زندگی

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد چگونه است؟

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد می تواند تمام جنبه‌های زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. افکار و احساسات افراد در مورد خودشان بر اساس تجربیات روزمره تا حدودی در نوسان است. عزت نفس در طول زندگی می‌تواند بهبود یابد یا سیر نزولی در پیش گیرد.  احساس درماندگی و ناکارآمدی از اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد است.

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد چگونه است؟

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد می توانند تمام جنبه های زندگی او را تحت تاثیر قرار دهند. افکار و احساسات افراد در مورد خودشان بر اساس تجربیات روزمره تا حدودی در نوسان است.

نمره‌ای که در یک امتحان می‌گیرید، نحوه برخورد دوستانتان، فراز و نشیب در یک رابطه عاشقانه، ارتقاء یا نزول رتبه شغلی، همه این عوامل می‌توانند تاثیر موقتی در احساس شما نسبت به خودتان داشته باشند.

عزت نفس در طول زندگی می‌تواند بهبود یابد یا سیر نزولی در پیش گیرد.  ما با تجربیات متفاوت خود در مقابل دیگران و فعالیت‌های مختلف تصویری از خود ایجاد می‌کنیم. این تصویر از خود می‌تواند بیان کننده دیدگاه مثبت یا منفی ما نسبت به خودمان باشد.

تجارب در دوران کودکی نقش مهمی در شکل‌گیری عزت نفس در بزرگسالی دارند. موفقیت‌ها، شکست‌ها، نحوه رفتار خانواده، معلمان مربیان، مراجع دینی و هم سن و سالان همه در افزایش یا کاهش عزت نفس فرد نقش دارند.

در واقع عزت‌نفس چیزی اساسی‌تر است از فراز و نشیب‌های طبیعی مرتبط با تغییر موقعیتی افراد است. برای افرادی که از اعتماد به نفس خوبی برخوردار هستند، ممکن است فراز و نشیب‌های طبیعی منجر به نوساناتی موقتی در احساس آنها نسبت به خودشان شود، اما اثرات کمبود عزت نفس در زندگی این افراد گذراست و به زودی از بین می‌روند، در حالی که افراد با اعتماد به نفس پایین بیشتر تحت تاثیر اثرات کمبود عزت نفس، شرایط و تغییرات موقعیتی قرار می‌گیرند.

افرادی که از اعتماد به نفس ضعیفی برخوردارند اغلب خود را سرکوب می کنند. آنها برای مقابله با احساسات و افکار منفی که دائماً آنها را آزار می‌دهد به تجربیات و نظرات مثبت خارجی مثلاً تعریف دوستان نیاز دارند، حتی در آن زمان نیز احساس خوب موقتی دارند.

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی آنها بسیار مشهود است. اثرات کمبود عزت نفس در زندگی از همان دوران کودکی می‌توانند آینده فرد را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع فرد ممکن است به دلیل تجربیات بد دوران کودکی مانند مورد انتقاد قرار گرفتن، استفاده جنسی جسمی یا عاطفی نادیده گرفته شدن، مورد تمسخر و تحقیر قرار گرفتن نتواند در بزرگسالی احساس بد را نسبت به خود از بین ببرد.

این افراد قبل از حاد شدن شرایط و بیشتر شدن اثرات کمبود عزت نفس در زندگی خود باید به یک مشاور یا روانشناس مراجعه نمایند.

اثرات کمبود عزت نفس در زندگی

ویژگی‌های مشترک افرادی که عزت نفس پایینی دارند به صورت زیر است:

1. مرتب تحت فشار هستند

اینگونه افراد ممکن است در زندگی خوشبخت و موفق عمل کنند، اما از شکست همیشه وحشت دارند. آنها با ترس دائمی از کشف شدن زندگی می‌کنند و برای موجه نشان دادن خود مجبورند نقاب بزنند. ترس از شکست در وجود این افراد نهادینه شده است.

آنها برای دیده شدن به موفقیت‌های مستمر نیاز دارند. درنهایت تلاش برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر ممکن است منجر به مشکلاتی مانند تعلل، رقابت، کمال گرایی مفرط و فرسودگی شود.

2. رفتار‌های شورشی و تهاجمی دارند

داشتن رفتار‌های شورشی و تهاجمی خصوصاً در مورد افرادی بیشتر دیده می‌شود که از موفقیت یا قدرت لازم در زندگی خود برخوردار نیستند. آنها مدام با عصبانیت زندگی می‌کنند، زیرا احساس خوب بودن ندارند و همیشه  باید ثابت کنند که از قضاوت و انتقاد دیگران صدمه  نمی‌بینند.

بیش از حد دیگران را نقض می‌کنند و با قوانین مخالفت می‌کنند.

3. احساس درماندگی و ناکارآمدی می‌کنند

احساس درماندگی و ناکارآمدی از دیگر اثرات کمبود عزت نفس در زندگی اینگونه افراد است. آنها همیشه خود را قربانی و درمانده می‌دانند و توانایی کنار آمدن با جهان اطراف و مشکلات آن را ندارند.

آنها همیشه منتظر می‌مانند تا کسی به کمکشان بیاید از ترحم یا بی تفاوتی به عنوان سپری در برابر ترس از پذیرفتن مسئولیت و تغییر زندگی خود استفاده می‌کنند. اثرات کمبود عزت نفس در زندگی این افراد می‌توان به اعتماد بیش از حد به دیگران و کم‌کاری در مواجه با مشکلات زندگی اشاره کرد.

اثرات کمبود عزت نفس

بررسی اثرات کاهش عزت نفس در زندگی افراد

عزت نفس پایین می‌تواند عواقب و پیامدهای ویرانگر‌ی در زندگی افراد داشته باشد و زندگی شخصی کاری و اجتماعی آنها را با مشکلات مواجه کند و حتی موجب فروپاشی زندگی زناشویی آنها شود در زیر به برخی از اثرات کمبود عزت نفس در زندگی اشاره شده است:

1. احساسات منفی

عزت نفس ارتباط نزدیک با خلق و خوی دارد، بنابراین وقتی کاهش می‌یابد، ممکن است فرد احساسات منفی زیادی را تجربه کنید. غم، شرم، اضطراب، ترس، عصبانیت ، تنهایی، استرس و حتی افسردگی از اثرات کمبود عزت نفس در زندگی افراد است.

هر کسی ممکن است احساسات منفی را تجربه می‌کند. اما فردی که از عزت نفس پایینی رنج می برد، بیش از دیگران درگیر این احساسات منفی می‌شود و اغلب آنها را به صورت ترکیبی تجربه خواهد کرد.

این پیامد‌های منفی خود باعث تقویت تصویر منفی فرد از خود می شود و در نهایت می‌توانند فرد را به یک سراشیبی نزولی از اخلاقیات سوق دهند و باعث می شوند فرد رفتارهای غیر مولد و حتی فعالانه خود تخریبی داشته باشد.

2. نفرت از خود

نفرت از خود باعث می‌شود که فرد از افکار و اعمال خود بیزار باشد و در بخشیدن خود با مشکل روبرو شود. نفرت از خود در بر رفتار فرد در روابط شخصی و محل کار تاثیر خواهد گذاشت، زیرا احساس نفرت و عدم لیاقت مراقبت از خود باعث می‌شود، نگرش دیگران نیز نسبت به او تغییر کند.

3. عم باور برای دستیابی به موفقیت

عدم باور و احساس بی‌لیاقتی از اثرات کمبود عزت نفس در زندگی است که باعث می‌شود، فرد صفات و موهبت‌های دیگران را برتر از خود بداند. گاهی نیز رفتار آنها را قهرمانانه و غیرقابل دستیابی برای خود می‌داند.

فردی که با تأثیرات عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کند، ممکن است به این باور برسد که هیچ کس به او فکر نمی‌کند، چون توانایی لازم برای تحقق خواسته‌هایش را ندارد.

باور داشتن این موارد می‌تواند منجر به تنهایی، تردید در دستیابی و درگیر شدن و در نهایت افزایش خشم سرکوب شده شود.

4. دشواری در ایجاد انگیزه

عزت نفس پایین باعث می‌شود که فرد هر روز احساس کند مانند روز قبل انگیزه و دلیل برای تغییر وجود ندارد. زیرا به این فرضیه ایمان دارد که من به هر حال شکست خواهم خورد، بنابراین چرا زحمت بکشم؟

این احساس گیر افتادن و بی انگیزه بودن می‌تواند باعث خرابی عملکرد فرد در محل کار و خانه شود. همچنین می‌تواند به راحتی باعث کاهش تمایل فرد برای امتحان چیزهای جدید شود.

توصیه می‌کنم برای ایجاد انگیزه این مقاله را هم بخوانید.

5. وسواس نسبت به کمال گرایی

از دیگر اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد اعتقاد به این است که برای دیده شدن همیشه باید کامل بود. بنابراین او در تمام کارهایی که با موفقیت کامل انجام نمی‌شوند، دچار احساس ناکامی می‌شود، زیرا همیشه به این می اندیشد که کارهای او  به اندازه کافی خوب نیستند.

فردی که از عزت نفس پایین رنج می برد، ممکن است خود را در پیدا کردن روش درست حل مساله گیج بداند و در نتیجه فرق انسان بودن و انسان شدن را به درستی تشخیص ندهد.

6. انعطاف پذیری

از اثرات کمبود عزت نفس در زندگی می‌توان به کاهش انعطاف پذیری فرد اشاره کرد. کاهش عزت نفس با احساس بیهودگی همراه است. فرد مدام این جمله را با خود تکرار می‌کند که هیچ امیدی نیست، هیچ راهی برای بهتر شدن وجود ندارد.

در نهایت او در بازگشت از شکست ها و عقب نشینی هایی که باید موقت باشند، با مشکل مواجه خواهد شد.

7. عدم مراقبت از خود

هنگامی که ارزش شخصی فرد زیر سوال می‌رود، به احتمال زیاد مراقبت از خود را نادیده می‌گیرد. در اینجا یک فرض اساسی شکل می‌گیرد، که هیچ چیز نمی تواند بهتر شود، بنابراین چرا من باید انرژی مصرف کنم.

رها کردن و نادیده گرفتن عناصر اساسی رفاه مانند خواب، تغذیه خوب و ورزش بسیار آسان است. در نتیجه وقتی عزت نفس به شدت کاهش یابد، آسیب پذیری فرد در برابر مصرف مواد مخدر، رابطه جنسی اجباری، غذا خوردن بیشتر می‌شود.

8. مشکل در ایجاد ارتباط با دیگران

وقتی شخصی کمبود عزت نفس داشته باشد، رابطه  فرد با دیگران آسیب می بیند. او همواره این تصور را دارد که لیاقت دوست داشته شدن یا برقراری یک رابطه سالم را ندارد، بنابراین بهترین تلاش خود را انجام نمی‌دهد، یا بهترین خود را ارائه نمی‌دهد و به همین دلیل همیشه در ایجاد رابطه با دیگران به مشکل برمی‌خورد.

9. عدم توانایی در رد کردن درخواست دیگران

نداشتن مرزهای مشخص باعث می شود این افراد توانایی نه گفتن را نداشته باشند. اگر عزت نفس فرد بسیار پایین باشد، خود را  لایق دریافت خوبی از دیگران نمی‌داند و بنابراین خود را ملزم می‌کند تا در دیگران احساس خوبی به وجود آورد.

این عدم توانایی در نه گفتن ممکن است سایر جوانب زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و او نمی تواند وظایف شخصی و کاری خود را به موقع و درست انجام دهد.

تفکر ناامیدکننده رفتارهای سرنوشت ساز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این از بدترین اثرات کمبود عزت نفس در زندگی افراد است. این نکته را هرگز فراموش نکنید، آنچه راجع به خودتان فکر می‌کنید، تمام جنبه‌های زندگی شما را در برمی‌گیرد و آینده و سرنوشت شما را می‌سازد.

یک فکر در مورد “اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد چگونه است؟

 1. سعیده گفت:

  سلام
  من امروز این‌مقاله بسیار خوب و جامع با عنوان “اثرات کمبود عزت نفس در زندگی فرد چگونه است؟” را خوندم و متوجه شدم که خیلی از علائم و اثرات کمبود عزت نفس در من هست. شاید بهتره بگم کلا ریشه ی همه ی مشکلات من همین هست. برای همین خیلی از شما ممنونم که این مقاله را نوشتید.
  خواستم‌ازتون راهنمایی بگیرم در باره ی راههای درمانی کمبود عزت نفس. آیا کتابی هست که به من معرفی کنید که من بتونم بیشتر بخونم ‌و ‌سعی کنم برای بهتر شدن این وضعیت به خودم کمک کنم؟ در کل چه راههایی برای بهبود این وضعیت پیشنهاد میکنید؟
  درباره خودم هم‌بگم، الان ۸ سال هست که ساکن آمریکا هستم. برای تحصیل اومدم و‌اینجا مشغول کار در زمینه ی هوش‌مصنوعی هستم. به شدت از وجود سندروم ایمپاستر رنج‌میبرم و‌همیشه به خاطر اینکه فکر میکنم به اندازه کار نمیکنم خودمو با کار زیاد خسته کردم. چند وقتی هست که بدنبال بهبود این وضعیت هستم. ممنون از مطالب خوبی که میگذارید در کانال تلگرام. حقیقتا بسیار مفید و‌راهگشاست برای فهمیدن ریشه مشکلات روانی ست.

  1. movafaghiat گفت:

   درود بر شما همراه گرامی
   ما در مقالات بعدی که به صورت روزانه گذاشته میشه از زوایای مختلف این مشکل رو بررسی کردیم و راه کارهایی هم اراِه دادیم چنانچه کامل و جامع نبود از نظر شما میتوانید کتاب غلبه بر عزت نفس پایین با CBT (درمان شناختی – رفتاری) نوشته‌ی کریستین ویلدینگ و استفان پالمر و یا کتاب درمان شناختی رفتاری به قلم دکتر احمد حلت را مطالعه بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code