کسب و کار

بایدها و نبایدهای دورکاری

کار‌کردن در منزل تنها چندین دهه است که برای برخی از نیروهای کار عملی و کاربردی شده است. بسیاری دیگر، مخصوصا افرادی که کار فروش را انجام می‌دهند، خیلی پیش‌تر از این‌ها این کار را انجام می‌داده‌اند. در این بازی چه کسانی برنده و چه کسانی بازنده هستند؟

اگر ابزار کسب‌و‌کار شما تنها یک رایانه و یک تلفن است، نیازی نیست بین منزل و اداره در رفت‌و‌آمد باشید. این تردد هدر‌دادن وقت، پول و انرژی شماست.

حساب و کتاب کنید و ببینید چه هزینه‌ای و چند ساعت از وقتتان را دور می‌ریزید؛ سپس این رقم را در تعداد افرادی که به کسب‌و‌کار شما مشغول هستند، ضرب کنید. عدد وحشتناکی که به دست می‌آید می‌تواند فرصت فوق‌العاده‌ای نیز باشد. ما می‌توانیم این رقم را صرفه‌جویی کرده و زندگی خود را بهتر کنیم.

منافع اصلی دورکاری کدامند؟

در بالا اشاره شد با دورکاری صرفه‌جویی فراوانی در هزینه‌ها خواهد شد. در وهله اول می‌توانید چهارچوب‌های اداری خود را کمتر کرده و چه بسا از دست آن‌ها خلاص شوید؛ به‌علاوه، از نام و نشانی‌های بهتری برخوردار خواهید بود که به شما کمک می‌کند مشتریان مستعد بیشتری را جذب کنید و کارمندان بهتری را به استخدام خود درآورید. حداقل محیط کاری خوشایندی دارید و احساس می‌کنید لیاقتش را دارید.

وقتی کارمندان بهتری را استخدام می‌کنید، می‌توانید دورکاری را به عنوان یک گزینه به آن‌ها پیشنهاد دهید. شما رئیس هستید و به جز افزایش سوددهی، چه منفعت دیگری از این بابت عایدتان خواهد شد؟ دیگر لازم نیست زود در محل کارتان حاضر شوید و دیر به خانه بروید. شما نیز مانند کارمندان خود می‌توانید برای حضور و غیاب خود برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید و این همان تعادل بین کار و زندگی روزمره است که درباره‌اش زیاد شنیده‌اید.

 

بایدها و نبایدهای دورکاری

  • حواستان به ساعات کاری باشد؛ در همان ساعات اداری که مشتریان، همکاران و کارمندان شما مشغول کار هستند، شما هم باید کار کنید.
  • مثل محیط کار و حتی هوشمندانه‌تر لباس بپوشید. قطعا قرار نیست تمام روز پیژامه تنتان باشد؛ به همین دلیل فکر خوبی است که هنگام دورکاری وب‌کم خود را روشن نگه دارید.
  • برای معاشرت با دوستان و اعضای خانواده قوانین اصولی تعیین کنید تا زمانی که مشغول کار هستید، همسایه‌تان انتظار نداشته باشد او را با ماشین جایی ببرید.
  • به موقع، مخصوصا برای صرف ناهار، استراحت داشته باشید؛ یعنی باید از خانه (در بهترین حالت، تمام وقت استراحت خود را) بیرون بزنید. این کمک می‌کند دوباره شارژ شوید؛ مخصوصا اگر ورزش کنید یا پیاده‌روی داشته باشید.
  • قبل از شروع، وسایل موردنیاز خود مانند میز و صندلی اداری مناسب، نرم‌افزارهای جدید و تلفن را از مافوق خود طلب کنید.
  • هر از گاهی کارتان را خارج از منزل انجام دهید؛ مثلا در محیط‌های عمومی یا هتلی که اینترنت رایگان داشته باشد.
  • هنگام کار‌کردن در منزل باید هر چیزی را که حواستان را پرت می‌کند، کنار بگذارید.
  • هر روز با رئیس خود صحبت کنید؛ با همکاران خودتان نیز همین‌طور.
  • اگر ار دورکاری خوشتان نمی‌آید و نفعی برایتان ندارد، دست نگه دارید و به رئیستان بگویید اشتباه کرده‌اید و به برنامه کاری سابق خود در اداره برگردید. افراد به اعترافاتی از این دست احترام می‌گذارند.

مطالب مرتبط

1 نظر در “بایدها و نبایدهای دورکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code