آیا برای تغییر کار آماده هستید؟

چهارسال قبل وقتی به‌عنوان ویراستار یک روزنامه کارش را آغاز کرد، بسیار مشتاق بود و تلاش می‌کرد که حتما موفق شود؛ اما اکنون دیگر نمی‌تواند برای مدت طولانی پشت میزش بنشیند. او  مدام با همکارانش صحبت می‌کند، از صحبت درمورد تغییر کار و شروع حرفه‌ای جدید لذت می‌برد، دوست دارد دیر به محل کار برود و زود بازگردد و یا به‌جای کارکردن، به سفر و گردش و تفریح برود.

براساس تحقیقات نارضایتی از کار یکی از مشکلات بسیار شایع میان افراد است. همچنین هرچه رتبه فردی در محل کارش پایین‌تر باشد، میزان نارضایتی او از کار نیز بیشتر خواهد بود. طبق آمارها بیش از ۵۰درصد افراد از شغل و محل کارشان ‌ناراضی هستند که این وضعیت موجب می‌شود فرد نتواند از زندگی شخصی و حتی خودش رضایت داشته باشد و درصورتی‌که این شرایط ادامه پیدا کند، وی دچار افسردگی و بسیاری مشکلات روحی دیگر خواهد شد. میزان اضطراب‌های چنین فردی بیشتر از افرادی است که از کارشان رضایت دارند؛ چراکه این افراد تمرکز کافی برای انجام کارهایشان ندارند و مسلما بارهاوبارها با مشکلاتی مواجه می‌شوند که خودشان به دلیل بی‌توجهی و بی‌دقتی به کارهایی که باید انجام دهند، برای خود ایجاد می‌کنند. همین مسئله موجب نارضایتی کارفرما شده و برای آنان تنبیه و کسر حقوق درپی خواهد داشت و تمام این عوامل موجب نارضایتی هرچه بیشتر آن‌ها از کارشان را فراهم می‌کند.

آیا شما شاغلید؟ آیا از کاری که انجام می‌دهید رضایت دارید؟ آیا محل کار و همکارانتان را دوست دارید؟ و یا برعکس دوست دارید هرچه زودتر کارتان را تغییر دهید؟

با پاسخ به سوالات آزمون زیر  متوجه می‌شوید که آیا آماده تغییر کار هستید یا نه.

 • ظرف شش ماه گذشته، نسبت به قبل اشتباهات بیشتری مرتکب شده‌ام.

صحیح     غلط

 

 • روزهایی که خانه هستم بیمار نمی‌شوم، اما روزهایی که باید به محل کارم بروم گرفتار مشکلاتی از قبیل سردرد، دل‌درد و گرفتگی عضلات می‌شوم.

صحیح     غلط

 

 • در محل کارم هیچ هیجان مثبتی وجود ندارد.

صحیح     غلط

 

 • سال گذشته پنج مهارت جدید آموختم تا در کارم موفق‌تر باشم.

صحیح     غلط

 

 • هنگامی‌که با دوستانم هستم، خیلی کم درمورد کار صحبت می‌کنم.

صحیح     غلط

 

 • معمولا دوست ندارم اوقات‌فراغتم را با همکارانم بگذرانم.

صحیح     غلط

 

 • به‌خاطر کاری که انجام می‌دهم، دستمزد کمی ‌می‌گیرم؛ اما در محل کارم احساس امنیت می‌کنم.

صحیح     غلط

 

 • دوست ندارم در خانه به کار و همکارانم فکر کنم.

صحیح     غلط

 

 • علاقه‌ای ندارم درمورد زمینه کاری اطلاعات بیشتری کسب کنم یا اخبار مربوط به کارم را بخوانم.

صحیح     غلط

 

 • به‌ندرت به‌دنبال ایده‌هایی برای پیشرفت در کارم هستم.

صحیح     غلط

اکنون برای هر سوالی که گزینه صحیح را انتخاب کرده‌اید یک امتیاز برای خود درنظر بگیرید، به استثنا مورد ۴ که اگر گزینه غلط را انتخاب کرده‌اید یک امتیاز به خود بدهید.

امتیاز ۰ تا ۴: کار شما با علایق و مهارت‌هایتان هماهنگ است، محیط کاری خوبی دارید، از میزان حقوق و حجم کاری‌تان شکایتی ندارید و به همین دلیل از کارتان رضایت دارید. با شرایط کنونی و درصورتی‌که این وضعیت ادامه پیدا کند، احتمال موفقیت شما درکارتان وجود دارد.

امتیاز ۵ تا ۷: میزان سازگاری و رضایت از کار در شما درحد میانه است، اما جای پیشرفت دارید. به نظرتان به میزان لازم برای موفقیت در کارتان تلاش کرده‌اید؟ اگر کم‌کاری کرده‌اید، با کمی‌ تلاش بیشتر و بالابردن مهارت، می‌توانید در کارتان موفق‌تر شوید و از آن بیشتر لذت ببرید.

امتیاز ۸ و بیشتر: کاری که انجام می‌دهید برای شما مناسب نیست. به نظر می‌رسد آماده هستید که کارتان را تغییر دهید. حتما با یک مشاور کاری صحبت کنید تا هرچه سریع‌تر از شرایط کنونی که آزارتان می‌دهد رها شده و رضایت کاری را تجربه کنید.

اگر احساس می‌کنید هنگامی‌که در محل کارتان هستید یا شب قبل از رفتن به محل کار و یا وقتی‌که به کارتان فکر می‌کنید مضطرب می‌شوید، مانند گذشته دیگر اشتیاقی به کارکردن ندارید، در محل کار احساس افسردگی و کسالت می‌کنید و یا مدام عصبانی و کلافه هستید، باید شرایط کاری‌تان را بازنگری کنید. گاهی برخی افراد شب قبل و یا صبح روزی که باید به محل کارشان بروند احساس سرماخوردگی می‌کنند و شب که به خانه باز می‌گردند، حالشان بهتر می‌شود. این حالت نیز از نشانه‌های بارز دل‌زدگی از کاری است که انجام می‌دهند. اگر حس می‌کنید در کاری که مشغول آن هستید جایی برای پیشرفت ندارید و آینده‌ای برای خود نمی‌بینید باید کارتان را تغییر دهید. نارضایتی از کار گاهی عوارض جبران‌ناپذیر روحی و روانی بر افراد می‌گذارد. به یاد داشته باشید که خستگی‌های گاه‌به‌گاه نشانه نارضایتی از کار نیست، چنین حالاتی با یک مرخصی یا سفر کوتاه برطرف می‌شوند. اما اگر متوجه شده‌اید مدتی طولانی است که از کارتان ناراضی هستید یا حتی از آن عذاب می‌کشید، باید آن را تغییر دهید.

اگر تصمیم گرفته‌اید کارتان را تغییر دهید، به این نکته بسیار توجه کنید که گاهی‌اوقات درگیری‌های ذهنی و خستگی از زندگی روزانه و یا مشکلات پیچیده‌ای که در زندگی دارید، موجب می‌شود حوصله هیچ‌چیز و هیچ کاری را نداشته باشید و از هر کاری خسته شوید؛ بنابراین توجه کنید احساس خستگی و دل‌زدگی شما ناشی از مشکلات زندگی نباشد و آن را به‌اشتباه به کارتان نسبت ندهید.

مشاوران توصیه می‌کنند اگر در شرایط زیر هستید بهتر است برای تغییر کار اقدام کنید:

 • اگر اهداف شما با اهداف شرکت همخوانی ندارد.
 • اگر قصد تغییر کار دارید، بهترین زمان بعد از با موفقیت به‌پایان‌رساندن چند پروژه کاری است؛ چون این موفقیت احتمال موفقیت شما در مصاحبه‌های کاری بعدی را بالاتر می‌برد و موجب می‌شود شرکت جدید دید بهتری نسبت به شما داشته باشد.
 • اگر مدت زیادی است که در شرکت کنونی مشغول به‌کار هستید و پیشرفت چندانی ندارید.
 • اگر با همکارانتان بیش‌از‌‌حد درگیری دارید و از بودن با آن‌ها در عذابید.

همچنین به این نکات توجه داشته باشید که:

 • اگر هنوز کار جدیدی پیدا نکرده‌اید و بعد از ترک کار فعلی می‌خواهید دنبال کار دیگری بگردید، عجله نکنید. اگر به درآمد ناشی از کاری فعلی‌تان نیاز دارید، نباید موقعیت کاری فعلی‌تان را از دست بدهید، بلکه ابتدا کار بهتری پیدا کنید و زمانی‌که از آن مطمئن شدید، از محل فعلی استعفا بدهید.
 • اکنون که از این شرایط خسته و دل‌زده هستید، فکر می‌کنید هرجا بروید شما را استخدام می‌کنند و موقعیت‌های بسیاری برایتان وجود دارد، اما باید بدانید واقعیت با تصور شما بسیار متفاوت است؛ پس ابتدا از آینده خود مطمئن شده و بعد دست‌به‌کار شوید. شاید موقعیت‌های بسیاری وجود داشته باشد، اما همه آن‌ها مناسب شما نیستند.
 • اگر استعدادها و توانایی‌هایتان در محل کارتان نادیده گرفته می‌شود، به شما فرصت ابراز وجود داده نمی‌شود، محدودتان می‌کنند و حس می‌کنید که محیط کارتان موجب شده است شورونشاط زندگی و انگیزه‌تان را از دست بدهید، حتما به‌دنبال کار دیگری باشید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code