«ان‌ال‌پی» چیست و چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

رشد فردی و پیشرفت با ان‌ال‌پی

     

«ان‌ال‌پی» شیوه‌ای بسیار قدرتمند است که برای بالابردن امکان رشد فردی و حرکت به سوی پیشرفت و تحول فردی به کار گرفته می‌شود. ان‌ال‌پی مخفف عبارت «برنامه‌ریزی عصبی کلامی» است و نخستین‌بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط «ریچارد بندلر» و «جان گریندر» مورد بحث قرار گرفت.

ضمیر ناخودآگاه بخش قدرتمندی در مغز انسان‌ها و محلی است که آموخته‌ها، رفتارها، تفکرات، خاطرات و عادت‌ها، همه در آنجا ساخته می‌شوند.کل تصاویر ذهنی انسان‌ها از جهان پیرامون و جزئیات همه آنچه آن‌ها در زندگی‌شان انجام می‌دهند، می‌شنوند یا بو و مزه می‌کنند، همه و همه در این مکان جادویی ساخته می‌شوند. آیا چنین چیزی جالب نیست؟

درمان با روش ان‌ال‌پی و آموزش آن می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد؛ چون به‌جای به‌کار‌گیری مهارت پرسش و پاسخ، برای اینکه باعث شود افراد درباره موضوعی صحبت کنند، تکنیک‌های دیگری را به کار می‌گیرد تا به افراد کمک کنند تفکرات و رفتارهایشان را تغییر دهند. ان‌ال‌پی به افراد مختلف اجازه می‌دهد از خاطرات منفی، افکار یا احساساتی که آن‌ها را از پیشرفت باز می‌دارد، رهایی یابند. روش‌های زیادی در تکنیک ان‌ال‌پی به کار گرفته می‌شود؛ البته در اکثر اوقات درمانگر یا مربی مربوطه در این مورد که چطور برای کنار‌گذاشتن رفتارها و عادت‌های منفی و مضر گذشته و جایگزینی آن‌ها با رفتارها و عادت‌های جدید به فرد کمک می‌کند خلاقیت به خرج دهد. این کار چیزی مثل عملکرد موتور ماشین است، اما به‌جای آن فرد به تقویت جسم و ذهن خود می‌پردازد.

هر یک از انسان‌ها دارای یک سیستم پالایش فکری بی‌همتای مخصوص به خود هستند که از آن برای پردازش اطلاعاتی که از طریق حواسشان درمی‌یابند، استفاده می‌کنند. تمام اطلاعاتی که انسان‌ها به‌صورت روزانه از طریق حواس خود دریافت می‌کنند، به وسیله سیستم غربالگری ذهن آن‌ها (باورها، ارزش‌ها و…) پالایش می‌شود ودر نتیجه آن، هر آنچه افراد می‌بینند، می‌شنوند، می‌چشند یا استشمام می‌کنند، به سیستم پالایش فکری آن‌ها انتقال می‌یابد. این پالایش فکری از ادراک و تجربیات افراد سرچشمه می‌گیرد؛ چیزی مثل زمانی که کسی کیک می‌پزد. چگونگی پختن کیک، ترکیب مواد سازنده آن و حتی درجه حرارتی که کیک با آن پخته می‌شود، تماما در مزه کیک، شکل و طعم آن اثر می‌گذارد. این‌گونه است که طعم و مزه کیک‌های مختلف با همدیگر متفاوت است. این مسئله حتی می‌تواند در مورد اثر انگشت افراد نیز صادق باشد.

در هر حال و با توجه به تمام این مثال‌ها، انسان‌ها معنای شخصی و منحصر‌به‌فرد خود را از همه چیز، با اطلاعاتی که از جهان پیرامونشان به‌دست می‌آورند تعیین می‌کنند و نقشه ذهنی خودشان را به‌وسیله انتقال مفاهیم بیرونی به تصاویر و حس‌های ذهنی خود شکل می‌دهند؛ در نتیجه این کار، آگاهی روزانه آن‌ها ساخته می‌شود. اطلاعاتی که افراد از طریق محیط پیرامونشان دریافت کرده و آن‌ها را در ضمیر ناخودآگاهشان پردازش و ذخیره‌سازی می‌کنند، سرانجام از طریق صحبت‌های آنها و زبان بدنشان بازتاب پیدا می‌کند. انسان‌ها اکثر اوقات و بدون اینکه خودشان متوجه بشوند، در زمان صحبت‌کردن درباره وقایع، آن‌ها را بزرگ‌نمایی کرده یا برخی از جزئیات آن‌ها را حذف یا تحریف می‌کنند!

رفتارها،عادت‌ها و دیدگاه‌ها به دو صورت در ذهن افراد ساخته می‌شوند:

۱)اطلاعاتی که افراد در طول زندگی از محیط پیرامون خود دریافت می کنند

۲)تاثیر اطرافیان

همچنین عادت‌ها از طریق تمرین و تکرار ایجاد می‌شوند. زمانی‌که افراد مکررا کارهایی جدید از جمله رژیم غذایی، عادت غذایی یا حتی سخن‌گفتن را انجام می‌دهند، مغز آن‌ها مسیرهای عصبی جدیدی را می‌سازد و اینگونه است که این عادت‌های جدید در ذهنشان نهادینه می‌شود.این عادت‌ها می‌توانند در مواردی به سود افراد و در مواردی هم به ضرر آن‌ها باشند که هر یک از آن‌ها، با توجه به مفید یا مضر بودنشان می‌توانند اثرات مثبت یا منفی بر زندگی افراد داشته باشند. ذهن و جسم همواره به یکدیگر متصلند و احساسات همواره از طریق زبان بدن خودشان را نشان می‌دهند. جالب است که گاهی افراد اصلا آگاه نیستند که چگونه از طریق زبان بدنشان احساسات خود را نشان می‌دهند! به‌هر‌حال ۹۰% از ارتباطات افراد از طریق زبان بدن آن‌ها انتخاب و درونی‌سازی می‌شوند؛ پس به لحاظ زبان‌شناسی ممکن است فردی چیزی را بگوید، در‌حالی‌که زبان بدنش چیزی متفاوت از آن را بیان کند. زبان بدن هر فردی پنجره‌ای به‌سوی ضمیر ناخودآگاه اوست.

بالاخره اینکه ان‌ال‌پی می‌تواند در رفع چالش‌های زیر، یاری‌کننده باشد:

۱) زمانی‌که فرد به‌جای زندگی در لحظه حال، دائما در گذشته‌اش زندگی می‌کند

۲) زمانی‌که فرد دائما در انجام کارها و تکمیل پروژه‌هایش تاخیر می‌کند

۳) زمانی‌که فرد دائما دچار اضطراب و افسردگی بی‌دلیل است

۴) زمانی‌که فرد عملکرد موفقی در محیط کار خود ندارد

۵) زمانی‌که فرد دائما رژیم غذایی می‌گیرد، اما پس از مدت کوتاهی با شکست مواجه می‌شود و عمدتا بعد از یک هفته یا یک ماه، آن رژیم را کنار می‌گذارد و نسبت‌به خودش احساس نا‌امیدی می‌کند

۶) زمانی‌که فرد درگیر شرایطی طاقت‌فرسا شده یا دچار مشکلاتی در روابط خود می‌شود و نمی‌داند چگونه می‌تواند از آن شرایط و مشکلات رهایی یابد.

۷) زمانی‌که فرد دچار کمبود اعتماد‌به‌نفس است و این مسئله مانع می‌شود که بتواند در جهت بهبود شرایط خود حرفی بزند یا اقدامی بکند

۸) زمانی‌که یک فروشنده در کسب‌و‌کار خود دچار بی‌رونقی است

۹) زمانی‌که فردی عملکرد فیزیکی و ذهنی مطلوبی ندارد

۱۰) زمانی‌که فردی می‌خواهد از موانعی که او را در یک وضعیت خاص محصور و محدود کرده‌اند، رهایی یابد و به‌دنبال کسب استقلال و آزادی فردی بیشتری است.

همه این موارد تنها مثال‌های کمی از این هستند که ان‌ال‌پی چگونه می‌تواند به انسان‌ها کمک کند. در کل، ان‌ال‌پی می‌تواند در مواردی که افراد می‌خواهند عملکرد، امور زندگی و فکر و احساس خود را بهبود دهند، به کار گرفته شود.

توضیح: این مطلب در شماره ۳۷۲ مجله موفقیت منتشر شده است. ان ال پی NLP به عنوان نسل جدید روانشناسی تاکید بر عمل، تغییر و اثر بخشی دارد. این علم از طریق رویکردی جدید به ما یاد می‌دهد که افراد موفق چگونه از این ساختارها استفاده کرده‌اند. متدها و شیوه‌های جدید می‌توانند راهنمای شما در مسیر موفقیت و رشد باشند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code