کسب و کار

بازگشت محبت در مقابل بازگشت سرمایه

 

سولماز فروتن

معیار شما برای رهبری خوب چیست؟ در تجارت اغلب از «بازگشت سرمایه» (ROI) برای سنجش موفقیت استفاده می‌کنند. شما زمانی که کارمندان خود را ارزیابی می‌کنید، موفقیت‌های آن‌ها را در نظر می‌گیرید و در بحث موفقیت نیز به سودآوری و بهره‌دهی توجه دارید؛ اما بازگشت سرمایه برای یک مدیر چیست؟

از آنجا که بازگشت سرمایه به‌معنای کسب نتیجه است، منطقی به نظر می‌رسد که مدیریت موثر را بر‌اساس نتایج تیمی تعریف کنیم؛ یعنی ببینیم که آیا گروه به اهداف خود رسیده‌اند؟ آیا گروه قله را فتح کرده‌اند؟ آیا مخالفت‌ها گروه را به جنبش درآورده‌اند؟ این‌ها معیارهای مهمی هستند و کسب نتیجه، هدف اولیه مدیریت است، اما هرگز نباید روش ابتدایی آن باشد؛ منظور این است که بسیاری از رهبران، بیشتر از اینکه مدیریت کنند، روی نتیجه متمرکز می‌شوند و اعضای تیم را چرخ‌دنده‌های ماشین موفقیت می‌بینند. ممکن است با این سبک مدیریت، کمی موفقیت به‌دست آورند، اما کوتاه‌مدت است، چون موفقیت بلندمدت به همکاری مستمر بین مدیر و اعضای تیم نیاز دارد.

«هرب کلهر»، بنیان‌گذار خطوط هوایی «Southwest» می‌گوید: «در رهبری یک سازمان، روح و روان بیشتر از سیستم اهمیت دارد. یک مدیر موثر منابع خود را در درک دیگران جست‌وجو می‌کند. اگر یک مدیر از انسانیت، یعنی حساسیت نسبت به امید و شور و شوق فراوان کسانی که هدایتشان می‌کند، آگاهی نداشته و توانایی تجزیه و تحلیل نیروهای روانی را که انگیزه‌بخش هستند، نداشته باشد، صرف‌نظر از تمام دلگرمی‌هایی که می‌گیرد، نمی‌تواند مولد و موفق باشد.»

به کلماتی که کلهر برای تعریف یک مدیریت موثر استفاده می‌کند، دقت کنید: درک، آگاه، حساسیت و روح. من معتقدم کلمه‌ای که مجموعه تمامی این‌هاست، «محبت» است. به عبارت دیگر، منظور کلهر این بوده که نخستین قدم در راه کسب نتیجه، محبت‌کردن است. محبت‌کردن منجر‌به همکاری می‌شود و رابطه را تقویت می‌کند. زمانی که اعضای تیم احساس می‌کنند رابطه مستحکمی با مسئول خود دارند، مشتاقانه تمام تلاش خود را می‌کنند که طبیعتا نتیجه تولید می‌شود.

اگر محبت نخستین قدم باشد، چگونه می‌توان آن را گسترش داد؟ اگر شما مشوق گروه هستید، توصیه من این است که از منطقه امن خود خارج شوید، چون به‌خاطر بازگشت سرمایه‌تان در طولانی‌مدت، ارزش سرمایه‌گذاری روی وقت و انرژی را دارد. افراد قبل از اینکه با مدیر خود همکاری کنند، به‌دنبال پاسخ این سوالات هستند: آیا رئیس به من اهمیت می‌دهد؟ آیا به من کمک می‌کند؟ آیا می‌توانم به رئیسم اعتماد کنم؟

 

آیا به من اهمیت می‌دهی؟

چرخ‌دنده‌های ماشین خاطرتان هست؟ اکنون دیگر فراموشش کنید؛ چون یک تصویر ذهنی غلط است. سازمان متشکل از تک‌تک افراد با نیازها، امیدها و آرزوهای منحصر‌به‌فرد است. برای پاسخ‌دادن به این سوال، مدیر باید بیشتر از پروژه، به اعضای تیم بها دهد. به جای نیروی انسانی، آن‌ها را به چشم انسان ببینید که لازمه آن شناخت اعضای تیم، آموختن درباره آن‌ها و درک‌کردن هر آن چیزی است که به آن‌ها انگیزه می‌دهد. ارزشی را که آن‌ها برای سازمان به ارمغان می‌آورند، بیان کنید، از حال خانواده‌شان بپرسید و به پاسخ‌های آن‌ها علاقه نشان دهید. اگر ارج‌نهادن به اعضای تیم را هدف خود قرار دهید، نه کاری که آن‌ها برای شما انجام می‌دهند، در اعمالتان مشخص خواهد شد.

 

 

 

آیا به من کمک می‌کنی؟

شما هم به اعضای تیمتان نیاز دارید که برای به‌سرانجام‌رساندن ماموریت به شما کمک کنند. «زیگ زیگلار» می‌گوید: «شما می‌توانید هر آنچه می‌خواهید را در زندگی داشته باشید؛ به شرط اینکه به دیگران کمک کنید به هر چه می‌خواهند، برسند.» ساده است؛ مردم به یک رابطه یک‌طرفه کمکی نمی‌کنند و با کمک‌کردن به آن‌ها به خودتان کمک کرده‌اید.

پس از ارج‌نهادن به اعضای تیم، کار بعدی شما این است که بدانید چگونه باید به آن‌ها ارزش بیفزایید؛ هر کدام از آن‌ها به چه چیزی نیاز دارند یا چه می‌خواهند که شما توانایی تامین آن را دارید؟ چگونه می‌توانید یک تفاوت مثبت در زندگی آن‌ها ایجاد کنید؟ وقتی بدون خودخواهی چیزی را به کسی ببخشید، در عوض وفاداری و حمایت او را دریافت خواهید کرد.

 

 

آیا می‌توانم به تو اعتماد کنم؟

محبت زمانی پذیرفته می‌شود که مدیر پیوسته آن را ابراز کند. جواب این سوال در رفتارهایی است که مدام از شما سر می‌زند. اعتمادسازی زمان می‌برد و باید برای عمل‌کردن به وعده‌های خود، هماهنگی کلام و رفتار و ارزش افزودن پیوسته به اعضای تیم، وقت بگذارید؛ رشد و حفظ اعتماد به تعهد شما نیاز دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code