استارت آپ چیست؟

استارت آپ چیست؟

شاید شما هم این روزها واژه‌ی استارت ‌آپ را زیاد شنیده‌اید که فلان استارت آپ شکل گرفت و یا شکست خورد، خبرهای ریز و درشت استارت آپی که در صدر خبرهای دنیای بیزینس هستند.

این روزها استارت آپ ها جایگاه مهمی در ارزش‌های مالی یک کشور دارند، اما استارت آپ‌ دقیقا چیستند؟ چطوری تشکیل می‌شوند و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

اگر شما هم دنبال جواب سوالات بالا هستید، این مقاله را از دست ندهید که به تک تک سواالات درباره استارت ‌آپ به زبان ساده پاسخ خواهد داد.

استارت ‌آپ یا نوپا

از زمانی که واژه استارت آپ وارد زبان فارسی شد معادل‌های بسیاری برای آن تعیین کردند، یکی از ترکیب‌هایی که خیلی زیاد استفاده می‌شود و احتمالا زیاد هم شنیده‌اید کسب و کارهای نوپا است. که به خوبی می‌تواند کلیت معنایی و عملکرد استارت آپ را نشان بدهد.

یکی از نکته‌های مهمی که درباره این موضوع وجود دارد این است که افراد، استارت آپ را فقط به کسب و کارهایی نسبت می‌دهند که در حوزه تکنولوژی و فناوری شروع به فعالیت کرده باشند اما در صورتی که یک استارت آپ می‌تواند در هر حوزه ای تشکیل شود.

در واقع اگر بخواهیم به صورت کامل و دقیق استارت آپ را تعریف کنیم به پرورش ایده‌‌ی اولیه و تشکیل یک تیم با سرمایه‌ای اندک جهت تولید و فروش یک محصول و یا ارائه یک خدمات گفته می‌شود، پس می‌بینید که در این تعریف صحبتی از تکنولوژی و فناوری نشده است.

تاریخچه استارت آپ

اسم استارت ‌آپ با دره مشهور سیلیکون ولی (silicon valley) خواه ناخواه پیوند خورده است.

سال ۱۹۱۱ که اولین استارت ‌آپ‌ها در سیلیکون ولی در سانفرانسیسکو آمریکا شکل می‌گرفت، هیچکس با خود فکر نمی‌کرد که این استارت ‌آپ ها و سیلیکون ولی از بزرگترین قطب‌های اقتصادی دنیا شود.

همین حالا که شما در گوگل واژه استارت آپ را جستجو کردید، باید بدانید از نتیجه یک استارت‌ آپ قوی و قدرتمند که در سال ۱۹۹۷ در سیلیکون ولی آغاز به کار کرده است در حال استفاده کردن هستید.

 

اصول استارت آپ
این روزها استارت آپ ها جایگاه مهمی در ارزش‌های مالی یک کشور دارند.

استیو استارت آپی

استیو جابز نام آشنای دنیای فناوری و تکنولوژی که معنای مسلم یک استارت ‌آپ موفق است.

فکر میکنم همه داستان استیو جابز را شنیده باشیم که در گاراژ خانه خود شروع به کار کرد و بعد مرحله به مرحله اپل کنونی ساخت.

دو اصل مهم استارت آپ در داستان استیو جابز مشهود است؛ اول سرمایه بسیار اندک و دوم رشد مرحله به مرحله.

تفاوت استارت آپ و کسب و کارهای معمولی

به همه کسب و کارهایی که راه‌اندازی می‌شوند استارت آپ گفته نمی‌شود چرا که استارت آپ با سرمایه اندک شروع می‌شود و علاوه بر آن باید ارزشی جدید خلق کند تا نوآوری در کارش داشته باشد. نوآوری رکن اصلی یک استارت آپ است و این خلاقیت و نوآوری‌ها هستند که به عنوان ارزش در یک استارت آپ به حساب خواهند آمد.

مراحل راه‌اندازی استارت آپ

۱٫ یک ایده خام داشته باش

اولین مرحله این است که شما ایده‌ای اولیه داشته باشید، قرار نیست این ایده کامل باشد و یا حتی یک ایده مشخص داشته باشید.

می‌توانید چند ایده داشته باشید و از بین آنها با توجه به تحقیقات بازار انتخاب کنید.

۲٫ بیزینس پلن بنویس

آمار و ارقام نشان دهنده درصد بالای شکست‌ استارت آپ‌ها است تا موفقیت و رشدشان.

درست است که امکان دارد برای هر بیزینسی شکست اتفاق بیفتد اما اگر در زمانی که ایده‌تان را انتخاب می‌کنید به جهات مختلف ایده خوب فکر و بررسی کنید و بعد برای ایده نهایی بیزینس پلن بنویسید نه تنها احتمال شکست شما تا میزان زیادی پایین می‌آید بلکه:

شما می‌توانید میزان سرمایه‌ای که نیاز را دارید را به صورت دقیق بررسی کنید

با توجه به اینکه بیزینس پلن به شما نگاه جامعی در مورد استارت ‌آپ و همه مراحلش می‌دهد می‌توانید تعداد نیرو و تجهیزاتی که برای اغاز راه نیاز دارید را شناسایی کنید.

اگر نمی‌دانید بیزینس پلن چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید.

۳٫ انتخاب تیم کاری

شاید می‌توان گفت مهم‌ترین مرحله انتخاب افراد برای داشتن یک تیم استارت ‌آپی است، چرا که کار استارت‌ آپ بر پایه کار تیمی است و اگر تنها یک نفر کارش را به درستی انجام ندهد، نظم کار به هم می‌خورد و خیلی سریع استارت اپ به بن‌بست می‌رسد.

پس اینکه شما یک تیم منظم، با انگیزه و تلاشگر داشته باشید تا زمانی که به قله‌های موفقیت برسید بسیار حائز اهمیت است.

۴٫ ثبت ایده

زمانی که ایده‌تان را پرورش دادید و مطمئن شدید که می‌خواهید استارت ‌آپ‌تان را شروع کنید؛ حتما قبل از آغاز کار و حتی صحبت در مورد آن، ایده‌تان را ثبت کنید.

 

راه اندازی استارت آپ
قبل از آغاز کار استارت آپ، حتما ایده‌تان را ثبت کنید.

۵٫ استارت اپ و تکنولوژی

اینکه ما فکر می‌کنیم استارت ‌آپ‌ها حتما باید در حوزه فناوری و تکنولوژی باشند؛ شاید به این دلیل است که تمامی بیزینس‌ها به سمت دیجیتال شدن می‌روند و قطعا اگر یک استارت اپ جدید شکل می‌گیرد تکنولوژی قسمت جدا نشدنی از آن است.

به همین علت هم در سالهای اخیر استارت آپ‌ها سرعت رشد بسیار بالایی داشتند. استفاده از تکنولوژی در بازاریابی و معرفی محصولات و یا خدمات برای استارت ‌آپ‌ها یک میان‌بر بسیار خوب به حساب می‌اید.

۶٫ نمونه محصول‌تان را بسنجید

به قول قدیمی‌ها بی‌گدار به اب نزنید و اگر اولین نمونه محصول‌تان تولید شده است را اول ارزیابی کنید و بعد در بازارهدف کوچکی ارائه و بازخوردها و نظرات را ثبت کنید تا در ارتقا سطح محصول‌تان موفق باشید.

چرا این موضوع اهمیت دارد؟ زمانی که شما به دنبال سرمایه‌گذار هستید، یکی از مواردی که ارزش استارت ‌آپ شما را مشخص خواهد سطح کیفی محصول شما و تفاوت آن با دیگر نمونه‌های مشابه موجود در بازار است. پس سنجش نمونه اولیه محصول را دست کم نگیرید.

۷٫ محصول‌تان را ثبت کنید

اگر چه در ابتدای راه ایده‌تان را ثبت کرده‌اید، اما محصول شما نیاز به ثبت دارد تا از روی کپی‌برداری نشود.

۸٫ سرمایه‌گذاری

در تعاریف بالا گفیتم که یک استارت‌ آپ با سرمایه‌ای بسیار اندک آغاز می‌شود اما رشد و توسعه آن منوط به جذب سرمایه‌گذار است.

برای اینکه برای یک استارت آپ سرمایه‌گذار جذب کنیم راه‌های مختلفی وجود دارد، اما قبل از هر چیزی به این فکر کنید آیا می‌خواهید شریکی برای استارت آپ خود داشته باشید و یا تنهایی کار را پیش ببرید و با توجه به این تصمیم برای نوع جذب سرمایه گذار اقدام کنید.

اگر علاقمند به جذب سرمایه‌گذاری هستید که با شما در روند پروژه و سود و زیان شریک باشد، می‌توانید به اطرافیان و افرادی که می‌شناسید، طرح‌تان را توضیح بدهید و در صورتی که پذیرفتن با آنها طی قراردادی شریک شوید که باید توجه داشته باشید بیش از ۴۵% نمی‌توانند در استارت آپ شما سهم داشته باشند.

اما اگر تمایل به تنها پیش بردن استارت آپ خود دارید؛ بانک‌ها و موسسات مالی و پارک‌های فناوری گزینه‌های خوبی هستند که شما بتوانید از آن‌ها با ارائه طرح جامع استارت آپ خود جذب سرمایه کنید و در مدتی معین و سودی از پیش تعیین شده، پول را بازگردانید.

گزینه دیگری هم وجود دارد که فرد بیش از ۴۵% سهم شما را خریداری می‌کند و به عنوان یکی از مالک‌های استارت آپ در کنار شما می‌ماند.

حرف آخر

شما هم می‌توانید قطعا یک استارت آپ موفق راه اندازی کنید، اما اگر الفبای آن را به خوبی آموخته باشید یعنی؛ ایده خوب، محصول و خدمات متفاوت و خلاقانه و تشکیل یک تیم کاربلد و متعهد.

مطمئن باشید اگر تمامی مراحل را به خوبی پیش ببرید، نه تنها یک نفر بلکه تعداد زیادی از افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در استارت آپ شما خواهند شد و شما خیلی زود روزهای درخشان خود را خواهید دید.

***

من فائزه زمانی هستم و برای شما از استارت‌ آپ ‌ها گفتم تا شاید جرقه ایجاد یک استارت ‌آپ در شما شکل گرفت.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code