بدون دسته بندی, زندگی

ازدواج یعنی ارتباط

زینب شاهدی

شاید فکر کنید آدم خوش­صحبتی هستید و خوب صحبت‌کردن را کاملا بلدید. اما ارتباط و ازدواج فقط این نیست. شما ممکن است سخنران خوبی باشید، اما نتوانید با طرف مقابلتان ارتباط درستی برقرار کنید. یادتان باشد ازدواج یعنی ارتباط؛ درحقیقت برای داشتن یک ازدواج خوب، لازم است ارتباط خوبی با طرف مقابل برقرار کنید. اگر مفهوم ارتباط را نمی‌دانید، تا زمانی‌که آن را یاد نگرفته‌اید، ازدواج نکنید! چون زن و شوهر نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط نداشته باشند؛ حتی وقتی با هم هیچ صحبتی ندارند. ارتباط لزوما به معنی حرف‌زدن نیست؛ یعنی دو نفر ممکن است بدون کوچک‌ترین کلامی، با هم ارتباط داشته باشند. گاهی‌اوقات با سکوت، بلندتر حرف می‌زنیم تا با فریاد. اینجاست که مهارت‌های ارتباطی فراتر از مهارت‌های سخنوری موردنیاز است.

«اینکه گفتی یعنی چه؟!»

فرض کنید در خیابانی راه می­روید که ناگهان کیفتان را سرقت می‌کنند. به‌شدت ناراحت می­شوید و به­محض اینکه به خانه می‌رسید، یک‌نفس اتفاقی را که برایتان افتاده است، برای همسرتان تعریف می­کنید. وقتی حرفتان تمام می­شود، همسرتان بدون اینکه چیزی بگوید همان جا می­نشیند و دوباره سرش را در روزنامه­اش فرومی­برد!

آیا همسرتان با این سکوت چیزی به شما می­گوید؟ قطعا همین‌طور است؛ احتمالا چیزی که می­خواهد به شما بگوید، اصلا خوشایند نیست یا شاید هم می­خواهد بگوید برایش مهم نیست چه اتفاقی برایتان افتاده است و یا شاید سرش زیادی شلوغ است یا ذهنش آن‌قدر درگیر مسائل خودش است که چیزهای دیگر برایش مهم نیست؛ اصلا ممکن است آن‌قدر از این اتفاق ترسیده باشد که نمی­تواند چیزی بگوید یا می­خواهد در خلوت خود برروی آن فکر کند و یا احتمالا نمی­داند مقابل شما چه واکنشی نشان دهد.

می­بینید که ارتباط، چیزی فراتر از صحبت‌کردن است. در روابط ما بسیاری از پیام­های مهم از­طریق طرز برخورد، حالات چهره و زبان بدن به طرف مقابل رسانده می­شود. نوع دیگر ارتباط، فیزیکی است. همسر شما ممکن است با یک لمس ساده دست شما بخواهد پیام مهمی را به شما برساند.

غالبا تفسیر پیام­های کلامی کار سختی نیست، اما در اکثر اوقات تفسیر پیام­های غیرکلامی به‌راحتی انجام نمی­شود. به‌طور معمول وقتی مدتی از ازدواج می­گذرد، زن و شوهر که حالا بیشتر با هم آشنا شده­اند و زیروبم ارتباطی یکدیگر دستشان آمده است، با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار کرده و برای درک رفتارهای غیرکلامی کمتر فکر می‌کنند. اما در برخی مواقع هم پیش می­آید که زن و مرد آن‌قدر درگیر موضوعات دیگر می­شوند که بدون اینکه متوجه باشند، کلا به بیراهه می­روند.

زن و شوهرها معمولا در دوران نامزدی ارتباط خوبی با یکدیگر دارند؛ چرا که عشق، احساسات و توجه زیاد به یکدیگر مکانیسم دریافت پیام را به‌صورت خودکار فعال‌تر کرده و به آن‌ها کمک می­کند تا نگاه حرف همدیگر را بفهمند. وقتی مدتی از ازدواج و رابطه تازگی­اش را از دست می­دهد، مغز ما خودبه‌خود به موضوعات تازه توجه بیشتری نشان می­دهد، داستان عوض می­شود و پای مهارت­های ارتباطی به میان می­آید و درنهایت کسانی برنده می‌شوند که شیوه ارتباط برقرارکردن را خوب می‌دانند.

چطور «بیننده» بهتری باشید

بسیاری از استادان مهارت­های ارتباطی، به شما یاد می­دهند که چطور شنونده خوبی باشید؛ اما درباره تاثیر گوش بر ارتباط موثر، حرفی نمی­زنند. واقعیت این است که چشمان شما ابزاری بسیار تاثیرگذار برای فهمیدن دیگران هستند و گوش در مقایسه با چشم، نقش کمتری دارد؛ براساس آنچه گفته شده است، چشم 55‌درصد و گوش 45‌درصد در این قضیه نقش دارد. شما برای فهمیدن حرف همسرتان به چیزی بیش از شنونده‌بودن نیاز دارید؛ درحقیقت باید «بیننده» خوبی باشید.

برای اینکه بتوانید ارتباط خوبی با همسرتان برقرار کنید، اولین چیزی که باید یاد بگیرید، ارتقای سطح توجه و تمرکزتان است که بیشتر این توجه، از­طریق چشم حاصل می­شود. ظاهرا ما آدم­ها بیشتر تحت­تاثیر اطلاعات بصری یا آنچه به چشممان می‌آید، قرار می‌گیریم. شاید به­خاطر ­همین گفته­اند: «شنیدن کِی بود مانند دیدن.»

پس چشم­هایتان را خوب باز کنید و همسرتان را خوب ببینید. همسر شما در بسیاری از اوقات با اخلاق، حالت بدن و صورت، طرز برخورد و حرکاتش با شما حرف می­زند:

  1. مراقب تغییر خلق و طرز برخورد همسرتان باشید

همسر شما همیشه آدم شاد و شلوغی است، اما ناگهان در خودش فرورفته یا این روزها خیلی فراموش­کار و حواس­پرت شده یا رفتارش با شما تغییر کرده است. این‌ موارد می‌تواند نشان‌ دهد که اتفاقاتی برای او پیش آمده که نمی­تواند یا نمی­خواهد درباره‌اش حرف بزند؛ البته فعلا نمی­خواهیم درباره معنای این نشانه­ها بحث کنیم و شاید لازم باشد بگوییم که گزینه «نکند پای یک نفر دیگر در­میان است»، معمولا جزو آخرین احتمالات است!

آنچه می­خواهیم بگوییم این است که شما در جایگاه همسر او باید اولین کسی باشید که متوجه تغییر رفتار و حالات همسرتان شوید، اولین کسی باشید که جریان را از او می‌پرسید و با همدردی به حرف­هایش گوش می­دهید و نیز باید آخرین کسی باشید که درباره او و رفتارش قضاوت می­کنید.

  1. به زبان بدنش توجه کنید

ما بیشتر وقت‌ها به­طور ناخودآگاه از زبان بدن طرف مقابل آگاه هستیم و نشانه­ها را درک می­کنیم، اما اگر به‌اندازه‌کافی دقت نکنیم، این ادراکات در همان ناخودآگاه باقی می­مانند و ما چیزی از آن‌ها نمی­فهمیم. برای اینکه همسرتان را بهتر درک کنید، باید به زبان بدن او توجه کنید. فهمیدن خیلی از نشانه­های بدنی، نیازی به کلاس‌رفتن و آموزش‌دیدن ندارد؛ مثلا وقتی همسرتان دندان­هایش را به‌هم فشار می­دهد، شما خیلی راحت می­توانید بفهمید که عصبانی است.

  1. برداشت­هایتان را دوباره چک کنید

اگرچه آنچه از دیگران می­بینیم، می­تواند اطلاعات بسیار خوبی به ما بدهد؛ اما این دلیل نمی­شود که به­هیچ­وجه درمورد دیگران اشتباه نکنیم. بهترین کار برای درک درست همسر این است که تمام شرایط را درکنار هم در­نظر بگیرید؛ مثلا اگر احساس می‌‎کنید او ناراحت است، به شرایطی که مثلا در خانواده یا محیط کارش وجود دارد هم دقت کنید تا به نتیجه­گیری بهتری برسید.

این سه راه برای درک بهتر پیام­های همسرتان است. همان­طور که می­دانید، این سکه روی دیگری هم دارد و آن، خود شما هستید؛ یعنی شما هم با زبان بدن، طرز برخورد و حرکاتتان درحال انتقال پیام­هایی به او هستید. با آگاهی از این موضوع می‌توانید پیام­های روشن­تری را به او برسانید؛ البته از همه این‌ها گذشته، شما می­توانید با هم حرف بزنید!

لطفا حرف بزنید!

گفتیم ارتباط فقط حرف‌زدن نیست، اما حرف‌نزدن هم راه خوبی برای برقراری ارتباط نیست. بخش بزرگی از روابط ما همچنان برعهده زبان و گوشمان است و هیچ‌چیز به‌اندازه کلام نمی­تواند پیام را عینی و واضح منتقل کند. این را هم بدانید که سکوت هم می­تواند نوعی ارتباط باشد، اما ارتباط مبهمی است که باید تعبیر و تفسیر شود و خیلی وقت‌ها هم اشتباه تفسیر می­شود؛ مثلا برای همسری که درمقابل هیجان شما سکوت می­کند و سرش را در روزنامه فرومی­برد، می‌توان تفسیرهای زیادی از این رفتار داشت، اما اینکه کدام­یک از این تفسیرها درست است، تنها خدا می‌داند. یادتان باشد نه شما علم غیب دارید، نه همسرتان.

ازدواج یعنی ارتباط؛ یعنی برای داشتن ارتباط خوب با همسرتان بهترین کار این است که از تمام ابزاری که در­دسترس دارید، چه کلامی و چه غیرکلامی، استفاده کنید تا بهتر بتوانید یکدیگر را درک کنید و پیام­هایتان را روشن­تر به هم انتقال بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code