آنکه می سوزد عروس زاگرس است

آنکه می سوزد عروس زاگرس است

عصر روز پنجشنبه بود که آتش در منطقه حفاظت‌شده خائیز زبانه کشید و به سرعت مرزها را یکی پس از دیگری در نوردید. شنیده ها حاکی از آن است که آتش ابتدا تنها چند نقطه کوچک از خائیز را درگیر کرده، اما با بی توجهی عجیب، آتش سوزی از بهبهان به دهدشت و کهگیلویه و بویراحمد رسید. در ادامه به دلیل کمبود نیرو و تجهیزات، آتش در سراسر منطقه زبانه کشید و فاجعه ای عظیم به‌بارآورد.

در این آتش سوزی، مراتع و جنگل‌های خائیز کهگیلویه و بویراحمد، معمولان پلدختر در لرستان، بهاباد استان یزد، کوه سیاه دشتستان بوشهر، منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل بخش باینگان از توابع پاوه و سرپل ذهاب کرمانشاه و خوزستان شعله ور شدند.

بر اساس ارزیابی‌های اولیه بیشترین آسیب به منطقه خائیز کهگیلویه و بویراحمد وارد شده، زیرا آتش بیش از ۲۵۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع این منطقه حفاظت‌شده را طعمه خود کرده است. از سوی دیگر علاوه بر آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده خائیز  در استان کهگیلویه و بویراحمد که همچنان ادامه دارد، جنگل‌ها و مراتع منطقه دیل در شهرستان گچساران نیز از روز جمعه ۹ خرداد دچار آتش‌سوزی شده است. بخش عمده آتش‌سوزی در مناطق مرتفع بوده و به همین دلیل مهار آتش برای امدادگران بسیار سخت شده است.

رنج کمبود امکانات

وقوع آتش سوزی محدود به سرزمین خاصی نیست. هر ساله و خصوصا در فصول گرم اخبار مختلفی از آتش سوزی جنگل ها به دلایل مختلف در سراسر جهان منتشر می شود. اما حادثه چند ماه پیش در استرالیا به همه نشان داد که تفاوت میان داشتن تجهیزات و فقدان آن در مهار زبانه های آتش تا چه اندازه می تواند موثر باشد. در حادثه اخیر زاگرس آن گونه که در خبرها آمده است، محیط‌بانان با دست خالی از بلوط‌های زاگرس دفاع می‌کنند. دو بالگردی که برای نجات آمده بودند به دلیل نقص فنی کار را نیمه‌تمام گذاشتند. مسئولان دلیل این ماجرا و گسترش آتش از استانی به استان دیگر را به گردن کم‌کاری مسئولان استان های دیگر می‌اندازند و همزمان جنگل پشت جنگل و حیوان و جانور یکی پس از دیگری به خاکستر بدل می شوند. تا این این لحظه درختان بلوط، ارزن و بادام‌های کوهی زیادی از بین رفته‌اند،  درختانی که اصلی‌ترین پوشش گیاهی این منطقه را کل دادهاند. همچنین حیوانات زیادی از جمله پلنگ، سنجاب، بزهای کوهی، آهو، گراز، جغد و سایر پرندگان مختلف و گونه‌های جانوری دیگری زندگی می‌کنند که بسیاری از آنان در حادثه اخیر از بین رفته اند.

محمد داس‌مه، دبیر کمیته حقوقی انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌ زیست استان خوزستان و از وکلای محیط ‌زیستی این استان درباره آتش سوزی در مناطق حفاظت‌شده خائیز گفت: “اگر دمنده و آتش‌کوب داشتیم، می‌توانستیم زمانی که آتش در پایین دست و روی سطح زمین بود آن را مهار کنیم ولی متاسفانه اهمال‌کاری مسئولان سبب شد که آتش وسعت گیرد و به منطقه حفاظت‌شده خائیز برسد.”

علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز در گفتگو با روزنامه شهروند گفته: “تعداد بالای موارد آتش‌سوزی باعث شده نیروها در استان‌های مختلف ٢٤ساعته درگیر آتش باشند.”

مقصود وی، چند آتش‌سوزی است که دامنه گسترده‌ای پیدا کرده‌ و وزش باد سبب شده تا شعله ها به صخره‌ها و مناطق کوهستانی کشیده شوند؛ این اتفاق نیاز به تجهیزات اطفای حریق هوایی را بار دیگر مطرح کرده و انتقاد به سازمان برنامه‌وبودجه و نبود بالگرد آب‌پاش را بر سر زبان‌ها انداخته است.

گفتنی است که جنگل‌های زاگرس با وسعت بیش از پنج‌میلیون هکتار یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های ایران هستند و تامین چهل درصد از آب کشور، تنوع زیستی جانوری و گیاهی بالا، اهمیت در تعدیل آب‌و‌هوا و اثرات اقلیمی، حفظ منابع خاک و جلوگیری از فرسایش از جمله کارکردهای این جنگل‌ها است.

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code