ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

اخبار

به‌اضطراب اجازه ورود نده

نفیسه معتکف

به‌اضطراب اجازه ورود نده

 

حتما مثل بقیه مردم نگرانی‌های فکری‌ات جزئی‌از زندگی روزمره‌ات است و طعم ناخوشایند اضطراب را در زندگی چشیده و هنگام روبه‌رو‌شدن با وضعیت‌های تنش‌زا مضطرب شده‌ای. یادت باشد نگرانی و دل‌واپسی می‌تواند سیستم عصبی‌ات را مختل کند و سلامتی‌ات را به خطر بیندازد! اضطراب با تاثیرگذاری برروی قسمت ارتباطات مغز، در عملکرد و خلاقیت تو مشکل به وجود می‌آورد. اگر گهگاهی علائم زیر در تو ایجاد می‌شود، باید این قضیه را جدی بگیری و به‌دنبال آرامش در زندگی باشی.

علائم اضطراب

احساس بی‌قراری، نگرانی بیش‌ازحد، عدم‌تمرکز؛ خشک‌شدن دهان، پرش و گرفتگی عضلات، احساس گرفتگی در ناحیه گلو یا قفسه سینه، نفس‌تنگی، سرگیجه، خستگی مفرط، سردرد و حواس‌پرتی.

البته یادت باشد کمی ‌دل‌واپسی و نگرانی برای حفظ بقا ضروری ‌است. وقتی دل‌واپسی، مغز، تو را دربرابر خطر احتمالی و تهدید محیط اطراف هوشیار می‌‌کند. زمانی‌که مغز خطری را درک کرد، برای واکنش نشان‌دادن، با طرح دو سوال محیطش را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. سوال اول: «تهدید در چه حدی ‌است؟» و سوال دوم: «بر آن مسلط شوم یا از آن اجتناب کنم؟» میزان دلهره‌ای که‌ احساس می‌کنی، باید با شدت تهدید و خطر آن و از طرفی با توانایی‌ات در غلبه بر آن متناسب باشد.

به‌ این مثال توجه کن:

یکی از انسان‌های اولیه در غار نشسته ‌است که ناگهان سروکله خرسی دم غار پیدا می‌شود و او درک می‌کند و دچار دلهره می‌شود که این، امری طبیعی است. درواقع مغز او فوری متوجه خطر می‌شود و میزان خطر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. او پی می‌برد که نمی‌تواند فرار کند و بی‌دفاع است؛ بنابراین میزان ترس و دلهره‌اش بیشتر می‌شود. حالا همان سناریو را درنظر بگیرید با این تفاوت که درک آن انسان، تغییر می‌کند. همان خرس جلوی در غار ایستاده ‌است و آن فرد هم یک چوب‌دستی دارد و به‌محض اینکه متوجه می‌شود خرس در ورودی تنگ و باریک و در جایی که نمی‌تواند تمام‌قد بایستد یا مانوری بدهد ایستاده ‌است، فوری به ذهنش می‌رسد که «من یک سروگردن از این خرس بالاتر هستم؛ من حاضر و آماده‌ام تا دخلش را بیاورم و از صدقه سر او پتو و خوردوخوراک زمستانی‌ام تامین شود.»

 برویم سراغ سناریویی دیگر:

رئیس، تو را به دفترش احضار می‌کند و می‌‌گوید: «متاسفانه باید بگویم ‌ از ماه بعد تو از کار برکنار خواهی شد.»

با این حرف، ذهنت متوجه خطر می‌شود و به‌ این فکر می‌افتی که دیگر از چک حقوقی خبری نخواهد بود و برای پرداخت صورت‌حساب‌ها دچار مشکل خواهی شد و به روز سیاه خواهی نشست؛ پس اضطرابت شدید می‌شود.

همین حالا برداشتت را تغییر بده و بگو: «خیلی وقت است که‌ احساس می‌کنم مثل سابق از بابت شغلم راضی و خوشحال نیستم؛ پس وقتش رسیده است که زندگی‌ام را متحول کنم.» با این ذهنیت، به توانایی‌هایت بیشتر پی می‌بری و فکر می‌کنی که «مهارت لازم را دارم تا کار بهتری پیدا کنم؛ پس هم اکنون فرصتی خوب است که به خواسته‌هایم جهت بدهم و پیش بروم. گرچه ‌از رفتار رئیسم خوشم نیامده است، ولی مطمئنم که‌ از عهده‌ امورم برمی‌آیم.»

اگر دقت کنی، می‌بینی یک سناریو مشابه می‌تواند واکنشی متفاوت داشته باشد. یک واکنش می‌تواند تو را به ‌اوج نگرانی و سردرگمی ‌برساند و در واکنشی دیگر، متوجه مهارت و توانایی‌هایت می‌شوی و با عزمی ‌‌راسخ برای ساختن آینده‌ای بهتر پیش می‌روی.

برای ‌ازبین‌بردن اضطراب راهکارهای زیر را به کار ببند:

- فهرستی ‌از مواردی تهیه کن که بیش از هرچیز تو را مضطرب می‌کنند. تا چه حد آن‌ها را باور داری؟ بسیاری ‌از نگرانی‌های ما تنها زاییده ذهنمان هستند و اگر در شرایط عادی و زمانی‌که‌ اضطراب نداریم به ‌آن‌ها فکر کنیم، می‌بینیم آن‌قدر بزرگ نیستند که حال ما را بد کنند.

-می‌توانی با یکی‌ از دوستانت حرف دلت را بزنی تا از نگرانی‌هایت کم شود.

- بسیاری‌از مردم مشکلاتی بدتر از تو دارند؛ سعی کن خودت را به خاطر موردی کوچک نگران نکنی.

-زمانی‌که در اوج اضطراب هستی، پوست پرتقال را استشمام کن؛ چون فشارخونت را پایین می‌آورد.

- برای کاهش اضطراب آب و عسل را با هم مخلوط کن و بنوش.

- با تنفس درست، اضطراب را از خود دور کن.

با انجام موارد بالا و نیز با توکل الهی طعم آرامش واقعی را خواهی چشید.

 

تعداد بازدید: 735 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 1 خرداد ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.