده شوند. مثلا اگر شرکت متعلق به مرد یا زنی است که از همسرش جدا شده، اگر از قبل هیچ برنامه‌ای برای حل مشکلات یا فروش آن نداشته باشند، تقسیم مالکیت و منافع شرکت می‌تواند آینده آن را به مخاطره بیندازد. استراتژی برای پیشامدهای احتمالی باید قسمت کلیدی هر برنامه‌ریزی شغلی باشد. خودتان را وادار کنید که به نیمه خالی لیوان نیز نگاهی بیندازید و بدترین سناریوی ممکن را در نظر بگیرید. اطلاعات پرسنلی، عملکردهای شغلی و فرایندهای اضطراری را فهرست کنید.»

  • کارکنان کلیدی خود را مورد ارزیابی قرار دهید

آیا آن‌ها در طولانی‌مدت در کنارتان خواهند ماند؟ آیا مشتاق هستند و می‌توانند در صورت رشد و پیشرفت سازمان، مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرند؟ سوابق شغلی و ارزیابی شما از زنان و مردانی که در سازمان دست راست شما هستند، باید ضمیمه برنامه‌ریزی‌های شغلی‌تان باشند. جف می‌گوید: «اینکه این اطلاعات را با خود آن‌ها نیز در میان بگذارید یا نه، به خودتان بستگی دارد؛ اما اگر سازمان رشد کند، ممکن است سرمایه‌گذاران احتمالی برای آگاهی بیشتر از کیفیت کار کارکنان چنین سوابقی را از شما بخواهند.»

  • جناح مخالف را زیر نظر داشته باشید

به گفته پائولین، برنامه‌ریزی کسب‌و‌کار نباید تنها روی استارت‌آپ تمرکز کند، بلکه باید رقبای احتمالی را نیز مورد بررسی قرار دهد. کسب‌و‌کار شما از نظر انعطاف‌پذیری، قیمت‌گذاری و خدمات‌دهی در مقایسه با دیگران چگونه عمل می‌کند؟ اگر برنامه‌تان با ایده‌آل‌های شما همخوانی ندارد، وقت آن رسیده که درباره برنامه‌ریزی‌های خود تجدیدنظر کنید.

  • برای حضور در فضای مجازی برنامه‌ریزی کنید

تا همین چند وقت پیش فضای مجازی جایی در برنامه‌ریزی‌های شغلی نداشت، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهند که در زمینه تاثیر روی فروش، فضای مجازی از تبلیغات کلامی پیشی گرفته است؛ پس برنامه‌ریزی شما باید روی روش‌های استفاده از فضای مجازی در جهت برخورداری از بالاترین میزان بهره‌وری شغلی تمرکز کند. بسیاری از استارت‌آپ‌های امروزی از افراد حرفه‌ای برای کسب مهارت در زمینه استراتژی‌های استفاده از فضای مجازی استفاده می‌کنند.

  • ابتکار را در اولویت قرار دهید

«امی هاچینز»، فعال در زمینه استراتژی کسب‌و‌کار، می‌گوید: «برنامه‌ریزی جدید شغلی شما باید شامل روش‌هایی برای حفظ اصالت و پیش‌گام‌بودن آن باشد. امروزه ابتکار و نوآوری جزء حیاتی تمامی برنامه‌ریزی‌های شغلی است؛ اگر آن را در برنامه خود بگنجانید، این فرایند، ارادی و نه واکنشی و تصادفی، خواهد شد و در طولانی‌مدت زمینه را برای بروز خلاقیت و نوآوری فراهم خواهد کرد. شما به عنوان یک کارآفرین نباید آن‌قدر منتظر شوید تا آینده غافل‌گیرتان کند و بعد مجبور شوید ابتکار به خرج دهید. زمانی که مستعد نوآوری باشید و از آن استقبال کنید، کسب‌و‌کارتان به نتایج فوق‌العاده‌ای دست خواهد یافت.»

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code