ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

اخبار روز

چگونه در نمایشگاه کتاب زنده بمانیم؟

چگونه در نمایشگاه کتاب زنده بمانیم؟

چگونه در نمایشگاه کتاب زنده بمانیم؟ کرم ضد‌آفتاب بمالید حرفه‌ای‌ها شما که دیگر دستتان توی کار است و اصلا زشت است ما بخواهیم به شما راهکار نمایشگاه‌گردی بدهیم! ولی محض خالی‌نبودن عریضه چند پیشنهاد ساده می‌دهیم، خدا را چه دیدید؟ شاید در روز موعود به کارتان آمد و دعایی نثار روح اموات ما کردید. این هم از پیشنهادهای ما: اسم ناشر کتاب‌هایتان را بدانید. راحت‌ترین راه برای پیدا‌کردن کتاب مورد‌نظرتان، رسیدن به غرفه‌ ناشر مربوطه است. پیدا‌کردن کتاب از روی اسم آن و نویسنده، کار پیچیده و طاقت‌فرسایی است.

چگونه در نمایشگاه کتاب زنده بمانیم؟

کرم ضدآفتاب بمالید

حرفهایها

شما که دیگر دستتان توی کار است و اصلا زشت است ما بخواهیم به شما راهکار نمایشگاهگردی بدهیم! ولی محض خالینبودن عریضه چند پیشنهاد ساده میدهیم، خدا را چه دیدید؟ شاید در روز موعود به کارتان آمد و دعایی نثار روح اموات ما کردید. این هم از پیشنهادهای ما:

 اسم ناشر کتابهایتان را بدانید. راحتترین راه برای پیداکردن کتاب موردنظرتان، رسیدن به غرفه ناشر مربوطه است. پیداکردن کتاب از روی اسم آن و نویسنده، کار پیچیده و طاقتفرسایی است.

 یکبار روزهای اول بروید و یکبار روزهای آخر. بعضی ناشرها هستند که برای اینکه در نمایشگاه سروصدا کنند، کتابهای ویژهشان را در همان روزهای اول به غرفه میآورند و معمولا هم زود تمام میشود؛ پس حواستان باشد که کتاب کمیاب موردنظرتان را زودتر تهیه کنید. اما بعضی ناشرها هم هستند که کتابهایشان تا دقیقه نود در چاپخانه است و روزهای آخر به نمایشگاه میرسد؛ برای همین بد نیست روزهای آخر هم برای جمعبندی به نمایشگاه سر بزنید.

 از قبل برنامهریزی کنید که براساس میزان پولی که دارید، چه کتابهایی را می‌‌خواهید تهیه کنید. ممکن است کلی کتاب جدید به چشمتان بیاید و بخرید، ولی وقتی به کتابهای اصلی میرسید، جیبتان خالی شده باشد.

 اگر ته جیبتان پولی مانده، خست بهخرج ندهید؛ چون تخفیف نمایشگاه از کفتان میرود! هرچقدر که میتوانید کتابهای جدید و بهدردبخور بخرید. دیگر مثل روز روشن است که کتابها بعد از نمایشگاه، اگر گرانتر نشوند، ارزانتر نخواهند شد.

 دیگر همه میدانند که روزهای آخر هفته، در نمایشگاه جای سوزنانداختن نیست و خیلیها دست خانواده را میگیرند و بهجای پارک، در نمایشگاه پیکنیک به راه میاندازند؛ پس عقل حکم میکند که شما در روزهای خلوتتر بروید و با فراغ‌‌بال بیشتری کتاب بخرید.

 بهجای اینکه ده پلاستیک با رنگ و لعابهای مختلف به دست بگیرید، یک کولهپشتی جادار با خودتان ببرید و همه کتابها را داخلش بگذارید و با خیال راحت در نمایشگاه چرخ بزنید. فارغ از این، میتوانید نوشیدنیها و خوراکیهایتان را داخل کوله بگذارید و از شر دوستان شکمو در امان باشید. البته خودتان هم زیاد نخورید که دستشوییرفتن با این همه وسیله کاریست سخت و طاقتفرسا.

 راستی حتما حداقل یک همسفر کتابخوان با خودتان ببرید که هم از نصایحش بهرهمند شوید و هم اینکه تنهایی بد دردیست آقا!

کنکوریها

همیشه بخش زیادی از مشتریان ثابت نمایشگاه را کنکوریها و پیشتازان علم تشکیل میدهند. بخش دانشآموزی و دانشجویی نمایشگاه یکی از پرمخاطبترین و پرفروشترین بخشها به حساب میآید. پس اگر شما هم علاقهای به حضور در این بخش دارید، این نکتههای کنکوری را بخوانید:

 سالهای قبل که نمایشگاه در مصلی قرار داشت، میتوانستید بهراحتی از طریق متروی بهشتی به این بخش دسترسی پیدا کنید، ولی از سال گذشته، نمایشگاه به شهر آفتاب منتقل شده است و همه از یک مسیر به نمایشگاه میروند. پس نیازی نیست از همان ابتدا دست خانواده را رها کنید و به مسیر موردنظرتان بروید.

 اگر امسال کنکور دارید که نباید خودتان را خیلی درگیر خرید کتاب بکنید. در این فرصت کم چند کتاب تست اساسی بیشتر به کارتان میآید تا کلیات تاریخ هنر.

 اگر دانشجوی سال اول هستید، دست نگه دارید و هول نشوید؛ لازم نیست این همه کتاب بخرید. کتابهای ترمهای بعد را بگذارید همان ترمهای خودشان بخرید. به خدا ما هم دانشجو بودیم، سال اولی بودیم، جوان بودیم و رفتیم کل کتابهای دوره تحصیلمان را یکجا خریدیم؛ بعد دیدیم هر ترم، یا استادها تغییر میکنند و هر کس یک منبع را برای امتحان معرفی میکند یا اگر هم استادها ثابت هستند، همان منابع قبلی دارند بهروز میشوند و دقیقا استادها از همان تغییرات کتابها، سوال میدهند.

 به سالن کتابهای خارجی هم سر بزنید. بیشتر این سالن را کتابهای درسی تشکیل میدهد. همین که یک کتاب گالینگور با نوشتههای خارجی دستتان باشد، کلی به کلاستان اضافه میشود و همه مطمئن میشوند که مسیر زندگیتان را کاملا مشخص کردهاید.

 از بن خرید غافل نشوید که پول همین تخفیفها در روزهای سخت دانشجویی به کارتان میآید.

خوشگذرانها

غریبه که نیستید؛ خود ما هم خیلی وقتها از سر بیکاری و نبود جای مناسب برای گردش با دوستان به نمایشگاه رفتهایم؛ در این حالت، غیر از اینکه فضا بیشازحد شلوغ میشود، مشکل خاصی پیش نمیآید و معمولا هم حسابی خوش میگذرد. پس اگر شما هم اهل حال هستید، این نکتهها را فراموش نکنید:  بهتر است که بیخیال مترو شوید و با خودروی شخصیتان به محل نمایشگاه برسید که گرمای هوا عیشتان را خراب نکند.

 پارسال در شهر آفتاب خیلی جای تفرج و گردش تعبیه نشده بود، ولی گویا امسال اتفاقهای هیجانانگیزتری در راه است و میتوانید بساط گشتوگذارتان را مهیا کنید.

 بساط خورد و خوراکتان را همراه ببرید و به غذاهای بدمزه و گران نمایشگاه دل نبندید. از همه مهمتر اینکه به فکر زیرانداز و سایهبان باشید تا مجبور نباشید روی موزاییک و جدول جلوس کنید.

 ما خوشگذرانها اهل این قرتیبازیها نیستیم که از قبل برای خریدهایمان لیست تهیه کنیم. ما عاشق کشف و شهود هستیم، پس باید بعد از تخمهشکستن در محوطه باز، سری هم به غرفهها بزنیم؛ شاید چیزی چشممان را گرفت.

 معمولا همهطور آدمی به نمایشگاه میآید. پس حواستان به بچهها و وسایل شخصیتان باشد. خدایناکرده خاطره بدی از نمایشگاه برایتان باقی نماند.

 آدممعروفها هم برای اینکه خودی نشان بدهند، به نمایشگاه سر میزنند، پس دوربین سلفیتان روشن باشد که حیف است چنین موقعیتی را از دست بدهید. میدانید عکس سلفی با رضا کیانیان در نمایشگاه کتاب چند تا لایک دارد؟

 بخش کودک و نوجوان هم آنقدر شاد و شنگول است که جان میدهد برای اینکه همینطور داخلش بچرخید و همراه با بچهها شادی کنید. پس حتی اگر بچه کوچک همراهتان نیست، حتما به این بخش سر بزنید و کمی کودک درونتان را رها کنید تا کمی شیطنت کند.

خودکار جمعکنها

اصولا نمایشگاه جای تماشا نیست. جایی است که بروی هرچیزی که مفت و مجانی است، جمع کنی و با خود به یغما ببری! اگر کتابهایتان را خریدهاید، به فکر محصولات تبلیغاتی مثل خودکار، تقویم و حتی پلاستیک دستهدار هم باشید. بالاخره یک مو از نمایشگاه کندن هم غنیمت است. برای اینکه به بهترین شکل و دستپر برگردید خانه، این نکتهها را به یاد داشته باشید:

  اگر تازهکار هستید و خجالتی، راهش این است که اول جلوی غرفه مربوطه بایستید، به ردیف کتابها زل بزنید، یکی دوتا سوال الکی بپرسید، بعد «فهرست انتشارات» بخواهید و دست آخر بگویید «خودکار، کیسه یا دفترچه... ندارید؟»

 البته برخلاف تصور، کار سادهای نیست و هرکسی از پسش برنمیآید. کسانی که بهدنبال محصولات رایگان میگردند، کم نیستند و فقط تلاشگران به مقصود میرسند. پس صبح زود بروید و تمام غرفهها را به چشم شکار ببینید.

 به این موضوع فکر نکنید که قبلا از یک غرفه چیزی گرفتهاید و زشت است اگر دوباره به سراغشان بروید. اگر چیز ارزشمندی توزیع میکنند، دوباره به غرفه مربوطه سر بزنید. در این شلوغی، کی یادش است شما قبلا هم آمدهاید؟

 معمولا سالنهای کودک و نوجوان برای جذب مخاطب محصولات هیجانانگیزی را بهصورت رایگان پخش میکنند. پس خجالت نکشید و با سبیلهای از بناگوشدررفته، بروید جلو و بادکنک صورتیتان را تحویل بگیرید. هرکس هم چپچپ نگاه کرد، محلش نگذارید و مطمئن باشید در دلش به این شجاعت شما غبطه میخورد.

 سراغ غرفههای دانشجویی نروید، چون خیلی خسیس هستند و یک جدول مندلیف ساده را هم به قیمت گزافی میفروشند. اگر خیلی خوششانس باشید، اینجا یک خودکار کمرنگ گیرتان میآید که اسم یک برند معروف هم با حروف بزرگ رویش حک شده است.

 

تعداد بازدید: 1086 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1396
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.