زندگی

ارتباط مطالعه با سلامت روان

مطالعه و ارتباط آن با سلامت روان موضوع جذابی است که نباید از آن غافل شد. مطالعه مستمر و بالا بردن آگاهی در زمینه‌های مورد علاقه، تخصصی و عمومی جایگاه ویژه‌ی خود را دارند. بالارفتن کیفیت زندگی، بالاتر رفتن سطح تخصص در شغل و بهبود روابط اجتماعی اولین دستاوردهای مطالعه مستمر است.

چقدر خوب است که عادت به مطالعه از همان دوران کودکی و نوجوانی در میان فرزندان خانواده به یک عادت تبدیل بشود. چنین خانواده‌هایی، بسیاری از مشکلات را می‌توانند بهتر از دیگران حل کنند و خیلی از تنش‌ها را نخواهند داشت. والدین آگاه این موضوع را بهتر از دیگران درک می‌کنند.

اما رابطه مطالعه و سلامت روان چیست؟ این‌ها چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ مطالعه چگونه می‌تواند به فرآیند حفظ سلامت روان کمک کند؟

تاثیر غیر مستقیم

چیزهای زیادی می‌توانند سلامت روان را در معرض تهدید قرار بدهند. در این بین هر اقدامی که آن چیزهای مخرب را از بین ببرد، می‌تواند به بالا رفتن سطح روحیه و تثبیت آن به شما کمک کند.

به طور مثال استرس‌ها و اضطراب‌ها، افسردگی، خشم، ترس و .. مخل سلامت روان هستند. اما افرادی که می‌توانند روزانه خود را مشغول مطالعه کنند، بخشی از این کنش‌ها و واکنش‌ها و زمینه‌های آن را از خود دور کرده‌اند.  این به معنای تاثیر غیرمستقیم مطالعه بر روحیه انسان است. تاثیری مثبت و بهبود دهنده.

البته انتخاب نوع کتاب و موضوع و شناخت حوزه مطالعاتی و اینکه چه کتاب هایی و از چه نویسندگانی مفید هستند، بسیار حایز اهمیت است .

هر چه سطح میزان مطالعه رو به افزایش باشد، بیماری‌های روحی و روانی نظیر افسردگی و تنش‌های عصبی همچون استرس، و اضطراب در میان اقشار مختلف جامعه کاهش می‌یابد.

تاثیر مستقیم

حس خوب کتاب خواندن، روحیه انسان را افزایش می‌دهد. اعتماد به نفس به خاطر اطلاعات دریافت شده بالا می‌رود. هیجانات خواندن یک رمان، دست گرفتن کتاب و لمس کاغذ می‌توانند منجر به ایجاد روحیه مثبت بشوند. مطالعه می‌تواند همانند موسیقی، پیاده‌روی، ورزش و حتی خوردن چای یا قهوه در بهبود سلامت روح و روان مفید باشد.

این را هم باید بدانیم که در بسیاری اوقات، روحیه منفی ما ناشی از کمبود اطلاعات ما در مورد سلامت روان است. مطالعه تخصصی پیرامون همین موضوع می‌تواند نقش چشمگیری در افزایش روحیه داشته باشد.

خواندن کتابهای انگیزشی خوب (و نه کتاب‌های زرد) و مطالعه مطالب مفید در مورد روانشناسی شناختی، کمک شایانی به رشد سلامت روان خواهد کرد.

اثرات مطالعه بر ذهن

اقداماتی که ذهن انسان را تقویت کنند و موجب بالا رفتن راندمان ذهن بشوند، به طور مستقیم بر ارتقا روحیه و انرژی مثبت تاثیر خواهند داشت. مطالعه مستمر، کارکردها و توانمندیهای مغز را تقویت کرده و موجب تغییرات مثبت در شما می‌گردد .

با خواندن کتاب و مطالعه مستمر احساس بهتری در مورد زندگی و نحوه زیستن پیدا می‌کنید. ذهن شما فعال‌تر می‌شود. مدام در حال فهمیدن، حل مسئله، کشف حقایق جدید و لذت بردن از آنها خواهید بود. مغز شما با واژه‌ها و مفاهیم نهفته در آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. همه‌ی این‌ها به تدریج سلامت روان را به ارمغان خواهند آورد.

اثر مطالعه بر روابط اجتماعی

بر کسی پوشیده نیست که ارتباطات اجتماعی و سازنده، به سلامت روان کمک می‌کنند. انسان موجودی است اجتماعی و هرچقدر هم که درونگرا باشد، به زندگی با انسان‌های دیگر نیاز دارد. تعامل با خانواده، همسر، همسایه، دوست و همکار و دیگران قطعا روی سلامت روان موثر خواهد بود.

وقتی به فردی کتابخوان تبدیل بشوید، به دلیل داشتن اطلاعات بیشتر و منطق بالاتر و درک بهتر می‌توانید در ارتباط برقرار کردن با دیگران بهتر عمل کنید. روحیه اجتماعی شما وضعیت بهتری خواهد داشت.دیگران نیز اشتیاق بیشتری نسبت شما دارند. با چنین وضعیتی شما دارای شانس بالاتری برای سلامت روان خواهید بود.

اثر مطالعه بر هیجانات

بهبود در کارکرد سیستم مغز و کنترل هوش هیجانی و تقویت حافظه از دیگر پیامدهای مطالعه موثر می‌باشد. از آنجایی که زیاد کتاب می‌خوانید، توانایی مغزی‌ شما افزایش یافته و در مواجهه با مشکلات و درگیری‌ها و چالش‌ها دچار آسیب کمتری خواهید شد.

همواره به دنبال ایده‌های امیدبخش هستید و راهکارهای اثربخشی به سراغتان می‌آید. به همین جهت کمتر دچار افسردگی و احوالات نا امید کننده خواهید شد.

اثر مطالعه بر تمرکز

وقتی در طیف افراد کتاب خوان قرار می‌گیرید، معمولا توجه خود را روی یک موضوع  خاص متمرکز می‌کنید. در زمانی مشخص روی موضوعی مشخص  متمرکز می‌شوید و  مطالب مورد علاقه  خود را دنبال خواهید کرد.

افزایش تمرکز و تمرین و تکرار آن، از اقداماتی است که برای افزایش سلامت روان می‌توان آن را توصیه نمود. مطالعه این دستاورد را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

البته مطالعه و به دنبال آن تمرکز به صورت غیر مستقیم نیز بر افزایش روحیه مثبت تاثیر خواهد داشت. تمرکز بر روی زمان حال، وقتی به یک عادت تبدیل شود، نقشی موثر در کنترل نگرانی‌ها و اضطراب‌هایتان خواهد داشت.

شمایی که اهل مطالعه هستید بیشتر از دیگران می‌توانید مهارت کنترل احساسات را در خود ایجاد کنید و سلامت روح و روان خود را افزایش دهید. این مهارت حال شما را بهتر می‌کند و اعتماد به نفس را بالا می‌برد.

مطالعه و توسعه دیدگاه

این افراد دیدگاه گسترده‌تری نسبت به جهان پیرامون و زندگی شخصی خود داشته و در نتیجه امواج منفی را بهتر شناسایی کرده و کمتر دچار مشکلات روحی مثل عدم اعتماد به نفس، منفی نگری و غیره می شوند. پس شما هم یکی از آن‌ها بشوید تا در اغلب اوقات حتی در صورت قرار گرفتن در مسائل و معضلات مختلف، همیشه راهکارهای امید بخش و راه حل های مناسبی را اتخاذ کنید.

از طریق کتاب به درک و شناخت بهتری از خود و دنیای پیرامون می‌رسید. همواره در حال ارتقاء معنویت، کمال و ارتقای شرایط زندگی خود خواهید بود و روشهای مختلف زندگی را از طریق مطالعه تجربه می‌کنید. کسب این تجارب مختلف موجب شکل گیری هویت افراد و شناخت بیشتر آنها نسبت به خود خواهد شد.

مطالعه و افزایش هوش کلامی

هوش کلامی وابستگی زیادی به دایره لغات شما دارد. با مطالعه مستمر، دایره لغات و همچنین مفاهیم آموخته شده را بالا ببرید. هوش کلامی شما به روابط اجتماعی شما نیز کمک می‌کند. حس خوبی به شما می‌دهد و مغز شما را مدام درگیر ورزش ذهنی می‌کند. این مسیر نیز به سلامت روان شما منجر خواهد شد.

بهبود اختلال بی‌خوابی

اگر قرار باشد برای سلامت روان از یک سم بزرگ یاد کنیم، بی‌خوابی یکی از آن‌هاست. بی‌خوابی همه‌ کاری می‌کند. عملکرد مغز را کاهش می‌دهد. خلق انسان را تنگ می‌کند. تمرکز را از بین می‌برد و انسان را تنها به یک ماشین مکانیکی تبدیل می‌کند. ماشینی که ممکن است هزار و یک حادثه رقم بزند.

یکی از راه‌های مقابله با بی‌خوابی مطالعه است. کتابخوانی قبل از خواب، در کنار فواید بسیار زیادی که دارد می‌تواند به بهبود بی‌خوابی شما کمک کند. البته به شرطی که به یک عادت تبدیل شود. نباید انتظار داشت با یکی دوشب مطالعه، مشکل بی‌خوابی حل بشود.

مطالعه و تقویت مهارت نویسندگی

نویسندگی همیشه به معنای حرفه‌ای نیست. داشتن یک دفتر یا فایل خاطرات از شما یک نویسنده می‌سازد.  نویسنده‌ای که برای دل خودش می‎نویسد. همین موضوع به سلامت روان شما کمک می‌کند.

هرچه بیشتر مطالعه کنید، بهتر می‌نویسید. متن‌های شما برای خودتان حال بهتری رقم خواهد زد. هرچه کتابخوانی را افزایش دهید، مهارت نویسندگی در شما بیشتر می‌شود. بنابراین هرچه بیشتر بخوانید، روحیه‌ی شما به وسیله‌ی آنچه می‌نویسید، بهتر خواهد شد.

مطالعه و تقویت مهارت‌های زندگی

وقتی اهل مطالعه باشید، مهارت‌های زندگی را بیشتر از دیگران در خود تقویت می‌کنید. با مطالعه و کتابخوانی به انسان‌های هدفمندتری تبدیل می‌شوید. غلبه برمشکلات و سختی‌ها و گرفتاری‌ها برای شما به یک مهارت جدی تبدیل می‌شود. از افکار کاذب و غیرواقعی دوری خواهید کرد. ذهنیت‌های مسموم و حاشیه‌ها، کمتر به سراغ شما خواهد آمد.

مهارت‌های زندگی و سواد زندگی، چیزی بیشتر از این موارد است. اما آنچه مهم است اینکه افراد اهل دقت، اهل مطالعه و اهل تفکر بیشتر می‌توانند سطح چنین مهارت‌هایی را بالا ببرند. این‌ها رابطه‌ای مستقیم با سلامت روان دارند

استفاده بهتر از اوقات فراغت

اوقات فراغت وقت تلف کردن نیست. بلکه زمانی است که مغز باید به امور مثبت بپردازد. مخصوصا برای کسانی که شغل‌های خسته کننده دارند. اما اوقات فراغت نیز می‌توانند به سلامت روح و روان کمک کنند. همیشه مترصد اوقات فراغت و پیوند دادن آن با کتاب باشید. به محض ایجاد فرصتی کوتاه کتاب را باز کنید. مغز خود را درگیر کنید و زمان را از دست ندهید.

جلوگیری از آلزایمر

بیماری‌هایی مانند آلزایمر و فراموشی دشمن سلامت روان هستند. کسی که می‌فهمد دچار چنین عارضه‌ای شده، علاوه بر آنکه مغز و سیستم عصبی او تحلیل می‌رود، روحیه خود را نیز از دست می‌دهد. با مطالعه مستمر و عادت به کتابخوانی، آلزایمر و بیماری‌هایی شبیه به این را از خود دور کنید. هرچه مغز خود  را بیشتر درگیر کشف و دانستن کنید، از این نقطه بحرانی دورتر خواهید شد.

جمع بندی

کتاب و کتابخوانی به دلایل متعددی می‌تواند سلامت روان انسان را تضمین کند. از آثار مستقیم گرفته تا غیرمستقیم. مطالعه روابط اجتماعی و روابط درونی انسان با خودش را بهتر می‌کند؛ آنها را ساماندهی می‌کند و مسیر بهبود مستمر را ایجاد می‌کند. برای رسیدن به سلامت روح روان مسیرهای زیادی وجود دارد. از روابط خانوادگی گرفته تا ورزش. مطالعه نیز یکی از این راهکارهاست.

مطالب مرتبط

1 نظر در “ارتباط مطالعه با سلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code