نکاتی که برای افزایش اعتماد به نفس حتما باید بدانید

افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس از آن مسائل مهمی است که باید دنبال راهکارهایش باشیم. فرصت‌ها زیادند و فقط باید حواسمان باشد به‌خاطر عدم اعتماد‌ به‌ نفس، آن‌ها را از دست ندهیم.

نمی‌دانم چند بار شده که خواسته‌ایم در جمعی نظرمان را بگوییم و در ذهنمان هزار بار، جمله‌مان، نحوه گفتنمان و لحنمان را بالا و پایین کرده‌ایم و آخر هم حرفمان را نگفته‌ایم.

چند بار به هر بهانه‌ای از زیر کنفرانس‌های دانشگاه شانه خالی کرده‌ایم یا چند بار پیشنهاد یا حرفمان را به مسئول بخش یا مدیرمان نگفته‌ایم و برای انجام دادن هزار و یک کار دیگر هم به بهانه‌های مختلف سرباز زده‌ایم؛ در‌صورتی‌که در تمام این موقعیت‌ها، تنها یک مسئله وجود داشت: اینکه اعتماد کامل به خودمان نداشتیم.

از کلمه مسئله برای اعتماد‌ به‌ نفس استفاده کردم نه مشکل؛ چون افزایش اعتماد به نفس، نه کاری نشدنی‌ست و نه طاقت‌فرسا؛  فقط به زمان، صبر و تلاش و قبل از تمام این‌ها، خواستن نیاز دارد.

هر چند که راهکارها کمک‌کننده هستند، اما این بار بر‌خلاف تمام مقاله‌ها، از تکنیک‌ها خبری نیست و ما اول با هم سفری به درون خودمان می‌کنیم تا پیدا کنیم علتی را که سال‌هاست نفس‌های ما را به شماره انداخته است؛ وقتی که قصد می‌کنیم حرفی بزنیم یا کاری بکنیم.

 1. به گذشته‌ها سفر کنید

درست است که در طول روز بارها در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانیم که در حال زندگی کنید و گذشته‌ها گذشته است یا مضامینی شبیه به این. اما واقعیت این است که اگر الان ما افزایش اعتماد‌ به‌ نفس را در موتورهای جست‌وجو تایپ کردیم، یعنی یک زمانی که یادمان هم نمی‌آید، چیزی درون ما به اشتباه شکل گرفته است.

خیلی از روان‌شناسان معتقدند آسیب‌هایی که به ما وارد شده، تا قبل از سن ۷ سالگی اتفاق افتاده است؛ پس نیاز داریم به گذشته سفر کنیم. حالا بهتر است خودتان را به یک فنجان چای داغ در یک کنج خلوت مهمان کرده و به این فکر کنید که اولین بار چه زمان و چطور شد که خواسته‌اید حرفی بزنید یا کاری بکنید، اما نتوانسته‌اید، دست‌هایتان عرق کرده و ضربان قلبتان بالا رفته است.  قطعا پیدا‌کردن این اولین بار برایتان کار آسانی نیست، اما نشد ندارد.

 1. کودک درونتان را در آغوش بگیرید

ما زخم‌های زیادی خورده‌ایم؛ زخم‌هایی که تمام ذهن ما را برای سال‌های طولانی درگیر خودش کرده و به روحمان آسیب زده است. بارها، زمانی که خواسته‌ایم خودمان را ابراز کنیم یا برای آرزوها و رویاهایمان قدمی برداریم، مثل کودکی که بزرگ‌تری دعوایش کرده یا خطایی انجام داده است، به دنبال یک پناهگاه امن مثل آغوش مادرمان گشته‌ایم. حالا وقت آن است که یک گام اساسی برای خودمان برداریم؛ در واقع می‌توان گفت اولین گام اساسی‌مان را برای افزایش اعتماد به نفس.

کاغذ و قلمی آماده کنید و نامه‌ای به کودک درونتان بنویسید. برایش بنویسید که اگر خجالت کشید حرفی را بزند، اگر نخواست با بقیه همراه شود، اگر احساس کرد همه بچه‌ها از او زیباترند یا اگر دوست داشت تنهایی بازی کند، درکش می‌کنید. برایش بنویسید که هیچ اشکالی ندارد و از او حمایت کنید و به او یاد‌آور شوید که چقدر دوستش دارید.

پیشنهاد من این است که حرف‌های کودک درونتان را هم بشنوید. اول با دستی که سخت‌تر می‌نویسید، احساسات کودک درونتان را بنویسید و بعد با دست دیگر و با شخصیت فعلی‌تان، جوابش را بدهید و او را سخت در آغوش بگیرید. ما برای افزایش اعتماد‌ به‌ نفس نیاز جدی داریم که که یکبار دردها و زخم‌هایمان را که منجر به عدم اعتماد‌ به‌ نفس ما شده است، مرور کنیم و بر روی آن‌ها مرهمی از جنس توجه و درک بگذاریم.

تقویت اعتماد به نفس

 1. مواجهه ذهنی را جدی بگیرید

گویا لحظاتی قبل از مرگ، از «انیشتین» درخواست می‌کنند که «جمله‌ای بگو که هم این همه اطلاعات در ذهنت بدون کاربرد نماند و هم ما بهره‌ای برده باشیم.» او تنها یک جمله می‌گوید و ما را تنها می‌گذارد: «خیال از علم برتر است.»

در خیالاتتان قبل از خواب یا در تنهایی‌تان، موقعیت‌هایی را تصور کنید که به‌خاطر عدم اعتماد‌ به‌ نفس کافی، از دستشان داده‌اید. در واقع صحنه فرصت‌های سوخته را یکبار دیگه بازسازی کنید و این بار ببینید که به خوبی از پس آن موقعیت برآمده‌اید. با این کار ذهن شما باور می‌کند که افزایش اعتماد به نفس در شما رخ داده است و شما یک فرد با اعتماد‌به‌نفس بالا هستید.

بر فرض مثال، شما چند روز دیگر در دانشگاه باید درباره موضوع خاصی کنفرانس بدهید. حالا کلاس، استاد و بقیه دانشجویان را تصور کنید و مهم‌تر از همه خودتان را که کاملا مسلط و با اعتماد‌ به‌ نفس کامل در حال صحبت‌کردن هستید. در این موقعیت‌ها، چند مواجهه ذهنی قبل ازآن رخداد، سبب افزایش اعتماد به نفستان می‌شود.

 1. قضاوت‌شدن ترسی ندارد

شاید یکی از مهم‌ترین دلایل برای کمبود اعتماد به نفس، ترس از قضاوت‌شدن از طرف دیگران است. اینکه در لحظه‌ای که ما صحبت می‌کنیم یا کاری را انجام می‌دهیم، دیگران چه فکری درباره ما می‌کنند، ما را از گفتن یا انجام‌دادن آن کار منصرف می‌کند. اما بگذارید حقیقتی را به شما بگویم:

اینکه دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند، در آن لحظه هیچ اهمیتی ندارد و فقط ما باید بهترین خودمان در آن لحظه باشیم. افزایش اعتماد به نفس یعنی به خودمان اعتماد داشته باشیم؛ پس از همین الان به خودتان اعتماد کنید و مطمئن باشید که اگر خود واقعی‌تان باشید، آدم‌ها شما را، هم در ذهنشان و هم در حضورتان، فقط تحسین می‌کنند.

 1. ردیف اول را امتحان کنید

این بار قاعده‌تان را زیر پا بگذارید و به جای آنکه در آخرین ردیف، آخرین صندلی را در گوشه‌ای پیدا کنید، اولین ردیف را امتحان کند. یکی از مهم‌ترین اصول در افزایش اعتماد به نفس، زیر‌پا‌گذاشتن کارهایی است که قبلا انجام می‌دادیم.

بالا بردن اعتماد به نفس

 1. شما بهترین نسخه از خودتان هستید

شاید لازم باشد خودتان را روزی چندمرتبه در آینه نگاه کنید و به خودتان لبخند بزنید و با صدای بلند به اعلام کنید که چقدر خودتان را دوست دارید. هیچ چیز به اندازه خودتان را دوست داشتن و پذیرش خودتان با تمام زیبایی‌ها و کاستی‌هایتان، شما و جهانتان را آرام نمی‌کند. درونتان که آرام شود، ذهنتان که بی‌دغدغه و ترس شود، پذیرشی درون شما را فرا می‌گیرد.

آن‌وقت است که ناخودآگاه، حتی بدون اینکه برای افزایش اعتماد به نفس از تکنیک خاصی استفاده کنید، به همه آدم‌ها نشان می‌دهید که اعتماد به نفس کافی را دارید و دقیقا همان موقع است که آدم‌ها از شما برای افزایش اعتماد به نفسشان کمک می‌خواهند.

 1. افزایش اعتماد به نفس را تمرین کنید

سال‌ها پیش استادی می‌گفت که تکرار، رمز نفوذ به ناخودآگاه است؛ یعنی اگر این مقاله را می‌خوانید که برای افزایش اعتماد به نفستان کاری کرده باشید، قدم بعدی برای افزایش اعتماد به نفس باید این باشد که بارها جلوی آینه بروید و جمله‌هایی را که اصولا در جمع استفاده می‌کنید، با تن صداهای متفاوت و لحن و جمله بندی‌های متفاوت امتحان کنید تا بهترین حالت خودتان را پیدا کنید.

 1. لطفا این بار فقط از خودتان فیلم بگیرید

یکی از راه‌های پذیرش خودتان که تاثیر شگرفی روی افزایش اعتماد به نفس دارد، این است که خودتان را از بیرون نگاه کنید. بهترین راه این است که در دو حالت از خودتان فیلم بگیرید:

اول دوربین را روی پایه بگذارید یا هرجای دیگر که می‌تواند قاب خوبی برای شما ببندد یا در صورت تمایل  از اعضای خانه یا دوستانتان کمک بگیرید و در مورد موضوعی که به آن تسلط کامل دارید، ۱۰ دقیقه صحبت کنید. دنبال موضوعات عجیب و غریب نباشید. این موضوع می‌تواند غذایی باشد که خیلی خوب می‌توانید آن را درست کنید یا یک لباس که خیلی خوب می‌توانید بدوزید یا هر عنوان دیگری که شما به خوبی در مورد آن می‌دانید.

دوم دوربین را جایی بگذارید که بتواند قسمت بزرگی از فضای شما را نمایش دهد و بعد به کارهای خود رسیدگی کنید. اگر کارمند هستید و در اداره یا شرکتی کار می‌کنید که فضای خصوصی ندارید، می‌توانید ابتدای صبح قبل از رفتن به سرکار، از مراحل ‌آماده‌شدنتان فیلم بگیرید.

بعد از اینکه در چند وضعیت متفاوت از خودتان فیلم گرفتید، سر فرصت بنشینید و فیلم‌ها را نگاه کنید. به احتمال زیاد، اولین فکری که به ذهنتان می‌آید، این باشد که فیلم‌ها را پاک کنید، اما لطفا دست نگه دارید و این کار را نکنید.

چند بار با ذهنیت پذیرش، فیلم را نگاه کنید. حالا نوبت این است که کاغذ و قلم بردارید و نکات مثبتی را که در فیلم می‌بینید، بنویسید، تاثیر مکتوب‌کردن و نوشتن این نکات مثبت برای افزایش اعتماد به نفس چندین برابر آن چیزی است که فکر می‌کنید.

 1. آراسته باشید

لطفا همیشه آراسته باشید. اشتباه نکنید؛ آراسته‌بودن به معنای پوشیدن لباس‌های گران‌قیمت و برندهای لوکس نیست. آراسته‌بودن یعنی به نظافت شخصی و مرتب‌بودن سر و وضعتان اهمیت دهید. بیایید با هم نکاتی را در این رابطه مرور کنیم:

 1. هر روز دوش آب گرم بگیرید تا مطمئن شوید بدنتان پاکیزه و خوشبو است.
 2. لباس‌هایتان را اتو کنید.
 3. قبل از پوشیدن لباس‌هایتان، از تمیز‌بودن و بوی خوشش اطمینان حاصل کنید.
 4. کفش‌هایتان را واکس بزنید و برای احتیاط، داخل کیفتان واکس‌های کوچک قابل‌حمل بگذارید.
 5. اگر شما یک آقا هستید، لطفا حواستان به مرتب‌بودن مو و ریشتان باشد. مو و ریش‌های نامرتب حس مثبتی را، نه به خودتان و نه به بقیه، منتقل نمی‌کند. هر روز صبح قبل از بیرون‌رفتن، آراسته‌بودن موهایتان را چک کنید.
 6. اگر خانم، هستید شما هم باید حواستان به چرب‌نبودن و تمیز‌بودن موهایتان باشد. یادتان باشد آرایش‌کردن به معنای مرتب و آراسته‌بودن نیست. گاهی اوقات آرایش نامناسب در یک فضا، ظاهر شما را بیشتر نامرتب می‌کند. اینکه آرایش شما در شرایط مناسب، به میزان مناسب باشد، کمک بزرگی به افزایش اعتماد به نفس می‌کند و صد البته انتخاب شما می‌تواند چهره ساده و خودمانی و بی‌آرایشتان باشد.
 7. بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید. لطفا قبل از صبحانه مسواک بزنید و حتما قبل از بیرون رفتن و هم‌صحبتی با دیگران صبحانه بخورید. چون یکی از علت‌های بوی ناخوشایند دهان، خالی‌بودن معده است.
 8. اینکه همیشه بوی خوش بدهید، می‌تواند یک عامل جدی برای افزایش اعتماد به نفس باشد. حتما لازم نیست از ادکلن‌های گران‌قیمت استفاده کنید. به‌راحتی می‌توانید در بازار، ادکلن و عطرهایی با رایحه‌های خوشبو و قیمت‌های مناسب پیدا کنید.
 9. قطعا در حین صحبت‌کردن از دست‌هایتان استفاده می‌کنید؛ پس ناخن‌هایتان را تمیز نگه دارید.
 10. اگر دچار خشکی پوست هستید، از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار هم حس خیلی خوبی از لطافت پوستتان به خود شما می‌دهد و هم ظاهر دست‌هایتان زیبا می‌شود.
 1. لبخند شما، نشانه اعتماد به نفس شما است

همیشه لبخند به لب داشته باشید و با لبخند و خوش‌رویی به فضای کار و یا دیگر فضاها وارد شوید.

روش افزایش اعتماد به نفس

 1. ورزش را فراموش نکنید

اهمیت‌دادن به سلامت جسم و ورزش‌کردن یکی دیگر از راه‌های افزایش اعتماد به نفس است. بارها شنیده‌ایم که عقل سالم، در بدن سالم است. اینکه برنامه منظمی برای ورزش‌کردن داشته باشید، یعنی به خودتان به صورت مداوم اهمیت می‌دهید که این اهمیت دادن حال خوبی را مادام به شما تزریق می‌کند.

حتی اگر فرصت استفاده از دستگاه‌های ورزشی را در باشگاه‌ها ندارید، برنامه‌ریزی روزانه برای پیاده‌روی داشته باشید. روزانه ۳۰ دقیقه پیاده‌روی به صورت جدی و اصولی، هم می‌تواند یک فعالیت ورزشی در راستای افزایش اعتمادبه نفس محسوب شود و هم در نهایت به سلامت جسم و روان کمک به‌سزایی می‌کند.

 1. پیوسته درحال یادگیری باشید

سعی کنید پیوسته در حال یادگیری چیزهای جدید باشید. قطعا شما هم علاقه مندی‌های خاص خودتان را دارید؛ پس از ظرفیت تکنولوژی و در‌دسترس‌بودن اطلاعات استفاده کنید و هر روز یک مطلب، نکته یا متن و مقاله‌ای جدید درباره موضوع مورد علاقه‌تان بخوانید و به خاطر بسپارید.

 1. بیشتر بدانید …

 • کتاب بخوانید

لطفا کتاب بخوانید، زیاد هم بخوانید. هر چقدر بیشتر با این دوست و یار مهربان انس بگیرید، بیشتر می‌فهمید، بیشتر می‌بینید و بیشتر زندگی و حقیقتش را درک می‌کنید. هر چقدر بیشتر بدانید، حرف بیشتری برای گفتن در زندگی دارید؛ پس نه‌تنها راه خوبی برای افزایش اعتماد به نفستان هست، بلکه حتی به دیگران هم می‌توانید در این زمینه و هزاران موضوع دیگر کمک کنید. می‌توانید به بخش خرید کتاب موفقیت هم سری بزنید.

 • فیلم ببینید

تماشای قصه‌ها به ما قدرت درک بیشتر، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز‌تر و نگاه به یک مسئله از چند بعد را می‌دهد. سعی کنید در برنامه هفتگی‌تان، دیدن چند فیلم و مستند (البته در صورت علاقه‌مندی) را بگنجانید.

 • پادکست گوش کنید

خوشبختانه در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که دسترسی به فایل و اطلاعات خیلی آسان شده است. پادکست‌ها و فایل‌های صوتی که با تمرکز روی یک موضوع خاص، تولید محتوا می‌کنند، پیشنهاد خیلی خوبی برای کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف است. با نصب اپلیکیشن‌ها، مخصوص پادکست، می‌توانید به دنیایی از محتواهای جذاب و به‌روز دست پیدا کنید.

هر چقدر با کتاب‌خواندن، فیلم‌دیدن، پادکست گوش‌دادن میزان ورودی ذهنی‌مان بیشتر شود، به همان میزان خروجی مفید‌تری در زمان صحبت‌کردن در جمع‌های دوستانه یا در فضاهای کاری خواهیم داشت و قطعا خودمان با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری خواهیم زیست.

 1. ترکیب جادویی رویا و چشم انداز

همه آدمها رویاهایی در سر دارند که سبب میشود روزها و موقعیت های سخت را با صبوری بیشتر پشت سر بگذارند.

رویاها و خواسته هایتان را با جزییات کامل روی کاغذ بنویسید، حالا ببینید دوست دارید با این رویاها برای ده سال آینده تان چه چشم اندازی داشته باشید.

مرحله بعدی هم این است که بنویسید برای به دست آوردنشان باید چه مهارت هایی داشته باشید و برای این مهارتها چه اقداماتی را باید انجام دهید.

با این کار رویاهایمان را به هدف هایی ملموس و جدی تبدیل میکنیم.

داشتن یک نقشه راه برای زندگیتان ، تصویر شفافی از شما برای خودتان به نمایش میگذارد. هر چقدر ما آدمها بیشتر بدانیم کجای جهان ایستاده ایم و چه از این دنیا میخواهیم، مطمئن تر قدم بر میداریم.

حرف آخر

در جهانی زندگی میکنیم که پر از زرق و برق های چشمگیر اطرفمان را پر کرده، در این میان شما خودتان باشید، خود حقیقیتان بدون هر گونه نمایش و ترس از قضاوت دیگران، که اصل بودن همچنان هم پرارزش تر از کپی ها پر زرق و برق است.

دنبال بهانه های کوچکی برای خوشبختی باشید، بیشتر بخندید، بیشتر برای خودتان، برای آرامش ذهن و روحتان، برای حال دلتان وقت بگذارید که میانبر رسیدن به اعتماد به نفس بالا، دوست داشتن خودمان و پذیرش خود حقیقی مان است.

——-

نویسنده:

من فائزه زمانی هستم، یک طراح داخلی عاشق روانشناسی و نوشتن، که تک تک کلمات بالا را خودش با تمام وجود زندگی کرده. قبل از اینکه برای شما بنویسد.

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است