کسب و کار

آنچه باید در مورد موفقیت بدانیم

موفقیت

مطلب واضحی است که کسی برای عدم موفقیت تلاش نمی‌کند. اما همین که برای موفقیت تلاش نکند در همان لحظه از افراد موفق در آینده نخواهد بود.

از ویژگی افراد موفق در زندگی این است که تلاش را کنار نمی‌گذارند و برای رسیدن به آن اقدام عملی می‌کنند. پیگیری برای جامعه عمل پوشاندن به ایده‌های ذهنی از تفاوت‌های مردم با افراد موفق است.

افراد موفق ویژگی خاصی دارند؟

انسان‌ها دسته بندی‌های متعدد و متفاوتی را در ذهن خود در مورد افراد و شخصیت‌‌ها انجام می‌دهند. این دسته بندی هر کدام از اشخاص را در یک ویژگی قرار می‌دهد و در مورد آن به تفکر و جمع آوری اطلاعات می‌پردازد.

در انتهای مراحل ذهنی برای شناخت اشخاص با انتخاب کردن کلمات مناسب برای این ویژگی‌ها هر کدام برایمان شناخته می‌شوند.

یکی از این کلمات ویژگی افراد موفق است. هر انسانی ویژگی و خصلت‌هایی دارد که با آن‌ها تعریف و شناخته می‌‌شود.

 این ویژگی برای بسیاری ارتقا دهنده و برای برخی تنزل دهنده می‌باشد. بررسی هر دو ویژگی‌ در پیشرفت زندگی و رشد عقلی ما کمک می‌کند.

گاهی انسان با خود می‌اندیشد، افرادی که در زندگی به انسان‌های بزرگی تبدیل شدند، چگونه به چنین جایگاهی دست پیدا کردند؟

اساساً هر انسانی باید چنین سوالی را در مدت زمان‌های کوتاه مدام از خود بپرسد؟ سوال کردن به انسان کمک خواهد کرد.

چگونه ویژگی افراد موفق را تشخیص دهیم؟

زمانی که برای پیشرفت کردن در زندگی به تفکر می‌پردازید، سوالات گوناگونی در ذهن برایتان مطرح می‌‌شود. اما پیش مقدمه این کار توجه به وضع خود و دیگران است.

ابتدا به زندگی شخصی، روحی خود و خانواده‌تان نگاه اجمالی و بدون غرض ورزی داشته باشید، تعصبات و اشتباهات گذشته را به همان گذشته بسپارید و در این نگاه کردن فقط به طور کلی آن‌ها را به یاد داشته باشید.

با این نگرش به افراد موفق فکر کنید. در جلوی آینه بایستید و از خود سوال بپرسید: آیا افراد موفق در زندگی شکست نخورده اند؟ آیا ویژگی افراد موفق در زندگی نداشتن مشکلات است؟

این سوالات را جواب فرضی برای سوالات و بهانه‌های ذهنیتان مطرح کردیم، بهانه‌هایی که غالباً با گفتن این جملات است: آنان مشکلات مرا نداشتند، شرایط فرق می‌کند، شکست مرا اگر کسی داشته باشد دیگر نمی‌تواند حرکت کند و برای افراد موفق همه چیز فراهم بوده است.

آری این جملات و موارد بیشتر را برای قانع کردن خود و دیگران استفاده می‌کنند. اما آیا حقیقت را می‌شود تغییر داد یا آن را قانع کرد؟ خیر نمی‌شود.

زمانی که در تنهایی با خود خلوت می‌کنید نمی‌توانید از حقیقت فرار کنید، دیدیم که حقیقت قانع پذیر هم نمی‌باشد. در نهایت ما می‌مانیم، تلاش‌ها و بهانه‌هایمان.

خلاصه بگوییم بهانه جلوی پیشرفت کردن را می‌گیرد. حال که این موارد برایتان روشن گشت به افراد موفق بنگرید، الان آمادگی پذیرش خصلت‌های خوب را بدون داشتن بهانه خواهید داشت. حال پاسخ به سوال برایمان فهم بهتری خواهد داشت؟

سوال این چنین است: ویژگی افراد موفق چگونه است؟ افراد موفق ویژگی مشخصی دارند و مطمئناً این ویژگی فقط پول نیست، یعنی تنها راه شناخت افراد موفق از داشتن پول زیاد آن‌ها نیست، عموم مردم در تشخیص این معیار دچار خطا می‌شوند.

 معیار برای شناخت افراد موفق در رسیدن به اهدافشان است، یعنی به انسان‌ها توجه کنیم، کسانی که به اهدافشان رسیدند را پیدا کنیم.

اساساً شناسایی و ویژگی افراد موفق در رسیدن به اهدافشان مشخص می‌شود. حال ممکن است این اهداف خُرد یا کلان باشند.

 برای نمونه می‌توانیم به گاندی یا رسیدن یک پسر بچه به هدفش اشاره کنیم:

گاندی

رهبر فقید هندوستان که مردم این کشور را با وجود اختلاف‌های عقیدتی متحد نموده و از استعمار انگلستان رهایشان کرد. این یک هدف برای یک مرد بزرگ محسوب می‌شود.

پسر بچه

زمانی که در خیابان در حال حرکت هستید، شاید ببینید یک پسر بچه به شدت گریه می‌کند، با توجه به شواهد دریافتیم که او برای رسیدن به بستنی در حال گریه است تا بستنی را برای او بخرند.

زمانی که کودک به بستنی دلخواه خود برسد دیگر گریه نمی‌کند و شاد خواهد شد. او در سطح کوچک خودش یک فرد موفق محسوب می‌شود.

موفقیتویژگی افراد موفق در زندگی کردن چیست؟

با داشتن هدف، نقشه راه برای رسیدن به آن را ترسیم کنید و شجاعت حرکت کردن به سمت آن را داشته باشید. اجازه دهید داستانی را برایتان بگویم

آیا ویژگی افراد موفق در حرکت کردن به سمت اهداف زندگی با حرکت کردن ما یکسان است؟ این سوالی بود که سخنران همایش ویژگی افراد موفق از حضار پرسید.

بیشتر جمعیت تعجب آمیز به همدیگر نگاه می‌کردند، بعضی از حاضرین زیر لب آهسته می‌گفتند: چرا که نه ما هم ایده داریم.

سخنران از همه کسانی که در سالن حاضر بودند، درخواست کرد تا کسانی که ایده ای برای موفق شدن دارند دستشان را بالا بگیرند، همه دست‌هایشان را بالا بردند.

سپس از حاضرین درخواست کرد تا کسانی که برای این ایده موفقیت از متخصصین مشورت گرفتند، دوباره دست‌هایشان را  بالا ببرند، در این نوبت نیمی از دست‌ها پایین آمده بود.

در مرحله آخر سخنران از شرکت کنندگان در همایش ویژگی افراد موفق درخواست کرد تا کسانی که ایده دارند، برای آن مشورت کرده، دوره‌های آموزشی لازم را دیده و اقدام عملی کردند، دستشان را بالا ببرند در این نوبت همه دست‌ها پایین بود.

در یک نتیجه گیری از این داستان اینگونه درس می‌گیریم که فقط داشتن ایده شرط نیست بلکه مشورت کردن و دیدن متخصصین مختلف در آن رشته سپس اقدام عملی و متحمل شدن شکست برای رسیدن به هدف در زندگی افراد موفق وجود دارد.

در نهایت ویژگی افراد موفق در زندگی این است که دنبال ایده‌های خود می‌روند، شجاعت حرکت در مسیر هدفشان را دارند و شکست‌های این مسیر نا امیدشان نمی‌کند، به حرکت کردن ادامه می‌دهند تا به هدف خود برسند.

ویژگی افراد موفق با سایر ویژگی‌های افراد چه تفاوت‌هایی دارد؟

  1. طبق برنامه منظم حرکت می‌کنند

در زندگی برای افراد موفق جمله‌های هرچه پیش آید خوش آید و نمی‌توانم انجام دهم معنایی ندارد. هر روز قدمی که در آن روز باید برداشته شود، انجام می‌دهند. این نظم و برنامه به آنان سرعت عمل و قدرت نتیجه گیری خواهد داد.

  1. شکست‌ها نا امیدشان نمی‌کند

برای افراد موفق شکست به معنای پیروزی است، یعنی دائماً در تلاش بودن برای آنان یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود.

او به این شکست‌ها به دید انگیزه و فرصت برای موفقیت نگاه می‌کند. نا امیدی در مخزن واژگان او اصلاً معنا نشده است.

در این مورد شاید همه افراد موفق یکسان نباشند اما غالباً این گونه است که بعد از شکست‌ها به حرکت کردن ادامه می‌دهند.

  1. دیروز با امروزشان فرق می‌کند

هر روز برای همه فرصت رایگان یعنی زمان داده می‌شود، اما استفاده‌ها از این فرصت یکسان نمی‌باشد. در سایر افراد گاهی دیده می‌شود سال به سالشان تغییری نمی‌کنند و همیشه یکسان هستند.

 لطفاً اجازه دهید اینگونه بگویم آب که در یک جا بماند فاسد می‌شود چه برسد به انسان، طبیعت آدمیزاد با تغییر و حرکت همخوانی دارد نه با سکون و تغییر نکردن در زندگی.

 افراد موفق همیشه در زندگی دیروز با روزهای بعدیشان فرق می‌کند این تغییر عموماً صعودی است.

مهم‌ترین موارد ویژگی افراد موفق چیست؟

  1. مشخص کردن اهداف

همیشه یک ویژگی افراد موفق در مسیر زندگی این است که می‌دانند خواسته شان درمورد هدف چیست.

در زندگی اهدافشان را به ترتیب اولویت بندی می‌کنند و بعد از دانستن خواسته و ایده‌های ذهنی برای آن‌ها تلاش می‌کنند.

  1. جمع بندی و نتیجه

در خصوصیت افراد موفق همیشه جمع بندی و گرفتن نتیجه بعد از کار و تلاش‌های انجام شده به صورت یادداشت برداری انجام می‌شود.

در این صورت زمان و نتایج جدید و مختلف همیشه در اختیار شما خواهد بود. با این مدیریت زمان می‌توانید گام‌هایتان را زمان بندی کنید، حتی برای رسیدن به نتیجه روز شماری داشته باشید.

 داشتن نتایج جدید قدرت ابتکار عمل و خلاقیت شما را در حین آزمایش برنامه‌هایتان بالا می‌برد.

  1. اقدام عملی

از مهم ترین ویژگی افراد موفق حرکت با ایده است. ایده شان در حد ذهن نیست و با اقدام عملی آن ایده راه ورود به دنیای واقعی را برایش باز می‌کند. همچنین با انجام به موقع کارها از عقب افتادن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

  1. تعامل

برای رسیدن به هدفتان گاهی به تنهایی قادر نیستید به آن دست پیدا کنید. با متخصصان در تعامل باشید و رابطه تان را با آن‌ها قطع نکنید.

تعاملات اجتماعی افراد موفق در حالت انقطاع با خانواده و دوستان نیست، بلکه روحیه شان در ارتباط با مردم بیشتر می‌شود.

از ملامت و حرف‌های ناامید کننده دیگران نهراسید، در این مواقع به لحظات شیرین موفقیت فکر کنید تا کامتان از زهر ناامید کنندگان برطرف شود.

  1. سلامتی

در تمثیل و حکایات ادبیات ما ایرانیان چنین آمده است که در مورد سلامتی می‌گویند: عقل سالم در بدن سالم است.

اگر به طور کامل نسبت به وعده‌های غذایی خود بی اهمیت هستید، بدانید سلامتی جسمی شما به زودی از دست خواهد رفت.

داشتن انرژی و توان جسمی برای رسیدن به خواسته و حرکت کردن در مسیر هدف الزامیست. بدون داشتن برنامه غذایی مرتب و سالم نمی‌توانید در مسیر هدف بمانید و در طول جاده موفقیت حتماً منحرف خواهید شد.

  1. کنترل خویش

در زندگی پستی و بلندی‌های بسیاری وجود دارد، هر کدام به نوعی سختی و زحمت برای انسان فراهم می‌کنند.

این نفس سختی نیست که انسان را از پای درمی‌آورد بلکه جهت گیری روحی ما در مشکلات مهم است. از ویژگی افراد موفق این است که در زمان مشکلات و شرایط گوناگون زندگی خود را کنترل می‌کنند و در مسیر حرکت به سمت اهداف خود باقی می‌مانند.

  1. انتخاب دوست خوب یا مشاور توانا

داشتن یک دوست خوب یک نعمت واقعیست، او برای شما یک راهنما و همراه مناسب در طول جاده موفقیت خواهد بود.

 مشاور خردمند نیز با ارائه نصیحت‌های حکیمانه از کند شدن سرعت حرکت شما جلوگیری می‌کند و در طول مسیر یک شنوای خوب برای شما خواهد بود.

در پایان

این را بدانید که اگر شخصی موفق می‌شود حتما کارها را به شیوه‌ای خاص و متفاوت از دیگر افراد انجام می‌دهد. امکان دارد این کارها لزوما هم کارهای خاصی نباشند.

به عنوان مثال عادات ورزش کردن، خواب منظم و به اندازه، زودتر از خواب بیدار شدن و …

اما توجه به این نکته مهم است که قطعا تفاوت‌هایی بین ویژگی افراد موفق و افراد دیگر در جامعه وجود دارد. آنها را ببینید و برای موفق شدن تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code