برترین دانشگاه‌های ایران را می‌شناسید؟

سال‌هاست که بین دانشجویان دانشگاه‌های کشور بحثی وجود دارد که رتبه علمی کدام دانشگاه بالاتر است. پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبر‌ترین پایگاه‌ها در جهان است و از سال ۲۰۰۴ مطالعه و بررسی دانشگاه‌های سرتاسر جهان را آغاز کرده و لیستی را در این زمینه منتشر می‌کند.‌ محیط و فضای آموزشی، حجم و شهرت و درآمد پژوهش‌ها، میزان قابل‌استناد‌بودن پژوهش‌ها و وجهه بین‌المللی از معیارهایی هستند که این پایگاه بر اساس آن دانشگاه‌ها را می‌سنجد. در سال ۲۰۱۷ ، چهارده دانشگاه ایرانی توانستند به جمع دانشگاه‌های برتر آسیا از نگاه تایمز بپیوندند که ما ده دانشگاه اول را بررسی می‌کنیم.  حالا که در آستانه‌ی اعلام نتایج کنکور سراسری و ورود دانشجویان به فضای دانشگاهی کشور هستیم بد نیست نگاهی داشته باشیم به لیست دانشگاه‌های معتبر ایران از رتبه ده تا رتبه یک.

 

 1. دانشگاه شهید بهشتی تهران:

دانشگاه شهید بهشتی

همیشه جزو یکی از هیجان‌انگیز‌ترین دانشگاه‌های ایران مخصوصا برای علاقه‌مندان به رشته پزشکی بوده است. این دانشگاه در سال ۱۳۳۸ با نام «دانشگاه ملی ایران» تاسیس شد و شهرسازی، معماری و علوم بانکداری اولین رشته‌هایی بودند که این دانشگاه در آن‌ها شروع به پذیرش دانشجو کرد؛ اما در حال حاضر، این دانشگاه در رشته‌های بسیاری از علوم الهیات و زبان گرفته تا مهندسی و پزشکی دانشجو می‌پذیرد. ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی و ۱۸۶۰۷ دانشجو و اعتبار ملی و جهانی چیزی است که این دانشگاه در این ۵۸ سال به آن رسیده و توانسته در بازه رتبه ۲۰۱ تا ۲۵۰ دانشگاه‌های برتر آسیا جای بگیرد.

 

 

 1. دانشگاه اصفهان:

دانشگاه اصفهان

 

یکی از دو دانشگاه مشهور و دولتی شهر اصفهان است و با مساحتی بیشتر از سیصد هکتار یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایران به حساب می‌آید. آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۵ در اصفهان تاسیس شد. کمی بعد و در سال ۱۳۲۹ دانشکده پزشکی هم در کنار آموزشگاه پیشین تاسیس شد و در سال ۱۳۳۵ هم دانشکده داروسازی به جمع آن‌ها پیوست. ذره‌ذره آموزشگاه‌ها و دانشکده‌های مختلف در کنار یکدیگر ساخته و تاسیس شدند تا توانستند در‌نهایت مجموعه دانشگاهی گسترده اصفهان را با ۱۳ دانشکده و ۴۵ گروه درسی تشکیل بدهند.

 

 

 1. دانشگاه تهران:

«راجع‌به اونیورسیتی که آن را می‌توانیم دارالعلوم بگوییم، کمال علاقه را دارم و مشغول تهیه لوازم و مقدمات آن هستم. نظر من این است که در یک فضای وسیعی که شاید ۸۰ تا ۱۰۰ هزار ذرع مربع وسعت داشته باشد، بنایی ساخته شود که شعب علوم و فنون در آنجا تأسیس گردد.» این دستوری است که پس از پیشنهاد یکی از نمایندگان مجلس، منجر‌به تاسیس پرطرفدار‌ترین دانشگاه ایران در سال ۱۳۱۳ شد. این دانشگاه از به‌هم‌پیوستن دارالفنون امیرکبیر، صنایع مستظرفه کمال‌الملک، مدرسه طب، مدرسه علوم سیاسی و چند آموزشگاه عالی دیگر تشکیل شد. دانشگاه تهران حالا دارای ۲۵ دانشکده، ۹ پردیس و ۱۱ مرکز پژوهشی است و در رویای کنکوری‌ها و اوایل لیست انتخاب رشته، اغلب نقش مهمی را ایفا می‌کند!

 

 

 

  1. دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی:

 

دانشگاه خواجه نصیر

 

که از برترین دانشگاه‌های ایران و آسیا است، به‌صورت غیرمتمرکز در تهران قرار دارد و جزو ۵ دانشگاه برتر صنعتی کشور است. می‌توان گفت مراحل اولیه ساخت این دانشگاه در سال ۱۳۱۸ انجام شد؛ زمانی‌که دانشگاه مخابرات در جای کنونی دانشکده برق و مکانیک این دانشگاه تاسیس شد. آن زمان شروع فصل سیستم دانشگاهی نوین در ایران بود. در سال ۱۳۵۹ از ادغام دانشگاه مخابرات با ۹ مرکز آموزشی عالی، از آب‌شناسی و هوا‌شناسی گرفته تا نقشه‌کشی و مخابرات این دانشگاه با نام «دانشگاه فنی و مهندسی» تشکیل شد و در سال ۱۳۶۷ نامش به خواجه نصیر‌الدین طوسی، دانشمند ایرانی، تغییر یافت. حالا پس از گذشت این سال‌ها، این دانشگاه در ۱۱ دانشکده با ۱۸ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۵۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۳رشته مقطع دکتری همچنان مشغول‌به‌کار و کسب افتخار است.

 

 1. دانشگاه شیراز:

دانشگاه شیراز

 

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور، در سال ۱۳۲۵ تاسیس شده است. در رتبه‌بندی وزارت علوم، بعد از دانشگاه تهران و تربیت مدرس، دانشگاه شیراز سومین دانشگاه برتر کشور است و یکی از ۵ دانشگاه مادر در رشته‌های مهندسی به شمار می‌رود. محوطه این دانشگاه از نظر وسعت در ایران رتبه دوم را دارد، اما چیزی که درباره این دانشگاه هیچ‌وقت به مذاق دانشجویانش خوش نیامده، شهرت این دانشگاه در سختگیر‌بودنش نسبت به دانشجویان است؛ به‌طوری‌که معدل دانشجویان رشته‌های مهندسی این دانشگاه نسبت‌به هم‌تراز‌های‌شان در دانشگاه‌های دیگر کشور، پایین‌تر است.

 

 

 1. دانشگاه علوم پزشکی تهران:

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

 

یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است. این دانشگاه بازمانده مدرسه طب دارالفنون است و از این نظر یکی از کهن‌ترین موسسات علوم پزشکی آکادمیک ایران به شمار می‌رود. امروز بعد از آن همه سال، آن مدرسه طب به این دانشگاه معتبر و محبوب تبدیل شده و ۱۴۴۴۰ دانشجو را می‌پذیرد.

 

 

 

 1. دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

یا پلی‌تکنیک تهران یکی ازبرترین دانشگاه‌های فنی و صنعتی ایران است که درلیست برترین‌های آسیا، رتبه جالبی راکسب کرده است. این دانشگاه، جدا از تهران، پردیس‌هایی در بندرعباس، ماهشهر و گرمسار دارد که زیرنظر این دانشگاه دررشته‌های خاص فعالیت می‌کنند؛ رشته‌هایی مثل کشتی‌سازی، مهندسی دریا و صنایع دریایی و… این دانشگاه در سال ۱۳۳۷ به طور رسمی شروع به کارکرد و نسبت دانشجویان به هیئت علمی در آن، یک به بیست‌ویک است که درنوع خودش، نسبت بی‌نظیری به حساب می‌آید. درسال۲۰۱۷ این دانشگاه در رتبه ۶۰۱ جهانی پایگاه تایمز قرار داشت.

 

 

 1. دانشگاه صنعتی اصفهان

این دانشگاه با ۲۳۰۰ هکتار وسیع‌ترین دانشگاه ایران است. نکته جالب در محیط این دانشگاه این است که دراراضی مربوط به آن، پارک جنگلی کوچکی قرار دارد و حتی امامزاده سیدمحمد در این محیط واقع شده است. دانشگاه صنعتی اصفهان در سال ۱۳۵۶ به طور رسمی با الهام از دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا در شاخه‌های مهندسی و علوم پایه شروع به کارکرد: «هدف اصلی این موسسه آموزشی اجتناب از ساختار رایج و کلاسیک دانشگاهی و در عوض، سازمان‌دهی و تمرکز‌ فعالیت‌های آکادمیک این دانشگاه بر روی مسائل فناوری مهم کشور ایران است. در حقیقت امروزه برای توسعه سریع ایران لازم است که سیستم آموزشی این کشور صرفا یک نسخه کپی از موسسات آموزشی غربی نباشد و سیستم آموزشی ایران به‌جای الگوبرداری از سیستم‌های غربی، آن هم الگوهای بیست‌ساله‌ای که در غرب از رده خارج شده‌اند، باید بر اساس فرهنگ ایرانی و ویژگی‌های جامعه ایرانی برنامه‌ریزی شده باشد.» این دانشگاه در رتبه‌بندی بین‌المللی تایمز توانست رتبه شصت‌وسه را به خود اختصاص دهد.

 

 

 1. دانشگاه علم و صنعت

این دانشگاه دولتی به اعتقاد برخی، نخستین موسسه آموزش عالی درایران است که در سال ۱۳۰۸ شمسی شروع به کارکرد. این دانشگاه با کسب رتبه۹۱ در این لیست، توانست جایگاه دومین دانشگاه برتر ایرانی را به خود اختصاص دهد. دانشگاه علم و صنعت تخصصی‌ترین دانشگاه فنی کشور است که به‌طور تخصصی به توسعه اقتصاد می‌پردازد. طراحی ماهواره ملی «نوید» و «ظفر» علم و صنعت و پروژه سپر ملی دفاع سایبری در مرکز ملی دفاع سایبری کشور، همچنین طراحی موتور هواپیماهای جت و طراحی پلتفرم ملی خودروکلاس B، از طرح‌ها و برنامه‌های ملی و ویژه این دانشگاه محسوب می‌شوند.

 

 

 

 1. دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف

 

پرافتخار‌ترین دانشگاه ایران است که در جایگاه هفتاد‌و‌یکم آسیا قرار دارد و‌ همه می‌دانند که برای ورود به این دانشگاه باید ازبرترین‌های رتبه ریاضی باشند. این دانشگاه توانست رتبه‌های بین‌المللی بین۲۰۰ تا۳۰۰ را به‌دست آورد و برای ۲۱ سال متوالی، رتبه یک مسابقات ریاضی دانشجویی را از آن خود کند. دانش‌آموختگان این دانشگاه اغلب از برجسته‌ترین افراد حوزه خودشان در جهان به شمار می‌روند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *