۱۰ راه افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

 

اعتماد به نفس برای یک کودک مانند یک اسلحه ای می باشد که در هنگام دشواری ها به یاری کودک می آید در واقع کودکانی که دارای اعتماد به نفس هستند با مشکلات پیش آمده به راحتی می توانند برخورد کنند. در این مطلب به اعتماد به نفس در کودکان می پردازیم.

اعتماد به نفس در کودکان مانند یک اسلحه ای می باشد که در هنگام دشواری ها به یاری آنان می آید در واقع کودکانی که دارای اعتماد به نفس هستند با مشکلات پیش آمده به راحتی می توانند برخورد کنند و خودشان را متناسب با شرایط موجود هماهنگ کرده و گامی بزرگ به سمت بالغ شدن بردارند.

کودکی که اعتماد به نفس دارد همواره در درون خود احساس شایسته بودن در بیشتر کار ها را دارد این حس به یک کودک برتری بسیار بزرگی می دهد و او را از ترسیدن مصون نگه می دارد.

القاء اعتماد به نفس در کودکان کار آسانی می باشد گاهی با یک دلگرمی ساده می توان کودک را لبریز از اعتماد به نفس کرد. اعتماد به نفس به اجتماعی شدن کودک شما کمک بسیار بزرگی می کند.

همین جمله به تنهایی نشان دهنده ی این است که باید به اعتماد به نفس در کودکان خود توجه کنیم و همواره سعی کنیم آن را در سطح بالایی قرار دهیم . نقطه مقابل اعتماد به نفس ، نداشتن اعتماد به نفس است که به شدت مخرب می باشد به گونه ای که در مدت زمان کمی کودک شما را به افسردگی مزمن دچار میکند.

مبحث اعتماد به نفس مختص به کودکان نیست و در تمامی سنین این مقوله وجود دارد اما آن چیزی که دوران کودکی را بسیار پر اهمیت تر می کند در واقع خام بودن کودک است به عبارت دیگر برای اینکه کودک شما بتواند در بزرگسالی اعتماد به نفس داشته باشد حتما در دوره ی کودکی آن را باید کسب کرده باشد.

با توجه به این امر اگر در اجتماع فرد بزرگسالی را مشاهده کردید که فاقد اعتماد به نفس است مطمئن باشید مشکل آن از دوران کودکی با او تا به امروز ادامه داشته و اگر درمان نشود همینطور تا ابد ادامه خواهد داشت.

کسی که اعتماد به نفس ندارد در شرایط بسیار حساس و تعیین کننده زندگی نمی تواند به درستی تصمیم گیری کند و جهت درست را برگزیند، همواره فردی که اعتماد به نفس ندارد در معرض افراد سود جو قرار می گیرد و از نظر عاطفی و مالی به آن فرد تجاوز و دست درازی می شود.

مطمئنا چنین فردی موجب نا امیدی خانواده ی خود خواهد بود . از قدیم گفتند که پیشگیری بهتر از درمان است این مسئولیت بر عهده ی والدین می باشد و این پدر و مادر هستند که تعیین می کنند فرزندشان اعتماد به نفس داشته باشد یا نه!

بهترین زمان همانطور که در بالا اشاره کردیم دوران کودکی می باشد ، والدین باید با یک سری کار ساده در دوران کودکی عنصر اعتماد به نفس در کودکان خود را بپرورانند ! اما چطور ؟ ما در ادامه ی این مقاله شما را با چندین راه حل آشنا می‌کنیم.

 

اعتماد به نفس در کودکان

ده مورد از بهترین روش های موجود برای والدین تا بتوانند اعتماد به نفس در کودکان خود را افزایش دهند

۱_ به کودک عشق به ورزید و او را دوست بدارید 

در ظاهر عشق ورزیدن به کودکان کار ساده ای می آید ، همین کار ساده نتایج مثبت فراوانی بر روی روحیه و اعتماد به نفس یک کودک به ارمغان می آورد پس همیشه سعی کنید کودک خود را دوست بدارید و آن را حتما با اغراق فراوان بروز دهید حتی به زور هم که شده آن را انجام دهید .

ممکن است در بعضی اوقات شما از دست کودک خود عصبانی شوید و سر آن فریاد بکشید ، در چنین مواقعی به جای بی توجهی به اتفاقی که رخ داده سعی کنید با دلگرمی کودک خود را در آغوش بکشید و از او معذرت خواهی کنید و به او بگویید که دوستش دارید مطمئن باشید عشق و علاقه پایه های اساسی بنای اعتماد بنفس در کودکان هستند.

۲_ در زمان هایی که لازم است سعی کنید که کودک خود را مورد ستایش قرار دهید و به او انگیزه بدهید

ممکن است فرزند شما در یک کار به خصوصی مانند نقاشی کشیدن استعداد داشته باشد اما یک نقاشی خاصی را نتوانسته بکشد در چنین موقعیتی شما باید سعی کنید اراده و استعداد کودک خود را مورد ستایش قرار دهید و به او بگویید که اگر نتواند بعضی از نقاشی ها را بکشد مشکلی ندارد و باید با تمرین و تکرار فراوان به آن خواسته ی خود دست یابد . سعی کنید بعد از هر شکست کودک خود را برای رسیدن به پیروزی تشویق و همراهی کنید.

۳_ به کودک خود کمک کنید تا هدف های معقول و قابل دسترسی را برای خود تعیین کنند

بیاید باز همان مثال نقاشی کشیدن را مطرح کنیم . شاید کودک شما با دیدن کار های پیکاسو علاقمند به نقاشی کشیدن شده باشد ولی هر چه سعی میکند به در بسته می خورد .

خب مسلما این یک خواسته غیر واقعی است که اگر ادامه یابد ، کودک احساس ناامیدی می کند . شما همواره باید به او کمک کنید تا هدفی که انتخاب می کند واقعی باشد به عبارتی دیگر کودک بتواند به آن هدف دست یابد .

۴_ شرایط به وجود آورید تا کودک شما بتواند عاشق خودش باشد

برای انجام این کار باید به یک کلمه توجه کرد ، الگو بودن!

شما باید به عنوان یک الگو برای فرزندتان همواره به خودتان عشق بورزید تا کودکتان از شما بیاموزد که می شود به خود عشق آموخت . مثلا اگر شما در شرکت ترفیع رتبه میگیرید سعی کنید در خانه به خود ببالید و جشنی بر پا کنید این امر موجب می شود تا کودک شما زمانی که یک موفقیت کسب میکند به مانند شما به خود افتخار کند و عشق بورزد.

۵_ کودکتان را در برابر مشکلات انعطاف پذیر کنید

به عنوان مثال زمانی که کودک شما در یک مسابقه ورزشی شکست می خورد به جای دلداری های آبکی سعی کنید از اون حمایت کنید و کمکش کنید تا با تمرین های درست و متوالی خود را برای مسابقاتی که در آینده پیش رو دارد آماده کند . باید به آنها بیاموزید که از شکست هایشان درس بگیرند تا بتوانند در آینده به پیروزی های مهم برسند . همین کار موجب افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود .

 

اعتماد به نفس کودک

۶_ اجازه دهید تا کودکان احساس استقلال کنند

این بدین معنی نیست که فرزند خود را رها کنید ، در واقع شما باید میدان را خالی کنید و از دور نظاره گر آنان باشید و در صورت لزوم در بعضی از مراحل دشوار کمک آنان کنید.

به عنوان مثال در نقاشی با آبرنگ باید بگذارید او به تنهایی کار خودش را انجام دهد اما اگر زمانی به مشکل برخورد، آن وقت باید به او کمک کنید. احساس استقلال مکمل احساس اعتماد به نفس در کودکان می باشد.

۷_ همواره فرزند خود را به ورزش و فعالیت های بدنی تشویق کنید

امروزه ثابت شده که فرزندان با ورزش کردن می توانند یک مسئله را بیاموزند و تمرین کنند و در مرحله آخر به موفقیت دست یابند. ورزش به آنان کار گروهی را یاد می دهد ، موجب می شود کودکان ضعف های خود را بشناسند و سعی کنند آن را برطرف سازند. همچنین ورزش باعث میشود بدن فرزند شما رو فرم بیاید این امر در افزایش اعتماد به نفس در کودکان بسیار مهم است زیرا کودکان چاق ، منزوی می شوند زیرا قادر به انجام اکثر ورزش ها و یا فعالیت ها سخت نیستند.

۸_ اجازه دهید کودک شما بعضی انتخابات را انجام دهد

این امر موجب می شود کودک شما در مواجهه بعضی از مشکلات بتواند  بهترین گزینه را انتخاب کند . برای این کار به عنوان مثال اگر می خواهید برایش یک لباس بخرید به او اجازه بدهید تا خودش به تنهایی رنگ و طرح روی لباسش را انتخاب کند این انتخاب ساده موجب می شود کودک انتخاب کردن را یاد بگیرد . در واقع انتخاب های درست موجب افزایش اعتماد به نفس در کودکان است .

۹_ بگذارید کودکتان خودش کارهایش را انجام دهد

کلمه ی من میتوانم در مقوله ی اعتماد به نفس در کودکان دارای اهمیت ویژه ای می باشد . وقتی کودک شما احساس کند که می تواند خودش به تنهایی لباسش را بپوشد مطمئن باشید اعتماد به نفسش افزایش پیدا می کند .

به والدین پیشنهاد میکنیم حتی اگر فرزندتان وقتی می خواهد لباس بپوشد یک ساعت زمان نیاز دارد منتظر بمانید، اگر خلاف این را انجام دهید ولباسانش را خودتان بپوشید او احساس ضعف و ناتوانی می کند و عملا اعتماد به نفسش از بین می رود.

۱۰_ کارهای خانوادگی و تیمی انجام دهید

این کار موجب می شود اعتماد به نفس در کودکان بالا رود. به عنوان مثال پهن کردن لباس ها را به آنها واگذار کنید کودکان با انجام یک وظیفه، احساس غرور می کنند و اعتماد به نفس مضاعفی می گیرند.

در پایان باید گفت که کودکان بسیار حساس و ظریف هستند و بهترین زمان برای تربیت آنها دوران کودکی است . اگر می خواهید اعتماد به نفس فرزندتان بالا برود در همین دوران کودکی به فکر آنان باشید. با انجام چند نکته ساده و بدون هزینه که در بالا به آنان اشاره کردیم شما می توانید از بروز مشکلات بسیار زیادی که ناشی از عدم اعتماد به نفس در کودکان است پیشگیری کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code