زندگی, مقالات

19 نکته روانشناسی موثر برای افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت

خلاقیت به معنای کسب راه‌های جدید برای رسیدن به اهداف مورد نظر و یا رهایی از موقعیتی چالشی است. خلاقیت در وجود همه ما انسان‌ها بالقوه وجود دارد که در طول زندگی، همگی از آن بهره می‌بریم و بالفعل می‌گردانیم. ما می‌توانیم با کمک روش‌هایی افزایش خلاقیت را در خود داشته باشیم.

خلاقیت را بشناسیم و افزایش خلاقیت را یاد بگیریم

معنای لغوی خلاقیت یعنی خلق کردن و چیزی را ساختن. ممکن است این خلق کردن مادی باشد و یا معنوی. می‌تواند در ساخت یک وسیله جدید باشد و یا به وجود آوردن مسیری جدید برای حل مشکلی.

خلاقیت مهمترین و بنیادی ترین ویژگی‌های انسانی است که در همه ابعاد زندگی بسیار پر اهمیت و اثرگذار خواهد بود. در هر زمینه ایی اگر متمرکز شویم به راحتی درمی‌یابیم که خلاقیت در پیشرفت و هرچه بهتر کردن شرایط، حرف اول را زده است.

از علوم مهندسی، تا ارتباطات جوامع و انسان‌ها، انواع زمینه‌های هنری تا ابداعات و اختراعات کوچک و بزرگ تاریخ بشری همه و همه نشأت گرفته از میزان خلاقیت افراد آن جامعه می‌باشد. به نحوی که حتی می‌توانیم بوجود آورنده تمدن‌ها را همین عنصر خلاقیت بدانیم.

تصور زندگی بدون خلاقیت افراد، امکان پذیر نیست. اگر اینطور بود و افزایش خلاقیت در طول سال‌های متمادی اتفاق نمی‌افتاد، پیشرفت‌ها و تجارب بدست آمده در همه زمینه‌های علمی، آموزشی، انسانی وهنری اصلا به شکل امروزی ممکن نبود.

می‌توانیم مدعی شویم که در طول حیات بشر، این افزایش خلاقیت بوده که سبب به جلو رفتن بشر شده است.

خلاقیت یعنی به دست آوردن ایده‌های جدید برای حل یک مسئله. هر کار و روشی که باعث شود در رسیدن به هدف از کوتاهترین، بهینه‌ترین و به صرفه ترین مسیر، استفاده شود به نوعی به خدمت گرفتن خلاقیت نام دارد.

آیا به طور کلی افزایش خلاقیت امکان‌پذیر است؟

خلاقیت مانند بذرهایی است که در زمینه‌های مختلف در وجود هر انسانی کاشته شده است. اینکه این بذر به مرحله رشد و ثمردهی برسند، نیازمند مراقبت‌ها و بها دادن‌ها است.

خلاقیت به طور ذاتی در وجود همه نهادینه شده است و می‌توان آن را توسعه و وسعت هم بخشید.نکته مهم شناسایی نوع بذری است که در وجود هرکس وجود دارد.

به این منظور باید استعدادها و توانایی‌های فرد را شناسایی کنیم. یکی از این توانایی‌ها که در افراد خلاق به طور مشترک می‌توان پیدا کرد، عنصر تخیل است.

کسانی که قوه تخیل بالایی دارند معمولا وجود خلاقیت را در بعضی موارد به راحتی می‌توان در آنها تشخیص داد.

معمولا این افراد روحیه جنگندگی و پشتکار بالایی نیز از خود بروز می‌دهند و به عبارتی زود خسته نمی‌شوند و کاری را نیمه کاره رها نمی‌کنند.

معمولا افراد خلاق، به دنبال ساده ترین روش‌ها برای حل مسائل می‌گردند و از بازکردن گره‌ها با (دست) بیشتر لذت می‌برند. این به نگاه همه جانبه این افراد به یک مسئله، برمی‌گردد.

اکثر افراد در برابر یک مسئله، منطقی‌ترین و اولین راهی که به ذهن‌شان خطور می‌کند را به عنوان راه حل برمی‌گزینند. اما افراد خلاق، کمی دور و بر مسئله می‌چرخند تا شاید راه دومی حتی کمی از منطق دورتر را بتوانند پیدا کنند.

به عبارت ساده افراد دارای خلاقیت، به دنبال میانبرها هستند حتی اگر جاده ای خاکی باشد!

روش افزایش خلاقیت

خلاقیت را می‌توان بهبود و ارتقا بخشید. افزایش خلاقیت نیازمند تمرین‌های خاصی می‌باشد.

چه افرادی دارای خلاقیت هستند؟

– همانطور که در قسمت قبل هم گفتیم، همه مردم خلاقیت دارند. بعضی‌ها آن را تقویت می‌کنند و در افزایش خلاقیت خود می‌کوشند و بعضی‌ها هم نه! البته باید این را بدانیم که چه خلاقیت کمی داشته باشیم چه زیاد، بالاخره هر کدام از ما، به نحوی از این ویژگی در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم. چیزی که اصلا به آن توجه نداشتیم.

– نکته بعدی این است که خلاقیت را می‌توان بهبود و ارتقا بخشید. افزایش خلاقیت نیازمند تمرین‌های خاصی می‌باشد.

– خلاقیت در همه زمینه‌های زندگی بروز می‌کند و فقط مختص دانشمندان و هنرمندان نیست. یک خانم خانه‌دار وقتی در آشپزی خود روش‌های جدید و متنوعی را در پخت و تولید یک غذا به کار می‌بندد هم به همان اندازه انسانی خلاق نامیده می‌شود.

اگر برای افزایش خلاقیت کودک یا فرزندانتان نیاز به راهنمایی و اطلاعات دارید می‌توانید مقاله افزایش خلاقیت در کودکان را بخوانید.

روش‌های افزایش خلاقیت

خلاقیت هرکس با توجه به میزان بهره برداری از هوش و استعدادهای هر شخص، قابلیت افزایش خواهد داشت. به همین منظور روش‌ها و آموزش‌هایی هم در بعضی کتب روانشناسی ذکر شده است. اما در اینجا به بعضی از روش‌های ساده اشاره می‌کنیم:

1. ایده‌ها و موارد خلاقانه و جدیدی که در یک زمینه ناگهان به ذهن شما خطور می‌کند، آنهم برحسب اتفاق و بدون گذاشتن وقت قبلی را حتما در جایی یادداشت کنید تا مبادا به مرور زمان دچار فراموشی شوید.

2. با تقویت فن بیان خود، می‌توانیم ایده‌های خود را راحت‌تر و بهتر به افراد دیگر منتقل کنیم و به دلیل عدم انتقال مناسب مفهوم ایده خود دچار بی‌توجهی و دست کم گرفتن اطرافیان نشویم.

3. برای افزایش خلاقیت، باید قدرت انعطاف پذیری خود را در برابر اتفاقات و رویدادهای اطراف‌مان بیشتر کنیم. اگر بخواهیم با سرسختی هر چه تمام تر، مسائل را فقط از یک جنبه نگاه کنیم و به بقیه زوایا بی اهمیت باشیم، به طور قطع از مفهوم خلاقیت فرسنگ‌ها فاصله داریم!

4. مطالعه و استفاده از تجربیات دیگران در افزایش خلاقیت ما بسیار مؤثر خواهد بود. گاه با تجربه شخصی یک فرد و دقت بر آن خلاقیت‌های جدیدی برای حل مسائل خود پیدا خواهیم کرد و ارزش مطالعه هم که بر هیچ کس پوشیده نیست.

5. نترسیدن و نداشتن دلهره، به ما کمک می‌کند که تمام قوای ذهنی خود را راحت‌تر بر مسئله ایی متمرکز کنیم.

6. باور و ایمان به خود را فراموش نکنید. اگر خودتان، خلاقیت خود را نادیده بگیرید، دیگر توقعی نسبت به افزایش خلاقیت نباید داشته باشید.

7. با کمک نیروی کودک درون‌تان خلاقیت خود را حفظ کنید و افزایش خلاقیت داشته باشید. مانند کودکان به مسائل نگاه کنید. ساده و بدون استرس. کودکان با حالت کودکانه خود، همه مسائل را به چشم بازی نگاه می‌کنند و با خنده و شادی ذاتی که دارند، روش‌های خوبی برای حل اتفاقات دوروبرشان پیدا می‌کنند.

8. سعی کنید چیزهای جدید یاد بگیرید. چیزهایی که قبلا بلد نبودید و به دلایل مختلف هم فرصت یادگیری‌شان را نداشته اید. انواع کلاس‌های هنری، مهارتی می‌تواند در این زمینه به شما کمک بکند.

افزایش خلاقیت در زندگی

یکی از مهمترین روش‌های افزایش خلاقیت، خیال پردازی است.

9. با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. گوشه گیری و انزوا، افزایش خلاقیت را در وجودتان می‌کشد. در ارتباطات اجتماعی است که می‌توانیم تجربه‌های جدید را یاد بگیریم، صبر و استقامت خود را افزایش دهیم و انعطاف پذیری بیشتری را تجربه کنیم. البته این به این معنا نیست که ارزش‌ها و خطوط قرمز خود را زیرئپا بگذارید.

10. به راه حل‌هایی که در مواقعی معمولی و بدون حضور ذهن قبلی پیدا می‌کنید، توجه کنید.

11. ارتباط با افراد خلاق را سرلوحه کار خود قرار دهید. مشورت و همنشینی با این افراد، به شما کمک می‌کند که انرژی مضاعفی پیدا کنید، از تجربیات و روش‌های خلاقانه آنها، بهره ببرید و در کنار آنها، از افزایش خلاقیت خود لذت ببرید.

12. استفاده از هنرهای مختلف مثلا گوش دادن به موسیقی‌های زیبا و ریشه دار، نگاه به نقاشی‌های مختلف، لذت بردن از هنر مجسمه سازی و تماشای فیلم و مطالعه کتاب، هر کدام شان می‌تواند در ایجاد جرقه‌های ذهنی ما بسیار تاثیرگذار باشند.

13. پرسشگر باشید و با کنجکاوی سعی کنید ریشه مسائل را بیابید و از تمام جوانب به آنها نگاه کنید. مهمترین مشخصه کودکان داشتن همین کنجکاوی است که آنها را تشویق به کشف کردن می‌کند. در خلال همین کشف کردن های ساده است که به ابداعی ترین روش‌ها دست پیدا می‌کنند.

14. از افکار منفی اعم از ترس از شکست، کمبود اعتماد به نفس، نگرش منفی و مأیوس کننده به اتفاقات بپرهیزید. هر کدام از این عوامل باعث می‌شود که روح خلاق خود را به پرواز درنیاوریم و برای همیشه اسیر بماند.

15. در اکثر مواقع سعی کنید قدرت تخیل خود را تقویت کنید. یکی از مهمترین روش‌های افزایش خلاقیت، خیال پردازی است. راجع به یک مسئله خاص و یا یک اتفاق،سعی کنید آنطور که مسئله جلوه نکرده، به آن نگاه کنید.

یعنی درست از زاویه مخالف. فرض کنید اگر آنطور می‌شد و شرایط به گونه ایی دیگر می‌بود چه پیش می‌آمد؟ اینجاست که قوه تخیل خود را به کار خواهید انداخت.

16. قدرت ریسک پذیری خود را بالا ببرید. کسانی که ترس بیش از اندازه از انجام کارهای جدید، دارند معمولا ریسک کمتری هم در کارهایشان انجام می‌دهند. عدم ریسک پذیری باعث می‌شود که همیشه یک راه حل را مد نظر داشته باشید.

راهی بی خطر هرچند دراز و طولانی مدت با درصد موفقیت پایین تر! فقط به خاطر اینکه شما از روبرو شدن با اتفاقات جدید می‌ترسید و درهنگام مواجه شدن با شرایط جدید، قدرت آنالیز و تحلیل خود را از دست می‌دهید.

17. استفاده از ورزش‌های تمرکزی مثل یوگا، خوردن غذاهای مقوی، خواب مرتب در طول شبانه روز، داشتن تفریح و سرگرمی در طول روز، ایجاد خنده و شادی در محیطی که هستید هم از عوامل مستقیم و غیر مستقیم در افزایش خلاقیت شما به شمار می‌روند.

18. این حقیقت را که هر مسئله چندین راه خواهد داشت را همیشه مقابل چشمان خود در نظر داشته باشید.

19. خلاقیت خود را دست کم نگیرید. بزرگترین اتفاقات دنیا، باهمین اتفاقات به ظاهر ساده به وقوع پیوسته اند.

یک فکر در مورد “19 نکته روانشناسی موثر برای افزایش خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code