آشتي با زمان (۲)

آشتي با زمان (۲)

سيمين موحد

تمرين

آشتي با زمان، پاداش‌هاي بسيار به همراه دارد. اين هفته آشتي با زمان را تمرين كن و پاداش‌هايش را درو كن.

۱- تمرين كن كه هر روز در برابر يكي از مهم‌ترين قاتلان وقت يعني صحبت تلفني بيش از حد و بي‌هدف، تماشاي تلويزيون، غيبت و بدگويي از ديگران و قضاوت كردن در مورد ديگران ايستادگي كني. يكي از روزهاي هفته فقط تماس‌هاي تلفني ضروري برقرار كن و زمان آن را به حداقل لازم كاهش بده. روز ديگر از اين كه صرفا پاي تلويزيون بنشيني و هر چيزي را كه هر كانالي پخش مي‌كرد تماشا كني خودداري كن. روز بعد از شركت در غيبت و بدگويي از ديگران خودداري كن و يك روز هم مطلقا درباره كارها يا شخصيت ديگران قضاوت نكن. اگر خوب دقت كني مي‌بيني كه بيشتر صحبت‌هاي ما با ديگران به قضاوت كردن مي‌گذرد. وقتي كم‌كم اين عادت را كنار بگذاري مي‌بيني كه مقدار زيادي “وقت” پس‌انداز كرده‌اي. يك روز كامل يا چند ساعتي روزه “سكوت” بگير و موجودي “پس‌انداز وقت” خودت را بالاتر ببر.

۲- اولويت‌هايت را تعيين كن. هم اهداف و اولويت‌هاي بلندمدت و هم كوتاه‌مدت. هر روز مهم‌ترين كار آن روز را اول انجام بده. كارهاي خيلي زيادي براي هر روز تعيين نكن تا از انجام نشدنشان مايوس نشوي.

۳- هميشه روي كاري كه در دست داري كاملا تمركز كن تا در كمترين زمان ممكن و به بهترين نحو صورت بگيرد.

۴- خوش‌قولي را تمرين كن. يكي از بزرگ‌ترين هدردهنده‌هاي وقت، بدقولي ما يا ديگران است. براي وقت خودت و ديگران ارزش قائل باش.

۵- از قديم گفته‌اند “كار امروز را به فردا ميفكن”. اين هفته تمرين كن تا هر روز كاري را كه آن روز بايد انجام شود انجام بدهي و آن را به فردا موكول نكني.

۶- از قديم گفته‌اند “در هر كاري كه عجله كني بيشتر طول مي‌كشد”. تمرين كن تا در كارهايت شتاب‌زده نباشي تا به دوباره‌كاري نكشد. يكي از كارهايت را انتخاب كن و آن را از سر صبر و حوصله و با دقت و تمركز انجام بده، به اين ترتيب وقت‌ زيادي را صرفه‌جويي خواهي كرد.

۷- همه كارها را خودت انجام نده. خيلي از كارها را با يك تماس تلفني، يا با استفاده از كمك ديگران مي‌توان انجام داد. خيلي از چيزها را با پيك مي‌توان فرستاد. خيلي از مفاهيم را با اشاره‌اي مي‌توان رساند.

۸- گفته‌اند “وقت طلاست”. خيلي از ما براي طلا و پولمان بيشتر ارزش قائليم تا براي وقتمان. ما براي صرفه‌جويي در پولمان ساعت‌ها از وقتمان را صرف مي‌كنيم تا به آن طرف شهر برويم و كالايي را ارزان‌تر بخريم و به اين ترتيب طلاي وقتمان را به راحتي دور مي‌ريزيم. اين هفته تمرين كن و تا حد امكان اجناس مورد نيازت را از محل زندگي‌ات تهيه كن. هر چه نزديك‌تر بهتر. وقتي براي وقتت ارزش قائل باشي جهان هستي هم وقت بيشتري در اختيارت خواهد گذاشت.

۹- بي‌اغراق شايد بزرگ‌ترين تلف‌كننده وقت در عصر ارتباطات، استفاده نادرست از اينترنت باشد. اين ابزار بي‌نهايت ارزشمند ارتباطي امروز، چنان‌چه هدفمند و با زمان‌بندي دقيق مورد استفاده قرار نگيرد مي‌تواند سالانه صدها ساعت از اوقات گرانبهامان را تلف كند. جست‌جوهاي بي‌هدف، گپ زدن‌هاي همين‌طوري، باز كردن انواع اي‌ميل‌هايي كه جايزه‌هاي بزرگ را به ما وعده مي‌دهند، و ساير قاتلان وقت و انرژي و پول ما هر بار كه به اينترنت وصل مي‌شويم در كمين هستند. اين هفته تمرين كن تا اينترنت را به خدمت خود بگيري نه اين‌كه به خدمت آن درآيي. مدت زمان مشخصي را براي اين كار تعيين كن و به آن وفادار بمان.

موفقيت در آشتي با زمان است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code