زندگی

آیا دیگران را کنترل می‌کنید؟
تست خودشناسي

آتوسا نجفي

 

برای پاسخ به سوالات زیر باید احساسات خود را در حال حاضر در نظر گرفته و سپس به هر سوال پاسخ صحیح یا غلط بدهید.

 1. به سادگی با سر و صدا از خواب بیدار می‌شوم.
 2. هنگام تصمیم‌گیری برای خرید وسایل بزرگی مانند ماشین یا خانه معمولا می‌توانم به سادگی تصمیم بگیرم.
 3. هنگام تصمیم‌گیری برای مسایل مهمی مانند نقل مکان معمولا می‌توانم به سادگی تصمیم بگیرم.
 4. زندگی من سرشار از وقایع جالب است.
 5. از داستان‌های کارآگاهی و مرموز لذت می‌برم.
 6. در شرایط پراسترسی کار می‌کنم.
 7. هنگام تربیت فرزندانم به سادگی تصمیم می‌گیرم.
 8. این‌طور به نظر می‌رسد که هیچ‌کس مرا درک نمی‌کند.
 9. هنگام تصمیم‌گیری در مورد مسایلی که مربوط به خانواده و دوستانم باشد معمولا می‌توانم به سادگی تصمیم بگیرم.
 10. دوست دارم مانند مدیران رفتار کنم.
 11. گاهی اوقات ناسزا می‌گویم.
 12. دوست دارم حرف آخر را من بزنم.
 13. تمرکز بر روی یک کار برایم دشوار است.
 14. گاهی اوقات احساس می‌کنم شخصیتم خُرد شده است.
 15. دوست دارم از جزيیات مکالمات دیگران در منزلشان باخبر شوم.
 16. همیشه راست نمی‌گویم.
 17. دوست دارم برای تمام موقعیت‌ها قانون و دستورالعمل خاص داشته باشم.
 18. دوست دارم دیگران را کاملا کنترل کنم تا مطمئن شوم همه چیز همان‌گونه که باید پیش می‌رود.
 19. دوست دارم مطمئن باشم همه کارها طبق برنامه است.
 20. موقعیت‌های دشوار و پرمشغله را به خوبی مدیریت می‌کنم.
 21. دوست دارم گفت‌وگوها و تصمیمات گروه را شخصا رهبری کنم.
 22. بیشتر مردم مرا دوست دارند.
 23. گاهی اوقات عصبانی می‌شوم.
 24. اگر صحبت یا پاسخ کسی درست نباشد صحبتش را قطع می‌کنم.
 25. گمان می‌کنم بیشتر افراد دروغ می‌گویند تا پیروز شوند.
 26. اعتمادبه‌نفسم پایین است.
 27. فرد مهمی هستم.
 28. دوست دارم دیگران را مدیریت، اداره و کنترل کنم.
 29. مدیر خوبی هستم اما از دستورات دیگران به خوبی پیروی نمی‌کنم.
 30. دوست دارم اصول مربوط به رانندگی و دیگر کارها را به دیگران گوشزد کنم.
 31. بیشتر اوقات خوشحالم.
 32. فردی هستم که اگر قرار باشد یک شب با دیگران بیرون بروم دوست دارم من تصمیم بگیرم کدام فیلم را ببینیم یا کجا غذا بخوریم.
 33. بیشتر از هر کس دیگری با خودم مشکل دارم.
 34. از اطرافیانم باهوش‌تر،زرنگ‌تر و لایق‌تر هستم.
 35. دوست دارم مواقعی مانند سفر یا تفریحات را تحت کنترل داشته باشم.
 36. گاهی اوقات احساس می‌کنم فرد به‌دردنخوري هستم.
 37. معتقدم باید کودکان و در کل همه افراد را در مورد مسایلی مانند این‌که چقدر غذا در بشقاب بکشند، چقدر غذا بخورند یا چه غذایی را انتخاب کنند راهنمایی و کنترل کنم.
 38. به اعتقاد خویشاوندانم من در خانواده فرد مهم و تاثیرگذاری هستم.
 39. معمولا من تعیین می‌کنم کدام کانال تلویزیون را تماشا کنیم.
 40. کنترل امور خانه در دستان من است.
 41. انتقاد به شدت مرا آزار می‌دهد.
 42. معمولا در بازی‌ها پیروز می‌شوم.
 43. به سادگی خسته نمی‌شوم.

با این‌ه این آزمون از 43 مورد تشکیل شده اما تنها پاسخ 21 مورد در تعیین نتیجه نهایی آزمون کاربرد دارد.

برای محاسبه امتیاز نهایی‌تان تنها پاسخ‌های مثبتی که به سوالات

40، 2،3،7،9،10،12،15،17،18،19،21،24،28،29،30،32،35،37،38،39، داده‌اید را با یکدیگر جمع بزنید.

این تست برای تشخیص شخصیت افراد در نظر گرفته شده است و اصلی‌ترین گروه‌هاي شخصیتی که در این تست مورد ارزیابی قرار می‌گیرند افراد جاه‌طلب، بی‌صبر، خشن و تندخویی هستند که دايم درصدد کنترل کردن اطرافیان و اعضای خانواده‌شان هستند. چنین افرادی عمدتا در اجتماع مشکلات بسیاری ایجاد کرده و بیش از دیگر گروه‌های شخصیتی در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. البته روان‌شناسان معتقدند ویژگی‌های اخلاقی دیگری نیز شخصیت این افراد را می‌سازد که تمام آنها ناخوشایند، آزاردهنده و خشونت‌آمیز نیستند. در حقیقت این افراد بیش از دیگر گروه‌های شخصیتی خواهان پیروزي و موفقیت در تحصیل و حرفه‌شان هستند. این افراد سریع‌تر از سایرین می‌توانند موقعیت‌های ناامیدکننده و شرایطی که امیدی به پیروزی در آنها نیست را تشخیص دهند. لازم به ذکر است که در شخصیت این افراد ویژگی‌های مثبت بسیاری می‌توان یافت اما به طور کلی این افراد تمایلی به ابراز چهره مهربان و دوست‌داشتنی خود ندارند حتی زمانی که به مشکلی برخورد می‌کنند کمتر برای تغییر عادات ناپسند خود تلاش می‌کنند.

در تحقیقاتی که طی سالیان گذشته تاکنون صورت گرفته روان‌شناسان توانسته‌اند شواهد بسیاری به دست آورند که همگی نشان‌دهنده این واقعیت هستند که خشونت و عصبانیت از مهم‌ترین و بارزترین ویژگی‌هایی است که شخصیت این افراد را تشکیل می‌دهد شاید این افراد از خشونت برای اثبات قدرت خود استفاده کرده و از این ویژگی کمک می‌گیرند تا دیگران را وادار به انجام آن‌چه خود می‌خواهند می‌کنند و همین ویژگی برای این افراد و اطرافیان آنها مشکل‌ساز می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد در این آزمون تنها 21 مورد برای محاسبه امتیاز نهایی کاربرد دارد و بقیه 22 سوال برای منحرف کردن ذهن خواننده از ماهیت واقعی تست است. این روشی است که در بسیاری از آزمون‌ها تکرار می‌شود چراکه اگر افراد بدانند که تست دقیقا قصد سنجیدن کدام ویژگی را دارد و کدام سوالات به این موضوع می‌پردازند ناخودآگاه سعی می‌کنند طوری به سوالات پاسخ دهند که در نهایت نتیجه دلخواه خود را به دست آورند.

طبق یافته‌های محققان بین ویژگی‌های اخلاقی این گروه شخصیتی و بیماری‌های قلبی رابطه مستقیم وجود دارد و چنین خلقیاتی موجب بروز بیماری‌های عصبی به‌خصوص مشکلات قلبی می‌شود. یکی از رایج ترین شکایات زنان و مردانی که به روان‌شناسان و مشاوران خانواده مراجعه می‌کنند این است که همسرانشان بیش از حد آنها را کنترل می‌کنند. افرادی که در این آزمون امتیازی بالای 11 کسب کرده‌اند معمولا مایلند برای دیگران تصمیم بگیرند و در تصمیمات بزرگ شخصا وارد عمل شوند. این افراد می‌خواهند خود تعیین کنند کجا زندگی کنند یا چگونه فرزندشان را تربیت کنند، دوست دارند نه تنها بر افراد خانواده بلکه بر هر فرد و گروه دیگری تسلط و مدیریت داشته و برای آنها تصمیم‌گیری کنند. این افراد باید تعیین کنند اعضای خانواده چه فیلمی ببینند، به کدام رستوران بروند، برای سفر کدام شهر را انتخاب کنند. در محل کار دايم همکارانشان را کنترل می‌کنند و به آنها امر و نهی می‌کنند حتی زمانی که خودشان هم می‌دانند همکار آنها به مراتب توانایی‌های بیشتر و بالاتری دارد. به همین دلیل است که زندگی با چنین افرادی بسیار دشوار و گاهی تحمل‌ناپذیر است.

اگر شما در این آزمون امتیاز بالایی کسب کرده‌اید بدانید که اطرافیانتان از این‌که باید دايم کارها را مطابق میل شما انجام دهند آزرده‌اند و تا زمانی که در رفتارتان تغییراتی ایجاد نکنید با مشکلات مختلفی در روابطتان مواجه خواهید شد و ارتباطات شما با اقوام و دوستان و همکارانتان به این دلیل که شما هميشه سعی در کنترل آنها دارید آسیب می‌بیند. نیاز شدید شما به تحت کنترل درآوردن تمام افراد و اوضاع موجب می‌شود از درک نیازها، احساسات و عقاید دیگران غافل بمانید. افرادی مانند شما تمایلی به تبادل عقاید و نظرات خود با دیگران ندارند چراکه حتی جریان گفت‌وگو و نتیجه آن باید مطابق میل آنها باشد.

زمانی که کسی قصد کنترل دايمی دیگران را داشته باشد به سختی می‌تواند شرایط و موقعیت آنها را دیده و درک كند و در نتیجه چنین رفتارهایی هرگز نمی‌تواند روابطی گرم و صمیمانه و سرشار از درک متقابل را تجربه كند. اما متاسفانه واقعیت تلخی وجود دارد: اگر شما در این آزمون امتیاز بالایی کسب کرده‌اید تغییر شیوه زندگی و رفتار برایتان چندان ساده نیست حتی برای افرادی که مشکلات قلبی را به دلیل این شیوه زندگی و خلق‌وخو تجربه کرده‌اند تغییر شخصیتی دشوار است هرچند که این افراد می‌دانند این تغییر برای انتخاب بزرگی بین مرگ و زندگی است.

اولین قدم برای ایجاد تغییر این است که بفهمید تمایل شما به کنترل کردن دیگران تا چه حد بر روابط شما با دیگران تاثیر منفی دارد. به راحتی با دوستان، اطرافیان و مهم‌تر از همه همسرتان صحبت کنید و از آنها بخواهید احساس خود را نسبت به رفتارهای شما در اختیارتان بگذارند. به یاد داشته باشید که به صحبت‌های آنها به آرامی گوش داده و نظراتشان را بپذیرید. خودتان را کنترل کنید چراکه عصبانیت شما آنها را می‌ترساند و شما را از نتیجه‌ای که می‌خواهید دور می‌کند. انتقادهای آنها مسیری را که شما در تلاش برای پیمودن آن هستید، هموارتر می‌کند. آرام و صبور باشید و به هرچه می‌گویند گوش دهید. زمانی که احساس آمادگی کردید کار را با کوچک‌ترین مسایل آغاز کنید.

 

 

از فرزندتان یا کودک دیگری بخواهید روبه‌روی شما یک پازل بسازد یا نقاشی کند و شما در کار او دخالت نکنید، سعی کنید سکوت کرده و دايم به او نگویید چگونه پیش برود. راهنمایی‌های شما به کودک کمک کرده و او را سریع‌تر به نتیجه می‌رساند اما هدفتان را فراموش نکنید. هدف شما کمک به خود و اصلاح خودتان است نه آن کودک. از همسرتان بخواهید برای بعدازظهر یک روز تعطیل برنامه‌ریزی کرده و فیلم یا رستورانی را انتخاب کند و شما بدون این‌که نظر شخصي‌تان را به او تحمیل کنید با خوشحالی تا انتهای شب را بگذرانید. حتی اگر در روزنامه خوانده بودید این فیلم جالب و سرگرم‌کننده نیست نظری ندهید و فقط به انتخاب همسرتان احترام بگذارید. فقط یک بعدازظهر کسی یا چیزی را کنترل نکنید و اجازه دهید امور مطابق میل فردی غیر از شما پیش بروند.

سعی کنید بپذیرید در زندگی موقعیت‌هایی وجود دارد که شما نمی‌توانید آنها را کنترل كنید. اگر نمی‌توانید با همسرتان به توافق برسید که چه گیاهی را در باغچه منزلتان بکارید او را مجبور به انتخاب گیاه مورد علاقه خودتان نکنید، شما گیاه دلخواه خودتان را بکارید و اجازه دهید او نیز گیاه دلخواه خودش را بکارد.

کاملا حق با شماست، چنین تغییری برایتان دشوار و نیازمند تلاش بسیاری است. بايد از این به بعد قوانین جدید وضع کنید اما برای خودتان نه دیگران ولی مطمئن باشید پاداش بزرگی دریافت خواهید کرد. نه تنها درگیری‌ها و مشاجرات زندگیتان کمتر خواهد شد بلکه به سلامتی نیز نزدیک‌تر می‌شوید و مهم‌تر از همه این‌که پس از این تغییرات روابط جدید، بهتر و شیرین‌تری را تجربه خواهید کرد. روابطی که در آن حقوق طرفین ارزشمند بوده و احترام متقابل و آرامش وجود دارد.

از هم اکنون دست به کار شده و هرگز ناامید نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code