زندگی

آیا می‌توانید اظهارنظر کنید؟

  زهرا خراساني

در این تست سعی شده اطلاعاتی در اختیار شما قرار گیرد تا دریابید چگونه اظهارنظر کنيد و خودتان را به دیگران نشان دهید. لطفا به سوالات پاسخ دهید، پاسخ‌ها باید بیان‌کننده این مساله باشند که شما در موقعیت‌های مختلف چگونه اظهارنظر می‌کنید. اگر تاکنون در موقعیتی که در سوال به آن اشاره شده قرار نگرفته‌اید تصور کنید در چنین شرایطی چه رفتاری خواهید داشت. اولین پاسخی را که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید چون اولین پاسخ صحیح‌ترین و بهترین پاسخ است.

به پاسخ‌هایتان از ۰ تا ۴ امتیاز دهید:

همیشه=0، معمولا=1، گاهی اوقات=2، به ندرت=3، هرگز=4

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

۱-      اگر کسی در صف از شما جلو بزند این کار او را نادیده می‌گیرید؟

۲-      آیا برایتان دشوار است از دوستی بخواهید در حق شما لطفی بکند؟

۳-      اگر مدیر یا ريیستان کاری خارج از حیطه مسوولیت شما بخواهد، برایتان دشوار است به او نه بگویید؟

۴-      آیا تمایلی به صحبت کردن در حضور افراد ناآشنا دارید؟

۵-      آیا رد کردن درخواست‌های غیرمعقول والدینتان برای شما دشوار است؟

۶-      آیا پذیرفتن انتقادهای مدیرتان برای شما دشوار است؟

۷-      اگر شرایط مساعد باشد می‌توانید در مورد احساسات ناخوشایندتان صحبت کنید؟

۸-      آیا می‌توانید به سادگی در مورد عقاید خود با افرادی که خوب آنها را نمی‌شناسید صحبت کنید؟

۹-      اگر در جمعی قرار بگیرید که اعضای آن از لحاظ رتبه اجتماعی در حد بالایی قرار دارند آیا می‌توانید به سادگی و با حفظ اعتمادبه‌نفس خودتان را به افراد حاضر معرفی کنید؟

۱۰-    چند وقت یک‌بار می‌توانید به راحتی احساس ناراحتی یا عصبانیت خود را به والدینتان نشان دهید؟

۱۱-    اگر با کسی دوست شوید که والدینتان اورا تایید نمی‌کنند آیا سعی می‌کنید متقاعدشان کنید که دوست شما را بیشتر بشناسند؟

۱۲-    اگر در حال تماشای برنامه‌ای باشید که برایتان جذاب است و در همین زمان یکی از آشنایان با شما صحبت کند آیا از او می‌خواهيد كه صحبتش را به زمان دیگری موکول کند؟

۱۳-    آیا شما در چگونگي گذران اوقات فراغت خود و دوستانتان نقش اصلی را ایفا می‌کنید؟

۱۴-    اگر از همسرتان ناراحت شوید آیا می‌توانید ناراحتی‌تان را به او بگویید؟

۱۵-    فرض کنید قرار است به مکان مهمی بروید و یکی از دوستانتان از قبل به شما گفته که شما را به آنجا خواهد مي‌برد، اما پانزده دقیقه قبل از زمان مقرر به شما تلفن می‌زند و می‌گوید نمی‌تواند بيايد، آیا ناراحتی خود را به او می‌گویید؟

۱۶-    روبه روی یک سوپرمارکت تصمیم می‌گیرید خرید کنید اما آن‌جا شلوغ است. آیا از کسی درخواست می‌کنید برایتان جای پارک نگه دارد؟

۱۷-    آیا رد کردن تقاضای نابجای دیگران برایتان دشوار است؟

۱۸-    اگر ريیستان در مورد عقایدش با شما صحبت کند و شما کاملا با او مخالف باشید آیا مخالفت خود را بیان می‌کنید؟

۱۹-    اگر دوستی داشته باشید که همسرتان نسبت به او احساس خوبی ندارد و دايم از او انتقاد می‌کند، آیا سعی می‌کنید با همسرتان در مورد نقاط مثبت او صحبت کنید تا نظرش را تغییر دهید؟

۲۰-    آیا درخواست کمک کردن از دیگران برایتان دشوار است؟

۲۱-    آيا اگر غذایی که در رستوران سفارش داده‌اید مطلوب نباشد به صاحب رستوران می‌گویید؟

۲۲-    آیا سعی می‌کنید برای اشتباهات خود عذر و بهانه بیاورید؟

۲۳-    اگر لازم باشد آیا از والدین خود درخواست کمک می‌کنید؟

۲۴-    آیا به دیگران اصرار می‌کنید در کارشان احساس مسوولیت داشته باشند؟

۲۵-    آیا نه گفتن به فروشنده‌ها برایتان دشوار است و به همین دلیل اشیایی می‌خرید که نیازی به آنها ندارید؟

۲۶-    آیا مخالفِ صحبت كردن و اظهارنظر در بحث‌های دوستانه هستید؟

۲۷-    آیا زمانی که حق با شما باشد می‌توانید ناراحتی و عصبانیت خود را به ريیستان ابراز کنید؟

۲۸-    آیا از دیگران تعریف و تقدیر می‌کنید؟

۲۹-    آیا می‌توانید از دوست خود زمانی که می‌دانید برایش دشوار است کمک بخواهید؟

۳۰-    اگر آشنایی از شما کار غیرمعقولي بخواهد آیا می‌توانید به او نه بگویید؟

۳۱-    اگر ريیس شما در جمعی صحبت کند و مطالبی بگوید که شما می‌دانید نادرست هستند آیا این مساله را با صدای بلند و در حضور دیگران به او می‌گویید؟

۳۲-    اگر به کسی احساس علاقه‌مندی کنید آیا می‌توانید از احساسات‌تان با او صحبت کنید؟

۳۳-    اگر کالایی بخرید و پس از رفتن به منزل متوجه شوید چيز به‌درد بخوري نیست آیا می‌توانید به مغازه بازگشته و آن را تعویض کنید؟

۳۴-    اگر شخص مهمی صحبت شما را قطع کند آیا می‌توانید از او درخواست کنید کمی صبر کند تا صحبت‌های شما تمام شود؟

۳۵-    اگر کسی که او را نمی‌شناسید از شما درخواست ازدواج کند آیا می‌پذیرید با او بیشتر آشنا شوید؟

۳۶-    اگر دوستی از شما انتقادی کند که غیرمنطقی باشد آیا می‌توانید از خودتان دفاع کنید؟

۳۷-    اگر والدینتان شما را برای آخر هفته دعوت کنند در حالی که شما برای تعطیلات از قبل برنامه‌ریزی کرده‌ايد آیا برنامه‌هایتان را تغییر می‌دهید و به منزل والدینتان می‌روید؟

۳۸-    آیا به طور کلی می‌توانید در بحث‌ها اظهارنظر کنید؟

۳۹-    اگر دوستی از شما مبلغی قرض گرفته و فراموش کرده باشد آن را بازگرداند آیا یادآوری کردن این مساله برایتان دشوار است؟

۴۰-    اگر ريیستان با شما طوری شوخی کند که باعث آزار شما شود آیا ناراحتی خود را ابراز می‌کنید؟

۴۱-    اگر همسرتان در مورد شما ناعادلانه قضاوت کند آیا می‌توانید اعتراض خود را به او بگوييد؟

۴۲-    اگر کارمند بانک به کار کسی که بعد از شما آمده رسیدگی کند آیا به او گوشزد می‌کنید که نوبت را رعایت کند؟

۴۳-    آيا اگر صاحبخانه تعمیرات ضروری خانه را انجام ندهد به او اصرار می‌کنید این کار را انجام دهد؟

۴۴-    آیا از ريیستان می‌خواهید که اجازه دهد زود‌تر محل کارتان را ترک کنید؟

۴۵-    آیا برایتان دشوار است عشقتان را به همسرتان ابراز کنید؟

۴۶-    آیا می‌توانید به سادگی در مورد نظرات‌تان با دیگران صحبت کنید؟

۴۷-    اگر دوستی درخواستی غیرمنطقی از شما داشته باشد آیا می‌توانید با او مخالفت کنید؟

محاسبه امتیاز آزمون:

برای محاسبه امتیاز آزمون ابتدا اعدادي را كه براي سوالات ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۱، ۲۴، ۲۷، ۲۸، ۳۱، ۳۴، ۳۵، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۴۶و ۴۷ در نظر گرفته‌ايد با این‌ اعداد جایگزین کنید: به جای چهار عدد صفر، به جای سه عدد یک، به جای يك عدد سه و به جای صفر عدد چهار بگذارید. در ‌‌نهایت تمام امتیازات را با یکدیگر جمع بزنید. هرچه امتیاز شما در این آزمون بالا‌تر باشد بیشتر می‌توانید ابراز وجود کنید.

توضیحاتی در مورد تست:

ابراز وجود کردن در اجتماع برای داشتن روابط بین فردی موفق بسیار ضروری است. این ویژگی سال‌هاست که روان‌شناسان را به خود جذب کرده و به همین دلیل تست‌های بسیاری برای سنجش این ویژگی طراحی شده است. آزمون حاضر یکی از بهترین تست‌ها در این زمینه است.

افرادی که در ابراز وجود کردن ضعیف هستند حداقل با دو مشکل جدی روبه‌رو می‌شوند:

اول: خود را از دیگران دور می‌کنند، آنها در برقراری اولین ارتباط با دیگران مشکل دارند. زمانی که با کسی روبه‌رو می‌شوند لغات مناسب را گم می‌کنند و نمی‌توانند تمایل خود به ادامه ارتباط با آن فرد بیان کنند. زمانی که در جریان صحبت با کسی قرار می‌گیرند نمی‌توانند در مورد احساساتشان با آن فرد صحبت کنند حتی اگر این احساسات کاملا مثبت باشند. عدم توانایی در ابراز وجود کردن معمولا موجب احساس تنهایی در آنها می‌شود. دومین مشکلی که برای این افراد ایجاد می‌شود این است که آنها به دیگران اجازه می‌دهند مورد سوء‌استفاده قرار بگیرند و دیگران از آنها بهره ببرند. همان‌طور که در تست نیز آمده این افراد نمی‌توانند درخواست‌های غیرمنطقی و نامعقول دوستانشان را رد کنند، انتقادهای نادرست را می‌پذیرند و اجازه می‌دهند دیگران برنامه‌ریزی‌های آنها را خراب کنند. آنها این ویژگی خود را این گونه توجیه می‌کنند که دفاع از خویش و بیان ویژگی‌های مثبت خود غرور و خودخواهی است و هرگز حاضر به پذیرفتن این خطر نیستند که از خود دفاع کنند و با عواقب آن نیز روبه‌رو شوند. این فرد درخواست‌های غیرمنطقی دوستش را می‌پذیرد که او را ناراحت نکند اما با پذیرش این درخواست خود را ناراحت و معذب می‌کند. شاید اگر این اتفاق یک یا دو بار تکرار شود مشکل خاصی ایجاد نكند اما این فرد دیر یا زود متحمل خسارات بسیاری خواهد شد.

اگر امتیاز شما در این آزمون کمتر از ۱۰۴ باشد زمانی می‌توانید از ارتباطات‌تان احساس بهتری داشته باشید که بتوانید بیشتر ابراز وجود کنید.

اولین قدم برای تغییر این است که دلایل منطقی موجود در ذهنتان که شما را روزبه‌روز بیشتر به عقب می‌رانند، دور بریزید. بسیاری از افراد در این مرحله ابراز وجود را با ابراز خشونت اشتباه می‌گیرند. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم ابراز وجود در ارتباطات اجتماعی ضروری است در حالی که خشونت رفتاری ظالمانه است که موجب رنجش دیگران می‌شود. افرادی که رفتار تهاجمی و خشونت‌آمیز دارند از این ویژگی خود برای ترساندن دیگران استفاده می‌کنند و این کار ناعادلانه است. افرادی که توانایی ابراز وجود دارند آن‌چه را که در ذهنشان دارند در موقعیت‌های مناسب بیان می‌کنند و هرگز اجازه نمی‌دهند کسی از آنها بهره‌کشی کرده و حق آن‌ا را ضایع كند. بیان اعتراض با لحنی ملایم و مودبانه به دوستی که نیم ساعت شما را منتظر نگه داشته هرگز خشونت نیست تنها ابراز وجود کردن است. “نه” گفتن به دوستی که اتومبیل شما را برای آخر هفته قرض می‌خواهد و پذیرفتن این مساله به معنی خانه‌نشین شدن شما و خانواده‌تان می‌شود خشونت و بی‌انصافی نیست.

به یاد داشته باشید ابراز وجود کردن هرگز به معنی بالا بردن صدا و یا به زبان آوردن کلمات تند و ناراحت‌کننده نیست، بلکه تنها به این معنی است که بتوانید به وضوح و بدون هرگونه احساس گناه و پشیمانی در مورد آن‌چه احساس می‌کنید یا در ذهن دارید صحبت کنید.

تجربه نشان داده كه ابراز وجود کار چندان دشواری نیست پاداش این تغییر چنان سریع به شما می‌رسد که مشتاق می‌شوید هرچه سریع‌تر قدم‌های بعدی را بردارید.

 

به یاد داشته باشید ابراز وجود کردن هرگز به معنی بالا بردن صدا و یا به زبان آوردن کلمات تند و ناراحت‌کننده نیست، بلکه تنها به این معنی است که بتوانید به وضوح و بدون هرگونه احساس گناه و پشیمانی در مورد آن‌چه احساس می‌کنید یا در ذهن دارید صحبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code