زندگی

با نوجوان تنبل چگونه رفتار کنیم؟

هر مشکلی راه‌حلی دارد! و نیازمند به تلاش و بازنگرشی به مسائل است.از جمله تنبلی در نوجوانان.

نوجوان ذاتا تنبل نیست. اما برخی حواشی او را به تنبلی می‌کشاند. مثلا آشفتگی ذهن، بحران بلوغ و … او نیازمند به همراهی و راهنمایی شما برای تشخیص راه درست و پیش‌بینی آینده و موفقیت در درس و زندگی ست. حتی اگر این نیاز را به زبان نیاورد.

البته باید توجه داشت در این دوره‌ی حساس چگونه باید با نوجوان برخورد و تعامل داشته باشیم که نتیجه عکس نداشته باشد. این یکی از مهم‌ترین مسائل ای است که او بداند شما در هر صورت صلاح و سلامتی وی را می‌خواهید. حالا وارد وادی حل یک مشکل هستید. می‌خواهید بدانید با نوجوان تنبل چگونه رفتار کنید.  مطالعه این موارد به شما کمک خواهند کرد:

آنها را به ورزش ترغیب کنید

ورزش جایی برای تخلیه‌ی همه‌ی هیجانات برای نوجوان است. او حتماً چند ساعت مفید از هفته را با وجود داشتن هر مشغله‌ای و هر امتحانی ورزش کند. انجام منظم ورزش و برنامه‌پذیر بودن آن امر مهمی است. از ورزش‌های حرفه‌ای گرفته تا ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی با سرعت متوسط و بالا، شنا و دوچرخه‌سواری و …

وظایفش را خیلی جدی گوشزد کنید

شما والدین عزیز باید برنامه مشخصی برای نوجوان‌ خود تعیین کنید. بی‌برنامگی و بی‌مسئولیتی از عوامل کرختی، بی‌حوصلگی و در نهایت تنبلی است. شما نباید کارهای شخصی او را انجام دهید. مرتب و تمیز کردن اتاق، شستن لباس‌ها و … کمک در کارها و امور خانه از جمله خرید مایحتاج روزمره و یا کمک در آشپزی بدون در نظر گرفتن جنسیت فرزندتان بسیار برنامه‌ی موثری جهت تحرک و مسئولیت‌پذیری وی در آینده هم خواهد بود.

سوت خواب را به صدا دربیاورید

نوجوانان به علت کنجکاوی، هوش هیجانی و اقتضای سن و سالشان، عاشق این هستند که دیر بخوابند. اما مسئله‌ی خواب مثل تغذیه مناسب، دارای اهمیت جدی است. کم خوابی منجر به تنبلی در نوجوان می‌شود. این را باید جدی گرفت و خواب نوجوان را مراقبت نمود.

در کارهای مورد علاقه‌اش مشارکت کنید

بسیاری از نوجوانان علاقه دارند در کارهایی که دوست دارند انجام بدهند، خانواده نیز با آن‌ها همراه شود. از کاشتن گل و گیاه تا  شستن ماشین و حتی رنگ کردن اتاق. این موضوع به آنها انرژی مضاعف می‌دهد و آنها را به حرکت عادت می‌دهد.

حرکت، به خودی خود سد راه تنبلی است. نقطه‌ی مقابل آن است. مخصوصا وقتی به یک عادت تبدیل می‌شود.

از حال و احوال نوجوان با خبر باشید

تنبلی لزوماً ناشی از نداشتن جنب و جوش و در کل فعالیت‌های فیزیکی نیست، ممکن است نوجوان شما حال روحی‌اش خوب نباشد. افسردگی، اضطراب، استرس و یا درگیری‌های ذهنی از مواردی است که به طور مستقیم بر حال عمومی و میزان فعالیت‌های‌شان تاثیر می‌گذارد.

گاهی چون نمی‌توانند مشکل‌شان را ابزار کنند، بسیار کسل و بی‌حال به نظر می‌رسد. حتماً با نوجوان‌تان رابطه‌ی صمیمی برقرار کنید تا مورد اطمینانش باشید و بتواند اسرار و مشکلاتش را با شما در میان بگذارد. در صورت لزوم حتماً از مشاور و روانشناس برای حل مشکلاتش کمک و راهنمایی بگیرید.

استفاده از تکنولوژی را محدود کنید

کار دشواری است اما ضروری. شاید با خودتان بیاندشید مگر در روزگار حاضر می‌توان نوجوانان را راضی کرد که از گوشی و لپ‌تاپ و … فاصله بگیرد؟ به ویژه که روز به روز فضای مجازی جدی‌تر و برگزاری درس‌ها و دوره‌ها، آنلاین می‌شوند و توجیه منطقی برای استفاده از آن موجود است.

اما اینها دلیل خوبی برای مدیریت بر حضور آنها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیست. برای این موضوع حتما باید برنامه‌ای داشته باشید. چراکه فضای مجازی به دلیل سکون جسمی و بی‌تحرکی، تنبلی را به یک عادت تبدیل می‌کند.

او را در مسیر هدفگذاری برای زندگی قرار دهید

یکی از عوامل اصلی کسلی بی‌حوصلگی و تنبلی در نوجوان، نداشتن هدف و انگیزه و در نتیجه بی‌برنامگی است. با نوجوانان خود گفتگو کنید و آن‌ها را راهنمایی کنید. از علایق و آرزوهای‌شان مطلع شوید و در این مسیر به او کمک کنید. کسی که در زندگی هدفی ندارد، به آینده خود نمی‌اندیشد از این رو به گذشت زمان بی‌تفاوت و با تنبلی انجام کارها را به تعویق می‌اندازند.

والدین آگاه با این اقدام هوشمندانه، کنترل تنبلی در نوجوان را به خوبی به دست می‌گیرند.

مطلب تکمیلی:

آیا نوجوانان تنبلی را دوست دارند؟

نظر شما والدین در این مورد چیست؟ آیا واقعا نوجوانان تنبل هستند؟ تنبلی نوجوانان که تقریباً در حدود فاصله سنی 9 تا 15 سال می‌باشد؛ بسیار برای والدین آزاردهنده است. در حدی که گاه از این تنبلی، شما نگران آینده فرزندتان می‌شوید و برای بر طرف کردن آن شروع به گفتن کلمات تند و کنایه‌آمیز می‌کنید، اما آیا این تنبلی طبیعی است؟ بعد با خود فکر می‌کنید پس چرا در گذشته در دوران نوجوانی خودتان به این صورت نبودید؟ و مثال می‌زنید نوجوان‌تان حاضر نیستند برای پاسخ به زنگ در هم از جای خود بلند شوند! آیا راه حل آن برخوردهای تنش‌زا است؟ چه کار باید انجام دهید؟ در این مقاله ابتدا به نشانه‌ها و علت‌های تنبلی در نوجوانان می‌پردازیم؛ سپس راه‌حل‌های رهایی از این مشکل را بازگو خواهیم کرد.

نشانه‌های تنبلی چیست؟

در ابتدا شاید فکر کنید نشانه‌های تنبلی نوجوان که بسیار بارز و آشکار و هر کسی می‌تواند تشخیص دهد؛ مثل عدم قبول مسئولیت و شانه خالی کردن از وظایف. نشانه‌های دیگری که کمتر به آن دقت دارید نیز باعث از نشانه‌های تنبلی است؛ به فرض مثال: نوجوان تنبل، ذهن‌اش پریشان، اعتماد به نفس پایینی دارد. در هیچ امری داوطلب نمی‌شوند، میزان خواب و استراحتش نسبت به هم نوعانش بیشتر و مدام برای شروع و یا اتمام کاری بهانه می‌آورد. وی پتانسیل و انرژی نداشته و بی‌هدف روز خود را به پایان می‌رساند.

فکر نکنید این تنها مشکل شماست، این یک مشکل کلی و حتی جهانی است. تا جایی که سراسر دنیا در رابطه با تنبلی نوجوان تحقیقات و پژوهش‌های زیادی انجام دادند. بر اساس این تحقیقات چندین عامل دست به دست هم دادند تا نوجوان شما، تنبل و حوصله انجام کاری را نداشته باشد.

تغییر برنامه‌های درسی در این رده سنی، مهم‌ترین عامل برای کم‌فعالیتی آنان است. تمرکز و توجه ویژه مدرسان و شما والدین به درس خواندن و کم شدن ساعات تفریح و ورزش در مدرسه و نیز خانه باعث بروز تنبلی و کسلی در آن‌ها می‌شود. در مدارس به دلیل افزایش حجم مطالب، سال به سال از ساعات و زنگ‌های ورزشی کمتر می‌شود تا آن‌جا که فرزند شما در سال چهارم دبیرستان اصلا زنگ ورزش ندارد و تمام هدف تنها قبول شدن در کنکور می‌شود؛ بی آن که متوجه باشید یک بدن سالم در کنکور قبول شود و نه ساعات طولانی یک جا نشستن که موجب مشکلات بسیاری را در آینده می‌شود.

تحول و تغییر سبک زندگی بسیار تاثیرگذار در تحرک و فعالیت نوجوانان است، قبل از پیشرفت تکنولوژِی، بیشتر بازی و تفریحات آنان با فعالیت‌های بدنی همراه بود؛ ولی امروزه بازی‌های فیزیکی پرجنب و جوش، جای خود را به بازی‌های رایانه‌ای، گوشی و تبلت داده‌اند. نوجوانان ساعات زیادی معتاد این گونه بازی‌ها می‌شوند که در آینده عوارضی چون چاقی، فشار خون، دیابت و به طور کل سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده برخی روان‌شناسان عامل کم‌تحرکی را تغییر هورمون‌ها و رفتارهای دوران بلوغ می‌دانند.

نوع تغذیه در سبک امروزی بسیار نامناسب است. مصرف فست فود، غذاهای چرب، شیرینی‌جات و مواد‌قندی، بدن را سست و بی‌حال می‌کند. عدم دریافت ویتامین‌ها به میزان کافی و کمبود آهن به خصوص در دخترها به شدت سبب احساس خستگی مداوم و تنبلی می‌شود.

یکی از علل تنبلی نوجوانان، رفتار والدین و نحوه‌ی تربیت و پروش فرزند است. والدینی که بیش از حد و اندازه به نوجوان‌شان توجه می‌کنند، الخصوص پدر و مادرهایی که تنها یک فرزند دارند. توجه بی‌قید و شرط، فراهم و دردسترس بودن اکثر امکانات از عواملی است که باعث لوس شدن فرزند و احساس کمالگرایی در وی می‌شود. تربیت به این شیوه، نوجوانان به راحت‌طلبی و آسوده‌خواهی عادت می‌کنند و اکثراً در انجام وظایف و کارها تنبل هستند.

گاهی هم برعکس، رفتار شما والدین و به خصوص داشتن ویژگی ایده‌آل‌گرایی در شما که همه چیز باید بی‌عیب و نقص باشد و همه‌ی امور را خودتان برعهده می‌گیرید تا مشکل و یا کوتاهی اتفاق نیافتند. این بی‌توجهی‌ به نوجوان سبب بی‌مسئولیتی و بی‌حالی نوجوان می‌شود، عدم مشارکت و نظرخواهی از او باعث می‌شود از همه مسائل کناره‌گیری کند و بی‌تفاوت باشد. هر دو مورد ناشایست و نیاز به بازبینی در طرز رفتار است. برقراری تعادل و هماهنگی در برخورد شما با فرزندتان تعیین‌کننده رفتار او با شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code