زندگی

باورهای غلط در ازدواج

باورهای غلط، در هر موضوعی زمینه ساز بروز فاجعه هستند. این مسئله یک ویژگی مهم دارد و آن درست‌پنداری آن است. ازدواج هم از این قاعده مستثنی نیست. باورهای غلط در ازدواج، دو نتیجه دارند. یا ازدواج سیاه یا از دست دادن موقعیتهای خوب.

مقدمه

خوب به اطرافتان نگاه کنید، سبک و شرایط زندگی نسل امروز با نسل گذشته متفاوت است و نمی‌توان کاملاً مطابق با شرایط گذشته زندگی را آغاز کرد. این باورهای نادرست گاه از باورهای سنتی رایج در خانواده‌های ایرانی نشات می‌گیرد و گاه هم بالعکس، از شرایط و توقعات بالای امروزی.

در این نوشتار به هر دو نوع باورهای نادرست می‌پردازیم تا با مطالعه آن‌ها بتوانید تصمیم عاقلانه‌ای بگیرید و احتمال بیشتری برای داشتن یک ازدواج موفق را داشته باشید.

ازدواج کند، درست می‌شود!

متاسفانه به اعتقاد بسیاری از خانواده‌ها در گذشته و حتی امروز، ازدواج راه‌حل مشکلات فرزندان و جوانان است. حتما این عبارت را در میان خانواده‌های ایرانی بسیار شنیده‌اید؛ “ازدواج کند، درست می‌شود”.

راه حل بسیاری از مشکلات شخصی و روانی، مراجعه به مشاور و متخصص است. نه ازدواج! مشکلاتی چون وسواس، اعتیاد به مواد و الکل، کشیدن سیگار، عدم اشتغال نه تنها با ازدواج حل نمی‌شود، بلکه مشکلی بر مشکلات پیشین می‌افزاید. این یکی از مهمترین باورهای غلط در ازدواج است.

اینکه ریشه‌ی چنین تفکری از کجا نشات می‌گیرد، آن را نمی‌دانیم. اما لزوم کنار گذاشتن این تفکر را توصیه می‌کنیم.

اول فرزند بزرگتر!

خیلی از خانواده‌ها معتقدند ابتدا باید فرزند ارشد ازدواج کند و سپس بقیه فرزندان می‌توانند اقدام کنند. این نیز یکی از باورهای غلط در ازدواج است که برای فرزندان مشکل ایجاد می‌کند. هم فرزند بزرگتر و هم کوچکتر.

چه بسا اصلاً شرایط مناسب و آمادگی لازم برای فرزند بزگتر مهیا نباشد و وقت ازدواج او نرسیده باشد. از دیگر سو فرزند کوچکتر اتفاقا شرایط خوبی برای ازدواج دارد. چرا باید فرصتها و جوانی فرزندان دیگر سوزانده شود؟ و چرا باید کسی که زمان ازدواجش نرسیده تحت فشار قرار بگیرد تا راه برای کوچکترها باز شود؟ این اگر باور غلط در ازدواج نیست، پس نامش چیست؟

عقد دخترعمو و پسر عمو در آسمان بسته شده!

از جمله دیگر باورهای غلط در ازدواج بسته شدن عقد پسرعمو و دختر عمو در آسمان‌هاست. چه بسیار این آسمان‌پنداری‌هایی که نهایتا روی زمین مشکل ایجاد کرده است.

گاهی این حرفها را از زمان کودکی و یا نوزادی بیان می‌کنند که کاملاً امری غیرمنطقی به حساب می‌آید. پایبندی به این تصورات و قبول کردن آن به خاطر خانواده، بدون داشتن علاقه واقعی، مسلماً منجر به ایجاد بحران‌ها خانوادگی در آینده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: از مشاوره پیش از ازدواج نترسید 

 

ازدواج بدون علاقه و تناسب لازم، آنهم به خاطر یک شعار بی‌پایه و اساس، مشخص است که عاقبت خوبی در انتظارش نخواهد بود.

در اقصی نقاط کشور رسم و رسومات مربوط به ازدواج بسیار دلنشین و جالب است. اما برخی اوقات پایبندی به همه‌ی آن‌ها، در شرایط امروز ازدواج را دشوار می‌کنند.

هر فرهنگی در ازدواج و حتی مراسم عروسی، رسم و رسوم خودش را دارد. این رسم و رسوم تا جایی که بازتاب یک فرهنگ زیبا و خاطرات شیرین باشند خوب است. اما وقتی منجر به دردسر، هزینه، مانع‌تراشی و اختلاف بشوند، دیگر اهمیتی نخواهند داشت.

پس ضروری است که آداب و رسوم را از فیلتر رد کنید و اجازه ندهید فرآیند ازدواج را به دردسری بزرگ تبدیل کنند.

 

داماد مجنون و شرایط سخت!

هر خانواده‌ای با توجه به فرهنگ و شرایط زندگی قوانینی را برای ازدواج فرزندان در نظر می‌گیرد تا تشکیل زندگی فرزندانش به بهترین نحو ممکن صورت بگیرد. اما با گذاشتن شرط‌های عجیب و غریب، گویا در حال بازی با طرف مقابلشان هستند. مهریه‌های سنگین، درخواست جهیزیه‌های آنچنانی، خانه‌های رویایی و … از جمله این شروط سخت هستند. اینکه تصور بشود او به خاطر من هر شرط و سختی و مانعی را می‌پذیرد، بیشتر به قصه‌ها می‌ماند تا دنیای واقعی. اگر دنبال ازدواج با انسان عاقل هستید بدانید او سمت اردواج با آدمها عجیب با شروط عجب‌تر نمی‌رود.

بیشتر بخوانید: راه‌هایی برای حفظ زندگی عاشقانه

 

حتما پسر باید بزرگتر باشد

اختلاف سنی و بزرگ‌تر بودن پسر، طبق اعتقادات رایج در خانواده‌های ایرانی، گویا شرط لازم است. به گونه‌ای که به جای سنجیدن موارد مهم‌تری از جمله رشد عقلی و بلوغ فکری در سوال‌های ابتدایی، اختلاف سنی در اولویت است.

 

بیشتر بخوانید: نگرش‌هایی برای رسیدن به ازدواج موفق

البته دلایل بسیاری برای وجود اختلاف سنی و کوچک‌تر بودن دختر ذکر شده است. بسیاری از آنها جنبه‌ی تجربی و پژوهشی دارد و در جای خود مغتنم. فواید زیادی هم برای این موضوع بیان شده است. اما باید این نکته را خاطر نشان کرد که این موضوع الزامی نیست و اختلاف سنی معکوس هم حتماً با عدم خوشبختی شما همراه نیست.

باید توجه داشت که انتظارات و معیارهای شما برای تشکیل زندگی چیست؟ و آیا این معیارها در تضاد با اختلاف سنی معکوس هست یا خیر؟

بزرگتر بودن داماد را باید یک امر استثناپذیر تلقی کرد. شرایط و روحیات افراد متفاوت است. چه بسا یک زندگی با وجود عروس بزرگتر، به دوام و خوشبختی بیشتر نزدیک باشد. بنابراین به این موضوع باید با توجه به همه شرایط نگاه کرد و نه یک باور مطلق.

ازدواج با یک فرد همه چیز تمام

این را باید بدانیم که امکان دسترسی به انسان همه چیز تمام وجود ندارد. انسانها سرشار از نقاط ضعف و قوت هستند. هنر ازدواج این است که با پذیرش و آگاهی نسبت به همه آن نقاط قوت و ضعف، پا در زندگی بگذاریم.

ازدواج حتما باید در سنین پایین باشد

بلوغ فکری، از جمله پیش نیازهای ازدواج است. این بلوغ گاهی در سنین بالا اتفاق می‌افتد. بنابراین نباید نگران ازدواج در سنین بالاتر بود. مخصوصا در روزگاری و عصر مدرنیسم، با وجود اینکه در کشوری کمتر توسعه یافته هستیم، باید به این موضوع توجه بیشتر و جدی‌تری داشته باشیم.

از باورهای غلط در ازدواج این است که اصرار داشته باشیم در سنین پایین ازدواج انجام شود. آنهم زمانی که فرزندان خود را برای آن درست تربیت نکرده باشیم.

خانواده‌ها و والدین آگاهی که در فرزندپروری و تربیت آنها مخصوصا در دوران نوجوانی کوشیده‌اند و استانداردهایی مثل صبر، گذشت، همدلی، مسئولیت پذیری و مهربانی را در آنها ایجاد کرده‌اند، حتما می‌توانند به ازدواج آنها در سنین پایین فکر کنند. اما اگر در این زمینه ها کار جدی و کافی انجام نشده، بهتر است به آن فکر نکنند.

اسب سفید

نه قرار است مردی با اسب سفید شما را به سرزمین آرزوها ببرد و نه قرار است یک فرشته‌ی تمام عیار، زندگی همیشه سفید برایتان درست کند.

هرچقدر هم که عشق و علاقه و شرایطی نزدیک به ایده‌آل وجود داشته باشد، چیزی به نام سرزمین آرزوها و دختری شبیه به فرشته‌ها وجود دارد. ابن باور غلط در ازدواج را کنار بگذاریم و واقع‌گرا باشیم.

عشق‌های افراطی

عاشقان، خوشبختی خود را تنها در گرو ازدواج با فردی خاص می‌پندارند. اصرار و تاکید برای ازدواج با شخص مورد نظر به ویژه در شرایطی که عشق و علاقه یک طرفه به حساب آید بسیار اشتباه است. گاهی در ذهن خودتان برای مخاطب خاص آن چنان خیال پردازی می‌کنید که به واقعیت حتی نزدیک هم نیست.

بعضاً معتقدید شما باید تلاش کنید تا این رابطه جواب دهد و تا بالاخره بتوانید با فرد مورد علاقه‌تان ازدواج کنید؛ ولی فراموش نکنید آن شخص تنها مورد علاقه شماست و شما مورد علاقه او نیستید! حتی اگر در بهترین حالت با او ازدواج کنید این به معنای خوشبختی همیشگی و ازدواج موفق نخواهد بود.

هرکسی لیاقت من را ندارد

هیچ انسانی تمام و کمال نیست. چرا این‌طور می‌پندارید که شریک زندگی شما باید بهترین از هر جنبه باشد تا لیاقتتان را داشته باشد؟

در نگاه اول با خود می‌گویید: چون من از همه لحاظ عالی‌ام. این دید نسبی است و بستگی به اولویت‌های هر انسانی دارد. افراد کمالگرا، این ویژگی را مثبت تلقی می‌کنند و به دنبال دستیابی به آرمان‌های اتفاقاً دست نیافتنی یا حتی غیر‌حقیقی هستند.

این سختگیری منجر به مجرد ماندن می‌شود. یا اگر ازدواجی هم رخ بدهد، به پایداری آن نمی‌توان امید داشت. چنین نگرشی موجب افسردگی، ناامیدی، اضطراب و بسیاری از مشکلات روحی و روانی می‌شود. در بعضی موارد خود شخص این باور را در خود ایجاد می‌کند و در موارد دیگر آشنایان و اجتماع.

 

بیشتر بخوانید: چگونه با لجبازی‌های همسرم کنار بیایم

 

شانس

اگر ازدواج کاملاً شانسی بود پس این همه توصیه‌ها و راهنمایی‌ها برای چیست؟ بنابراین باید منتظر شوید تا ببینید شانس و تقدیر سرنوشت‌تان چی از آب در می‌آید و تلاش و کوشش انتخاب هم بی‌معنی است.

تمام توصیه‌ها و نصایح در جهت آشنایی بهتر و دید روشن از شریک زندگی آینده‌تان است. این که واقع بین باشید، تحقیق کنید، سنجیده عمل کنید و … همه برای آن است که شما ازدواج موفقی داشته باشید.

مطمئناً شما افرادی را مثال می‌زنید که نسنجیده وارد ازدواج شدند و مدعی می‌شوید که ازدواج موفقی هم دارند! و اثبات می‌کنید که ازدواج شانسی و هندوانه در بسته است. ولیکن در مورد شانس بد هم کمی دقت کنید. تا حدود زیادی این امکان وجود دارد که با تصمیم‌گیری‌های درست و عاقلانه مانع از انجام آن شوید.

 

بیشتر بخوانید: نکته‌های مهم قبل از ازدواج

جمع بندی

علاوه بر همه‌ی تحقیقات ومشاوره‌ها سری هم به باورهای نادرست بزنید. تفکرات غلطی که گاهی افراد تحصیلکرده هم دچار آن می‌شوند. سوگیری‌های نادرستی که مغز ما را آلوده می‌کنند. آن‌‍ها رابررسی کنید و خودتان را مورد سنجش قرار دهید. نکند شما هم دچار آنها باشید، اما بی‌خبر.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “باورهای غلط در ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code