اسب‌ به کمک روان‌درمانی آمده است

اسب‌ به کمک روان‌درمانی آمده است

روان درمانی جدید اجازه می‌دهد تا اسب در پروسه درمانی وارد شود. با اسب‌های بالغ که ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو یا بیشتر وزن دارند، ممکن است احساس ترس و وحشت کنید اما لازم است در ذهنیت خود تجدید نظر کنید چرا که با این شیوه روان درمانی می‌توانید موجودی باشکوه در جلسات درمان خود داشته باشید. با این حال، محبوبیت درمان با کمک اسب‌ها به دلیل رویکرد تجربی و برخی شواهد رو به رشد اثربخشی آن، در حال افزایش است.

حیوانات می‌توانند مقدار فوق العاده ای از حمایت های احساسی  را به انسان ارائه دهند. فراتر از روابط حیوان خانگی که برخی از ما تجربه آن را داریم، گاهی اوقات حیوانات در تنظیمات درمانی برای کمک به انسان‌ها از طریق به چالش کشیدن تجربیات عاطفی کمک می‌کنند.

اصطلاحات مختلفی به تازگی در علم روانشناسی استفاده می‌شود که برای توصیف یا ارجاع به روان درمانی با کمک اسب استفاده  می‌شود، مانند:

اسب به سلامت روانی کمک می کند.

اسب به مشاوره کمک می‌کند.

اسب روان درمانی را تسهیل می‌کند.

اسب‌ها به درمان کمک می‌کنند.

گروه هدف

کمک گرفتن از اسب‌ها برای روان درمانی (EAT) می‌تواند توسط انواع گروه‌های جمعیتی و در انواع روش‌های درمانی مورد استفاده قرار گیرد. در حقیقت، اسب‌ها را می‌توان در مشاوره با افراد در تمام سنین، حتی با خانواده‌ها و گروه‌ها استفاده کرد.

در واقع کمک گرفتن از اسب در روان درمانی اغلب خود درمان نیست، بلکه یک خدمات درمانی مکمل است که در مشارکت با درمان سنتی استفاده می‌شود.

کودکان و نوجوانان

مسابقه، تفریح و بازی به عنوان تسهیل کننده روان درمانی می‌تواند در رابطه با کودکان و نوجوانان موثر باشد. مثل بزرگسالان، کودکان می‌توانند چالش‌هایی مانند تروما، اضطراب، افسردگی، سندروم استرس پس از ضایعه (PTSD) و غیره را پشت سر بگذارند. این شیوه درمانی که درمان به کمک اسب است را Equine-assisted therapy یا به اختصار (EAT) می‌نامند و به کودکان یک محیط درمانی ارائه می‌دهد که می‌تواند جذاب‌تر از یک درمانی سنتی در محیطی رسمی باشد.

اکثر کودکان شرکت کننده در برنامه EAT بین ۶ تا ۱۸ ساله بودند. آنها اغلب به مطرح کردن و پردازش احساسات و تجربیات دردناک در این روش می‌ر‌سند. اسب و سوارکاری در روان درمانی جوانان و افراد سنین مختلف اجازه می‌دهد تا بر روی مسائل تمرکز کنند مانند:

آگاهی احساسی

اذعان

مهارت‌های اجتماعی

اعتماد به نفس

اعتماد به دیگران

یکدلی

کنترل نفوذ

مهارت‌های حل مسئله

توسعه و حفظ روابط

فواید

گرچه انواع مختلف حیوانات می‌توانند در فرآیند روان درمانی استفاده شوند، اسب‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که آنها را به عنوان بهترین انتخاب برای درمان‌های حیوانی از دیگر حیوانات متمایز می‌کند. طبق گفته دکتر رابین زاسیو  ، کارشناس اضطراب، اسب‌ها عناصر منحصر به فردی را در فرآیند درمان به ارمغان می‌آورند.

همانطور که انسان‌ها، مخصوصا روان درمانگران، به بهترین وجه با ارائه یک فضای ایمن برای افراد به کشف آسیب‌های شدید عاطفی و تجربیات دردناک می‌پردازند، به طوری که مراجعان بتوانند با آنها افکار خود را به اشتراک بگذارند.

برقراری ارتباط درمانی می تواند زمان بخواهد، تا روان درمانگر در جهت ایجاد اعتماد و تمرین آسیب پذیری در جلسات کار کند. داشتن اسب در حال حاضر ممکن است یک فضای دوستانه را ارائه دهد، زیرا فقط به رفتار و احساسات مراجعان پاسخ می‌دهد و هیچ گونه تهدید، پیش‌داوری و یا قضاوت در مورد تجربه‌های عاطفی فرد را نشان نمی‌دهد.

بازخورد و آینه

اسب‌ها ناظرانی مشتاق هستند، هوشیار و حساس به حرکت و احساسات هستند. آنها اغلب رفتار یا احساسات سوارکارشان را آشکار می کنند، و درک و ارتباط را انتقال می‌دهند که به فرد اجازه می‌دهد تا احساس امنیت کند.

مدیریت آسیب

همانطور که افراد در جلسات روان‌درمانی ممکن است در تلاش برای صحبت کردن در مورد چالش‌های عاطفی، تجربیات گذشته یا آسیب‌های زندگی خود باشند، اسب می‌تواند نقطه مرجع برای تسهیل در این بیان کردن باشد.

اگر چیزی برای صحبت کردن بیش از حد در وضعیت دردناک باشد، می‌تواند برای مراجعان کمی ساده‌تر باشد که بتوانند از اسب استفاده کنند.

Equine therapy  دارای برخی شواهد حاکی از اثربخشی آن در کمک به مدیریت چندین وضعیت است. مهمترین مشکلاتی که از طریق سوارکاری می‌توانند برطرف شوند عبارتند از:

اضطراب

اضطراب بیش از ۱۷ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر چه سطح بسیاری از اضطراب در بسیاری از نقاط زندگی ما، به ویژه در مورد تجربه‌هایی که شامل تغییر و عدم اطمینان هستند، متفاوت باشد، اما هنگامی که افراد اضطرابی را تجربه می‌کنند که با معیارهای تشخیصی بالینی مواجه می شوند، نیاز به برطرف کردن اضطراب وجود دارد. شرایط مرتبط با اضطراب عبارتند از:

اضطراب جدایی

فوبی خاص

ترس اجتماعی

اختلال هراس

هراس از مکان باز (Agoraphobia)

اختلال اضطراب عمومی

بسیاری از مردم که با اضطراب مبارزه می‌کنند، یا نگرانی در مورد گذشته خود و یا در هراس از آینده خود هستند. همانطور که دکتر زاسیو خاطر نشان می‌کند، در طول فرایند درمانی با یک اسب، فرصتی برای افراد ایجاد می کند تا “… در لحظه حضور داشته باشند و بر روی وظیفه درست متمرکز شوند”.

از آنجایی که اسب‌ها هوشیار و حساس به رفتار و احساسات هستند، می‌توانند خطر را احساس کنند و با آگاهی بیشتر به آن پاسخ دهند، که به طور معمول منجر به تغییر رفتار و تلاش‌های احتمالی می شود. افرادی که با اضطراب مبارزه می‌کنند می‌توانند به این توانایی توسعه یافته برای حس کردن نشانه‌های خطر به طرز قابل توجهی پاسخ دهند.

چالش‌های پردازش از طریق رفتار اسب برای مراجعان آسان‌تر از صحبت مستقیم در مورد تجارب شخصی از عوامل اضطراب است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روان‌درمانی با کمک اسب در درمان اضطراب، کمک به مراجعان آسیب پذیر در یک محیط امن است. همانطور که افراد یاد می‌گیرند با اسب ارتباط برقرار کنند و چیزهای جدیدی را امتحان کنند، از آنها خواسته می‌شود که با کمک و حمایت از درمانگر و اسب از پیله دفاعی خود بیرون بیایند. افراد می‌توانند تجربه خود را مانند ترس و چالش، و همچنین هر گونه بینش، کشف یا پیروزی در آن لحظات در طول درمان، عنوان کنند.

PTSD

اختلال استرس پس از حادثه(PTSD)  می‌تواند به شکل احساس خستگی نمود داشته باشد، با افزایش برانگیختگی و واکنش پذیری، خاطرات آشفته و کابوس مشخص می‌شود. با توجه به یافته‌های انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (AADA)، برآورد شده است که ۷٫۷ میلیون نفر در سن ۱۸ سالگی یا بیشتر با PTSD مبارزه می‌کنند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند با PTSD مبارزه کنند.

اگر چه افراد می‌توانند وقایع مختلف آسیب را تجربه کنند که می تواند بر توسعه PTSD تأثیر بگذارد، افرادی که تجاوز جنسی را تجربه کرده‌اند و همچنین سربازان آسیب‌دیده‌ای که با جنگ مواجه شده‌اند، جمعیت‌هایی هستند که بیشترین نرخ PTSD را تشکیل می‌دهند.

استفاده از روان درمانگری با کمک اسب در درمان PTSD برای افراد مبتلا در حال رشد است. تس هاست، مربی سواری در برنامه سواری درمانی ویرجینیا شمالی، دارای مدرک در روانشناسی بالینی است و در حال کار با سربازان با استفاده از EAP است.

هاست خاطر نشان ساخت: “بسیاری از آنها گفته‌اند که پس از آنچه که با PTSD و افسردگی خود درگیر بوده‌اند، هرگز فکر نمی‌کردند که بتوانند با کسی ارتباط برقرار کنند و احساس کنند که ارتباط شخصی است.” اما آنها با اسب خودشان احساس می‌کنند که ارتباط برقرار کرده‌اند و می‌توانند این را به بقیه زندگی و روابطشان گسترش دهند. “

درمان اعتیاد

آمارها نشان می‌دهد که اعتیاد به مواد مخدر و الکل در دنیا همچنان رو به افزایش است و در ایالات متحده مشکل ساز است. مرکز کنترل بیماری تخمین زده است که بیش از ۷۲۰۰۰ نفر در آمریکا بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ جان خود را از دست دادند. بسیاری از این افراد به دلیل اپیدمی مواد مخدر، حدود ۵۰،۰۰۰ مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر بوده است. نیاز به درمان‌های مؤثر برای کمک به درمان اعتیاد در تمام سطوح ضروری است.

روان درمانی با کمک اسب کمک می‌کند یک رویکرد منحصر به فرد برای مبارز با اعتیاد و کسانی با شرایط مشترک وجود داشته باشد. چیزی که قبلا به عنوان تشخیص دوگانه نامگذاری شده است، فردی را توصیف می‌کند. این برای افراد مبتلا به سوء مصرف مواد و چالش‌های اعتیاد بسیار رایج است، زیرا اضطراب اضافی می‌تواند شامل موارد مختلفی مانند اضطراب، افسردگی، سندروم وسواسOCD  یا PTSD  باشد.

هدف نهایی درمان اعتیاد این است که به افراد کمک کند زندگی سالم و سازنده داشته باشند. در بسیاری از موارد در درمان اعتیاد، افراد نیز در تلاشند تا در معرض برقراری ارتباطات با خانواده و یا شریک زندگی خود قرار بگیرند. یادگیری اعتماد و برقراری ارتباط موثر می‌تواند در طول این روند درمان یک چالش باشد.

EAP  می‌تواند به افراد کمک کند تا از طریق تعامل با اسب خود، اعتماد به نفس و ایجاد رابطه را یاد بگیرند و این که چگونه چیزهای جدید یاد بگیرند و تعامل با اسب خود را تجربه کنند.

بیش فعالی

اختلال بیش فعالی کم توجه (ADHD) یک مشکل دیگر است که روان درمانی با اسب می‌تواند به آن کمک کند. بعضی از گزارش‌ها نشان می‌دهد که EAP برای بزرگسالان و جوانان درگیر بیش‌فعالی بسیار جذاب است زیرا به آنها تجربه‌ای فعال، سرگرم‌کننده و کاربردی را ارائه می‌دهد.

در طول درمان وابسته به اسب سواری، فرد به طور معمول با یک درمانگر آموزش دیده، متخصص اسب و اسب روبرو است. آنها در این مرحله تمرکز بر حضور، توجه، ذهنیت، مرزها، نشانه‌های اجتماعی و غیره را تقویت خواهند کرد.

دکتر کای تروتر، یک مشاور حرفه ای، نویسنده و بنیانگذار شرکت Equine Partners in Counseling (EPIC)، یکی از اولین محققانی بود که به اثربخشی روان درمانگری به این شیوه کمک کرده است.

تروتر دریافت که ورود اسب‌ها به روند درمانی باعث افزایش رفتار مثبت و کاهش رفتارهای منفی افراد می‌شود. مطالعه او یکی از اولین نتایج در مورد اثربخشی EAP بود که در مجله خلاقیت در سلامت روان منتشر شد.

تحقیقات نشان داده است که افراد می‌توانند از مزایای مختلفی از روان‌درمانی از طریق اسب استفاده کنند مانند:

کاهش عوارض تجاوز

تمرکز بهبود یافته

افزایش عزت نفس

احساس تنش کمتر

برای افرادی که با بیش فعالی مبارزه می‌کنند، احساس موفقیت در جلسه روان درمانی با کمک اسب می‌تواند نتایج خوبی باشد. کیت مولنر، به عنوان یک کارشناس روانشناسی بالینی، توضیح می دهد که “… مراجعان احساس می‌کنند که چیزی را به تنهایی به دست آورده‌اند، نه اینکه گفته شود که یک کار را به کمک والدین یا معلم انجام دهند. یک حیوان نیم تنی به فرمان‌های شما پاسخ می‌دهد که شما آن را می‌خواهید زیرا شما توانستید تمرکز کنید، بنابراین شما چیزی را که می‌خواهید انجام دهید، انجام داده‌اید، در مقابل چیزی که شخص دیگری از شما می‌خواست. “

این احساس موفقیت می تواند برای هر کسی مهم باشد، به خصوص کسی که با ADHD مبارزه می کند. در آن لحظات، آنها بازخورد فوری از اسب خود را دریافت می‌کنند و یاد می‌گیرند چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، به طور موثر ارتباط برقرار کنند و چگونه برای رسیدن به اهداف شخصی کار کنند.

متخصصان اسب سواری

انجمن رشد و یادگیری اسب (EAGALA) یک سازمان غیر انتفاعی است که متعهد به تنظیم استاندارد برای متخصصان کار با اسب‌ها در یک محیط درمانی است. آنها افرادی را آموزش می‌دهند و به آنها یک پروانه گواهینامه تخصصی اعطا می‌کنند.

علاوه بر EAGALA، برنامه‌های دیگری به آموزش و استانداردهایی برای این موضوع اختصاص داده شده است.

برای انجام درمان، صرفنظر از اینکه آیا شما در حال ارائه درمان با کمک اسب یا نه، شما به آموزش مستمر برای یادگیری در مورد الزامات آموزشی و بالینی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مشاور حرفه‌ای نیاز دارید.

درمان وابسته به اسب سواری یک سبک خاص و تخصص در زمینه روان درمان است،پزشکان و روان‌رمانگران زیادی در این زمینه مشغول فعالیت و تحقیق هستند.

چیزهایی که باید در نظر بگیریم

در هنگام تصمیم به بررسی درمان کمک اسب برای خود و یا یک دوست عزیز، عوامل متعددی موثر است.

زمان سنجی

بسته به چالش‌هایی که مراجعان با آن مواجه است، زمان بندی ممکن است برای EAP مjth,j باشد. به عنوان مثال، زمانی که کسی با اعتیاد مواجه می شود، به زمان مناسب برای سم زدایی نیاز دارد و قبل از اینکه امکان استفاده از خدمات درمانی وابسته به اسب را برای او فراهم کرد لازم است مرحله سم زدایی طی شود.

ترس

اگرچه در درمان اضطراب با کمک اسب، ممکن است فرد ترس داشته باشد که در برابر یک اسب بزرگ قرار گیرد و انگیزه ای برای حضور در این نوع درمان نداشته باشد. ممکن است یک خاطره تهاجمی نیز وجود داشته باشد که شامل حیوانات می‌شود که از پذیرفتن این شیوه جلوگیری کند.

مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت بهداشتی آموزش دیده صحبت کنید تا تعیین کنید که آیا شما یا یکی از عزیزانتان مناسب برای درمان با کمک اسب هستید.

هزینه

از آنجایی که روان درمانی اسب سواری اخیرا در حال افزایش است و به عنوان یک درمان مؤثر برای سلامت روان و سوء مصرف مواد در حال افزایش است، توجه داشته باشید که این خدمات ممکن است هزینه‌هایی در پی داشته باشد که هیچ بیمه‌ای به عهده نمی‌گیرد. هزینه های خدمات EAP با توجه به مکان متفاوت خواهد بود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code