ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تست روانشناسی

آيا ليلي و مجنون واقعي شما هستيد؟

عاشق شدن قوي‌ترين انگيزه براي ازدواج است و در عين حال خطرناك‌ترين عامل تصميم‌گيري هم مي‌تواند باشد. چرا كه اگر در عشق عواملي چون تفاوت‌هاي فرهنگي، اقتصادي، نگرش‌ها و ارزش‌ها، سن، بومي بودن، تحصيلات، اخلاق، شخصيت و... را در نظر نگيرد و صرفا عشق بدون دليل باشد، همان بهتر كه عشق بماند و وصلتي حاصل نشود.

معمولا در عشق‌هاي آتشين يك‌طرفه بودن عشق از جانب يكي از طرفين بيشتر به چشم مي‌خورد و اين طرف آن‌قدر در عمق مساله فرو رفته كه متوجه تك‌بعدي بودن قضيه نيست و با سادگي تمام، ولي زيبا همه چيز را سر كوي معشوق به حراج مي‌گذارد. استعداد عاشق شدن انسان از جمله مسايلي است كه مثل خيلي چيزهاي ديگر كه نسل‌به‌نسل دچار تغييراتي خواهند شد بايد به عنوان يك ميراث فطري و زيباشناسانه بشر حفظ شود. هيچ چيز زيباتر از آن نيست و در همه سنين قابليت ظهور و بروز دارد. عشق در واقع شايد ملكه‌اي است در ضمير ناخودآگاه ما كه انسان در دوردست‌هاي باغ فردوس ذهن خويش انگار كسي را ديده باشد ولي او خودش را به ما نشان نداده و گاهي از او در زندگي عادي خود خاطره‌اي زنده مي‌شود. مثلا با شنيدن يك موسيقي يا ديدن كسي يا چيزي كه مثل اوست، اويي كه هنوز به طور كامل تصويري در ذهنش ندارد. تا اين‌كه روزي به طور تصادفي حادثه عشق اتفاق مي‌افتد و چشم در مقابل چشمي قرار مي‌گيرد كه گويي خودش است، آري هماني كه سال‌ها سايه‌اش را مي‌ديديم بالاخره پيدايش شد. اما او آيا واقعا خودش است يا فقط يك تداعي‌گر از آنچه در درون تو و روياهايت بوده است. اگر كمي عاقل‌تر باشي به خودت اجازه نمي‌دهي كه از او بت بتراشي.

يادت باشد عشق مفهومي فراتر و بزرگتر از آن است كه آن را به هر كسي يا چيزي به طور تمام و كمال نسبت دهيم، بي‌شك بدان كه اگر اين‌قدر نزول كرده‌اي ديگر عاشق نيستي. بلكه به سمت وابستگي قدم برمي‌داري. اما نترس اين اتفاقات در درون خويش چيزي دارند و انسان‌هاي گوناگوني در اين ماجرا دخيل مي‌شوند و فقط خدا كند هر كس بتواند وظيفه يا نقش خود را زيبا بازي كند.

به عنوان رفيق عاشق، دوستت را درك كن او دچار مسحور عشق شد با تمسخر با او برخورد نكن و رازدار خوبي برايش باش، خودت را جاي او قرار ده و در زير پوست عشق او احساساتش را درك كن شايد گاهي از وجود و درون تو چيزي به زبانت آيد كه برايش مفيد باشد تو بايد به عنوان مادر، عاشق خودت را كنترل كني. تو خودت هم روزي عاشق بودي شايد در خيلي از چيزها حق با تو باشد ولي كمي هم انصاف بده بعضي از حرف‌هايت غيرمنطقي است. دوست داشتن حق همه آدم‌هاست فقط بعضي وقت‌ها آدم نمي‌داند پشت پرده شخصيت ظاهري ديگران چه چيزي نهفته است اجازه بده فرزند شما چشم‌هايش را باز كند تا بتواند تصميم بگيرد. مخالفت‌هاي شما اين اراده و تصميم را از او مي‌گيرد و او همچنان بر اصرار خود پافشاري مي‌كند.

و من به عنوان عاشق به احساس تو احترام مي‌گذارم، به نگاهت كه دنيا را كوچك و حقير مي‌بيند، به صدايت كه ديگر در آن دروغ نيست، به كم‌حرف بودن و سكوت بامعنايت. چقدر زيبا شدي اي كاش اين حالت هميشه باقي مي‌ماند. كاري به آن كس كه دوستش داري ندارم من با خودت هستم اگر او براي تو خيلي ارزش دارد من براي خودت نامه مي‌نويسم چون وصف تو به عنوان عاشق ارزشش بيشتر از هر چيز ديگري است. يادت باشد تو درون اتاقي بودي كه ناگهان برق رفت، و چشم، چشم را نمي‌ديد همه جا تاريك و هيچ چيز پيدا نبود. مي‌خواهي به دنبال چراغي شمعي بروي كمي صبر كن بگذار چشمانت به تاريكي عادت كنند. ممكن است بزني همه چيز را خراب كني يا پايت به چيزي گير كند و زمين بخوري، صبر كن چشمانت كم‌كم به محيط عادت پيدا مي‌كند و كورسويي از نور مي‌تواند به تو كمك كند. حالا حركت كن و در اين شروع مقدس همه چيز را در نظر داشته باش به پندهاي ديگران و تجربيات آنان خوب گوش كن، مگذار چشمانت سياه شوند همه چيز را گوش كن و به آنها بينديش. عجله و شتاب‌زدگي اصلا صلاح كار تو نيست تو در اين برزخ به حقيقت خيلي از مسايل پي مي‌بري شايد هدف از عشق تو خود تو هم باشد. توكل كن، توكل به خدايي كه مقلب القلوب است هر روز صبح به او پناه ببر و از او بخواه به تو ضميري روشن و قدرتي بيشتر عنايت كند. روح تو آماده دريافت است تو در حالتي هستي كه شايد ديگر اين حالت هيچ‌گاه برايت پيش نيايد قدر آن را بدان. گوش‌ها را به شنيدن الهامات دور و بر خود تيز كن آنچه خير است برايت پيش مي‌آيد.

مقياس عشق، آيا ليلي و مجنون واقعي شما هستيد؟

دستورالعمل:

آيا ديوانه‌وار عاشق هستيد؟ مي‌توانيد پاسخ اين سوال را به كمك مقياس عشق ‌هاتفيلد و اسپريچر (1986) به دست آوريد. اين مقياس، عوامل شناختي، هيجاني و رفتاري عشق هوسي را، كه به صورت نياز شديد به يكي شدن با ديگري تعريف مي‌شود، تعيين مي‌كند. اين نياز، اگر متقابل باشد، با خلسه و از خود بي‌خود شدن همراه خواهد بود؛ اما اگر متقابل نباشد، اضطراب، نااميدي و احساس خلا به همراه خواهد داشت.

به كسي فكر كنيد كه در حال حاضر عاشق او هستيد يا به آخرين كسي فكر كنيد كه او را دوست داشتيد. براي نمره‌گذاري پاسخ‌هاي خود، از مقياس زير كمك بگيريد. نمره هر سوال را در جلو آن بنويسيد.

9   8   7   6   5   4   3   2   1

كاملا     به طور متوسط   اصلا

1- اگر او مرا ترك كند، به شدت ناراحت خواهم شد.

2- گاهي احساس مي‌كنم كه نمي‌توانم افكارم را كنترل كنم، هميشه به فكر او هستم.

3- وقتي مي‌خواهم كاري انجام دهم تا او خوشحال شود، احساس خوشحالي مي‌كنم.

4- دوست دارم با او باشم نه با هر فردي ديگر.

5- فكر اين‌كه او عاشق فرد ديگري شود، حسادتم را برمي‌انگيزد.

6- به شدت مي‌خواهم كه درباره او همه چيز را بدانم.

7- از هر جهت او را مي‌خواهم.

8- براي محبت او اشتهاي سيري‌ناپذير دارم.

9- او براي من، همسر ايده‌آلي است.

10- وقتي او را مي‌بينم، تمام وجودم به لرزه درمي‌آيد.

11- او به طور دايم در افكار من حضور دارد.

12- دوست دارم كه او درباره من همه چيز را بداند: افكار، اميدها و...

13- به شدت مي‌خواهم ويژگي‌هايي داشته باشم كه او دوست دارد.

14- خيلي جذب او شده‌ام.

15- در ارتباط با او، وقتي مسايل خوب پيش نمي‌رود، به شدت افسرده مي‌شوم.

نمره همه 15 سوال را جمع كنيد. هر اندازه جمع كل نمرات بيشتر باشد، عشق فعلي يا عشق گذشته شما به همان اندازه شديدتر خواهد بود. اگر نمره شما كمتر از متوسط يا ضعيف باشد، ناراحت نشويد، زيرا درست است كه در همه زبان‌ها از عشق آتشين صحبت مي‌شود و همه آرزو مي‌كنند كه عشق سوزان به سراغ آنها بيايد، اين عشق كمتر دوام پيدا مي‌كند. عشق عاطفي، گاهي جانشين عشق هوسي مي‌شود، محكم‌تر، پايدارتر، خوشايندتر و مسلما بيشتر مورد آرزوست.
براي قضاوت درباره ميزان عشق خود از معيار زير كمك بگيريد:


كاملا عاشق  135-120

به طور متوسط عاشق   119-31

بدون عشق  30-15

  ارسال به دوستان

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.