زندگی

14 نکته کلیدی برای افزایش روحیه

افزایش روحیه

افزایش روحیه

 

بارها در طول روز چه خودمان و چه از زبان دیگران می‌شنویم که حالم خوب نیست و کاش راهی برای افزایش روحیه پیدا می‌شد. در واقع دنبال این هستیم تا دیگران روحیه ما را تغییر دهند یا اتفاقی رخ دهد و روحیه ما تغییر کند. در حالی که کلید افزایش روحیه تنها در دست خودمان است.

چگونگی افزایش روحیه

بارها در طول روز چه خودمان و چه از زبان دیگران می‌شنویم که حالم خوب نیست و کاش راهی برای افزایش روحیه پیدا می‌شد. در واقع دنبال این هستیم تا دیگران روحیه ما را تغییر دهند یا اتفاقی رخ دهد و روحیه ما تغییر کند.

در حالی که کلید افزایش روحیه تنها در دست خودمان است. امروزه زندگی روزمره اغلب با فشار و استرس همراه است. بنابراین تعجب آور نیست که افراد بیشتری احساس خستگی و درماندگی کنند.

بنابراین مهمترین کار در این وضعیت این است که علیه این لحظات پرتنش اقدام فعال انجام شود. پس همان طور که گفتیم باید خود شما علیه این شرایط اقدام کنید. امکان دارد برای شما این سوال پیش بیاید که چطور اینکار را بکنیم!؟

به همین خاطر ما در این مقاله به شما راه‌ها و نکاتی را خواهیم گفت تا بتوانید به راحتی بر این وضعیت غلبه کنید.

 

نکاتی برای افزایش روحیه

در اینجا نکاتی را با هم بررسی می‌کنیم که در افزایش روحیه شما بی‌شک تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت:

 

1. کیفیت خواب راهی برای افزایش روحیه

شما کیفیت خواب خود را می‌توانید با استفاده از روش‌های بسیار ساده بهینه کنید:

تشک فردی، لوازم جانبی تخت خواب دنج، اتاق خواب تاریک و تهویه مناسب و زمان خواب منظم (در صورت امکان) همه راه‌های خوابی راحت است. اگر فقط به برخی از این جنبه‌ها توجه کنید، پس از مدت کوتاهی خواب سالم و آرام‌تری خواهید داشت.

تنفس بهتر هم می‌تواند در بهبود کیفیت خواب نقش اساسی داشته باشد. در این مقاله 7 تمرین تنفس برای خواب بهتر را می‌توانید بخوانید.

 

2. تغذیه

برای اینکه بدن و ذهن بتوانند بهینه کار کنند، رژیم غذایی باید متعادل و سالم باشد. زمانی که بدن و ذهن بهینه کار کنند بی‌شک بر افزایش روحیه تاثیر مستقیمی خواهند گذاشت.

برای داشتن تغذیه سالم هرم غذایی، که شامل یک لیست هدفمند از غذاهای مختلف است، می‌تواند به عنوان یک راهنما باشد.

اصولاً چندین وعده غذایی کوچکتر نه تنها از سلامت بیشتری برخوردار هستند، بلکه بر روحیه نیز تأثیر مثبت دارند. زیرا به این ترتیب می‌توان از با ولع خوردن غذا همراه با روحیه بد و روحیه پرتنش جلوگیری کرد.

همچنین برای اینکه فرآیندهای موجود در بدن به درستی کار کنند، به مایعات کافی احتیاج داریم. نیازی نیست که در نوشیدن آب زیاده روی کنید و خود را مجبور کنید چندین لیتر در روز آب بنوشید تا معده شما برای تمام روز پر باشد.

اما اگر عادت داشته باشید که روزانه چندین بار یک لیوان آب بنوشید (نکته: آب طبیعی)، میزان انرژی خود را خیلی خوب بالا خواهید برد.

 

راهکار برای افزایش روحیه

3. فعالیت ورزشی

ورزش یکی از بهترین راه‌های افزایش روحیه و سلامت بدن در عین افزایش انرژی است.

علاوه بر دویدن، دوچرخه سواری و شنا، افراد بیشتر تصمیم می‌گیرند که به یک باشگاه ورزشی بروند. در چنین مکانی افراد فرصت‌های زیادی برای فعالیت‌های ورزشی پیدا می‌کنند – مانند استفاده از تجهیزات یا وزنه‌های آزاد. البته همزمان با این نوع ورزش رژیم غذایی غنی از پروتئین نیز توصیه می‌شود.

 

نکته ۱: روزانه ۱۰ تا ۳۰ دقیقه به بیرون از منزل بروید.

هنگام راه رفتن، افکار و حواس را بر روی محیط اطراف خود متمرکز کنید. چه می‌بینید؟ چه بویی حس می‌کنید؟ به چه چیزی گوش می‌دهید؟ چه احساسی دارید؟ سعی کنید به تمام این سوالات در طول پیاده روی پاسخ دهید.

 

نکته ۲: حرکت کنید.

ورزش در قالب ورزش‌های استقامتی اکسیر زندگی است و نقش به سزایی در افزایش روحیه انسان دارند.

ورزش استقامتی ذهن را پاک می‌کند، تنش بدنی را آزاد می‌کند، در درمان استرس نقش دارد، متابولیسم بدن را تحریک می‌کند و بسیاری موارد دیگر. ولی این نکته مهم را در نظر بگیرید که آن نوع از حرکت را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید. اگر با آن سرگرم می‌شوید از نظر روحی و جسمی برای شما مفید خواهد بود.

 

4. وقتی را برای اوقات فراغت ترتیب دهید

علاوه بر شغل و فشارهای کاری، حتما زمانی را برای اوقات فراغت و وقت استراحت منظم برنامه ریزی کنید. این کارها را می‌توان بصورت سفرهای یک روزه یا تعطیلات کوتاه انجام داد.

مهم است که یک فاصله مکانی از محیط روزمره ایجاد شود تا بتوانید از نظر ذهنی نیز آرام باشید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهکار‌های حفظ آرامش ذهنی را هم بخوانید.

 

5. سرگرمی‌ها

سرگرمی (به عنوان مثال کارهای کشاورزی، کارهای دستی، باغبانی و غیره) باعث می‌شود ذهن شما از فشارهای زندگی روزمره منحرف شود و آزادی لازم را برای استراحت و تفریح ​​شما فراهم می‌کند. بسته به ترجیح شما، فعالیت‌ها می‌توانند به تنهایی یا در حضور دیگران انجام شوند.

 

6. تکنیک‌های آرامش / یوگا

بیشتر افراد روش‌های خاص آرامش را انتخاب می‌کنند تا بتوانند آگاهانه از زندگی روزمره پرتلاطم «فرار» کنند. روش‌های آرام سازی مانند آرامش عضلانی پیشرونده و یوگا روش‌های بسیار محبوبی هستند که از این طریق بدن و ذهن می‌توانند استراحت لازم را پیدا کنند.

دوره‌های مربوطه توسط بسیاری از دانشگاه‌ها و همچنین توسط مدرسان دوره‌های خصوصی ارائه می‌شود. این تکنیک‌ها بهزیستی و سلامتی ذهن و بدن را به دنبال دارند که بدین سبب باعث افزایش روحیه افراد می‌شود.

اگر چیزی راجع به یوگا نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله یوگا چیست؟ را بخوانید و برای یادگیری حرکات اساسی آن به مقاله حرکات یوگا مراجعه کنید. شاید هم بخواهید درباره فواید یوگا اطلاعاتی کسب کنید.

 

7. به سیگنال‌های بدن توجه کنید

خستگی، کم خوابی و کم اشتهایی نشانه‌های کلاسیکی هستند که نشان می‌دهند باید رفاه خود را به طور فعال تحریک کنید. فقط با چند ترفند در عین حال موثر می‌توان زندگی روزمره را بسیار آرام‌تر و دلپذیرتر کرد، به طوری که رفاه حال شما باید در مدت زمان بسیار کوتاهی بهبود یابد.

شما علاوه بر ورزش یا مسافرت می‌توانید حتی با کارهای کوچک هم روحیه خود را افزایش بدهید. به عنوان مثال طراحی مجدد اتاق خواب، تعویض دکوراسیون منزل یا اضافه کردن چند اکسسوری کوچک و جذاب به وسایل منزل.

محیط اطراف خود را با تمام حواس خود درک کنید، بر روی آنها تمرکز کنید، از آنها لذت ببرید و از وجود آنها خوشحال شوید. بنابراین نگران کار، درگیری و مشکلات نباشید. بدون حواس پرتی فقط در اینجا و در حال باشید. این را ذهن آگاهی نیز می‌نامند.

 

تکنیک افزایش روحیه

8. لیست ارزش‌های زندگی شخصی خود را مشخص کنید

کدام ارزش‌ها در زندگی برای شما مهمترین است: سلامتی / تناسب اندام، عشق، صداقت، امنیت (مالی)، آزادی، موفقیت، شناخت، حضور در کنار دیگران، مشارکت، قابلیت اطمینان بودن، کدام یک از این موارد؟

لیستی از ۵ ارزش مهم خود را تهیه کنید و آنها را با توجه به اهمیت آنها مرتب کنید. هر روز این لیست را مرور کنید و ببینید آیا با این ارزش‌ها زندگی می‌کنید و چه کاری می‌توانید برای زندگی و تحقق این ارزش‌ها در زندگی روزمره انجام دهید.

از این طریق می‌توانید مطمئن باشید که هماهنگ با ارزش‌ها و نیازهای خود زندگی می‌کنید و این به شما انرژی و رضایت می‌بخشد و سبب افزایش روحیه شما در زندگی می‌شود.

۵ ارزش مهم برای اکثر افراد:

۱. سلامتی

۲. مشارکت کردن در کارها

۳. آزادی / استقلال

۴. با اشتیاق زندگی کردن

۵. صداقت / قابلیت اطمینان

 

 

9. کتاب‌ها و زندگینامه‌هایی که به شما الهام می‌دهند را بخوانید

با خواندن زندگی نامه محققان، کاوشگران و افرادی که کارهای بزرگی انجام داده‌‌اند، می‌توانیم چیزی زیادی یاد بگیریم.

به عنوان مثال: موفقیت یک شبه حاصل نمی‌شود. حتی افراد موفق نیز مشکل دارند. پشتکار برای رسیدن به اهداف مهم است. شکست دلیل بر انصراف نیست. نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود. هیچ شرایطی ناامیدکننده نیست. امید اکسیر زندگی است. حتی با معلولیت می‌توان زندگی کاملی داشت و غیره.

 

10. هر روز وقت خود را به انجام کاری اختصاص دهید که برای شما سرگرم کننده و راضی کننده باشد

ما اغلب فکر می‌کنیم که باید در جهت ایجاد یا دستیابی به چیزی تلاش کنیم که نیاز ما را برآورده کرده و به زندگی ما معنا می‌بخشد. در حقیقت، تحقق در آینده نیست، بلکه در حال حاضر است.

ما می‌توانیم هر روز کاری انجام دهیم که رضایت ما را برآورده کند و برای ما مهم باشد و بنابراین هر روز کمی رضایت بیشتری ایجاد کنیم. چه کاری می‌توانستید انجام دهید که حس بهتری از خودتان و لحظاتی که گذراندید داشته باشید؟

کتاب خواندن؟ ورزش کردن؟ زنگ زدن به کسی؟ دنبال کردن سرگرمی خاصی؟ پختن غذا؟ کارهای دستی؟ بازی‌های فکری؟ نقاشی یا کارهای هنری؟ هر آن چیزی که به شما رضایت ببخشد مطمئن باشید که باعث افزایش روحیه نیز خواهد شد.

 

11. از وعده‌های غذایی خود لذت ببرید

این شامل وقت گذاشتن برای خوردن غذا و نخوردن غذا در خیابان یا هنگام تماشای تلویزیون است. وقتی از غذا لذت می‌برید، فقط برای رفع گرسنگی، غذا نمی‌خورید. لذت بردن از غذا به معنای لذت بردن از طعم هر لقمه و تصور این است که غذا چقدر برای بدن مفید است.

از این نظر، غذا خوردن می‌تواند یک مراقبه باشد. لذت بردن از غذا به معنای خوشحالی و رضایت از درون است.

 

12. جامعه پذیری و روابط خود را پرورش دهید

روابط اجتماعی خوب و رضایت بخش برای بهزیستی عاطفی و جسمی و افزایش روحیه بسیار مهم است. یک ضرب المثل ایتالیایی می‌گوید: یک عصر با دوستان، یک سال زندگی را به شما هدیه می‌دهد.

از افراد، فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی که باعث از بین رفتن انرژی شما می‌شوند، شما را خسته می‌کنند یا در طول موج شما نیستند، خودداری کنید.

 

13. تلویزیون، اخبار و گزارش‌های روزنامه را به شدت محدود کنید

بیشتر برنامه‌های تلویزیونی و اخبار ناخواسته اطلاعاتی را به شما می‌دهند که ذهن شما را آلوده می‌کنند و ارزش خواندن، تماشا کردن، شنیدن را ندارد. اوقات فراغت خود حداقل به گشت و گذار در اینترنت نپردازید.

حتی ساعت‌ها وقت خود را صرف مبادله ایده با دوستان فرضی در اینترنت نکنید. در عوض، اوقات فراغت خود را با دوستان واقعی خود سپری کنید که می‌توانید برای زندگی آنها را لمس کنید، صحبت کنید و بخندید.

اینترنت جایگزین زندگی واقعی نیست! استفاده بیش از حد منجر به انزوایی اجتماعی و عاطفی با پیامدهای منفی بر سلامت روان شما می‌شود.

 

14.قبل از اینکه بخوابید، به چیزهایی فکر کنید که باید از آنها سپاسگزار باشید

شکرگزاری یک احساس قدرتمند در ایجاد انرژی و افزایش روحیه است و نکته خوب در مورد آن این است که ما می‌توانیم آن را در هر زمان ایجاد کنیم.

ما فقط باید به داشته‌های مادی و غیرمادی خود فکر کنیم.مشکل این است که ما چیزهای زیادی را مسلم می‌دانیم. ما در میان تجمل زندگی می‌کنیم و آنقدر به آن عادت کرده‌‌ایم که برای ما عادی‌ترین چیز در دنیا است.

اما اگر لحظه‌ای به داشته‌هایمان فکر کنیم و تصور کنیم که اگر این‌ها نبودند چه اتفاقی می‌افتاد آن زمان می‌توانیم قدردان تمام موهبت‌هایی باشیم که در اختیار داریم.

1 نظر در “14 نکته کلیدی برای افزایش روحیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code