زندگی

صفر تا صد آموزش مدیتیشن قدم به قدم برای افراد مبتدی

آموزش مدیتیشن

آموزش مدیتیشن

آموزش مدیتیشن، همان آموزش ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی توانایی اساسی انسان برای حضور کامل، آگاهی از مکان و کارهایی است که انجام می‌دهد. آموزش مدیتیشن افراد را ترغیب می کند تا از قدرت و تعادل حاصل از تمرین برای یادگیری نحوه مدیریت ذهن خود استفاده کنند.

در واقع هدف از مدیتیشن بیدار شدن با عملکردهای درونی فرایندهای ذهنی، عاطفی و جسمی است.

همه آنچه که باید در مورد آموزش مدیتیشن بدانید

آموزش مدیتیشن، همان آموزش ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی توانایی اساسی انسان برای حضور کامل، آگاهی از مکان و کارهایی است که انجام می‌دهد. گاهی آنچه در اطرافمان رخ می دهد، ما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، طوریکه تا مدت‌ها از خود غافل می‌شویم.

ذهن آگاهی چیزی است که همه ما به طور طبیعی از آن برخوردار هستیم، اما وقتی روزانه آن را تمرین می‌کنیم به راحتی در دسترس ما قرار می‌گیرد. تحقیقات فزاینده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند، هنگامی که مغز برای هوشیاری آموزش داده می‌شود، ساختار فیزیکی مغز خود را بازسازی می‌کند.

در واقع هدف از مدیتیشن بیدار شدن با عملکردهای درونی فرایندهای ذهنی، عاطفی و جسمی است. آموزش مدیتیشن افراد را ترغیب می‌کند تا از قدرت و تعادل حاصل از تمرین برای یادگیری نحوه مدیریت ذهن خود استفاده کنند.

ذهن می‌تواند بزرگترین دوست یا بزرگترین دشمن ما باشد، همچنین ذهن می‌تواند منشاء بسیاری از مشکلات یا راه حل مشکلات ما باشد. کمک به افراد در ایجاد روابط مثبت و آگاهانه با ذهنشان یک هدیه عالی است.

این رابطه مثبت با ذهن، اساس سلامتی و خوشبختی واقعی است. بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که آموزش مدیتیشن را به صورت پیشرفته دنبال می‌کنند، در سطح متفاوتی از آگاهی عمل کنند و این در امواج مغزی آنها نشان داده شده است.

همچنین تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تمرین و آموزش مدیتیشن به طور منظم ممکن است انعطاف پذیری و تمرکز ذهنی را تقویت کند و محافظت قدرتمندی در برابر زوال شناختی ایجاد کند.

اصول تمرین و آموزش مدیتیشن

آموزش مدیتیشن به شکل صحیح به ما کمک می‌کند تا بین خود و واکنش‌های خود فاصله بیندازیم و پاسخ‌های شرطی خود را در هم بشکنیم. در زیر به اصول صحیح تمرین و آموزش مدیتیشن اشاره شده است.

 • زمانی مناسب به آموزش اختصاص دهید

برای دسترسی به مهارت‌های ذهن آگاهی از طریق مدیتیشن شما به کوسن، نیمکت مدیتیشن یا هر نوع تجهیزات خاصی احتیاج ندارید، فقط باید کمی وقت بگذارید و مکان ساکتی را انتخاب کنید.

 • لحظه فعلی را همانطور که هست مشاهده کنید

هدف  از انجام تمرینات مدیتیشن، خاموش کردن ذهن یا تلاش برای دستیابی به یک آرامش ابدی نیست. هدف ساده است. شما باید از طریق تمرینات بدون قضاوت، به لحظه حال توجه کنید. این ساده‌تر از آنچه هست، که فکر می‌کنید.

 • خود را از قضاوت‌ها نجات دهید

وقتی متوجه می‌شوید که قضاوت‌هایی در حین تمرین و آموزش مدیتیشن به وجود می‌آیند، باید قضاوت‌های ذهنی را یادداشت کرده و آنها را از بین ببرید.

 • بازگشت به مشاهده لحظه فعلی همانطور که هست

ذهن ما غالباً در فکر فرو می‌رود. به همین دلیل آموزش مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا بارها و بارها به لحظه فعلی برگردید.

 • با ذهن سرگردان خود مهربان باشید

خودتان را در مورد هرگونه افکار قضاوت نکنید. فقط تشخیص دهید که چه موقع ذهن شما دور شده است و آن را به آرامی برگردانید. انجام این تمرین کار آسانی نیست. به مرور زمان و تمرینات مکرر شما می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. با شجاعت آن را انجام دهید تا در نهایت از مشاهده نتایج لذت ببرید.

 

صفر تا صد آموزش مدیتیشن

تمرین و آموزش مدیتیشن به طور منظم ممکن است انعطاف پذیری و تمرکز ذهنی را تقویت کند.

مراحل آموزش مدیتیشن به چه صورت است؟

مدیتیشن بر نفس متمرکز است. نه به این دلیل که چیز خاصی در آن وجود دارد، بلکه به این دلیل که احساس جسمی تنفس همیشه در لحظه وجود دارد و می‌توانید از آن به عنوان لنگر لحظه فعلی استفاده کنید.

در طول تمرین ممکن است درگیر افکار، عواطف و صداها شوید. هر کجا که ذهن شما منحرف می‌شود، دوباره به نفس بعدی برگردید. حتی اگر فقط این یک بار اتفاق بیفتد، مشکلی نیست.

مدیتیشن موجب می‌شود تا بتوانید قدرت تمرکز خود را بالا ببرید. برای این منظور شما باید به درستی آموزش مدیتیشن را دریافت کنید. آموزش مدیتیشن مرحله به مرحله در زیر آورده شده است.

 1. راحت بنشیند

  مکانی را پیدا کنید که یک تشک، صندلی ثابت، محکم و راحت داشته باشد. این شرایط باید به نحوی باشد که شما هنگام نشستن احساس راحتی کامل داشته باشید.

 1. هنگام نشستن پاهای خود را در وضعیت مناسب قرار دهید

  اگر روی کوسن یا تشک می‌نشینید، پاها را در مقابل خود به صورت صلیب قرار دهید. اگر روی صندلی هستید، کف پاها را روی زمین قرار دهید.

 1. صاف بایستید

قسمت بالاتنه خود را صاف کنید، اما خود را سفت نگه ندارید. ستون فقرات شما دارای انحنای طبیعی است. بنابراین نباید به آن فشار زیادی وارد کنید.

 1. به نحوه قرار گرفتن بازوهای خود دقت کنید

بازوهای خود را در حالت درست نگه دارید. آنها را موازی با بالاتنه قرار دهید. کف دست ها را روی پاها و هرجایی که طبیعی‌ترین حالت را احساس می‌کنید، قرار دهید.

 1. نگاه خود را تنظیم کنید

چانه خود را کمی رها کنید و بگذارید نگاهتان به آرامی به سمت پایین بیفتد. بستن چشم لازم نیست. شما می‌توانید به راحتی روی آنچه که در مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود، تمرکز کنید.

 1. نفس خود را احساس کنید

  توجه خود را به احساس جسمی تنفس جلب کنید. شما باید همه توجه خود را به حرکت هوا از طریق بینی یا دهان، بالا و پایین رفتن شکم یا سینه معطوف کنید.

 1. توجه داشته باشید که چه زمانی ذهن از نفس دور می‌ماند

به زمان انحراف ذهن از نفس‌تان توجه کنید. شما ممکن است ناخواسته که نفس را رها می‌کنید، ذهنتان در جاهای دیگر سرگردان شود. نگران نباشید، نیازی به انسداد یا حذف تفکر نیست. وقتی متوجه شدید ذهنتان سرگردان است به آرامی توجه خود را به نفس برگردانید.

 1. در مورد ذهن سرگردان خود مهربان باشید

هنگام آموزش مدیتیشن ممکن است ذهن خود را به طور مداوم سرگردان ببینید. این طبیعی است. به جای اینکه با افکار خود مبارزه کنید، بدون واکنش نشان دادن، آنها را مشاهده کنید.

فقط بنشینید و بارها و بارها، بدون قضاوت و انتظار، به نفس خود برگردید. وقتی آماده شدید، چشمان و نگاه خود را به آرامی بلند کنید، اگر چشمانتان بسته است، آنها را باز کنید. لحظه ای وقت بگذارید و متوجه هر صدایی در محیط شوید. به احساس بدن، افکار و احساسات خود توجه کنید.

نکات آموزش مدیتیشن

ذهن ما غالباً در فکر فرو می‌رود. به همین دلیل آموزش مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا بارها و بارها به لحظه فعلی برگردید.

چه مدت آموزش مدیتیشن برای بهره مندی از اثرات آن زمان لازم دارد ؟

آموزش‌های مختلف مدیتیشن، تمرکز بر افزایش آگاهی، تنفس کندتر و افزایش پذیرش را تشویق می‌کنند. همانطور که گفته شد، مدیتیشن، تمرین و عملی متمرکز بر نتایج نیست. در واقع، تثبیت بیش از حد بر روی نتایج می‌تواند اضطراب را تحریک کند و مزایای مدیتیشن را تضعیف نماید.

با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می‌دهند که مدیتیشن می‌تواند خیلی سریع کار کند و اثر گذار باشد. معمولاً پزشکان مطالعات مربوط به مدیتیشن را هفته‌ها یا ماه‌ها دنبال می‌کنند. بسیاری از پزشکان بهبود فوری به دنبال یک جلسه آموزش مدیتیشن را گزارش می‌دهند.

به چند جلسه آموزش مدیتیشن نیاز است؟

انتخاب مدیتیشن هر روز در هر ساعت به شما کمک می‌کند تا آن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. پاسخ درستی برای سوال ذکر شده وجود ندارد. در واقع بحث اصلی  این است که انجام مدیتیشن بهتر از عدم انجام آموزش و تمرینات است.

بنابراین، اگر شخصی فقط یک بار در هفته قادر به انجام تمرینات در این زمینه است، نباید ناامید شود و آموزش را متوقف کند. در حقیقت این نباید مانعی برای آزمایش درمانی او باشد.

افراد می‌توانند با چند جلسه در هفته شروع به کار کنند و سپس تمرینات مدیتیشن را روزانه تا یک جلسه انجام دهند. در هر روز حدود یک ساعت می‌توان مدیتیشن را به عادتی تبدیل کرد، که به راحتی بتوان آن را در برنامه روزانه زندگی خود قرار داد.

اگر مدیتیشن مفید باشد، افزایش دفعات آموزش و تکرار به دوبار یا بیشتر در روز توصیه می‌شود. استفاده از این نوع تمرینات برای درمان استرس در هر زمان که لازم باشد، مفید خواهند بود.

نکات تکمیلی آموزش مدیتیشن

 • مدیتیشن یک کار فرایند محور است که بر لحظه تمرکز دارد و تاکیدی بر نتایج ندارد. بنابراین در مدیتیشن لذت بردن از لحظه راز موفقیت است. مدیتیشن زمانی خوب عمل می‌کند که بتواند شما را در دستیابی به این هدف کمک نماید.
 • افراد نباید در مورد خوب یا بد بودن جلسه قضاوت کنند. آنها باید به سادگی در لحظه باقی بمانند و تمام توجه خود را به لحظه ای که در آن قرار دارند، معطوف نمایند.
 • مدیتیشن مهارتی است که تسلط آن به زمان نیاز دارد. برخی از افراد هنگام اولین تلاش برای مراقبه احساس ناامیدی و حتی عصبانیت می‌کنند. حضور در لحظه فعلی می‌تواند چالش برانگیز باشد، همچنین تمرکز روی یک مانترا تنها بدون اینکه حواس شما پرت شود، ممکن است سخت باشد، اما جای نگرانی نیست. به مرور و با تمرین بیشتر این اهداف تحقق می‌یابند.
 • عکس العمل و میزان رضایت هرچه باشد، فرد باید آموزش مدیتیشن خود را ادامه دهد. نکته اصلی پذیرفتن افکاری است که بدون قضاوت و عصبانیت ظاهر می‌شوند.
 • افراد مبتدی برای ادامه مسیر و ثبات در تمرینات خود بهتر است، در کلاس‌های آموزش مدیتیشن شرکت کنند، تا از حمایت و راهنمایی اساتید این رشته بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code