زندگی

برای رسیدن به آرامش روحی چه کار هایی باید انجام دهید؟

آرامش روحی

آرامش روحی

گاهی زندگی خیلی پیچیده به نظر می‌رسد و احساس ناامیدی و فرسودگی بر فرد غلبه می‌کند. مواردی وجود دارند که می‌توانید برای از بین بردن تاثیرات منفی زندگی و پرورش آرامش روحی و روانی خود انجام دهید. راهنمایی درست در این زمینه به فرد کمک می‌کند، تا با ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی یا رفتار خود به این مهم دست پیدا کند.

چگونه می‌توان به آرامش روحی رسید؟

بسیاری از مردم نمی‌دانند برای رسیدن به آرامش روحی باید از کجا شروع کنند، به همین دلیل دچار سردرگمی و اضطراب می‌شوند. راهنمایی درست در این زمینه به فرد کمک می‌کند، تا با ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی یا رفتار خود به این مهم دست پیدا کند.

گاهی زندگی خیلی پیچیده به نظر می‌رسد و احساس ناامیدی و فرسودگی بر فرد غلبه می‌کند. این احساس می‌تواند برای هرکسی پیش بیاید. خوشبختانه مواردی وجود دارند که می‌توانید برای از بین بردن تاثیرات منفی زندگی و پرورش آرامش روحی و روانی خود انجام دهید.

در این مقاله نکات و راهکارهای رسیدن به آرامش روحی آورده شده است. با پیروی از این نکات می‌توانید جریان‌ها و اتفاقات زندگی خود را بهتر کنترل و مدیریت کرده و از  آرامش بیشتری در زندگی خود برخوردار شوید.

نکات و راهکارهای رسیدن به آرامش روحی

1. نفس عمیق بکشید

 تنفس یک فعالیت ساده به نظر می‌رسد، اما یکی از قدرتمندترین راه‌ها برای ایجاد آرامش خاطر است. احساسات و نفس کشیدن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اگر یاد بگیرید که عمیق‌تر و به طور مساوی و کامل، نفس بکشید، احساسات شما نیز آرام تر می‌شوند.

طبق مطالعات انجام شده، اقدامات تنفسی باعث کاهش کورتیزول و هورمون استرس می‌شوند. آنها همچنین قسمت استراحت سیستم عصبی را که به عنوان سیستم عصبی پاراسمپاتیک شناخته می‌شود، فعال می‌کنند. اقدامات زیر را برای برای صحیح نفس کشیدن انجام دهید:

 • مکانی راحت برای نشستن پیدا کنید.
 • یک دست را روی شکم و یک دست را روی سینه قرار دهید.
 • از شکم عمیق نفس بکشید، به طوری که معده شما به بیرون کشیده شود اما سینه در جای خود باقی بماند.
 • نفستان را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را بیرون دهید.
 • این توالی را تکرار کرده تا به یک ریتم ثابت دست پیدا کنید. سعی کنید هر روز 10 دقیقه این تمرین را انجام دهید.

2. ورزش کنید

 ورزش منظم یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای آرامش روحی و جسمی خود انجام دهید. شما باید 30-60 دقیقه ورزش هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا 3 تا 5 بار در هفته انجام دهید، تا نتیجه خوبی بگیرید.

هنگام ورزش در مغز شما اندورفین و سروتونین تولید می‌شوند. این مواد شیمیایی به تقویت و بالا بردن روحیه شما کمک می‌کنند، انرژی شما را تقویت کرده و خستگی را کاهش می‌دهند، بی خوابی مزمن را بهبود می‌بخشند و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهند.

3. نور آفتاب به میزان کافی دریافت کنید

 نور خورشید ویتامین D را در بدن شما تولید می‌کند، این ویتامین باعث افزایش سطح سروتونین می‌شود. بنابراین سعی کنید برخی اوقات خود را در بیرون از خانه بگذرانید.

فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، ورزش و دوچرخه سواری با دوستان خود در یک روز آفتابی موجب تقویت آرامش روحی شما خواهد شد.

بدست آوردن آرامش روحی

سپاسگزار بودن از آنچه در زندگی دارید، راهی عالی برای ایجاد آرامش روحی و ذهنی شماست.

4. پویا و فعال باشید

یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن آرامش روحی و احساس خوشبختی، این است که سعی کنید پویا و فعال باشید. درگیر یک فعالیت شوید، بدون اینکه در مورد آن بیش از حد فکر کنید.

وقتی کارهایی را که دوست دارید انجام می‌دهید، در واقع به روشی متناسب با توانایی‌هایتان خود را  به چالش می‌کشید و این شما را از موضوعات منفی که آرامش روحی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، دور می کند.

فقط کافیست کاری را که دوست دارید، انجام دهید. این می‌تواند از بازی در آخر هفته تا رسیدن به شغل رویایی خود به عنوان یک حسابدار باشد.

5. دست و دلباز باشید

 سخاوت در واقع باعث خوشبختی شما می‌شود و آرامش خاطر را افزایش می‌دهد. هدیه دادن و سخاوتمند بودن، یک عامل موثر در کاهش سطح هورمون کورتیزول است. این می‌تواند طول عمر شما را افزایش دهد و حتی می‌تواند باعث افزایش سلامت روان و آرامش روحی شما  شود.

افرادی که سخاوت بیشتری دارند کمتر دچار افسردگی می‌شوند. اینکه چطور می‌خواهید سخاوت داشته باشید به شما بستگی دارد، اما در اینجا چند پیشنهاد برای این منظور آورده شده است.

 • به عنوان داوطلب در آشپزخانه یا سازمان خدمات اجتماعی دیگر کار کنید.
 • کمک مالی به موسسه خیریه مورد علاقه خود نمایید.
 • به دوستان و اعضای خانواده در امور مالی، خانه سازی یا پرستاری از کودکان پیشنهاد کمک دهید.

6. بیشتر شکرگزاری کنید

سپاسگزار بودن از آنچه در زندگی دارید، راهی عالی برای ایجاد آرامش روحی و ذهنی شماست. قدرشناسی باعث کاهش استرس و افزایش مواردی مانند خوش بینی و رضایت از زندگی می‌شود.

برای قدردانی حتی نیازی نیست که چیزهای زیادی داشته باشید. همیشه چیزی هست که می‌توانید از آن سپاسگزار باشید. مراحلی که می‌توانید برای سپاسگزاری بیشتر انجام دهید، در زیر آورده شده است:

 • یک ژورنال یا دفترچه قدردانی داشته باشید. افرادی که دارای یک ژورنال تشکر هستند، در کل نسبت به زندگی خود احساس بهتری دارند. هر روز آنچه را که از آن تشکر می‌کنید بنویسید.
 • جنبه مثبت چالش‌ها را ببینید. به عنوان مثال، اگر همسایه پر سر و صدایی دارید، این می‌تواند صبر و توانایی شما در کنار آمدن با محرک‌های محیطی بهبود بخشد.

7. به انجمن و گروه‌های اجتماعی بپیوندید

مردم معمولاً در کنار دیگران بودن را به تنهایی ترجیح می‌دهند. برقراری ارتباط با سایر افراد به ما آرامش و شادی هدیه می‌دهد. اگر مذهب خاصی دارید، یک کلیسا، معبد یا مسجد مکانی خوب برای حضور و تجمع در کنار دیگر افراد است.

شما همچنین می‌توانید به یک گروه موسیقی بپیوندید. شرکت در یک فعالیت مشترک راهی عالی برای برقراری ارتباط با دیگران است. شما می‌توانید داوطلب شوید، در یک کلاس شرکت کنید، به یک باشگاه کتاب بپیوندید یا در یک محیط گروهی ورزش کنید.

8. از هنر برای بیان خود استفاده کنید

 هنرهای خلاق می‌توانند منبع قدرتمندی برای خوشبختی و آرامش روحی شما باشند. روش‌های مختلف هنری به شما در داشتن احساس بهتر از زندگی کمک می‌کنند. در زیر چند پیشنهاد برای انجام این نوع کارها آورده شده است:

 • نقاشی رنگی بکشید. لازم نیست نقاشی شما شگفت انگیز باشید. از مزایای درگیر کردن تخیل خود و رسیدن به آرامش روحی از این طریق بهره خواهید برد.
 • ساز بزنید. گیتار، پیانو و سایر سازها راهی عالی برای ابراز وجود از طریق موسیقی هستند.

 

نکات رسیدن به آرامش روحی

 هنرهای خلاق می‌توانند منبع قدرتمندی برای خوشبختی و آرامش روحی شما باشند. نقاشی کشیدن، ساز زدن و … به شما کمک می‌کند.

9. مناطق چالش خود را مشخص کنید

اگر چیزی مانع رسیدن شما به آرامش روحی می‌شود، فکر خوبی است که علت اصلی را آن بفهمید. به این ترتیب، می‌توانید برای غلبه بر این موانع و رسیدن به یک وضعیت آرام برنامه ریزی بازی کنید.

سعی کنید لیستی از مواردی تهیه کنید، که موجب نارضایتی شما در زندگی می‌شوند. نوشتن این موارد روش خوبی برای شناسایی و غلبه بر عواملی است که موجب بر هم زدن آرامش شما می‌شوند.

10. با گذشته خود صلح کنید

 آیا در گذشته شما اتفاقی افتاده که هنوز شما را آزار می‌دهد؟ شاید شما اشتباهی مرتکب شده اید که حرفه و زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است.

سعی کنید با گذشته خود صلح کنید، تا بتوانید آن ارواح قدیمی که هنوز هم شما را آزار می دهند، از بین ببرید. آرامش در لحظه کنونی توسط گذشته ای که فراموش نکرده اید، امکان پذیر نیست.

11. خشم خود را کنار بگذارید

 درباره خشم درونی خود به صورت خصوصی بنویسید. نیازی به خودداری یا سانسور نیست، زیرا هیچ کس این افکار شما را نخواهد دید.

عصبانیت خود را درون خود جمع نکنید و اجازه ندهید آنها به نتایج منفی ختم شوند. آنچه اتفاق افتاده را بپذیرید. تکرار کردن وقایع در ذهن خود فقط چرخه احساسات آسیب دیده را ادامه می‌دهد. پذیرش و حرکت به جلو به شروع روند بهبودی شما کمک می‌کند.

12. روی روابط خود کار کنید

 اگر رابطه شما با والدین یا عزیزانتان صمیمی نیست، این ارتباطات را ترمیم کنید تا بتوانید خود و زندگی خود را کاملاً بپذیرید.

بعضی اوقات بهترین راه برای ایجاد آرامش روحی، حل مسائل فعلی است. روابط نزدیک یکی از مهمترین منابع شادی و آرامش است.  برای بهتر شدن روابط خود دستور‌العمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • اگر احساس می‌کنید ازدواج یا رابطه شما به هم خورده است، به مشاور مراجعه کنید.
 • اگر به شخصی صدمه زده اید، آمرزش بخواهید. حتما مسئولیت اعمال خود را بپذیرید.
 • انزوای اجتماعی منبع عظیمی از نارضایتی در زندگی است. از منزوی کردن خود خودداری کنید، تا بتوانید روابط اجتماعی لازم برای رسیدن به آرامش روحی را داشته باشید.

13. از مادی گرایی بپرهیزید

 خرید وسایل غیر ضروری روش خوبی برای ایجاد آرامش روحی نیست. ممکن است در ابتدا از خرید خود رضایت خاطر داشته باشید، اما این احساس به سرعت از بین می‌رود. مادی گرایی رقابت را افزایش می‌دهد و افرادی که تمایل بیشتری به این امر دارند، افسردگی و نارضایتی بیشتری دارند.

 

14. در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید

 برای اینکه در آرامش باشید، لازم است تغییرات چشمگیری در زندگی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، زندگی در یک محله بد می‌تواند بر ذهن شما تاثیر منفی بگذارد و باعث افسردگی شما شود.

اگر به دلیل شرایط زندگی مانند شغل فعلی یا محل زندگی خود واقعاً استرس دارید، توصیه می‌شود برای تغییر محیط اطراف خود گام بردارید. این می‌تواند تاثیرات شدیدی بر سلامت روان شما بگذارد و از داشتن آرامش روحی و روانی شما جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code