ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تازه های سلامت...

روزه به کاهش وزن کمک می‌کند

اخبار روزه

روزه به کاهش وزن کمک می‌کند

بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند روزه می‌تواند روشی ایمن برای کاهش وزن باشد؛ چراکه روزه کنترلشده‌ای که طی ساعات معینی در روز باشد، بیشتر از رژیم‌گرفتن به بدن کمک می‌کند تا سلول‌های چربی به‌طورمفیدی بسوزند. روزه‌گرفتن به‌صورت متناوب به بدن اجازه می‌دهد که به‌جای قند، چربی را به‌عنوان منبع انرژی استفاده کند. امروزه بسیاری از ورزشکاران در رقابت‌های خود از روزه برای کاستن درصد چربی بدن خود استفاده می‌کنند.

روزه موجب بهبود حساسیت انسولین می‌شود

روزه تاثیر مثبتی بر حساسیت انسولین بدن دارد و کمک می‌کند بهتر کربوهیدرات یا قند را تحمل کنید. براساس تحقیقات پس از مدتی روزه‌گرفتن، انسولین در فرمان‌دادن به سلول‌ها برای برداشت گلوکز از خون موثرتر عمل می‌کند.

روزه سرعت متابولیسم را بالا می‌برد

روزه‌گرفتن متناوب موجب استراحت دستگاه گوارش شما می‌شود و این می‌تواند موجب افزایش انرژی متابولیسم برای سوزاندن کالری در سراسر بدن شود. اگر هضم غذا در بدن شما ضعیف است، روزه می‌تواند بر توانایی متابولیسم غذا و سوزاندن چربی در بدن شما تاثیر بگذارد. روزه می‌تواند هضم غذا را تنظیم کند و موجب بهبود سلامت عملکرد روده‌ها و درنتیجه تقویت متابولیسم شود.

روزه سبب طول عمر می‌شود

چه باور کنید چه نه، هرقدر کمتر غذا بخورید، بیشتر عمر می‌کنید. براساس مطالعات طول عمر مردم در برخی فرهنگ‌ها به رژیم غذایی آن‌ها مربوط می‌شود. بااین‌وجود لازم نیست در یک جامعه بیگانه زندگی کنیم تا از فواید روزه بهره‌مند شویم. یکی از آثار اولیه پیری، کندشدن متابولیسم است؛ چون هرچه بدن شما جوان‌تر باشد، متابولیسم آن سریع‌تر و کارآمدتر خواهد بود. مسلما هرقدر کمتر غذا بخورید، فشار کمتری نیز به دستگاه گوارش خود وارد می‌کنید.

روزه موجب تقویت تحمل گرسنگی می‌شود

برای تجربه حس واقعی گرسنگی، به 24 12 ساعت زمان نیاز دارید. روزه‌گرفتن به تنظیم هورمون‌هایی که به احساس گرسنگی مربوط می‌شوند، کمک می‌کند. می‌دانیم که آدم‌های چاق سیگنال درستی مبنی بر سیر شدن خود دریافت نمی‌کنند. هرچه بیشتر روزه بگیرید، بدن شما بیشتر می‌تواند خود را برای آزادسازی هورمون‌های صحیح تنظیم کند تا متوجه شوید چه زمانی واقعا گرسنه هستید. نیازی به گفتن نیست که وقتی هورمون‌ها درست عمل کنند، سریع‌تر احساس سیری خواهید کرد.

روزه موجب بهبود الگوهای غذایی می‌شود

روزه می‌تواند تمرین سودمندی باشد برای کسانی که از ناهنجاری‌های تغذیه‌ای رنج می‌برند یا نمی‌توانند برای تغذیه و کار و فعالیت‌های دیگر خود الگوی مناسبی تعیین کنند. با وجود روزه متناوبی که بدون هیچ وعده غذایی درطول روز ادامه دارد، می‌توانید زمانی را که متناسب با سبک زندگی خودتان است برای غذاخوردن مشخص کنید.

روزه‌گرفتن موجب بهبود عملکرد مغز می‌شود

ثابت شده است که روزه عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد؛ چراکه موجب تقویت پروتئینی مشتق از مغز به نام BDNF می‌شود. این پروتئین سلول‌های بنیادی مغز را برای تبدیل‌شدن به سلول‌های عصبی جدید فعال می‌کند و محرک ترشح مواد شیمیایی دیگری است که سلامت عصبی را تقویت می‌کند. این پروتئین همچنین از سلول‌های مغزی دربرابر تغییرات ناشی از بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون محافظت می‌کند.

روزه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

روزه با کاهش‌دادن آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد، تنظیم شرایط التهابی در بدن و پیشگیری از تشکیل سلول‌های سرطانی موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. در طبیعت زمانی‌که موجودات زنده بیمار می‌شوند، دست از خوردن می‌کشند و استراحت می‌کنند. این غریزه اولیه آن‌ها برای کاهش فشار وارد به سیستم درونی‌شان است تا بدنشان بتواند با عفونت مبارزه کند؛ درصورتی‌که ما انسان‌ها تنها موجوداتی هستیم که هنگام بیماری دنبال غذا می‌گردیم، حتی وقتی واقعا به آن نیازی نداشته باشیم.

روزه به حس روشن‌بینی فرد نسبت به خودش کمک می‌کند

روزه به بسیاری از مردم کمک می‌کند همگام با تمرین‌هایی مانند مطالعه، مراقبه، یوگا، هنرهای رزمی ‌و ...، بیشتر با زندگی پیوند بخورند. وقتی غذایی در دستگاه گوارش وجود ندارد، فضای بیشتری برای انرژی در بدن هست و سیستم گوارش نیز بیشترین انرژی را از بدن جذب می‌کند. روزه کمک می‌کند حس روحی و جسمی ‌بهتری داشته باشیم. با بدنی سبک‌تر و ذهنی شفاف‌تر، بیشتر قدردان چیزهای پیرامون خود شده و نسبت به آنها هوشیار می‌شویم.

روزه به پاک‌سازی پوست و پیشگیری از آکنه کمک می‌کند

روزه به پاک‌شدن پوست کمک می‌کند؛ چراکه بدن موقتا از عملیات هضم رهایی پیدا می‌کند و می‌تواند روی انرژی بخشی به سایر سیستم‌های خود تمرکز کند. تنها یک روز غذانخوردن به پاک‌سازی بدن از سموم و تنظیم عملکرد ارگان‌های بدن مانند کبد، کلیه‌ها و ... کمک می‌کند.

سولماز فروتن

تعداد بازدید: 986 تاریخ بروز رسانی: شنبه 19 خرداد ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.