اعتماد ‌به ‌نفس در زنان

بحث اعتماد به نفس در زنان یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بحث‌هایی است که بین روان‌شناسان و جامعه‌شناسان در فضای ایران مدام در حال تحقیق و بررسی است.

اما دو نکته مهم در رابطه با این موضوع وجود دارد؛ اول ذهنیت تاریخی که در رابطه با نقش زن در جامعه ایران، بالاخص در رابطه با فعالیت‌های اجتماعی وجود دارد و مورد بعدی، رفتاری است که با دختران از کودکی در خانواده دارند؛ رفتارهایی که به کرات دیده‌ایم که تمام اعتماد به نفس را در شخص می‌کشد.

اولین روزهای درک زیبایی و اعتماد به نفس در زنان

از اولین روزهایی که یک دختر می‌تواند بر روی زمین راه برود، رویای پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند مادرش، خواب را از چشمانش می‌گیرد و وقتی قرمزی آلبالوها را جلوی آینه بر روی لبانش نگاه می‌کند، قند در دلش آب می‌شود. دقیقا همین روزها است که یک دختر شروع به درک معنای زیبایی می‌کند.

اعتماد به نفس در زنان به این روزها برمی‌گردد که تحسین شود، دیده شود و زیبایی‌اش درک شود، اما نه‌تنها این اتفاق نمی‌افتد، بلکه تمام میل به دیده‌شدن و زیبایی در یک دختر، در همان روزهای ابتدایی سرکوب می‌شود.

آمارهای عجیب و غریبی که از عمل‌های زیبایی این روزها منتشر می‌شود، دقیقا نتیجه همین اتفاقات، سرکوب‌ها و دیده‌نشدن‌ها است. رضایت‌نداشتن از ظاهر خود، تلاش و به هر دری زدن برای عمل‌های زیبایی و همین‌طور آمار فروش لوازم آرایش کاملا گویای اتفاقی است که برای اعتماد به نفس در زنان افتاده است.

یادمان باشد ما مجسمه‌های بی‌عیب‌و‌نقص نیستیم. اما چه کسی به ما گفته است که باید بدون نقص باشیم؟ بله؛ دقیقا همان‌هایی که از این حس عدم اعتماد به نفس در زنان سود می‌برند؛ رسانه‌ها و کسب‌و‌کارهایی که در نهایت بازار هدف آن‌ها زنان هستند.

پس اگر تا به الان فکر می‌کردید که باید در رفتارتان، ظاهرتان و اندامتان همه چیز بی‌عیب‌و‌نقص باشد، بدانید که این تفکر نتیجه محتوای رسانه‌ها است که در ناخودآگاه شما نشسته است.

به ضمیر خودآگاهتان برگردید و سعی کنید مدام در ذهنتان تکرار کنید که چقدر خودتان را دوست دارید! این تکرار نقش پاک‌کننده را برای ضمیر ناخوداگاه شما خواهد داشت.

خودت را دوباره مرور کن…     

پس یکبار دیگر جلوی آینه بایستید و خودتان را با تمام کاستی‌هایتان ببینید، در آغوش بکشید و دوست داشته باشید و در ذهنتان بارها تکرار کنید که چقدر زیبا، دوست‌داشتنی و لایق بهترین‌ها هستید. خودتان را، افکارتان را و تمامی احساساتتان را هر روز مرور کنید.

در طول روز و در تمام لحظاتی که حس اضطراب و استرس به سراغتان می‌آید، سریعا خودتان را وارد یک گفت‌وگوی ذهنی درست کنید و تمام نقاط قوت ظاهری و اخلاقی‌تان را در ذهنتان مرور کنید.

زمانی که شما شروع به یادآوری مهارت‌ها و موضوعاتی می‌کنید که در آن‌ها خیلی خوب هستید یا به آن‌ها اشراف دارید، ذهنتان احساس امنیت کامل می‌کند.

می‌توانید هر شب سه ویژگی خوب در رفتار، درونتان یا ظاهرتان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. فقط برای یک هفته این تمرین را انجام دهید تا نتایج معجزه‌آسای آن را ببینید. ‌

 

کمبود اعتماد به نفس در زنان

اعتماد ‌به ‌نفس یا ترس از شکست؟

به نظر شما اعتماد به نفس در زنان با چه چیزهایی می‌تواند آسیب‌پذیر ‌شود؟ یکی دیگر از عواملی که باعث تخریب اعتماد به نفس در زنان می‌شود، ترس از شکست است.

با توجه به اینکه افرادی هستند که از کودکی سبب عدم اعتماد به نفس در زنان شده‌اند و خیلی اوقات هم این افراد، نزدیک‌ترین اطرافیان ما را تشکیل می‌دهند.

پس در ضمیر ناخودآگاه ما، ترس از شکست در مسیری که می‌خواهیم در آن قدم بگذاریم یا قدم گذاشته‌ایم و قضاوت‌شدن توسط همین افراد باعث می‌شود که تمامی اعتماد به نفس ما تخریب شود و هرگز به رویا و خواسته‌ها و آرزوهایمان حتی فکر هم نکنیم.

یادمان باشد شکستی وجود ندارد! اگر ترس از شکست، رباینده اعتماد به نفس در زنان شده یا اگر ترس و اضطراب از تمسخر باعث از‌بین‌رفتن اعتماد به نفس در زنان اطرافتان است، به آن‌ها یادآوری کنید شکستی وجود ندارد؛ بلکه همه چیز تجربه‌ای است برای یک شروع دوباره.

گاهی عوض‌کردن زاویه دوربین نگاه دختران و زنان به سمت و سویی جدید، باعث شکوفه‌زدن اعتماد به ‌نفس در آن‌ها خواهد شد. پس همین حالا زاویه دوربین را تغییر بدهید و بدانید افرادی که شما را به تمسخر خواهند گرفت، وجود خارجی ندارند، چون شما برای آن‌ها اهمیتی قائل نیستید.

روایتگر خود باشید …

برای اینکه بتوانیم به عنوان یک زن اعتماد به نفسمان را بازیابی کنیم، باید برای یک روز و یا اگر حوصله‌اش را دارید، برای یک هفته، احوالات درونی خود را از اتفاقانی که چه در خانه و در میان اعضای خانواده و یا در محل کار و فضاهای دیگر پشت سر می‌گذارید، با جزئیات شرح بدهید و بنویسید.

با این کار، یک زن می‌تواند موقعیت‌هایی را که رباینده اعتماد به نفسش می‌شود، ریشه‌یابی کند.

در واقع ما باید:

 اول جزئیات را درباره وقایع بنویسیم.

دوم بدانیم که در آن لحظه، چه احساسی را در درونمان تجربه کردیم؟

سوم اینکه بدانیم چرا آن احساس را داشتیم؟ آیا موقعیت مشابهی را در کودکی‌مان به یاد داریم که همین احساس را تجربه کرده باشیم؟

خودتان را از بیرون نگاه کنید

حالا که تمامی احساسات و افکار درونی‌تان را جزءبه‌جزء ثبت و تحلیل کردید، برای مرحله بعد، یکبار خودتان را از بیرون نگاه کنید. مشاهده‌کردن خودتان از بیرون به‌عنوان شخص سوم به شما کمک می‌کند واقعی‌تر به خودتان نگاه کنید.

همه چیز در درون است ….

یادتان باشد اعتماد به نفس در زنان نباید به هیچ عنوان به عوامل بیرونی وابسته باشد. اگر از درون غنی‌تر بوده و به خودمان و توانمندی‌هایمان مطمئن‌تر باشیم، هیچ طوفانی از بیرون نخواهد توانست آرامش درونی ما را سلب کند.

 

اعتماد به نفس در زنان شاغل

اعتماد به نفس در زنان شاغل

شاید نوع اعتماد به نفس در زنان شاغل بسیار متفاوت از زنان خانه‌دار باشد. یک زن شاغل از لحاظ ارتباطات اجتماعی با تعداد بیشتری از افراد در ارتباط است. خروجی درست و موفقیت در کار و اعتماد به نفس در جلسات برای صحبت‌کردن در مورد شرایط کار جزو مواردی است که شاید باعث شود که زنان شاغل بیشتر به دنبال بالا‌بردن اعتماد به نفسشان باشند تا زنان خانه‌دار.

پس همواره به دنبال یادگیری باشید و به خودتان یادآوری کنید شما هم حق اشتباه‌کردن دارید و مثل تمامی انسان‌ها کامل نیستید، اما می‌توانید برای هر چه بهتر‌شدن قدم بردارید.

به شما پیشنهاد می‌کنم به عنوان یک زن شاغل، به طور ماهیانه مبلغ مشخصی را صرف رشد شخصی‌تان کنید که می‌تواند شامل خریدن کتاب یا رفتن به تئاتر یا شرکت در دوره‌های آموزشی باشد.

 

اهمیت اعتماد به نفس در زنان

اهمیت اعتماد به نفس در زنان

موضوع اعتماد به نفس در زنان اهمیتی دو چندان دارد و بزرگ‌ترین علت آن هم علاوه بر داشتن زندگی با کیفیت برای خودشان، تربیت نسل بعدی توسط آن‌ها است.

با توجه به اینکه مادران زمان بیشتری را با فرزندان خود سپری می‌کنند، اهمیت اعتماد به نفس در زنان نقش پر رنگ‌تری می‌گیرد. پس فرقی نمی‌کند شما یک زن خانه‌دار باشید یا یک زن شاغل؛ شما حلقه‌ای از یک زنجیره بسیار بزرگ هستید.

همان‌گونه که مادران شما بر روی شما و شکل‌گرفتن اعتماد به ‌نفس در شما نقش کلیدی داشتند، شما هم تاثیر به‌سزایی بر روی شکل‌گیری اعتماد به نفس در فرزندان خودتان خواهید داشت.

قطعا اگر شما از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشید، نمی‌توانید توقع داشته باشید فرزندی با اعتماد به نفس بالا داشته باشید. اگر همین الان فرزند شما با مشکل عدم اعتماد به نفس دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، قبل از هر کاری، یکبار خودتان را مرور کنید.

پس قدم اول را برای بالا‌بردن اعتماد به نفستان، همین امروز بردارید. وقتی این اتفاق بیفتد و شما بالا‌رفتن اعتماد به نفستان را کاملا احساس کنید یا حس کنید که چقدر بیشتر از قبل خودتان را دوست دارید، کاملا می‌توانید نسیم خنک آرامش و حال خوش را در زندگی‌تان احساس کنید.

***

من فائزه زمانی هستم و برای شما از اعتماد به نفس زنان نوشتم تا در کنار هم روزهای بهتر و حال خوش‌تری را تجربه کنیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۸ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. امیر رضایی
  2:18 2020/08/04

  ممنون از مقاله خوبتون. واقعا اعتماد به نفس در زنان مسئله بسیار مهمیه که کمتر کسی بهش توجه میکنه.

 2. محمد ایمانی
  2:21 2020/08/04

  موضوع اعتماد به نفس در زنان خیلی حیاتی است. همسر بنده خانم فوق العاده ای هستند اما اصلا اعتماد به نفس ندارند و همین مسئله من را آزار میدهد. چند روز پیش این مقاله برا برایشان فرستادم و امروز شاهد تغییرات هرچند کوچکی در رفتارشان بودم. واقعا تشکر میکنم.

  • movafaghiat
   4:49 2020/08/05

   درود بر شما همسر ریزبین امیدواریم نتیجه مطلوب هرچه زودتر حاصل شود

 3. رعنا شارمی
  2:24 2020/08/04

  راهکار عملی که گفتید بسیار مفید و راهگشا بود. من مدتها بود که از خودم بدم میامد و اصلا دوست نداشتم خودم را داخل آیینه نگاه کنم با تمرینهایی که گفتید الان هر روز صبح از خواب بیدار شم و انقدر به خودم عشق میدم که ناخودآگاه اطرافیان هم رفتارشان با من عوض شده. .واقعا اعتماد به نفس در زنان خیلی مسئله مهمیه و نباید به راحتی از کنارش بگذریم.

  • movafaghiat
   4:51 2020/08/05

   درود بر شما بانوی قدرتمند موفق باشید و سرشار از اعتماد به نفس

 4. شبنم
  1:36 2020/08/10

  بسیار عالی